Özel eğitim sınıfları / kaynaştırma

Karpuzlu araba

Nirvana
Pro Üye
7 Ağustos 2017
9.829
30.775
28
Günaydın öncelikle oğlum 1 sinif’a başlıcak seneye (otizmli) konuşabiliyor, başkalarına veya kendine zarar verme yok komut alıyor. Ama birsey onu rahatsız ederde krıze girerse beni görmeden sakinleşmez ağlar ben yanına gelene kadar öğretmeni dahil kimse onu sakınlestiremez. WC eğitimi var. Kuralları az çok bilir yere birseyler atmaz derli topludur.. kaygılarımıza gelecek olursak büyük ihtimalle kaynaştırma çıkar diye düşünüyorum 1 sınıf için. Ama benim bir yanım hep tek başına yapamaz gibime geliyor. Mesela en basiti teneffüs zili caldiginda dışarı çıkıp tekrar içeri girmez. Sürekli yönlerdirme gerekıyor.

Öğretmen molasına çıktığında tek başına ne yapacak bunlar aklıma geliyor. Kendını savunamaz dokunulmasından hoşlanmaz. Arkadaşlık kurmayı sevmez. En fazla 2 dakika oynar gibi yapar sonra yine kendi halinde takılır. Araba sürer gibi yapar yada araba sesi çıkarır.

Buarada doktor yüksek işlevli otızm. demişti. Ama eksıklıkler varmı hala var. 1 sinifada daha var ozamana kadar neler değişir bilmiyoruz.

Kendi düşüncem özel alt sınıfa gitmesi iki öğretmenleri olucak sınıf kalabalık değil 4 kişi falan olacaklar. Biraz daha büyüdüğünde kendine yetebilir kıvama geldıgınde kaynaştırma sınıfına gitsin istiyorum.

Öğretmenlerde var burda siz ne düşünüyorsunuz ?

Günaydın öncelikle oğlum 1 sinif’a başlıcak seneye (otizmli) konuşabiliyor, başkalarına veya kendine zarar verme yok komut alıyor. Ama birsey onu rahatsız ederde krıze girerse beni görmeden sakinleşmez ağlar ben yanına gelene kadar öğretmeni dahil kimse onu sakınlestiremez. WC eğitimi var. Kuralları az çok bilir yere birseyler atmaz derli topludur.. kaygılarımıza gelecek olursak büyük ihtimalle kaynaştırma çıkar diye düşünüyorum 1 sınıf için. Ama benim bir yanım hep tek başına yapamaz gibime geliyor. Mesela en basiti teneffüs zili caldiginda dışarı çıkıp tekrar içeri girmez. Sürekli yönlerdirme gerekıyor.

Öğretmen molasına çıktığında tek başına ne yapacak bunlar aklıma geliyor. Kendını savunamaz dokunulmasından hoşlanmaz. Arkadaşlık kurmayı sevmez. En fazla 2 dakika oynar gibi yapar sonra yine kendi halinde takılır. Araba sürer gibi yapar yada araba sesi çıkarır.

Buarada doktor yüksek işlevli otızm. demişti. Ama eksıklıkler varmı hala var. 1 sinifada daha var ozamana kadar neler değişir bilmiyoruz.

Kendi düşüncem özel alt sınıfa gitmesi iki öğretmenleri olucak sınıf kalabalık değil 4 kişi falan olacaklar. Biraz daha büyüdüğünde kendine yetebilir kıvama geldıgınde kaynaştırma sınıfına gitsin istiyorum.

Psikolojik danışmanım. Koruyucu moddan çıkmanızı öneririm. Kaynaştırma olduğunda öğretmenler durumuna göre ilerliyor zaten. Yani sizin yapacağınız yönlendirmeyi onlar yapıyor, aynı zamanda kendi kendine yetebilmesi için eğitiyor. Siz ebeveyn ruhunuzla eğitim kısmına çok giremiyorsunuzdur doğal olarak. Bir dernek var, her ilde şubesi var mıdır bilmiyorum ilkokul öncesi similasyon gibi yapıyor çocuklara, oraya başvurabilirsiniz. Ama çocuk adına çok çok düşünüp gelişimini engellemeyin lütfen.

Psikolojik danışmanım. Koruyucu moddan çıkmanızı öneririm. Kaynaştırma olduğunda öğretmenler durumuna göre ilerliyor zaten. Yani sizin yapacağınız yönlendirmeyi onlar yapıyor, aynı zamanda kendi kendine yetebilmesi için eğitiyor. Siz ebeveyn ruhunuzla eğitim kısmına çok giremiyorsunuzdur doğal olarak. Bir dernek var, her ilde şubesi var mıdır bilmiyorum ilkokul öncesi similasyon gibi yapıyor çocuklara, oraya başvurabilirsiniz. Ama çocuk adına çok çok düşünüp gelişimini engellemeyin lütfen.
Meraba aslında koruyucu modla pek ilgisi yok düşüncelerimden yola çıkarak söylüyorum birazda. Aynı zamanda dehp var. Yani suan gözlemlediğimde hazır olduğunu düşünmüyorum buna ama dediğim gibi ozamana kadar değişim olurmu bilmiyorum. Bi arkadaşımın çocuğuda aynı benimki gibi oda kararsız kalmıştı. Ram heyeti özel eğitim dene madem içine sinmezse gelirsin yine kaynaştırma cıkar demişti. Bende denesem ne kaybederimki diye düşünüyorum 30 kişilik sinifta çıldırtabilir. Ki özel eğitimde grup dersinde bu yüzden sıkıntı yaşıyoruz maalesef kalabalıktan rahatsız oluyor. Çok kararsızım

Kızımın sınıfında var bi tane kaynaştırma öğrenci. Öğretmen başta çocukları uyarmış arkadaşınızla yüksek sesle konuşmayın vs diye. Şuanlık iyi gidiyor
ne güzel darısı bizlere, ama önce hayırlısı. Şuan endişelenmek için erken biliyorum ama sanki seneyede tam anlamıyla hazır olmuyacak gibi

Kaynaştırma öğrencisi ise öğretmen on göre davranıyor. Siz de dirsek temasında olursunuz öğretmenle beraber halledersiniz. Arkadaşları da içlerine alınca rahatlar zamana

Kaynaştırma öğrencisi ise öğretmen on göre davranıyor. Siz de dirsek temasında olursunuz öğretmenle beraber halledersiniz. Arkadaşları da içlerine alınca rahatlar zamana
Aslında sadece teneffüs zamanlarında yanında bulundursa benı öğretmen yine içim rahat eder kaynaştırmaya daha sıcak bakarım. O sıra yemegını WC’sini halledip sınıfa bırakırdım. Ama öğretmen bu duruma tamam dermi bilmiyorum. Konuşmak gerek.

Aslında sadece teneffüs zamanlarında yanında bulundursa benı öğretmen yine içim rahat eder kaynaştırmaya daha sıcak bakarım. O sıra yemegını WC’sini halledip sınıfa bırakırdım. Ama öğretmen bu duruma tamam dermi bilmiyorum. Konuşmak gerek.

Aynen konuşarak halledersiniz. Zaten okul ortamını benimsediğinde arkadaşları da yardımcı olacaktır. Kaynaştırma öğrencilerine çocuklar daha dikkatli davranıyorlar.

benim büyük oğlumun sınıfında vardı kaynaştırma öğrencisi annesi ilk sene tüm gün okulda durdu tuvalete tek başına gidemiyordu çünkü tenefüslerde tuvalete götürüyordu.
İşte bundan bahsediyorum. Buna izin verirse öğretmen çok iyi olur. Arkadaşımın oğlu aynı benim oğlan gibi özel eğitim sınıfı olmasına rağmen öğretmen izin vermemiş. Kaynaştırmada durum nasıl olur bakmak gerek

İşte bundan bahsediyorum. Buna izin verirse öğretmen çok iyi olur. Arkadaşımın oğlu aynı benim oğlan gibi özel eğitim sınıfı olmasına rağmen öğretmen izin vermemiş. Kaynaştırmada durum nasıl olur bakmak gerek

çocuğun annesi sınıf annesi olmuştu sizde öyle yapabilirsiniz öğretmenle sürekli dirsek temasındaydı.

Siz tenefuslerde belli bir süre yanında olabirseniz olur, ilk defa hayata atılacak çok bocalamasin, endişe, kaygı duymasın. İlk etapta destek lazım, ins alışınca herşey güzel olur

Benim kuzenim aynı durumdaydı. Kaynaştırma çıkınca bayağı endişelendi ailesi. Yani saldırı tutumları yok ama krize girince anne olmadan sakinleşmez dokunmak ya da yüksek ses olunca kriz geçirir kendi kendine oynamaktan hoşlanır vs. Bazen kendi kendine sesler çıkarır. Arada kalkıp dolaşır zorlarsan gene krize girer. Yönlendirmek gerekir vs. Kaynaştırma çıkınca baya kötü oldu herkes yapamaz edemez diye. Ama çocuklar öyle güçlü ki. Öğretmeni de bana bırakın bu kadar koruyucu olmayın diye diye anne ile didise didise çocuğu çok farklı bir hale soktu. Hatta okulda ceza ödül yöntemi uygulanmış çocuğa şikayet edildi öğretmen. Ceza dediğim işte mahrum etme. Ya otizmli çocuk ne anlasın cezadan dedik iyice delirdik. Sonuç ise bambaşka oldu. Otizm geriledi. ortaokula giderse ne olur dediğimiz çocuk su an universitede fotoğrafçılık okumak istiyor arkadaşlar edindi . Bu kadar beklemiyorduk açıkçası. Ara gulere taktı kafayı bu ara. Komutla hareket eden çocuk çatır çatır istediği olmadığı zaman kavga ediyor bizimle. Yanlış.bilmiyorsan yüzde seksen imiş otizmli şimdi yüzde 20 olmus. Ve inanılmaz zeki bir çocuk. Tabi süreç 10 yıl sürdü neredeyse.

Ogretmen seçiminde çok dikkatli olmanız gerekiyor. 1. Sınıfa kayıt yaptırmadan önce okulları ve öğretmenleri araştırmanızı tavsiye ederim. Bu konuda tecrübeli bir öğretmenle devam etmeniz çok önemli. Arkadaşım da benzer durumu yaşadı öğretmeni çok ilgilenmedigi için ve ben bu konuda eğitimli değilim dediği için 1 sene sonra okulunu değiştirmek zorunda kaldı.

Merhabalar, yazdırmaya planladiginiz okul ile bir görüşün mutlaka, özel eğitim sınıfında olursa öğretmeni kim olacak bir sorun. Ozel eğitim öğretmeni ise harika, özel eğitim sertifikası almış sınıf öğretmeni ise yine olabilir ancak atanmayan branşlar da bu sertifikayı alıp ücretli öğretmenlik yapıyor ve özel egitimden de sinifciliktan da çok anlamıyorlar. Bu durumda normal sınıfın kaynaştırma öğrencisi olması daha mantıklı. Şu an çalıştığım okulda 6 özel eğitim derlerine giren öğretmenimiz var sadece biri özel eğitim diğerleri tarih edebiyat... Yanlış anlaşılmak istemem harika Tarih Edebiyat öğretmenliği yapabilirler tabi ama özel eğitim alanına hakim degiller

X