Para biriktirememe...

LivreAmour

C'est la vie
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
25 Mayıs 2008
18.351
3.217
Kızlar yaklaşık 4 yıldan beri çalışıyorum ama kenarda 1 tl bile tutamıyorum, sürekli kredi kartlarıma harcamalar yapıyorum, sonra tıkanıyorum tüm maaşım kartlarımı kapatmaya gidiyor, bu ay harcamayacağım diyorum yine kullanıyorum, artık iyice abartmaya başladım. Bekarım, biraz para biriktirmek istiyorum ama beceremiyorum, yoğun bir dönemdeyim iş konusunda ve bu yoğunluğu sinir harbini alışveriş yaparak dizginlemeye çalışıyorum ama artık durmam lazım, önerilerinize fikirlerinize çok ihtiyacım var :KK25:

oda bişey mi ben 8 yıldır çalışıyorum elde var sıfır:KK50: yalnız sana tavsiye arkadaşım henüz başında söz ,nişan vs yokken birikim yap. ben ansızın nişanlandım oyle zorlanıyorum ki .bakıyorum ekstrelerime hem alışveriş, giyim boş boş paralat vermişim şimdi çeyiz alamıyorum doğru durust:44:

oda bişey mi ben 8 yıldır çalışıyorum elde var sıfır:KK50: yalnız sana tavsiye arkadaşım henüz başında söz ,nişan vs yokken birikim yap. ben ansızın nişanlandım oyle zorlanıyorum ki .bakıyorum ekstrelerime hem alışveriş, giyim boş boş paralat vermişim şimdi çeyiz alamıyorum doğru durust:44:

Al benden de o kadar canım, ama biriktiremiyorumki ya bu kartlarımı kapamam en az 6 ay sürer, sanırım bu bir yetenek ve o bizde yok, belkide bir alma hastalığı, dolaplarıma sığamıyorum ve çanta takıntım var, takmadığım yüzlerce çantam var belkide :KK19: artık hiç olmazsa her ay bir çeyrek altın koysak kenara ama nerde :44:

Kızlar yaklaşık 4 yıldan beri çalışıyorum ama kenarda 1 tl bile tutamıyorum, sürekli kredi kartlarıma harcamalar yapıyorum, sonra tıkanıyorum tüm maaşım kartlarımı kapatmaya gidiyor, bu ay harcamayacağım diyorum yine kullanıyorum, artık iyice abartmaya başladım. Bekarım, biraz para biriktirmek istiyorum ama beceremiyorum, yoğun bir dönemdeyim iş konusunda ve bu yoğunluğu sinir harbini alışveriş yaparak dizginlemeye çalışıyorum ama artık durmam lazım, önerilerinize fikirlerinize çok ihtiyacım var :KK25:

canım bence içindeki alışveriş canavarını kontrol altına almalısın .
sen onu yönetmelisin onun seni yönetmesine izin vermemelisin.
yoksa 4 yıl değil 25 sene de geçse yılların hiç birikimsiz bomboş geçtiğini görürsün işte o zaman da çok ama çok ağırına gider emin ol. çünkü yaş almış başını gitmiştir ,sağlık eskisi gibi değildir
evliysen ve de çocukların da olmuşsa onlara da yetememeye başlamış ve bunun yükü altında ezilmeye başlamışsındır.

senle birlikte işe başlayan ve kazandıklarını harcamak kadar biiriktirmeyi de başarabilmiş kişileri gördükçe kendine duyduğun öfken bir kat daha artacaktır. bence bunları bizzat yaşamaktansa hayalde bir anlığına yaşayıp durumun sonuçlarını kendine itiraf etmen ve ona göre yol belirlemen en doğru olanı canım .
sana kolaylıklar dilerim.

Son düzenleme:
bence böyle arkadaşlara nasihat etmek gereksiz çünkü ne derseniz deyin onlar ne kadar durumlarından rahatsız olursa olsunlar bu huylarından vazgeçmiyorlar.bi zamanlar bi arkadaşım vardı ve oldukça yakındık,ona süreki nasihat etmekten yorulmuştum.dinlediğinde aaa tamam haklısın artık dikkat edicem birikim yapıcam diyordu.ama alışveriş canavarına ve savurganlığına hiçbir zaman engel olamadı.kredi kartı borcu gırtlağında yaşardı,annesinden babasından para harçlık aldığını bilirim-bu arkadaş evliydi-kocasından habesiz gizli saklı aldığını,kıyafetlerini sakladığını söylerdi.adam olmadı yani bu süre zarfında..bence bu bir hastalık :KK50: inşallah konu sahibi arkadaş kendini bir an önce toparlar...bol birikimli günler :KK49:

3 tane kredı kartım vardı lımıti bitmişti hepsınınde borcumu yatırıyordum gıdıyordum onuda harcıyordum.once bırının tum borcunu odedım o sekılde kapattım.birini kırdım sımdı ekstre gelınce borcunu yatırıyorum daha 2 gun once dıgerınede babam el koydu ayın basında borc oderken verırım sana dedı.delı gıbı alısverıs yapıyordum bende 4 senedır calısıyorum para koyuyorum kenara bakıyorum cebımdekı bıtmıs bankalara el atıyordum.daha dun babama 200 tl verdım ayın sonuna kadar bunu harcıyacaksın ıdare etmesını ogren dedı 20 tl verdı bununla ıdare et bıtınce ıste dedı.yol param yok bir ihtiyacımda yok cok sukur sadece yemek ıhtıyacım oluyor onuda genelde ısyerınden yıyorum.bakalım bu ay bu sekılde yapıcam banka kartlarımıda verdım babama ayın basında alıcam o sekılde anlastık.

bence dur demelısın en azından 1 ceyrek al kenara koy unut onu yada bankadan al altınını.ben sımdı kart borclarımı oderken dusunuyorum ya aldıklarımın rengı solmus yada artık ıcıne gıremıyorum dolabımda sadece kalabalık yapıyor.evlı arkadaslarımla konusuyorum tek dedıklerı para bırıktır ılerıde çalısmazsan kocandan ıstemesı zor oluyor dıyolar

Annemin çok çektiği bir durum. Babamla ayrıyken, dadandık kredi kartına. Şimdi 1 senedir borç ödüyoruz, 4 milyar bilmem kaç lira borç kalmış. Alacak paramız var birinden, senetleri var ama adam bir türlü vermiyor paramızı. Bir yerden daha para gelecek ama 3-5 gün içerisinde. Çok şükür idare ederiz ama şu aralar elimiz çok sıkışık. Bende de çıkmıştı bu alışveriş hastalığı, hep çanta ve oje alıyordum ben de. Sonra eve, ailemin yanına dönünce düzeldim. Bence bütün bunları sağlayan, o kendi paran duygusu. Eğer o kendi paran olmamış olsaydı bu denli alışveriş yapmazdın. O yüzden bence sen o parayı kendinin olarak görmekten çıkart, kenara at ve doğmamış çocuklarının rızkı gibi bak o paraya. İleride lazım olacak sana.

X