Özel eğitim sınıfları / kaynaştırma

Günaydın öncelikle oğlum 1 sinif’a başlıcak seneye (otizmli) konuşabiliyor, başkalarına veya kendine zarar verme yok komut alıyor. Ama birsey onu rahatsız ederde krıze girerse beni görmeden sakinleşmez ağlar ben yanına gelene kadar öğretmeni dahil kimse onu sakınlestiremez. WC eğitimi var. Kuralları az çok bilir yere birseyler atmaz derli topludur.. kaygılarımıza gelecek olursak büyük ihtimalle kaynaştırma çıkar diye düşünüyorum 1 sınıf için. Ama benim bir yanım hep tek başına yapamaz gibime geliyor. Mesela en basiti teneffüs zili caldiginda dışarı çıkıp tekrar içeri girmez. Sürekli yönlerdirme gerekıyor.

Öğretmen molasına çıktığında tek başına ne yapacak bunlar aklıma geliyor. Kendını savunamaz dokunulmasından hoşlanmaz. Arkadaşlık kurmayı sevmez. En fazla 2 dakika oynar gibi yapar sonra yine kendi halinde takılır. Araba sürer gibi yapar yada araba sesi çıkarır.

Buarada doktor yüksek işlevli otızm. demişti. Ama eksıklıkler varmı hala var. 1 sinifada daha var ozamana kadar neler değişir bilmiyoruz.

Kendi düşüncem özel alt sınıfa gitmesi iki öğretmenleri olucak sınıf kalabalık değil 4 kişi falan olacaklar. Biraz daha büyüdüğünde kendine yetebilir kıvama geldıgınde kaynaştırma sınıfına gitsin istiyorum.

Öğretmenlerde var burda siz ne düşünüyorsunuz ?
Okula ilk yıl gölge öğretmenle başlayabilir.
Teneffüse gidip gelmek konusunda gölge öğretmen yönlendirir.
Zaten sonra kendisi de öğrenir, alışır..

Meraba aslında koruyucu modla pek ilgisi yok düşüncelerimden yola çıkarak söylüyorum birazda. Aynı zamanda dehp var. Yani suan gözlemlediğimde hazır olduğunu düşünmüyorum buna ama dediğim gibi ozamana kadar değişim olurmu bilmiyorum. Bi arkadaşımın çocuğuda aynı benimki gibi oda kararsız kalmıştı. Ram heyeti özel eğitim dene madem içine sinmezse gelirsin yine kaynaştırma cıkar demişti. Bende denesem ne kaybederimki diye düşünüyorum 30 kişilik sinifta çıldırtabilir. Ki özel eğitimde grup dersinde bu yüzden sıkıntı yaşıyoruz maalesef kalabalıktan rahatsız oluyor. Çok kararsızım
kalabalıktan rahatsız oluyor kısmına ithafen o zaman deneyin özel eğitim alt sınıfı. Nasıl olsa kararlar velinin talebi doğrultusunda oluyor, sıkıntı yaşamazsınız fikriniz değiştiğinde. İçinide de acaba kalmaz.

X