Öyle bir ailenin içine düstüm ki

Ah şu kaynanalar..
Laf taşıma konusu her ailede var maalesef...bizim kaynanada eltime beni benide elime çekiştirir ki biz eltimde artık mecburi selam dışında görüşmüyoruz..ama ben gidip hiçbir zaman eltmin söylediklerini onlara onlarınkinide eltime söylemedim...ilk zamanlar eltim bana çok laf taşırdı... kaynanam senin hakkında böyle söylüyor diye umursamıyormuş gibi güler geçerdim belli etmezdim kızdığımı üzüldüğümü...doğrumu yapmışım asla. .keşke ortalığı karıştırsaydım ikiside layığını bulsaydı diyorum şimdi...yıllar geçti
Araları pek yok eltimle ve ona çok kızıyor ama benimde aram yok bende çok kızıyorum oturup eltimı çekiştiririz zaman zaman kaynanamla...
bunlara rağmen kaynıma olan düşkünlüğünden onu hep idare eder alttan alır.geçen yaz memlekete gittik odaya bir girdim benim hakkımda konuşuyorlar utanmadan ben girince sustular özelse çıkayım dedim modum düştü ister istemez...yok mok deyip salladılar...
Sonra zehir zıkkım ettim orayı eşime gitmek istemiyordum beni zorla oraya götürüp bunlara maruz bıraktığı için...Oda annesine patladı babasının Agrasifliğini bahane etti ağzına geleni saydı eltimin kayınımda duyacağı şekilde...ben gidiyorum bidaha gelmem muhabbeti yaptı annesi bir özürler bir yalvarmarmalar...kaynım duyduklarının sonrasında selami kesti bizimle..(karısını surturmak yanlışını kabul etmek yerine ailesiyle küsmeyi tercih eder hep) sonra işi düşünce yanaşır işi bitince yine küser... eşimde bun durumdan sıkıldığı için onları sosyal medya telefon rehberi kısaca hayatından çıkardı selam sabah yok aralarında
Sonuç :Bayram yaklaşıyor ve onlarda tokatta yani köyde olduğu için eşim bana gidelim demeyecek görmek istemiyor yüzlerini...abi yengesinin..
.bunlar yaşanmasaydı yani ben susup her zamanki gibi tavır koymasaydım yüzsüzlüklerine devam edeceklerdi..hem benim imkânlarımdan faydalanıp hemde arkamdan dedikodumu yapmak neymiş gördüler...
Bazen susmamak lazım ne olacaksa olsun ..
Sizde elinize bir fırsat geçerse aynısını yapın eltinize...insanlar tahammül ettikçe arsızlaşıyorlar maalesef

Her şeyi illa yaşamak gerekmiyor. Böyle durumları yaşayanlara baktığımda hayattan hiç ders almamışlar mı diyorum. Sizi tenzih ediyorum tabi ki. Ama ben çevremde eşinin ailesiyle problem yaşayanlara bakıp onların tam tersini yaptım. Başta annem olmak üzere. Yeni bir aileye giriyoruz. Bizi hemen bağırlarına basmalarını, sevmelerini, kıskançlık beslememelerini, dışlamamalarını, haksızlık etmemelerini, iyi bir insansak bizim gibi olmalarını beklememek lazım. Biraz stratejik olup, sabırlı olmak gerekiyor. Kaynana, elti,görümce, kayın, kayınpeder… Bu kişilerin hepsinin içinde tuhaf bir his oluyor. Görmemezlikten gelip, düşünerek davranmak gerekiyor. Yoksa her türlü ters düşünüyor. En iyi ihtimalle görüşmemek oluyor. Araya büyük mesafeler koymak gerekiyor. Benim fikrim bu. Belki çoğu kişiye ters gelebilir ama ben faydasını gördüğüm için yazmak istedim.
Bu olumsuz duyguları tavırları nasıl bu kadar olgunlukla karşılayıp kabul ettiniz. Bende benzeri sorunlar yaşıyorum kıskanıyorlar dışlıyorlar kabullenemiyorlar ve problemler cok büyüdü. Yeni bir aile diyosunız ama eşimde yeni bir aileye girmiş oldu benim ailem o kadar kurak açtı annem saydı sevdi bir kere incitecek bir şey yapmadı hatta ben yapınca bana kızdı nişanlını üzme eşini üzme diye hep bana söyledi ama onun annesi hep arayı bozmaya huzursuzluk çıkarmaya çalıştı bu sabırla düzelecek bi şey mi yA

Bu olumsuz duyguları tavırları nasıl bu kadar olgunlukla karşılayıp kabul ettiniz. Bende benzeri sorunlar yaşıyorum kıskanıyorlar dışlıyorlar kabullenemiyorlar ve problemler cok büyüdü. Yeni bir aile diyosunız ama eşimde yeni bir aileye girmiş oldu benim ailem o kadar kurak açtı annem saydı sevdi bir kere incitecek bir şey yapmadı hatta ben yapınca bana kızdı nişanlını üzme eşini üzme diye hep bana söyledi ama onun annesi hep arayı bozmaya huzursuzluk çıkarmaya çalıştı bu sabırla düzelecek bi şey mi yA
Ben böyle zaruri konularda genelde stratejik olmayı doğru buluyorum. Belli bir süre etrafıma vurdumduymazlık kalkanı ördüm. Eşimin ailesinden gelen kötü lafları, davranışları görmemezlikten gelip, onlar diken attıkça Gül attım. Eşimi bu durumun içine hiç sokmadım. Bana yaptıkları hiçbir şeyi eşime anlatmadım. Benim ailem de dediğiniz gibi çok kucak açtı eşime. Ama onun ailesi bana çok kötülük yaptı. Eşime beni elimden soğutacak çok şey söylemişler.

Biz 6 yıl sevgiliydik. 2 senedir de evliyiz. Bu sene sabrımın meyvesini aldım çok şükür. Şimdi çok iyi anlaşıyoruz ve sanırım beni kabul edip, sevdiler. Umarım böyle de devam eder.

Eşimin ailesi huzursuzluk çıkarıp, benim onların bana yaptıklarını eşime anlatıp, huzurumuzu kaçıracaklarını sandılar sanırım. Ama ben hiç eşime şikayet etmedim.

Kadınlar eşlerinin ailesinin yaptıklarını eşlerine anlatınca eşlerinin, ailelerine tavır almasını bekliyorlar. Bence çok yanlış bir davranış. Benim annem yıllarca babama ailesini şikayet edip durdu. Sonuç babam hep annemi suçladı. Ne olursa olsun insan ailesini kestirip atamaz. Bunu eşlerimizden beklemek bence haksızlık. Yani “ya bu deveyi güdeceksin ya da bu diyardan gideceksin.” Ötesi yok bence.

Benim düşüncem bu yönde. Size yanlış da gelebilir ama ben faydasını gördüm.

Herkes herkes hakkında konuşup dedikodu yapıyor. Bu insanoğlunun doğasında var malesef. Siz de de var. Bunun için ne aile silinir ne de görüşmemek olur bence. Ne kadardır evlisiniz?

Elti kaynanadan lafı size taşırken orda bi duracaktınız. Anın şoku ile '' Senin için de böyle böyle dedi. '' demek yerine, ikisini yüzleştirecektiniz. Şimdi Allah bilir elti neler kattı kendinden de kaynanaya yetiştirdi. Onlar halinden memnun, eskisi gibi muhabbetteler ise bu muhabbeti ne uğruna sürdürüyorlar onu düşünün. Ve daha araya girmeyin, motivasyon kaynağı bitmeden muhabbetleri de bitmeyecek. Bu da ders olsun, laf taşıyana laf verip yüzgöz olmaktansa, lafı kimden aldıysa onunla yüzleştirin. Yapamıyorsanız dinlemeyin, he deyin ben biliyorum zaten deyin. Böylece eşinizin birşey yapmasına gerek kalmaz. Kadınlar arasındaki dedikodu için elini masaya falan vurmasına gerek yok. Herşey kocadan beklenmez. İlerde daha büyük sorunlar olur, adama tek laf diyecek haliniz kalmaz.

Ben böyle zaruri konularda genelde stratejik olmayı doğru buluyorum. Belli bir süre etrafıma vurdumduymazlık kalkanı ördüm. Eşimin ailesinden gelen kötü lafları, davranışları görmemezlikten gelip, onlar diken attıkça Gül attım. Eşimi bu durumun içine hiç sokmadım. Bana yaptıkları hiçbir şeyi eşime anlatmadım. Benim ailem de dediğiniz gibi çok kucak açtı eşime. Ama onun ailesi bana çok kötülük yaptı. Eşime beni elimden soğutacak çok şey söylemişler.

Biz 6 yıl sevgiliydik. 2 senedir de evliyiz. Bu sene sabrımın meyvesini aldım çok şükür. Şimdi çok iyi anlaşıyoruz ve sanırım beni kabul edip, sevdiler. Umarım böyle de devam eder.

Eşimin ailesi huzursuzluk çıkarıp, benim onların bana yaptıklarını eşime anlatıp, huzurumuzu kaçıracaklarını sandılar sanırım. Ama ben hiç eşime şikayet etmedim.

Kadınlar eşlerinin ailesinin yaptıklarını eşlerine anlatınca eşlerinin, ailelerine tavır almasını bekliyorlar. Bence çok yanlış bir davranış. Benim annem yıllarca babama ailesini şikayet edip durdu. Sonuç babam hep annemi suçladı. Ne olursa olsun insan ailesini kestirip atamaz. Bunu eşlerimizden beklemek bence haksızlık. Yani “ya bu deveyi güdeceksin ya da bu diyardan gideceksin.” Ötesi yok bence.

Benim düşüncem bu yönde. Size yanlış da gelebilir ama ben faydasını gördüm.
Cok teşekkür ederim tecrübeleriniz paylaştığınız için. Neden yanlış gelsin hem faydasınıda görmüşsünüz. Bende sanmıyorum ki onlar kötülük yaptıkça bende dırdır ettik e şikayet ettikçe bi şeyler düzelsin ama hazmedemiyorumda… Ama sıkıntımı kimle paylassam annem teyzelerim ve cevremdeki büyük evli erkek tanıdıklarım hepsi duymayacaksın kör sağırı oynayacaksın eşinde bak onlar devam ediyor ama karım cevap vermiyor diyecek İnan diyecek diyorlar bense hep korkuyorum yA konuşa konuşa onu benden soğutur aklına girerlerse diye. Bu korkumu aşsam aman konussalarda istedikleri kötülükleri yapsalarda eşim onları ciddiye almaz benden soğumaz diyebilsem takmamaya başlayacağım bunu aşamıyorum. Sakıncası yoksa biraz özelden konuşabilir miyiz sizinle 🙏🏻 ben cok cıkmazdayım ve aynı durumları yaşamış sonunda da başarıya ulaşmış bir kadının tecrübeleri vereceği tavsiyeler cok kıymetli benim için 🙏🏻

Bu gelinlerden korkulur. Bende o yüzden mesafeliyim geline.

Cok teşekkür ederim tecrübeleriniz paylaştığınız için. Neden yanlış gelsin hem faydasınıda görmüşsünüz. Bende sanmıyorum ki onlar kötülük yaptıkça bende dırdır ettik e şikayet ettikçe bi şeyler düzelsin ama hazmedemiyorumda… Ama sıkıntımı kimle paylassam annem teyzelerim ve cevremdeki büyük evli erkek tanıdıklarım hepsi duymayacaksın kör sağırı oynayacaksın eşinde bak onlar devam ediyor ama karım cevap vermiyor diyecek İnan diyecek diyorlar bense hep korkuyorum yA konuşa konuşa onu benden soğutur aklına girerlerse diye. Bu korkumu aşsam aman konussalarda istedikleri kötülükleri yapsalarda eşim onları ciddiye almaz benden soğumaz diyebilsem takmamaya başlayacağım bunu aşamıyorum. Sakıncası yoksa biraz özelden konuşabilir miyiz sizinle 🙏🏻 ben cok cıkmazdayım ve aynı durumları yaşamış sonunda da başarıya ulaşmış bir kadının tecrübeleri vereceği tavsiyeler cok kıymetli benim için 🙏🏻
Tabi ki de konuşabiliriz. 🥰

Hangi devirde yaşıyoruz ya eltiler tarafından evlilikler yara alıyor falan o kim ki eşinizin kardeşinin karısı, sizle ilgisi ne? Görüşmeyin elti falan. Kv'yle de mümkün olduğunca az görüşün. Eşinize de yansıtmayın annesini savunmaya geçmesin durduk yere

Seviyorsa seni ezdirmez gerekirse ailesini de siler. Ailesini silemez diyenlere uzuluyorum. Her gün forumda berbat konular ve iğrenç hayatlar okuyorum. Kaynana terörü es ailesi zulmü. Neymiş eş ailesini silemezmis. Suna eşim beni sevmiyor ailesini seçiyor desenize. Sana tavsiyem eşinin aşkına guveniyorsan bastır bacım. Çünkü bu daha başlangıç elti kaynana olayları başladı mı bitmez maffolursun. Eşine bastıracaksin. Seni seven seni üzen insanlarla muhattap etmez

X