OTİZMİ TANIYALIM 💦

Merhaba
Benim de oğlum 3.5 yaşında sizdeki gibi gecikmiş ekolalisi var. Bir iki hafta önce duyup etkilendiği bir cümleyi aradan zaman geçince söylüyor kendi kendine . Genel durumu iyi algısı açık söylenenleri yapıyor ama sosyalleşmeyi s bölüyor yaşıtları işe oynamak istemiyor:KK43:
Serge beyden memnun kaldığı mı acaba?

Merhaba Serge bey ile ilgili beni de bilgilendirmeniz mümkün mü acaba ?
Merhaba, bizim danışmanlığımız devam ediyor, çok memnun kaldık özellikle verdiği takviyelerden. bitkiselleri kullanana kadar çocuğumuz bize mö gibi bakıyordu komut almıyordu söylediklerimizi anlamıyordu şimdi başladığımız duruma göre çok çok iyiyiz inşallah daha da iyi olur. bizim durumumuz otizm değil uyaran eksikliği toparlarız dedi Allah'ın izniyle

Merhaba, bizim danışmanlığımız devam ediyor, çok memnun kaldık özellikle verdiği takviyelerden. bitkiselleri kullanana kadar çocuğumuz bize mö gibi bakıyordu komut almıyordu söylediklerimizi anlamıyordu şimdi başladığımız duruma göre çok çok iyiyiz inşallah daha da iyi olur. bizim durumumuz otizm değil uyaran eksikliği toparlarız dedi Allah'ın izniyle
Merhaba teşekkür ederim cevabınız iÇin oğlumuzun konuşması nasıl acaba gecikmiş ekolali denen durum var mı? Beni en çok endişe ettiren o sürekli bizden daha önce duyduğu cümleleri tekrarlıyor gün içinde

Merhaba teşekkür ederim cevabınız iÇin oğlumuzun konuşması nasıl acaba gecikmiş ekolali denen durum var mı? Beni en çok endişe ettiren o sürekli bizden daha önce duyduğu cümleleri tekrarlıyor gün içinde
bizde ekolali yok ama çocuğun tek başına ekolali yapıyor olması onu otizmli yapmaz değerlendirme almanızı tavsiye ederim

Suan kac aylıksınız peki ?

Cevap vermişsiniz kusura bakmayın

Merhaba. Burada yazdıklarımın üzerinden köprünün altının çok sular aktı diyebilirim. O çok övdüğüm doğanın içindeki okuldan sekiz ay önce kibarca kovulduk. Daha sonra bir devlet okuluna devam etti. Gölge abla tuttum. İlk zamanlar zordu sonrası çok iyiydi. Okula uyum sağladı ve hergün isteyerek gitti. Öğretmenide kendisinden gayet memnundu. Dönemi çok keyifli tamamladık şükürler olsun.
Mütemadiyen herkes bana özelden Serge Hocayı soruyor. Şimdiye kadar kimseyi cevapsız bırakmamak adına cevap verdim. Ancak kendimi hocanın reklamcısı gibi hissetmeye başladım. Arkadaşlar o günün heyecanı çok gereksiz bilgi vermişim ama gerek yokmuş. Herkesin kendisinin karar vereceği durumlar bunlar. Hoca alanında iyi ama herkesin beklentisi ve iyi kriteri Farklı olabilir. Bu sebeple ben artık bu tarz özel sorulara cevap vermek istemediğimi söylemek istiyorum. Sadece buradan şunu söyleyebilirim. Hocanın verdiği takviye ve bilgiler faydalı. En azından biz faydasını gördük. Ama günün sonunda sizin çocuğunuzun bir gerçeği varsa o beklediğiniz mucizenin gerçekleşmeme ihtimali çok yüksek.

Merhaba herkese, ben de yaşadıklarımı yazmak istiyorum; durup düşündükçe üzülmekten ağlamaktan kendimi alamıyorum.

Oğlum 2 yaşında tam. Geçtiğimiz hafta denver gelişim testi yaptırmak için isademe gittik. Çocuk gelişim uzmanı konuşmadığını ve komut almadığını öğrenince otizm testi yaptı bize sorular sorarak. Sonuç yüksek riskli çıktı. Çocuk psikiyatristi görürse iyi olur dedi. Biz de çocuk psikiyatristine gittik. Uzun uzun bizi dinledi ve oğlumu gözlemledi.

Belirtileri şöyle oğlumun,
Adına bakmama (nadiren bakıyor)
Komut almama
İşaret etmeme
Konuşmama (anne, -anneyi bana hitap ederek söylemiyor sadece kelimeyi öğrettim- mama, yeşil, teyze ve birkaç kısa yanlış kelimesi var suya hu, göze gı gibi.)
Akranlarıyla yakınlık kurmama

Doktorun tanı koymasını engelleyen taraflar göz temasının özellikle benimle ve babasıyla sorunsuz olması.
Muayene sırasında genelde bizim etrafımızda takılması, kendi kendine bir köşeye çekilmemesi.
Sarılması, ten temasından rahatsız olmaması.
Yoğun ekran maruziyeti.

Doktor tanı koysam atipik otizm derdim ama diyemiyorum çok silik çok arada dedi. Başka birileri tanı koyarsa da oradan kaçın çünkü çok belirsiz dedi. Bize 2 aylık bir süre verdi. Sıfır ekran, bol bol uyaran, oyun, bera işitme testi ve agte gelişim testini yaptırıp bana sonuçları atın dedi. Kreşe verin uygunsa dedi. Eğer otizm değil de gelişim geriliğiyse en az 200 kelimelik bir hazinesi olmalı ve pat pat düzelmeli. Eğer düzelmezse özel eğitime başlanmasını isteyecek tanı koyup. Bu Pazartesi gittik psikiyatriste. Tv telefon tamamen bitti. Oyun grubuna yazdırdık haftada 2 gün gidecek. Gün içinde tamamen oğluma odaklandım sürekli şarkı, oyun oynatmaya çalışma, kitaplara bakma, dışarı çıkma park vs.

Velhasıl 2 aylık bu sürede belirsizlik beni psikolojik olarak çok yıpratacak şimdiden çökmüş durumdayım. Çok çok üzgünüm. Tek çocuğum, başka da düşünmüyorum. Sadece kendine yetebilmesini, ayakları üzerinde durabilmesini istiyorum. Biz bu dünyadan göçtükten sonra o ne yapar diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Sadece içimi dökmek istedim sanırım, okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.
Daha 2 yaşında bile olmayan bebeği nasıl ekrana maruz bırakıp hasta ediyorsunuz aklım almıyor gerçekten

Merhaba. Burada yazdıklarımın üzerinden köprünün altının çok sular aktı diyebilirim. O çok övdüğüm doğanın içindeki okuldan sekiz ay önce kibarca kovulduk. Daha sonra bir devlet okuluna devam etti. Gölge abla tuttum. İlk zamanlar zordu sonrası çok iyiydi. Okula uyum sağladı ve hergün isteyerek gitti. Öğretmenide kendisinden gayet memnundu. Dönemi çok keyifli tamamladık şükürler olsun.
Mütemadiyen herkes bana özelden Serge Hocayı soruyor. Şimdiye kadar kimseyi cevapsız bırakmamak adına cevap verdim. Ancak kendimi hocanın reklamcısı gibi hissetmeye başladım. Arkadaşlar o günün heyecanı çok gereksiz bilgi vermişim ama gerek yokmuş. Herkesin kendisinin karar vereceği durumlar bunlar. Hoca alanında iyi ama herkesin beklentisi ve iyi kriteri Farklı olabilir. Bu sebeple ben artık bu tarz özel sorulara cevap vermek istemediğimi söylemek istiyorum. Sadece buradan şunu söyleyebilirim. Hocanın verdiği takviye ve bilgiler faydalı. En azından biz faydasını gördük. Ama günün sonunda sizin çocuğunuzun bir gerçeği varsa o beklediğiniz mucizenin gerçekleşmeme ihtimali çok yüksek.
sizin cocugunuza otizm teşhisi konuldu mu peki ? kaç yasında suan

çünkü başta öyle agır bi tablo olmadııgnı söylemişssiniz cocugunuzla ilgili

çok üzüldüm orman okulu olayına ama bu yılı mutlu tamamlamanıza çok sevindim. inşallah takviyesiz gölgesiz çok daha iyi zamanlar da gelir. psikolog olup böyle bir durumla başa çıkmaya çalışmak çok daha yıpratıcı olmalı... cehalet her zaman mutluluktur. uzun zamandır girmiyordum bildirim gelince bakayım dedim mesajınızı gördüm. herşey çok daha kolaylaşsın hepimiz için inşallah 🙏

X