Ozellikle Cocuk Baktiranlar ya da Bakanlar Yorum Yaparsa Sevinirim.

Ben sizin için demedim ki, genelleme yaptım... Bana gelenlerin çoğu sizin anlattığını gibi olduğu için işlerine son verdim. Son gelen arkadaştan memnunum. Çocuklarımla gerçekten de ilgileniyor ve çocuklarım mutlu. Dolayısıyla da verdiğim ücret gözüme batmıyor...

İnternetten iyi bir iş bulamazsınız. Ajanslara kaydolun. İyi işler oralardan çıkar, benden söylemesi...
Cok haklisiniz ama asil meslegim ogretmenlik oldugu icin direk kurumlara yoneliyorum.

Sizin çocuğunuz var mı? Kaliteli bakıcı bulmak ne kadar zor biliyor musunuz?
Çocuğun önüne tablet verip ellerine telefonu alıp oturuyorlar. Sonra çocuklar gerilemeye başlıyor, hooop otizmmm Allah korusun
Çocuğumun eğlendiğinden güzel aktiviteler yapabildiğinden, güvende olduğundan emin olayım gerisi hiç önemli değil
Birde siz asgari ücretle geçinebilir misiniz merak ettim.
Evet çocuğum var. Bu dediklerinizi zaten ilköğretim mezunu birisi yapmaz. Çocukla aktivite yapacakmış vs vs. Bunlari yapmayacak insanlar gelip 2500 TL + sigorta istiyor bizden. Ben de zaten çocuğumla vakit geçiren ve onu mutlu eden ben geldikten sonra ev işleri ile de ilgilenen İngilizce bilen yatılı bakicima 3200 TL gibi bir ücret ödüyorum. Ve bu hiç gözümde değil çocuklarım mutlu iken. Evet imkanım olsa daha da fazlasını verebilirim. Ama Türkiye şartları bu. Sizin gibi aileler istisna. Kaç aile sadece çocuk ve ev için ayda 7-8 bin TL verebilir? Eşinizin 20bin falan kazanması lazım en az. Bunu kazansa eşim ben zaten çalışmam k3ndim bakarım çocuklarıma. Benim gibi aileler çoğunlukta iken ben konu sahibine nasıl 3bin TL iste diyebilirim ki? İzmir'in piyasası da belli. Hiç kimse zaten hak ettiğini alamıyor sorun bu...
Ama herkeste bi ütopik rakamlar bi yok efendim hak ettiğini vereceksin havaları. Gerçekçi olalım lütfen... Burası Türkiye... Bu ekonomik krizde insanlar iş bulup çalıştığına sevinmeli bence...

Evet çocuğum var. Bu dediklerinizi zaten ilköğretim mezunu birisi yapmaz. Çocukla aktivite yapacakmış vs vs. Bunlari yapmayacak insanlar gelip 2500 TL + sigorta istiyor bizden. Ben de zaten çocuğumla vakit geçiren ve onu mutlu eden ben geldikten sonra ev işleri ile de ilgilenen İngilizce bilen yatılı bakicima 3200 TL gibi bir ücret ödüyorum. Ve bu hiç gözümde değil çocuklarım mutlu iken. Evet imkanım olsa daha da fazlasını verebilirim. Ama Türkiye şartları bu. Sizin gibi aileler istisna. Kaç aile sadece çocuk ve ev için ayda 7-8 bin TL verebilir? Eşinizin 20bin falan kazanması lazım en az. Bunu kazansa eşim ben zaten çalışmam k3ndim bakarım çocuklarıma. Benim gibi aileler çoğunlukta iken ben konu sahibine nasıl 3bin TL iste diyebilirim ki? İzmir'in piyasası da belli. Hiç kimse zaten hak ettiğini alamıyor sorun bu...
Ama herkeste bi ütopik rakamlar bi yok efendim hak ettiğini vereceksin havaları. Gerçekçi olalım lütfen... Burası Türkiye... Bu ekonomik krizde insanlar iş bulup çalıştığına sevinmeli bence...
Hep is buldugumuza dua ettigimiz icin somuruluyoruz:)

Çok ciddiyim +bin tl için çalışmam. Bakıcılardan yana çok çektim, ondan olsa gerek belki de... Ha evde otursam da ben ek gelir elde ederdim bir şekilde. Bence hiç bir kadın maddi açıdan eşine bağımlı olmamalı tamamen. Evde de yapılabilecek o kadar çok iş var ki...2 küçük çocukla bile yapılabilecek bir sürü iş var.

Ben 2ünv bitirdim, 2 yabancı dilim de var, bu işlerle mi uğraşacağım deyip yan gelip yatmam. Hamur işi yaparım, tekstil atölyelerine düğme dikerim, ilik açarım ne bileyim başka başka şeyler de bulunabilir... Çalışkan insan her yerde bir şekilde ekmeğini çıkarır...

Ama aldığımın yarısı cebime kalıyorsa ve eşim de tek başına evi geçindirebilecek kadar kazanamıyorsa çalışmaya mecburum... Çocukları başkasına emanet etmek o kadar zor ki...

O söylediğiniz işlerle ne kira odenebiliyor ne başka bir şey yapılabiliyor. Belki mutfağa bit kaç bir şey alınabilir.

Evde çocuk bakıp temizlik işi yapıyorsan akşamı zor ediyor insan. Belki gece herkes uyuyunca o da uyuyan çocuğa sahipsen ve uykusuzluğu göze alırsan.

Bin tl çalışmam diyorsunuz ama bakıcı bin tl ye bütün günü verebilir diye düşünüyorsunuz , tezat değil mi ?

Şimdinin çocukları canavar ben bakıcıyla katılıyorum 2000 artı sigorta ve yol talep edin ha vermiyorlarsa kendilerine başka yapacak hizmetçi bulsunlar
Bu devirde senin gibi birini bulmakta zor kimse uğraşmaz terbiyesiz çocukla
Çocuğun ciddi psikoloğa ihtiyacı var
Bu ne spora götür denize görür doktora götür İzmir sıcağında
Çok kolay doğurup bakıcıyla vermek

Çok akıllı uslu maşallah bir kızım var öyle zaman oluyor fişimi sıkıyorum bazen
Burda yok vurma vs diyenler çocuğu yoktur hangimiz bağırmıyoruz
Sonra şımarık bencil çocuklar büyüyor

İş zor bulunuyor ama iyi insanda zor bulunuyor canını emanet ediyorsan herşeyi göze alacaksın
Yada oturup kendin bakacaksın

3bin tl maaşı şuan yeni mezun mühendis alamıyorken ilk okul mezunu birine 3bin tl maaş fazla değil mi gerçekten? 3bin+sigorta? Bu 3800 tl ye falan geliyor. O zaman ünv okumasın kızlarımız yaa, çocuk baksınlar. Daha kazançlılar... Asgari ücret+sigorta ok de fazlası fazla sadece çocuk bakımı için...
Çocuk bakmak çok zor bir iş

Kadinla aksam uzeri konustum kendince bir hesap yapip (bayramdan sonra direk tam gun basladim) 1190 lira gibi bir rakam vermis. 15 gununu yarim 15 gununu tam hesaplamis sozde 1700 uzerinden 850 diger kisimdanda bayrami kesmis. Sonra ben en az asgari ucret olmali diye dusunuyorum dedim. Bide onu simdi mesaj attim hani ayin 3 haftasi tam calismisim tam maasi 4e bolup 3le carpsaniz bile bu tutar cikmaz. Esimle konusayim falan dedi. Bende durumumdan bahsettim dedim oyle bir durumda siz hem birine bakin hemde ben is arayayim ama ne oldu bilmiyorum oyle kapandi konu eve gidince konusacakti esiyle.

Yarim gunde 900 aliyordum fiyati o belirledi sesim cikmadi il izmir.

Ama soyle gercekten aile benim kadsr iyi bakip takip etmiyor surekli de dile getiriyorlar. Acikcasi 2000e raziyim ama o kadar cikarlar mi bilmiyorum. Hayir daha azinda tatli bir dille nasil dile getirecegimi de bilmiyorum. Soyle evde tv tablet vs yok ki bu durumdan bende mutluyum hani cocugu butun gun tv karsisinda olmadigini biliyorlar. Gun icinde kitap okuyoruz odev hapiyoruz etkinlik. Pek bos durmuyoruz ki kalan zamanda yemek ve banyo oluyor. Ve bunlar yaptirirken abla kirk takla atma modunda ve sureklide bagirarak cevap veriyor. Gecen oturttum karsima konustum ben senin annen ya da arkadasin degilim bana boyle davranamazsin diye ama gercekten bunaldigimi da farkediyorum iste iki ay daha disimi sikayim modundayim.
Bence çok az rakam, ama İzmir’i bilmiyorum tabi, İstanbul için tek çocuk bile 2000 TL’den çok daha fazla bildiğim kadarı ile.

Boşver 2 çocuk biri yaramaz okullar tam gün değil git sigortalı işe gir hiç düşünmüyorlar hakkı diye sigortam yatar en azından asgari de maaş alırsın ne uğraşcan boşver

Ben de bakıcı arıyorum ankara’da 2000 lira istiyor görüştüğüm bakıcılar. Yabancı yatılı olursa 3000 oluyor.İzmir piyasasını bilmiyorum

2000 i kabul edecekler gibi
Sanırım okullar açılana kadar çalışacaksın sonrasında ne olacak? Sanki daha sabit bir iş bulman gerekiyor, geçici işlerde rakam biraz daha yüksek olur. Biz hastaneye dönem dönem geçici personel alırız bu çalışanların ücreti aynı işi yaptıkları çalışanlardan daha yüksek olur.
Ankara’da bakıcı fiyatı vermiş arkadaş yukarıda 3200tl demiş. O 3200e çalışanlar İngilizce bilmiyor hatta Türkçede bilmiyorlar genelde Yen’i gelmiş oluyorlar Türkiye’ye. Dil bilen, iş bilenler 800-1200 dolar arası çalışıyorlar. Ben daha önce bu hataya düştüm daha az öderim ne olcak dedim çocuğumun dil gelişimi aksadı farkedince değiştirdim. Neyseki çok geç kalmadan çözebildim sorunu.
Genel yorumlar üzerine şunu söyleyebilirim evet ülke ekonomisi mâlum herkes hangi gelir düzeyinde olursa olsun parasını hesaplı kullanmak durumunda ama az paramız çıksın diye çocuklarımızın gelişimini etkileyecek kararlar alamayız. Küçük çocuklar İçin bakıcı başında dursun diye değil, öğretsin geliştirsin diye olmalı.
Sevgiler herkese
Çocukları büyütüp yatılı bakıcıdan kurtulmak istiyorum.❤️

Kadinla aksam uzeri konustum kendince bir hesap yapip (bayramdan sonra direk tam gun basladim) 1190 lira gibi bir rakam vermis. 15 gununu yarim 15 gununu tam hesaplamis sozde 1700 uzerinden 850 diger kisimdanda bayrami kesmis. Sonra ben en az asgari ucret olmali diye dusunuyorum dedim. Bide onu simdi mesaj attim hani ayin 3 haftasi tam calismisim tam maasi 4e bolup 3le carpsaniz bile bu tutar cikmaz. Esimle konusayim falan dedi. Bende durumumdan bahsettim dedim oyle bir durumda siz hem birine bakin hemde ben is arayayim ama ne oldu bilmiyorum oyle kapandi konu eve gidince konusacakti esiyle.

Bayram ücretini kesmeleri gerçekten çok çirkin... Sonuçta sen onların çalışanısın sigortan olmasa da... Bayram da resmi tatil, ücretini kesemez... Ücretini kestirme kesinlikle... Ben yıllık izine çıkıp memlekete gittiğimde bile kesmiyorum bakıcımın ücretini. Sana daha bayram harçlığı vermesi gerekirken ne maaş kesmesi??? Bu gerçekten sömürmek...

O söylediğiniz işlerle ne kira odenebiliyor ne başka bir şey yapılabiliyor. Belki mutfağa bit kaç bir şey alınabilir.

Evde çocuk bakıp temizlik işi yapıyorsan akşamı zor ediyor insan. Belki gece herkes uyuyunca o da uyuyan çocuğa sahipsen ve uykusuzluğu göze alırsan.

Bin tl çalışmam diyorsunuz ama bakıcı bin tl ye bütün günü verebilir diye düşünüyorsunuz , tezat değil mi ?

Evet haklısınız, ama akmasa da damlar ve ben kendim bakmış olurum çocuklarıma.
"Bin tl çalışmam diyorsunuz ama bakıcı bin tl ye bütün günü verebilir diye düşünüyorsunuz , tezat değil mi ?" Bunu nerden çıkardınız bilmiyorum? Ben asgari ücret+sigorta olmalı diyorum... Hiç bir mesajımda daha aşağı bir rakam söylemedim... Ben ütopik rakamlara karşıyım. 3bin+sigorta gibi rakamlar söyleniyor... Gerçekçi olalım lütfen, şuan bu maaşı kim bakıcısına verebilir? Benim çevremdeki hiç kimse bu ücretleri ödemiyor. En yüksek maaş veren benim bakıcısına... Herkes bana sen çok fazla veriyorsun diyor... Ama ben bakıcımdan memnunsam, çocuklarım mutlu ise verdiğim para gözüme batmıyor... 3bin tl maaş alırken 2bin bakıcıya vermem diyorum. Ben o zaman işten ayrılırım diyorum. Eşimle defalarca düşündük bakıcı arama aşamasında acaba ben mi baksam çocuklara diye ki 3200 tl gibi bir ücret ödüyorum maaşımın yarısı bana kalıyor, buna rağmen işi bırakmayı düşündüm... 3bin tl alsaydım çoktan bırakmıştım işi, ben bunu söylemeye çalışıyorum ama herkes anladığı gibi anlamak istiyor... Benim ne anlatmaya çalıştığıma bakmıyor...

X