Popüler Konu ÖZMUAYENE

Konuyu bdv ye taşımakla çok iyi yapmışsınız:KK9:

Evet bende adet döneminde yapılıyor diye biliyorum, daha dolgun oluyo ya göğüsler, hissetmek daha kolay olduğundan sanırım

Emzirme dönemim bitmedi, ara ara bişeyler geliyordu elime sonra kayboluyodu, mastitten de çok çektim

Uzun süre emzirme göğüs kanseri riskini azaltıyor diye biliyorum, sütü yeten durumu elveren herkes emzirmeli uzun uzun

Göğüs muayenesini de jinekologlar mı yapıyo arkadaşlar, hiç doktor muayenem olmadı bu konuda

Doktorumun ilettiğine göre her ay adetin 2 günü yapılmalı. Yani yapılabiliyor.

Tesekkur ederim

Mesajimi yazdim, yazdigim gibi hemen kontrol etmek istedim meraktan bekleyemedim zaten
Yaptim ama pek anlayamadim sol tarafta alt kisimda bi sertlik var, beze mi kitle mi yoksa meme yapisindan kaynakli mi bilemedim

Simdi bu kontrol de amatör olunca trajedi. Ne oldugunu anlayamiyorsun ki
Kafam karıştı :KK64:

Akşam ilk fırsatta yapıp bildireceğim bende .

Erken teşhisin hayat kurtardığını bile bile maalesef bir çoğumuzun ihmal ettiği bir konu . Teşekkürler hatırlattığınız , teşvik ettiğiniz için .

Evet bende adet döneminde yapılıyor diye biliyorum, daha dolgun oluyo ya göğüsler, hissetmek daha kolay olduğundan sanırım

Emzirme dönemim bitmedi, ara ara bişeyler geliyordu elime sonra kayboluyodu, mastitten de çok çektim

Uzun süre emzirme göğüs kanseri riskini azaltıyor diye biliyorum, sütü yeten durumu elveren herkes emzirmeli uzun uzun
Şu emzirmenin riski azalttığına da inanmıyorum.
Ama elbette emzirmeli bebe için sonuna kadar.

Çok güzel bir konu olmuş.. Meme muayenesi çok çok önemli..
Yaklaşık 5-6 sene önce meme ucu kahverengi bölgede ufak bir şişlik ve kızarıklık fark etmiştim. Elime gelen ufak bir kitle vardı. Öncelikle Kadın Aile Sağlığı merkezine gidip komple bir muayene olmak istedim. Smer,kemik ölçümü,kan tahlili ve meme muayenesini yapıyorlar ücretsiz. Meme muayenesinde iki gögsümdede farklı miktarlarda kitleler olduğunu duyunca dünya başıma yıkılmıştı. İki gözüm iki çeşme doktordan çıkmıştım. Meme ultrasonu içim gün almamı istemişlerdi. Bu konudada bu merkez ücretsiz hizmet veriyor. Ben fazla beklemek istemediğim için özel bir hastanede meme ultrasonunu çektirip genel cerrah doktoruna baktırmıştım. Göğsümde olan kitleler fibrokistik kitle idi. Yanı aslında zararsız ama senede,altı ayda bir kontrol olmamın iyi olacağını söylemişlerdi. Her kadında olabilecek bir durummuş. Bazı meme yapısı bu kitlelerin oluşmasına müsade ediyormuş.
Büyük hastanelerde meme cerrahi bölümleri var. Oray'a gidip kendime bir dosya açtırdım ve tekrar muayene olup düzenli kontrollere gidiyordum.
Nitekim göğüslerimin küçüklüğünden dolayında şikayetim vardı. Meme büyütme ameliyatı olmak istiyordum. Meme cerrahi doktorun bu ameliyatı olmanıza engel yok demişti. Plastik cerrahımda öyle demişti. Meme büyütme ameliyatı ile birlikte o fibrokistlerimde alındı ve protez koyuldu :) Meme büyütme ameliyatımdan sonra zaten doktoruma kontrole gidiyor ve meme muayenemde yapılıyordu. Çok şükür bir sorunum yok..

Lütfen meme muayenenizi ve rahim kanseri muayenelerinizi düzenli olarak yaptırım hanımlar. Memedeki kitleleri belki siz fark edemeyebilirsiniz. Onun içinde doktor muayenesindende geçin lütfen. Sizde kendi kendinizi muayene edin. Elinizle ve ayna karşısında görüntünüzle..
Ailede böyle bir sorun varsa zaten biraz daha risk altında oluyorsunuz..
Buda benim hikayem :)
Herkese sağlıklı günler diliyorum sevgili kadın arkadaşlarım :KK19:

Tesekkur ederim

Mesajimi yazdim, yazdigim gibi hemen kontrol etmek istedim meraktan bekleyemedim zaten
Yaptim ama pek anlayamadim sol tarafta alt kisimda bi sertlik var, beze mi kitle mi yoksa meme yapisindan kaynakli mi bilemedim

Simdi bu kontrol de amatör olunca trajedi. Ne oldugunu anlayamiyorsun ki
Kafam karıştı :KK64:

Ben de keza:)

Daha önce kendime muayene yaptım ama kitle var mı , yok mu, normal meme dokusu mu anlayamadım.

Mesaj için teşekkürler.
Ben kızımı emzirmeyi bıraktığımdan beri düzenli yapıyorum bu muayeneyi.
Erken teşhis her zaman önemli ,çok faydalı olmuş bu anlamda konu.

Şu emzirmenin riski azalttığına da inanmıyorum.
Ama elbette emzirmeli bebe için sonuna kadar.
bende tabiki emzısınler,ama çocuk sahıbı olmayan kadınların daha risk taşıdığını,bunuda emzırmeye bağlıyorlar,ne alaka,

Merhaba,
Bu siteye yazmaya 7 haftalık hamileyken başlamıştım. Hayatımın en güzel günleriydi Temmuz 2014...
Hamileliğimden 1 sene önce elime kitle geldi. Doktor, doktor gezdim. Önemsiz dendi. Eşimin ısrarıyla hamileyken tekrar kontrole gittim veeeee....
8 Ağustosta meme kanseri teşhisim kondu ve ben bebeğimi aldırmak zorunda kaldım.
Erken teşhis çook önemli ben 1. evrede yakaladım. Ama daha da erken yakalayabilirdim. Bu uğurda kuzumu kaybettim.
Hamilelik, emzirmek KORUMUYOR... Unutmayın.

bende tabiki emzısınler,ama çocuk sahıbı olmayan kadınların daha risk taşıdığını,bunuda emzırmeye bağlıyorlar,ne alaka,
Bilmiyorum...
Tek bildiğim şu risk grubunda olanlar diye maddelerin hiç birine uymuyor benim yakınlarım.
Bana göre bu rahatsızlık dahil bütün
hastalıkların tek sebebi üzüntü ve içine atmak.
Ben bu hastalığın adını bile anamıyorum,hemencik gözlerim doluyor.
Son 10 aydır çok zor bir dönem geçirdik...

Bilmiyorum...
Tek bildiğim şu risk grubunda olanlar diye maddelerin hiç birine uymuyor benim yakınlarım.
Bana göre bu rahatsızlık dahil bütün
hastalıkların tek sebebi üzüntü ve içine atmak.
Ben bu hastalığın adını bile anamıyorum,hemencik gözlerim doluyor.
Son 10 aydır çok zor bir dönem geçirdik...
Allah şifa versın,biliyorum ne demek olduğunu,annem atlatı,10 yıl oldu

Hangimize ne zaman geleciği belli olmayan bir has (bütün has gibi aslında ) ama erken teşhis çok ömli

X