Popüler Konu ÖZMUAYENE

ailemde meme kanseri görüldüğü için düzenli ultrasona,40 yaş altı olduğumdan dolayı 1 kez mamografiye girdim.aynı zamanda sağlıkçı olarak şunu belirteyim,fibroadenom(bende de var) kadınlarda yoğun olarak gözlenen bir durum.ancak yakın akraba-meme kanserinden dolayı risk faktörü var ise düzenli tetkik şart

1 sene oncesinde mamografi cekilip 1 sene sonrasinda meme kanseri cikan bi tanidigim var. Halbuki arastrmada birsey cikmamisti. Ameliyat yapan cerraha soruncada bu kanserin muhtemelen yillardir vucutta olustugunu soyledi. Yani benim bu arastirmalara guvenim yok aslinda.. ama denize dusen yilana sarilir!

Mamografinin tetikledigini okumustum .Ki 35 imden önce mamografi cekilmistim bile
.Dagda yasayip dağda hayatima devam etsem o kadar nefret ettim teknolojiden .

Sürekli olarak kendi muayene mi yapıyorum.Şimdilik bir problem yok :)Ama doktora kontrole hiç gitmedim.Aslında 40 olmaya 2 yıl kaldı.Kontrol ettirmek gerekir mi bilmiyorum:)
Aslında 40 yaşı beklemek şart değil, bir takım belirtiler yüzünden 35 yaşından beri muayeneye gidiyorum, en azından düzenli jinekolojik muayeneler esnasında meme muayenesi de talep etsek iyi olur diye düşünüyorum çünkü birçok kadın aslında fibrokistik bir meme dokusuna sahip, evde elle kendimize yaptığımız muayenelerde büyümüş kistleri fark edebiliyoruz, diğer minik kistleri anlamamız mümkün olmuyor, misal ben büyümüş kistim için gittim, usg sonrası aslında minik minik bir sürü kistim olduğunu öğrendim.

Madem konu farkındalık yaratmak ve kadınların öz muayenelerine, meme kanserine dikkat çekip farkındalık yaratmak, maalesef artık günümüzde meme kanseri yalnızca kadınların korkulu rüyası değil, kadınlar kadar sık rastlanmasa da erkeklerde de görülebiliyor ve ne yazık ki bizim erkeklerimizin kendi kendini muayene etme, doktora gitmekte direnme, erkek adam memesini orasını burasını doktora mı gösterirmiş gibi düşünceleri yüzünden, erkeklerde meme kanseri ilerlemiş safhada teşhis edilebiliyor.

Bu sebeple lütfen öz muayeneyi eşlerimize, çocuklarımıza da öğretelim teşvik edelim.

Aslında 40 yaşı beklemek şart değil, bir takım belirtiler yüzünden 35 yaşından beri muayeneye gidiyorum, en azından düzenli jinekolojik muayeneler esnasında meme muayenesi de talep etsek iyi olur diye düşünüyorum çünkü birçok kadın aslında fibrokistik bir meme dokusuna sahip, evde elle kendimize yaptığımız muayenelerde büyümüş kistleri fark edebiliyoruz, diğer minik kistleri anlamamız mümkün olmuyor, misal ben büyümüş kistim için gittim, usg sonrası aslında minik minik bir sürü kistim olduğunu öğrendim.

Madem konu farkındalık yaratmak ve kadınların öz muayenelerine, meme kanserine dikkat çekip farkındalık yaratmak, maalesef artık günümüzde meme kanseri yalnızca kadınların korkulu rüyası değil, kadınlar kadar sık rastlanmasa da erkeklerde de görülebiliyor ve ne yazık ki bizim erkeklerimizin kendi kendini muayene etme, doktora gitmekte direnme, erkek adam memesini orasını burasını doktora mı gösterirmiş gibi düşünceleri yüzünden, erkeklerde meme kanseri ilerlemiş safhada teşhis edilebiliyor.

Bu sebeple lütfen öz muayeneyi eşlerimize, çocuklarımıza da öğretelim teşvik edelim.
Çok haklısın ablacım.:KK51:Erken tanı hayat kurtarır :)

2 sene önce banyo yaparken sağ göğsümde elime 2 tane sertlik geldi fındık kadar dokununca ağrıyınca çok panikledim..
Soluğu dr da aldım tabi muayenede dr bisey anlamadı ve ultrasona yönlendirdi cekildim..
Ve sonuç 5 adet fibroadenom iyi huylu tümör..

Lütfen korkmayın kendinizi muayne edin

Arkadaşlar merhaba ,Ben ilk meme muayenemi 6 yıl önce 30 yaşında yaptırdım. Hiç-bir şikayetim yoktu. Sadece acaba diyerek gittim. Ultrason çekildi ve fibrokistlere rastandi. Yılda bir muayene icin cağırıldim. Sonra si kistler boyutlarında degisiklikler başladı. Sayıları artti. Suan sol kol altımda reaktif lenf nodu da izlendi. 6 aya dustu kontrol sürem. Ama kistlerin yerinden kaynakli hic elime gelmedi.

Söylemek istedigim aslında sikayet olmasini beklemeyin. Yılda en azindan 1 kez muayene olun. Cevremde cok aci orneklerinide gördüm. Lütfen ihmal etmeyin.

Sağlıklı günler dilerim.

İki yıl önce rutin kontrol sırasında (maalesef her yıl gitmemişti mamagrofiye) annemin 2. Evre meme ca olduğunu ortaya çıktı..4 kür kemoterapi üzerine 30 gün radyoterapi aldık.Şimdi iyi çok şükür.

Öz muayene çok önemli evet.Ama annemin kitlesi ele gelmiyordu, doktor dahi elle muayene ile tespit edemedi.Meme başında değişiklik ya da farklı herhangi hiçbir belirti de olmadı..Demek istediğim o kii..O belirtileri beklerseniz her şey için çok geç olabilir Allah korusun.. Bazısı kendisini 3.ya da 4.evrede belli ediyor,o zaman da daha büyük bir savaş vermeniz gerekir .

40 yaşından büyükseniz her yıl mamagrofinizi düzenli yaptırın..Benim gibi ailenizde meme ca hikayesi varsa da 30 yaşından sonra ultrason kontrollerine başlayın.

Erken teşhis hayat kurtarır sözü sadece bir cümle değil,açık bir gerçek..Umarım siz hiç karşılaşmazsınız ama her 7 kadından 1'inin karşılaşacağı gerçeğini bilerek kontrollerinizi asla aksatmayın.Sağlıklı günleriniz olsun❤

Meme ve bağırsak kanseri birebir yeme alışkanlığı ile alakalıdır. Kanserde erken tanı çok önemlidir. Ben 40 yaşından sonra her sene mamografi yaptırıyorum. Özellikle göğüs yapısı fibrokistik olanlar dikkat etmeli

Merhabalar benim sol göğüsüm sağdakine göre oldukça büyük yani bi iki beden fark var bu yıllardır böyle birde o zamanlar yeşil akıntı geliyordu bu yüzden 2014te muayene olmuştum ultrasona da girmiştim önemli bir şey olmadığını söyledi doktor. Ben uzun süredir kendi kendime muayene yapmamıştım geçenlerde duştayken yapayım dedim sağdakinde hiç sorun yoktu ama soldakine yapamadım canım çok yandı gözlerimden yaşlar geldi. Bu arada 23 yaşındayım, şimdi tekrar yapmayı denedim göğsümün üstünden koltuk altıma doğru dehşet bir acı oluşuyor ve sanki elime bir şey geldi ama korkumdan tekrar bakamıyorum. En kısa zamanda doktora gidicem ama nolur benim içime su serper misiniz ? :KK43: bu saatte ya kanser olursam diye ağlıyorum

1-7 Nisan Ulusal Kanser Farkındalık Haftası nedeniyle bu konuyu güncellemek gerektiğini düşündüm, aynı zamanda bu hafta sebebiyle kanser hastalarına yanınızdayız mesajı veren, onlar için şarkı besteleyen onkologlara teşekkür etmek, projeye destek veren oyuncu Salih Bademci'yi duyarlılığından dolayı tebrik etmek istedim.

Umarım kanser hastaları şifa bulur ve umarım hiçbirimiz bu acı tecrübeyi yaşamayız.

Son düzenleme:
Merhabalar 2 gündür sol meme koltuk altıma doğru bir ağrı vardı farklı dün dahada şiddetlendi sudyen takılıydi gün boyu bende ondan sandım çıkarttım ama hala ağrı devam ediyor elle muayne yaptım burada kurallara uyup yatar pozisyonda elledigimde hafif sertlik geldi elime bastirinca açıyor sağ da o bölgede bir sertlik yok doktora gitmeli miyim

Yazildi mi bilmem ama..en guzel kontrolu kendiniz banyoda sabunluyken yapabilirsiniz…

Artik grip gibi oldu densede bu hastaliklara.. cok urkutucu geliyor.. Allah kimseye vermesin, verdiginede caresini versin

Görümcem geçen hafta biyopsi yaptırdı. Keyfimiz yok. Haber bekliyoruz. Ama kötü bile çıksa belirti olmadan, genel taramada çıkmış olması en büyük tesellimiz.

Benim annem malesef ben 6 yaşındayken annem 29 yasindaydi göğüs kanserinden vefat etti hayal mayal hatırlıyorum bazı şeyleri tek göğsü alınmıştı boş görünmesin diye sutyen içine bişiyler sokuyordu daha gencecik ben onun yasini geldim gectim kimse ihmal etmesin kontrollerini ama ben korkumdan bir kez bile gitmedim kontrole, ya annemin kaderini bende yaşarsam diye ..

Gebelikte ortaya çıkan meme kanseri, gebelik sürecinin vücutta yarattığı fizyolojik değişiklikler ve bebeğin varlığı nedeniyle tanı ve tedavi aşamasında özel yaklaşımlar gerektirir. Amaç, anneyi hastalıktan kurtarırken bebeğe zarar vermemek olmalıdır.

Gebelik meme kanserine karşı koruyucu değil midir ?

Erken yaşta gebelik, hormonların meme dokusunun gelişimindeki olumlu etkisi dolayısıyla uzun dönemde meme kanserine karşı koruyucudur. Otuz yaşından önce ikinci doğumunu yapmış kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin %30 azaldığı bilinmektedir. Ancak geç yaştaki gebeliklerde memedeki kanserleşme potansiyeli olan hücreler gebelik hormonlarının etkisiyle hızla farklılaşıp çoğalabilir. Emzirme ise meme kanserine direnci arttırır ve koruyucu etkisi vardır.

Gebelikte meme kanseri sık mıdır ?

Meme kanseri gebelikte görülen kanserler arasında, rahim ağzı kanserinden sonra ikinci sıradadır. Ancak sık görülmez.

Meme kanseri gebelikte görüldüğünde, daha mı kötüdür ?

Çoğu zaman gebelik hormonlarının ve süt birikiminin neden olduğu büyüme, memede oluşan kitlelerin erken fark edilmesini önler ve hastalar geç dönemde başvurur. Gebelikte görülen meme kanserlerinin geç tanı konması nedeniyle daha yüksek evrede olması ve bebeğe zarar verir endişesiyle gebelikte standart tedavilerin uygulanamaması, halk arasında bu kanserlerin daha kötü seyirli olarak bilinmesine neden olmuştur. Oysa sağ kalım, gebe olmayan kadınlarda görülen aynı evredeki meme kanseri ile aynıdır.

Erken tanı için önerileriniz nelerdir ?

Gebeliğin başlangıcından itibaren hastanın jinekoloji uzmanının kontrolünde olması önemlidir. Doktor vizitlerinde genel muayeneye ilaveten meme muayenesi de yapılır. Memede sebat eden bir kitle fark edildiğinde hasta genel cerraha yönlendirilir ve ileri tetkik uygulanır. Hastaların yaklaşık %90’ında ilk bulgu memede kitledir. Ancak gebelikte ortaya çıkan kitlelerin yaklaşık %80’inin, süt kisti, yağ bezi, fibroadenom gibi iyi huylu lezyonlar olduğu unutulmamalıdır. Meme cildinde ortaya çıkan renk değişikliği, kabartı, çekinti, ödem gibi durumlarda ve meme başı akıntılarında da hasta mutlaka cerrah tarafından değerlendirilmelidir.
Benim var ama iyi huylu denildi 3 senedir kontrollere gidiyorum şimdilik alınmadı ama rahatsızlık veriyor mesela yüzüstü yatamıyorum birine sıkıca sarılamıyorum. Baba tarafımdan babamın kuzeni meme kanseri olmuştu biraz uzak akraba olduğu için yine de risk teşkil eder mi??

X