OTİZMİ TANIYALIM 💦

Benim oğlum da 3,5 yaşında konuşma geriliği için iki uzmana götürdüm sosyal iletişimi zayıf dedi ikiside 20 gün oldu tv telefonu kestik oyun grubuna verdim hafta da iki saat bireysel ders alıyoruz hemen fark etti kelimelerimiz çok var ama su istiyorum demiyo mesela sulahi bardağı yanıma getiriyor bu aekildeyiz konuşma geriliği dışında bi belirtimiz yok 3 yaşında tuvalet eğitimini sorunsuz hallettik inşallah konuşma da da yaşıtlarını yakalar dua edelim bu gece evlatlarımıza hayırlı kandiller

Gluten kazein diyeti hakkında ne düşünüyorsunuz yapan fayda gören var mı yada bı konu da doktor tavsiyesi oldu mu

Merhaba. Aylar öncesinden randevu aldığımız özel eğitim uzmanı olan bir hocayla görüşmemizi nihayet bugün gerçekleştirdik. Kar yağışı sebebiyle yanına gidemedik ancak online da güzel oldu. Minnoşu da gözlemleyebildi. O sordu ben cevapladım. Sonunda söylediği şu; çocuğunuzda otizm gibi ciddi bir tablo yok. Çok fazla ekran maruziyeti sebebiyle işitsel alıcılarda sorun oluşmuş, buda gelişim geriliğine sebep olmuş. Bir buçuk yılda düzeltiriz dedi. Bu akşam bir plan hazırlayıp bize yolladı. Plan oldukça yoğun. Henüz birkez okudum ve sindiremedim. Bizimde karı koca oturup eylem planı oluşturmamız gerekecek. Ama şunu söyleyeyim. İçeriğinde, ev aktiviteleri, bitkisel takviyeler, özel yağlı masajlar, tomatis terapi ve beslenme düzeni mevcut. Hoca bizi watsapp üzerinden üç ay boyunca takip edecek

Merhabalar. Ocak ayında Gitmişsiniz Emre Bey e. Şimdilik gelişmeler nasıl bilgi verir misiniz? Biz de randevu almayı düşünüyoruz. O kadar karışık ki kafamız. Geç kalmayalım derken yanlış bir şey yapmak istemiyoruz.

Merhaba. Aylar öncesinden randevu aldığımız özel eğitim uzmanı olan bir hocayla görüşmemizi nihayet bugün gerçekleştirdik. Kar yağışı sebebiyle yanına gidemedik ancak online da güzel oldu. Minnoşu da gözlemleyebildi. O sordu ben cevapladım. Sonunda söylediği şu; çocuğunuzda otizm gibi ciddi bir tablo yok. Çok fazla ekran maruziyeti sebebiyle işitsel alıcılarda sorun oluşmuş, buda gelişim geriliğine sebep olmuş. Bir buçuk yılda düzeltiriz dedi. Bu akşam bir plan hazırlayıp bize yolladı. Plan oldukça yoğun. Henüz birkez okudum ve sindiremedim. Bizimde karı koca oturup eylem planı oluşturmamız gerekecek. Ama şunu söyleyeyim. İçeriğinde, ev aktiviteleri, bitkisel takviyeler, özel yağlı masajlar, tomatis terapi ve beslenme düzeni mevcut. Hoca bizi watsapp üzerinden üç ay boyunca takip edecek
Merhabalar. Ocak ayında Gitmişsiniz Emre Bey e. Şimdilik gelişmeler nasıl bilgi verir misiniz? Biz de randevu almayı düşünüyoruz. O kadar karışık ki kafamız. Geç kalmayalım derken yanlış bir şey yapmak istemiyoruz

Merhabalar. Ocak ayında Gitmişsiniz Emre Bey e. Şimdilik gelişmeler nasıl bilgi verir misiniz? Biz de randevu almayı düşünüyoruz. O kadar karışık ki kafamız. Geç kalmayalım derken yanlış bir şey yapmak istemiyoruz
Merhaba. Bize sunduğu programı uygulamaya çalıştık. Ancak pek diyet uygulayamadık.. Oğlum iletişim becerilerinde ve dil gelişiminde Ocak ayına göre çok çok daha iyi. Normal yaşantımızın içinde diyebilirim. Öyle kendi içi dünyasında yaşayan, çevresinden kopuk bir çocuk değil. Eğlenceli, oyunbaz, güleryüzlü ve insanlarla birlikte olmayı seven bir çocuk. Kelime dağarcığı geniş ancak, cümle yapılarında hataları var. Genelde kendini kelimelerle veya kısa cümleler anlatabiliyor. Ve bizi anlamasında da bir sıkıntısı yok. Tabii her şey dört dörtlük değil. Zorlandığımız alanlar hala var. Öfke ve ağlama atakları, dil gelişimindeki sınırlılıklarda kaynaklı kendini ifade etme zorluğu, kendine ait bazı yaşamsal ritüellere sıkı sıkıya bağlılık, iletişimde sınırlılık, ekololi ve bazen steotipik davranışlar olabiliyor

Merhaba. Bize sunduğu programı uygulamaya çalıştık. Ancak pek diyet uygulayamadık.. Oğlum iletişim becerilerinde ve dil gelişiminde Ocak ayına göre çok çok daha iyi. Normal yaşantımızın içinde diyebilirim. Öyle kendi içi dünyasında yaşayan, çevresinden kopuk bir çocuk değil. Eğlenceli, oyunbaz, güleryüzlü ve insanlarla birlikte olmayı seven bir çocuk. Kelime dağarcığı geniş ancak, cümle yapılarında hataları var. Genelde kendini kelimelerle veya kısa cümleler anlatabiliyor. Ve bizi anlamasında da bir sıkıntısı yok. Tabii her şey dört dörtlük değil. Zorlandığımız alanlar hala var. Öfke ve ağlama atakları, dil gelişimindeki sınırlılıklarda kaynaklı kendini ifade etme zorluğu, kendine ait bazı yaşamsal ritüellere sıkı sıkıya bağlılık, iletişimde sınırlılık, ekololi ve bazen steotipik davranışlar olabiliyor
yaşamsal ritüelleri açar mısınız ferb? ekolaliyi nasıl yapıyor? durduk yere gülmeleri var mı sizin çocuğunuzda? çevresinden kopuk olmayınca, insanlarla birlikte olmayı sevince atipik de olsa otizm olmaması gerekiyor diye düşünüyor insan, forumu okudum bence bizim çocuklarımız sadece pandemi şanssızları.

yaşamsal ritüelleri açar mısınız ferb? ekolaliyi nasıl yapıyor? durduk yere gülmeleri var mı sizin çocuğunuzda? çevresinden kopuk olmayınca, insanlarla birlikte olmayı sevince atipik de olsa otizm olmaması gerekiyor diye düşünüyor insan, forumu okudum bence bizim çocuklarımız sadece pandemi şanssızları.
Çok şükür yoğun ritüelleri yok. Ancak alıştığı ev düzeninden ayrılması zaman alabiliyor. Çok sıkıntı değil ama en kalıp ritüeli arabaya binerken tüm aydınlatma ışıklarını yakıp, inerken söndürüyor. Ekololisi ise, çok sık duyduğu cümle kalıplarını alakasız zamanlarda söyleyebiliyor. “Merhaba çocuklar” gibi. Muhtemel kreşte duyduğu bir söz. Bazende bizim söylediğimiz anlamlandıramadığı sözleri tekrar edebiliyor. Çocukların yanında olmayı seviyor, onları izliyor, yaptıklarına gülüyor ama karşılıklı oyun kuramıyor.
Çok nadir kendi kendine güldüğü oluyor ama normalde genel bir tavrı değil.
İstediği olmadığında veya kendini ifade edemediğinde kendini yerden yere atarak saatlerce ağlayabiliyor.
Serge Hocada otizmi olmadığını söylemişti. Ama bazılarına görede otizm. Otizmi çok geniş bir spektrum olarak görenler için atipik otizm. Ben artık tanı kısmından ziyade çocuğun gelişimi için çaba harcıyorum

Oğlum 26 aylık. 1 aydır TV telefonu sıfırladık. Kelimeleri çok güzel arttı. 2 kelimelik cümle de kuruyor. Benimle ve babası ile göz teması, adına tepki çok iyi. Ancak çocuklarla pek ilgilenmiyor. Tanımadığı kimselerin sözünü dinlemiyor. Sadece ellerinde ilgisini çekecek bir şey varsa almak istiyor. Döndürme sıralama davranışları çok moralimi bozuyor. Psikiyatriye gittik. Bir şey diyemem 3 ay sonra gelin dedi sadece. O yüzden araştırmalara girdik. 3 yaşına gelmeden bir şeyler yapmak istiyoruz. Kafam çorba gibi oldu okumaktan ve dinlemekten. Artık normal çocuklarda olabilecek davranışsa bile acaba mı diyip üzülüyoruz. Serge Beyin kitaplarını sipariş ettik. Bu hafta randevu da alacağız inşallah. İnşallah güzel sonuçlar alırız biz de.

ben de kitapları sipariş ettim inşallah herşey çok güzel olur hepimiz için. pandemi den dolayı böyle oluyorlar bence çocuklarımızın çoğu, 2 yıldır dışarı hayatı yok varsa yoksa ekran. inşallah kısa zamanda çözülsün herşey.

Merhaba herkese, ben de yaşadıklarımı yazmak istiyorum; durup düşündükçe üzülmekten ağlamaktan kendimi alamıyorum.

Oğlum 2 yaşında tam. Geçtiğimiz hafta denver gelişim testi yaptırmak için isademe gittik. Çocuk gelişim uzmanı konuşmadığını ve komut almadığını öğrenince otizm testi yaptı bize sorular sorarak. Sonuç yüksek riskli çıktı. Çocuk psikiyatristi görürse iyi olur dedi. Biz de çocuk psikiyatristine gittik. Uzun uzun bizi dinledi ve oğlumu gözlemledi.

Belirtileri şöyle oğlumun,
Adına bakmama (nadiren bakıyor)
Komut almama
İşaret etmeme
Konuşmama (anne, -anneyi bana hitap ederek söylemiyor sadece kelimeyi öğrettim- mama, yeşil, teyze ve birkaç kısa yanlış kelimesi var suya hu, göze gı gibi.)
Akranlarıyla yakınlık kurmama

Doktorun tanı koymasını engelleyen taraflar göz temasının özellikle benimle ve babasıyla sorunsuz olması.
Muayene sırasında genelde bizim etrafımızda takılması, kendi kendine bir köşeye çekilmemesi.
Sarılması, ten temasından rahatsız olmaması.
Yoğun ekran maruziyeti.

Doktor tanı koysam atipik otizm derdim ama diyemiyorum çok silik çok arada dedi. Başka birileri tanı koyarsa da oradan kaçın çünkü çok belirsiz dedi. Bize 2 aylık bir süre verdi. Sıfır ekran, bol bol uyaran, oyun, bera işitme testi ve agte gelişim testini yaptırıp bana sonuçları atın dedi. Kreşe verin uygunsa dedi. Eğer otizm değil de gelişim geriliğiyse en az 200 kelimelik bir hazinesi olmalı ve pat pat düzelmeli. Eğer düzelmezse özel eğitime başlanmasını isteyecek tanı koyup. Bu Pazartesi gittik psikiyatriste. Tv telefon tamamen bitti. Oyun grubuna yazdırdık haftada 2 gün gidecek. Gün içinde tamamen oğluma odaklandım sürekli şarkı, oyun oynatmaya çalışma, kitaplara bakma, dışarı çıkma park vs.

Velhasıl 2 aylık bu sürede belirsizlik beni psikolojik olarak çok yıpratacak şimdiden çökmüş durumdayım. Çok çok üzgünüm. Tek çocuğum, başka da düşünmüyorum. Sadece kendine yetebilmesini, ayakları üzerinde durabilmesini istiyorum. Biz bu dünyadan göçtükten sonra o ne yapar diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Sadece içimi dökmek istedim sanırım, okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.

Merhaba herkese, ben de yaşadıklarımı yazmak istiyorum; durup düşündükçe üzülmekten ağlamaktan kendimi alamıyorum.

Oğlum 2 yaşında tam. Geçtiğimiz hafta denver gelişim testi yaptırmak için isademe gittik. Çocuk gelişim uzmanı konuşmadığını ve komut almadığını öğrenince otizm testi yaptı bize sorular sorarak. Sonuç yüksek riskli çıktı. Çocuk psikiyatristi görürse iyi olur dedi. Biz de çocuk psikiyatristine gittik. Uzun uzun bizi dinledi ve oğlumu gözlemledi.

Belirtileri şöyle oğlumun,
Adına bakmama (nadiren bakıyor)
Komut almama
İşaret etmeme
Konuşmama (anne, -anneyi bana hitap ederek söylemiyor sadece kelimeyi öğrettim- mama, yeşil, teyze ve birkaç kısa yanlış kelimesi var suya hu, göze gı gibi.)
Akranlarıyla yakınlık kurmama

Doktorun tanı koymasını engelleyen taraflar göz temasının özellikle benimle ve babasıyla sorunsuz olması.
Muayene sırasında genelde bizim etrafımızda takılması, kendi kendine bir köşeye çekilmemesi.
Sarılması, ten temasından rahatsız olmaması.
Yoğun ekran maruziyeti.

Doktor tanı koysam atipik otizm derdim ama diyemiyorum çok silik çok arada dedi. Başka birileri tanı koyarsa da oradan kaçın çünkü çok belirsiz dedi. Bize 2 aylık bir süre verdi. Sıfır ekran, bol bol uyaran, oyun, bera işitme testi ve agte gelişim testini yaptırıp bana sonuçları atın dedi. Kreşe verin uygunsa dedi. Eğer otizm değil de gelişim geriliğiyse en az 200 kelimelik bir hazinesi olmalı ve pat pat düzelmeli. Eğer düzelmezse özel eğitime başlanmasını isteyecek tanı koyup. Bu Pazartesi gittik psikiyatriste. Tv telefon tamamen bitti. Oyun grubuna yazdırdık haftada 2 gün gidecek. Gün içinde tamamen oğluma odaklandım sürekli şarkı, oyun oynatmaya çalışma, kitaplara bakma, dışarı çıkma park vs.

Velhasıl 2 aylık bu sürede belirsizlik beni psikolojik olarak çok yıpratacak şimdiden çökmüş durumdayım. Çok çok üzgünüm. Tek çocuğum, başka da düşünmüyorum. Sadece kendine yetebilmesini, ayakları üzerinde durabilmesini istiyorum. Biz bu dünyadan göçtükten sonra o ne yapar diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Sadece içimi dökmek istedim sanırım, okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.
Meraba seni cok iyi anlıyorum. O düşünce benide maf ediyor malesef dusunuyorumda önceden hastalip hastaneye gitsem doktorun ne diyicegini hic dusunmezdim en fazla ilaç alip gelirim kafamda o düşünceydi.simdi gitsem hastalanıp icim icimi yiyor ya kötü birsey derse bana bişi olursa oğlum nolcak bunlar benim icimi yiyip bitiriyor.ama artık dusunmemeye çalışıyorum.bu cunku daha çok yipratir beni psikolojik olarak bitersemde kötü olur oğlum için.oyuzden sana tavsiyem elinden geldigince ugraslar edin çocuğuna odaklan sadece boylesi ikiniz icinde daha iyi olucak. İnsallah otizm değildir basit ve çözülebilir bi sorundur.ama otizmse bile sonuçta çocuğun hep derim yine derim bu dunyaya birdaha gelsem yine ayni oglum olsun isterdim farkli cocuk değil senin icinde oyledir tabiki. Ve guzel gelismelerde oluyor özel egitimde benim oğlumda cok az kelime bilirdi ama şimdi masallahi var tam olmasa bile kendini ifade edecek derdini anlatabilicek kadar konusuyor cumleler kuruyor 🙏 kendini salma lütfen hersey çok güzel olucak sadece zaman gerekiyor sabirli ol❤️🌺

Arkadaşlar Instagram da Emre Serge Özdemir diye bir özel eğitim uzmanı var. takip ediyorum onu ben. Sayfanın ismi otizmgelisim. Sık sık canlı yayın açıyor. Bence otizmle ilgili doğru bakış açısına sahip bir uzman. Klasik özel eğitimde benim de kafama yatmayan durumlara bilimsel açıklamalarla reddettiği gibi, kafama yatan doğru çözüm alanları getiriyor. Kısacası otizmde eğitimin temelinin etkileşim ve hareketten geçtiğini söylüyor. Ara tatil için kendisinden randevu aldım. Sırf ondan danışmanlık alabilmek için İzmir'e gideceğiz. Sonrasında üç ay watsapp üzerinden iletişim kurabiliyormuşuz.
Merhaba, bizde serge beyden online degerlendirme almayi dusunuyoruz. Deneyiminiz nasildi ? Birde bitkisel birseyler oneriyormuş lütfen yazarmisiniz deneyiminizi ? Onerirmisiniz?

X