Özel sektörde çok çalışıp iyi bir maaş mı yoksa sevdiğim meslek olan az maaşlı öğretmenlik mi ?

serotininevi

Üye
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2023
134
76
Herkese merhaba,

İçinden çıkamadığım hayatıma yön verecek ve uzun süredir kafamı meşgul eden bir konu için sizlere danışman istiyorum.

Özel sektörde iyi bir firmada çalışıyorum. Şuan değil ama pozisyonum artıkça iyi maaş alacağım bir iş yapıyorum. Şöyle ki şuan yöneticim 100k alıyor. Yani önümüzdeki 10 yıl içinde tecrübem ve pozisyonum artıkça bu bantlarda maaş skalasını alabilecek bir işim var. Çalıştığım şirketten memnunum. Burada geleceğim iyi görünüyor. Yıllar içinde yetiştirilebilecek yönetici adayı gibi görünüyorum. Uzun soluklu burada çalışabilirim fakat özel sektör tabi ki. Yarın ne olacağı belli olmayan bir durum her zaman mevcut.

İzinler normal yıllık izin şeklinde. 14 gün. İşim gereği ayın belli zamanları izne çıkamıyorum. Ayarlaması biraz zor oluyor.

Çalışma saatlerim 07:30-17:00. Evim yakın sayılır fakat tabi ki servis kullandığım için 06:00'da kalkıyorum. Eve18:15'den önce varamıyorum. Şuan için bir gün evden çalışıyorum. Ama her sabah uyandığımda hayatım böyle erken kalkıp ofiste çalışarak mı geçecek diye sorguluyorum. Anlayacağınız tüm günüm işte geçiyor bir çok insan gibi. Hafta sonu çalışmıyorum. İş yoğunluğum normal. Çalıştığım insanlar iyi insanlar. Ama dediğim gibi bu şartlarım şuan ki iş yerim için geçerli. Başka bir yerde başka şartlarda veya başka insanlar ile çalışabilirim.( Daha önce sorunlu insanlar ile çalışıp stresli günler geçirdim ve işimden de oldum o süreçte. Özel sektör olduğu iş kaygısı yaşıyorsunuz, kamu gibi olmuyor bu açıdan)
Yönetici olursam çalışma saatlerim değişmeyecek. Ekstra toplantılar oluyor ve tabi ki sorumluluğum şuan ki gibi olmuyor, artıyor. Tabi artıları mevcut (şirket aracı, iyi bir maaş gibi). Ama genel itibariyle işimi seviyorum, sevmediğim bir iş değil.

Bunun dışında şuan devlette okul öncesi öğretmeni olabilme ihtimalim var. Ataması iyi bir bölüm, KPSS ye hazırlanırsam atanabilme ihtimalim var. (Ders çalışmayı seviyorum, atanmak için çabalarım). Şayet karar verirsem ders çalışmaya başlayacağım. Öğretmenlik hep sevdiğim ve istediğim bir meslekti. Fakat maaş konusunda tatmin etmeyecek rakamlar oluyor maalesef. Şartlar açısından, yarım gün çalışma imkanım olabilir. Yaz tatilleri ve ara tatiller oluyor. Kamuda olduğunuz için iş güvenceniz oluyor. Bunun dışında çocuklar seviyorum, bana eziyet gibi gelmez. Hayalini kurduğum bazı planlarım var ama zamansızlıktan bir türlü yapamıyorum. Onlara zaman ayırabilirim. Çocuk düşünüyorum, çocuğum ile zaman geçirme ihtimalim şuan ki işime göre çok daha fazla olur. Ama bu artılarının yanında şu var ki on yılda çalışsam alacağım maaş çok değişmeyecek. Ama özel sektörde on yıl çalışsam bir öğretmenin neredeyse 3 katı maaş alabilirim.

Tüm bunları alt alta koyunca ya zaman yaratıp az para ile çalışabileceğim güvencesi olan, çocuklarıma ve kendime daha fazla zaman ayıracağım ama düşük maaşlar ile çalışacağım bir hayat mı, yoksa özel sektörde yine sevdiğim ama zamanımın neredeyse yarısından fazlasını iş hayatında geçireceğim, çocuklarımı kendim büyütemeyeceğim, güvencesi görece az fakat 3 katı maaş alma ihtimalimin olacağı bir hayat mı sorusu ile baş başa kaldım.

Karar verip motivasyonuma göre KPSS çalışmaya başlayacağım. Maaş durumu kafamı karıştırıyor. Fakat gerçekten daha az çalışabilme ihtimalim olan yine sevdiğim bir işim olabilecekken hayat boyu bu kadar çok çalışmak da beni düşündürüyor.

Öğretmenliği sevmesem hiç düşünmezdim ama sevdiğim bir meslek. Şuan ki işimi de seviyorum. Şartlar açısından bakıp karar vermem gerekiyor. Sizlerin fikrini de sormak istedim.

Teşekkür ederim.

Bundan yaklaşık 10 yıl önce yemişim parasını da deyip bir holding bünyesindeki işimden istifa edip öğretmenlik yapmaya başladım. Önce özel derslerle, sonra özel kurumlarla sonra baktım olmayacak okulu okuyup bitirerek öğretmen oldum. Benim hiç kpss kasayım atanayım düşüncem olmadı ama, şartlarım uygun değil. Bikaç sene içinde kendi kurumumu açmayı düşünüyorum.
Kafam çok rahat şu an. Tavsiye eder miyim, hayattan beklentileriniz maddi anlamda çok yüksek değilse ederim.

Herkese merhaba,

İçinden çıkamadığım hayatıma yön verecek ve uzun süredir kafamı meşgul eden bir konu için sizlere danışman istiyorum.

Özel sektörde iyi bir firmada çalışıyorum. Şuan değil ama pozisyonum artıkça iyi maaş alacağım bir iş yapıyorum. Şöyle ki şuan yöneticim 100k alıyor. Yani önümüzdeki 10 yıl içinde tecrübem ve pozisyonum artıkça bu bantlarda maaş skalasını alabilecek bir işim var. Çalıştığım şirketten memnunum. Burada geleceğim iyi görünüyor. Yıllar içinde yetiştirilebilecek yönetici adayı gibi görünüyorum. Uzun soluklu burada çalışabilirim fakat özel sektör tabi ki. Yarın ne olacağı belli olmayan bir durum her zaman mevcut.

İzinler normal yıllık izin şeklinde. 14 gün. İşim gereği ayın belli zamanları izne çıkamıyorum. Ayarlaması biraz zor oluyor.

Çalışma saatlerim 07:30-17:00. Evim yakın sayılır fakat tabi ki servis kullandığım için 06:00'da kalkıyorum. Eve18:15'den önce varamıyorum. Şuan için bir gün evden çalışıyorum. Ama her sabah uyandığımda hayatım böyle erken kalkıp ofiste çalışarak mı geçecek diye sorguluyorum. Anlayacağınız tüm günüm işte geçiyor bir çok insan gibi. Hafta sonu çalışmıyorum. İş yoğunluğum normal. Çalıştığım insanlar iyi insanlar. Ama dediğim gibi bu şartlarım şuan ki iş yerim için geçerli. Başka bir yerde başka şartlarda veya başka insanlar ile çalışabilirim.( Daha önce sorunlu insanlar ile çalışıp stresli günler geçirdim ve işimden de oldum o süreçte. Özel sektör olduğu iş kaygısı yaşıyorsunuz, kamu gibi olmuyor bu açıdan)
Yönetici olursam çalışma saatlerim değişmeyecek. Ekstra toplantılar oluyor ve tabi ki sorumluluğum şuan ki gibi olmuyor, artıyor. Tabi artıları mevcut (şirket aracı, iyi bir maaş gibi). Ama genel itibariyle işimi seviyorum, sevmediğim bir iş değil.

Bunun dışında şuan devlette okul öncesi öğretmeni olabilme ihtimalim var. Ataması iyi bir bölüm, KPSS ye hazırlanırsam atanabilme ihtimalim var. (Ders çalışmayı seviyorum, atanmak için çabalarım). Şayet karar verirsem ders çalışmaya başlayacağım. Öğretmenlik hep sevdiğim ve istediğim bir meslekti. Fakat maaş konusunda tatmin etmeyecek rakamlar oluyor maalesef. Şartlar açısından, yarım gün çalışma imkanım olabilir. Yaz tatilleri ve ara tatiller oluyor. Kamuda olduğunuz için iş güvenceniz oluyor. Bunun dışında çocuklar seviyorum, bana eziyet gibi gelmez. Hayalini kurduğum bazı planlarım var ama zamansızlıktan bir türlü yapamıyorum. Onlara zaman ayırabilirim. Çocuk düşünüyorum, çocuğum ile zaman geçirme ihtimalim şuan ki işime göre çok daha fazla olur. Ama bu artılarının yanında şu var ki on yılda çalışsam alacağım maaş çok değişmeyecek. Ama özel sektörde on yıl çalışsam bir öğretmenin neredeyse 3 katı maaş alabilirim.

Tüm bunları alt alta koyunca ya zaman yaratıp az para ile çalışabileceğim güvencesi olan, çocuklarıma ve kendime daha fazla zaman ayıracağım ama düşük maaşlar ile çalışacağım bir hayat mı, yoksa özel sektörde yine sevdiğim ama zamanımın neredeyse yarısından fazlasını iş hayatında geçireceğim, çocuklarımı kendim büyütemeyeceğim, güvencesi görece az fakat 3 katı maaş alma ihtimalimin olacağı bir hayat mı sorusu ile baş başa kaldım.

Karar verip motivasyonuma göre KPSS çalışmaya başlayacağım. Maaş durumu kafamı karıştırıyor. Fakat gerçekten daha az çalışabilme ihtimalim olan yine sevdiğim bir işim olabilecekken hayat boyu bu kadar çok çalışmak da beni düşündürüyor.

Öğretmenliği sevmesem hiç düşünmezdim ama sevdiğim bir meslek. Şuan ki işimi de seviyorum. Şartlar açısından bakıp karar vermem gerekiyor. Sizlerin fikrini de sormak istedim.

Teşekkür ederim.
Şu an çalışma koşullarınız benimki ile aynı. İmkanım olsa bir dakika düşünmem basarım istifayı ama öğretmen değilim ne yazık ki çok ama çok isterdim. Öğretmen arkadaşım çok var o kadar imreniyorum ki çocukları ile 3 ay yaz tatili 15 gün kış tatili ws yani hem kendine hem çocuklara vakit ayırabiliyorlar iş saatleri çok kısa bize göre. Yani ben olsam hiç düşünmeden öğretmenliği seçerdim.

kpss çalışmak için şuanki işten çıkman lazım
1 sene tamamen odaklanıp kpss çalışırsan ve sonucunda atanamazsan
yeniden bu özeldeki işine dönebilirsin ancak aynı şirkete girmen zor olur gibi
öte yandan 10 senelik planlarını mevcut şirkete göre yapamazsın çünkü özel sektör yani
aynı şirkette 10 sene devam etme devri çok eskide kaldı
şirkete göre değil işe ve kendi yeteneklerine, sektörüne göre gelecek planları yapmalısın

diğer yandan kamuda öğretmenlik evet ömrün boyunca düşük maaşa mahkum olmak demek
ek iş de yapamazsın kazandığınla yetinmek zorundasın
zam oranları belli
atanırsan nereye çıkacak tayinin belli değil, başka şehirlerde yapabilir misin
çevre çok önemli sırf iş gereği o şehirde olan ama çevre edinemeyen bi dünya insan var
atıyorum izmirde yaşamakla yozgatta yaşamak arasında her anlamda fark vardır
neresi olsa yaşarım diyen biri misindir

eğer çok istiyorsan özel sektörde şuan mesleğin çok başındasın anladığım kadarıyla
fazla bi emek vermemişsin
risk alıp evde kpss çalışıp şansını deneyebilirsin madem bu kadar isteklisin buna
lakin öğretmenliği stressiz görmen bana garip geldi
onunda kendine göre zorlukları ve stresleri var
ama öğretmenlik maaş konusunda ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı sisteme göre (ekmeği ve köfteyi çoğaltma şansınız yok)
yani 3 ay tatil yapıp kışın 15 gün tatil yapıp koca gün yarım gün çalışma söz konusu ise
bi de devlette iş garantisi olduğunu da düşünürsek
bu mesleğin maaşı elbette ki çok yüksek olmaz, olamaz mantıken

Son düzenleme:
Az maasa tamah ederim derseniz tabiki bizim meslek ama ilk atama doguya atanma ihtimaliniz var.Esinizi pesinize surukleyeceksiniz.Cocuk dusunuyormussunuz.Ben bakarim cocuguma diyorsunuz ama hic bilmediginiz yasam sartlarinin,kalitesinin dusuk oldugu bir bolgeye sehre giderseniz buna da tamamim dermisiniz? Eger bunlara da tamam derseniz oturun kpss calisin.

Öğretmenliği henüz tecrübe etmediniz bunu hatırlatırım. Yani sevdiğiniz meslek henüz yaptığınız meslek değil. Yoksa öğretmenlerin tatili herkesin dilinde ama öğretmenlere sor bakalım değiyor mu… bence değmiyor. Tatiller haricinde kalan zamanda mesleki tatmin yok denecek kadar az, kendini gerçekleştirme ihtimalin çok düşük ve aldığın maaş çok az.

Eşinizin mesleği iyiyse bence öğretmenlik. İki gün sonra Tr ekonomisinin ne olacağı belli değil. Özel sektör şak diye çakılabilir.

kamuda çalışıyorum, gerçekten özel sektöre nazaran rahat olduğumuzu söyleyebilirim. Tabiki aldığımız maaşlarla şu devirde geçinmenin zor olduğu zamanlar oluyor. Ama özel sektörde izin, doğum, hastalık vs. durumlarda daha sıkıntı yaşardım gibi geldiği için beni itiyor açıkçası. Ki öğretmen olmayı çok isterdim, zor bir meslek olmakla beraber yaz tatili olayı çok çok hoşuma giderdi diye düşünüyorum.

X