Paragöz müyüm? Kıskanç mıyım? Duygusallık mı ediyorum? Yoksa haklı mıyım?

Kardeşler arasında eşitlik diye birşeyin olabileceğini düşünmüyorum. Ancak adalet saglanabilir. Aile gücü nispetinde her çocuğuna da elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda. Eşit davranmak gibi bir zorunluluk olamaz. İlk çocukta durum iyi olur ona göre yol izlenir, ikinci de durum iyi olur ona göre yol izlenir. Birinin karşısına farklı imkanlar çıkar o degerlendirilir, diğerine kendi imkanlari... Bunu dert etmeyin derim. Aileniz sizin için elinden gelenin en iyisini yaptıysa tamadir.
Ev meselesini tam anlayamadım. Ev size alınıyorsa tapu sizin olur. Kardese borclaniliyorsa borç birşeye baglanir ödenir. Ev kiminse o öder, aile katkı sağlıyorsa kendi insiyatifidir diğer kardeşi baglamamali. Anneniz korkuları yuzunden korktuğu başına gelecek bir tip gibi duruyor 😅

Anneniz deseydi ki , kardeşine çok harcama yaptık sana da ev alman için şu kadar para veriyoruz karşılığında, vay be bravo o anneye derdim
Ancak anneniz aşırı adaletsiz
Bebeğiniz de varmış, sakin girmeyin ev topuna , çocuğunuzun hakkını yedirmeyin , ev kardeşinizin olursa ve ileride evlenirse senelerce ödediğiniz kredinin sefasını yeni gelin sürecek demektir
Kız kardeşim, erkek değil 😌 yani o zaman illa ev alacaklarsa ve bizi düşünerek alıyorlarsa, olması gereken su olur: ev kiraya verilir, kira geliri kardeşimle bana pay edilir ya da kardeşim oturacaksa kira bedelinin yarısını bana öder. Madem öyle ben de böyle yaklaşayım olaylara.

Kardeşler arasında eşitlik diye birşeyin olabileceğini düşünmüyorum. Ancak adalet saglanabilir. Aile gücü nispetinde her çocuğuna da elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda. Eşit davranmak gibi bir zorunluluk olamaz. İlk çocukta durum iyi olur ona göre yol izlenir, ikinci de durum iyi olur ona göre yol izlenir. Birinin karşısına farklı imkanlar çıkar o degerlendirilir, diğerine kendi imkanlari... Bunu dert etmeyin derim. Aileniz sizin için elinden gelenin en iyisini yaptıysa tamadir.
Ev meselesini tam anlayamadım. Ev size alınıyorsa tapu sizin olur. Kardese borclaniliyorsa borç birşeye baglanir ödenir. Ev kiminse o öder, aile katkı sağlıyorsa kendi insiyatifidir diğer kardeşi baglamamali. Anneniz korkuları yuzunden korktuğu başına gelecek bir tip gibi duruyor 😅

Siz gailba "altin cocuk" konumundasiniz :)

Evet annem kendince doğru olanı yapmaya çalışıyor ama bu süreçte izlediği yol, kendimizi korktuğu şeyleri konuşurken bulmamıza neden oluyor.
Yok üstlerine evleri oldugu için banka kredi vermiyormus ama özel kredilerden yuksek faizle de olsa kredi çekip kendi üstlerine almayi düşünüyorlar. Ama ödemede yardım edersiniz gibi de bir şey demişti annem. Ev kardeşim ve benim için olacakmış. Ama tabi bize bir faydası olmayacak, muhtelen kardeşim oturur.

Şimdi dersaneye yollamak, özele yollamak vs. Kardeşinizin belli ki kapasitesi sizin gibi değilmiş. Zaten hep öyle olmaz mı? Sorunlu evlada yağdırılır, diğeri zaten kendi hallediyor denir. Fakat ev işi mantıklı değil. Eşinizle ikiniz de doktorsunuz zaten. Çok çok maddi destek olsunlar. Siz zaten evi ilerde rahat rahat alırsınız. Ortak mal olayına asla girmeyin.
Yani ben hep çok çalışmak ve başarılı olmak zorundaydım. Yani yapmazsan özel ders alırsın gibi bir imkanım olmadı, belki annemler de bilmiyordu özel ders alınabileceğini desem ikisi de eğitimci. Kardesimin kapasitesi yok demeyelim de dikkatini vermiyor. Çünkü o yapmak zorunda değildi yapamıyorsa ders alırdı. Matematikte sırf bir konuda 3 kere farklı hocalardan ders aldı. Bunun için Ankara’ya bile gitmişti.

Siz gailba "altin cocuk" konumundasiniz :)
Yoo biz de benim ailem herşeyi adaletle yaptı. Evin en büyüğüyüm. İki küçüğüm özelde okudular. Kız kardeşim üni okurken tek başına evde kaldı, erkek kardeşime sıfır araba alındı üni.okurken. oturup düşünsem neler neler çıkar... Ben hep kendi imkanlarımla burslar kazandim, yurtdışına da ailemden para almadan bursla gittim. Erkek kardeşim ailemin imkaniyla Avrupa gezdi. Ellerinde vardı kendilerine değil üç cocuklarina "adaletle" yaptılar. Biz de hepimiz onlara hayır dua ediyoruz. Güçlü aile bağlarımız var. hepimiz altın çocuktuk yani :)

Hayır borç değil. Söyle düşünüyorlar kendileri alacaklar evi, biz de oturacağız. Düzenimiz olsun, ev sahiplerinin insafına kalmayalım diye. Ama kredi cekemiyorlarmis, o nedenle işler böyle karıştı.
Aileniz sizin ve eşinizin oturacagi evi alacak öylemi üzerine ev olduğu için neden kredi cekemiyorlar kredi borcu yok anladigim kadarıyla, ev olması + Avantaj banka gerekirse o evi ipotek yapar bana bahane gibi geldi,sırf kiz kardesiniz kredi çeksin ev onun üzerine olsun diye çekemiyorum diyorlar.

Siz de şöyle bir teklifte bulunun o zaman birikimlerini yine peşinat olarak versinler krediyi siz çekin.

Yoo biz de benim ailem herşeyi adaletle yaptı. Evin en büyüğüyüm. İki küçüğüm özelde okudular. Kız kardeşim üni okurken tek başına evde kaldı, erkek kardeşime sıfır araba alındı üni.okurken. oturup düşünsem neler neler çıkar... Ben hep kendi imkanlarımla burslar kazandim, yurtdışına da ailemden para almadan bursla gittim. Erkek kardeşim ailemin imkaniyla Avrupa gezdi. Ellerinde vardı kendilerine değil üç cocuklarina "adaletle" yaptılar. Biz de hepimiz onlara hayır dua ediyoruz. Güçlü aile bağlarımız var. hepimiz altın çocuktuk yani :)

Allah fazla fazla mutlu mesut etsin ama dişardan bir gözle fazla "adaletli" degil yazdiklariniz.
Aslinda gözle görülür bir haksizlik bile var ama neyse. Yani size ve kardeşinize arabanin eş degerinde farkli bir hediye alindiysa durum degişir ama bunun yapildigini sanmiyorum.
Bilemedim, belkide avrupada avukatlik yaptigim icin "cocuklar arasi adalet" anlayişim farklidir.

Birine sıfır araba çekiliyor, diğer kardeş okula 4 yıl toplu taşımada sürünerek gidiyor. Valla bana adalet gibi gelmedi pek🙄

Hakli da olabilirsiniz haksiz da. Sizin agzinizdan dinlerken bu konuda net bisey diyemeyiz. Boyle cocukluga dair "ona daha cok harcadilar bana vermediler" temali soylemlerde bulunan cogu insan da kendi basarisizlik ve beceriksizliginden kaynaklanan durumlari gormezden gelerek sadece kendisine haksizlik yapildigi yanılgısıyla hareket eder. O yuzden gecmise dair bisey diyemem. Ama gun gelmiş büyümüş yetiskin olmussunuz. Ailenin icinde ailenin cocuklarina oara harcamasi adil olsun olmasın bambaska bi konuyken, yetiskin çocuklarına mülk kazandirmasi dogrudan maddi seyler vermesi bolusturmesi cok bambaska bi konu. Ve cocukken yapilmis yapilmamis harcamalar cok sorgulananilir degildir, ama bu mulk aldin verdin sattin mevzulari mahkemelere bile konu olabiliyor. Yani eşitlikten şaşmamalisiniz. Ona eskiden yapmislardi simdide bana yapsinlar olmaz. Ailenize bir tavir takinacaksaniz ya hicbir sey kabul etmeyeceksiniz ya da onlarin verdiği parayla onların düdüğü öter maalesef

Daha önceki durumları bilmem ama eğer v sizin üzerinizi olmayacaksa almayın. Aileniz belli bir miktar verecek ve siz kredi çekeceksiniz kardeşinizin hiç bir hakkı yok. Anneniz ne düşünüyor bilmiyorum ama el birliği ile kardeşinizi ev sahibi yapmış olacaksınız burda da saydıgınız eşitsizliklerin en büyüğü mevcut.

Babam bizim için ev alalım diye fikir attı ortaya. Kendi birikimlerini koyacaklar ama üzerlerine ev olduğu için kredi çekemiyorlar. Biz çeksek de alsak dedim kardeşim tüm parayı verdikleri için sorun çıkarabilirmiş. O zaman o kredi çeksin biz ödeyelim, bu durumda ev onun üzerine olacak; annem bu fikre sıcak bakıyor. Canım sıkıldı açıkçası. Ev bizim üstümüze olsa sorun olacak, kredisini bizim ödediğimiz ev kardeşimin üstüne olsa sorun olmayacak.
Zaten ev almak aklımızda yoktu alamasak da sorun değil.
Ama annem adil olmaz size hep eşit davrandım, birinize versek eşitlik bozulur aranız açılır diye hep aklıma giriyor. Bunun üzerine düşündüm, yetişirken asla eşit haklarımız olmadı ve adil de davranılmadı. Kardeşim hep özel okullarda okudu, bütün senelerinde özel dersler aldı. 3 sene üni sınavına hazırlandı, her seferinde de yüksek fiyatlı özel eğitim merkezlerinde hazırlandı. Uniyi yurt dışında okudu, 4 yıl binlerce dolar ona gönderilecek diye benim harcamalarım hep kontrol edildi. İstediği tüm spor kollarında yer aldı; taekwondo,voleybol, hentbol, futsal vs. Ben sadece gitar çalmak istedim, derslerime engel olur diye reddedildi. Bir kez unideyken yurt dışı seyahati fırsatım oldu sadece harçlık gerekiyordu, tüm birikim kardeşime gidiyor diye gidemedim. Tüm bunların üstüne annemin düşüncesi zoruma gitti açıkçası.
Geçmişteki imkan eşitsizliğini gündeme alıp düşünmekte haksız mıyım bilmiyorum? Bunun kavgasını yapmadım hiçbir zaman ama bundan sonra ne düşüneceğim bilmiyorum, kırıldım biraz.
Saçmalama tabi ki haklısın.
Kardeşin evi olunca sana hakkını verir mi sanıyorsun.

Hele şu yazdığın ayrım konularından sonra.
Anne baban zaten ayrımın nirvanasını yapmış ve hala yapmaya devam ediyorlar.

Annen kardeşine ev alma derdin de.

Ben olsam böyle ayrım yapan anne babanın yüzüne bakmazdım.
Her zaman yüzlerine vururdum…

Allah fazla fazla mutlu mesut etsin ama dişardan bir gözle fazla "adaletli" degil yazdiklariniz.
Aslinda gözle görülür bir haksizlik bile var ama neyse. Yani size ve kardeşinize arabanin eş degerinde farkli bir hediye alindiysa durum degişir ama bunun yapildigini sanmiyorum.
Bilemedim, belkide avrupada avukatlik yaptigim icin "cocuklar arasi adalet" anlayişim farklidir.
Hayat sadece burada yazilanlardan ibaret değil. Anne babaların yaptıklarını alt alta yazsam bütün sayfaları doldurur. Ben objektif bakan biriyim. Anne babam çocuğuma seve seve kendi çocukları gibi baktılar. Hiç masrafsız evlendirdiler daha neler neler.. bana altın çocuk sizsiniz galiba dendiği için yazdım onları. Yoksa bana da yapılan bir çok şey oldu

Begenilmemis gerçek yorum bizdede adalet sağlandımi acaba ???!asla eşit olmadık hiçbir konuda ev konusunda ise evin parasını kim ödeyecekse ev onundur sizin eşin ve kardeşinizin gelecekteki eşi hak sahibi olmadan bir plan yapın derim ben.Tabi eşiniz ev parasını ödeyecekse sen dışarda kal olmaz.Umarim halledersiniz.Duymaktan hoslanmasakda evet ben yıllarca ayrıma haksızlığa maruz kaldım hiç kabul etmediler bunu en cok işe yarayan en çok dışta mi kalıyor bende bilmiyorum

Yani ben hep çok çalışmak ve başarılı olmak zorundaydım. Yani yapmazsan özel ders alırsın gibi bir imkanım olmadı, belki annemler de bilmiyordu özel ders alınabileceğini desem ikisi de eğitimci. Kardesimin kapasitesi yok demeyelim de dikkatini vermiyor. Çünkü o yapmak zorunda değildi yapamıyorsa ders alırdı. Matematikte sırf bir konuda 3 kere farklı hocalardan ders aldı. Bunun için Ankara’ya bile gitmişti.
Ben sizin diğer yorumunuzu gördüm. Malesef kardeşinize evi alma peşine düşmüşler. Eğer evi size alacak olsalardı kendi yaşadığınız şehirde bakarlardı. Kardeşiniz evlilik arefesinde sanırım. Evlenmeden üzerine ev alma derdine düşmüşler. Sizden destek isteyemiyorlar böyle ailengirli bir yol bulmuşlar. Yanlış anlamayın ama beni anneniz gibi kadınlar hep çok korkutmuştur. Neden diyeceksiniz? Bunu oturup bildiğiniz evlada karşı tasarlamış. Bu arada ben de evin görmezden gelineniydim. Ama benden talep edilmez. Belki de biri bir şey istedi mi sesim çok çıkıyor diyedir. Siz de deneyin. En azından talep etmez, onun planını farkettiğini, senin sandığı kadar saf olmadığını anlar.

Essek kelimesini kabul etmem zor tabi, ama pasif olarak ifade edince bunu kahul ediyorum zaten. Telefonda konuşabileceğim bir konu olmadığı için yüzyuze olabilecek en uygun zamanda olur.
Şöyle bir şey ailenle şu anda konuşmaya hazir olduğunuzu düşünmüyorum, soylecekleri şeyler sizi daha kötü etkileyecek. Terapiye başlayın direkt ve kendinizi güçlendirin aile ile konuşmayı da terapi ile yürütun. Eşek kelimesi sizi rahatsız etti anlıyorum MissCherryBlossom MissCherryBlossom bu sitedeki en aklı başında yorum yapanlardan biridir . Ailenizle bu guzsuzlukle konusursaniz anneniz sizi yine manipüle edecek yine kendinizi suçlu hissedeceksiniz. O kadar dindirilmissiniz ki

Babam bizim için ev alalım diye fikir attı ortaya. Kendi birikimlerini koyacaklar ama üzerlerine ev olduğu için kredi çekemiyorlar. Biz çeksek de alsak dedim kardeşim tüm parayı verdikleri için sorun çıkarabilirmiş. O zaman o kredi çeksin biz ödeyelim, bu durumda ev onun üzerine olacak; annem bu fikre sıcak bakıyor. Canım sıkıldı açıkçası. Ev bizim üstümüze olsa sorun olacak, kredisini bizim ödediğimiz ev kardeşimin üstüne olsa sorun olmayacak.
Zaten ev almak aklımızda yoktu alamasak da sorun değil.
Ama annem adil olmaz size hep eşit davrandım, birinize versek eşitlik bozulur aranız açılır diye hep aklıma giriyor. Bunun üzerine düşündüm, yetişirken asla eşit haklarımız olmadı ve adil de davranılmadı. Kardeşim hep özel okullarda okudu, bütün senelerinde özel dersler aldı. 3 sene üni sınavına hazırlandı, her seferinde de yüksek fiyatlı özel eğitim merkezlerinde hazırlandı. Uniyi yurt dışında okudu, 4 yıl binlerce dolar ona gönderilecek diye benim harcamalarım hep kontrol edildi. İstediği tüm spor kollarında yer aldı; taekwondo,voleybol, hentbol, futsal vs. Ben sadece gitar çalmak istedim, derslerime engel olur diye reddedildi. Bir kez unideyken yurt dışı seyahati fırsatım oldu sadece harçlık gerekiyordu, tüm birikim kardeşime gidiyor diye gidemedim. Tüm bunların üstüne annemin düşüncesi zoruma gitti açıkçası.
Geçmişteki imkan eşitsizliğini gündeme alıp düşünmekte haksız mıyım bilmiyorum? Bunun kavgasını yapmadım hiçbir zaman ama bundan sonra ne düşüneceğim bilmiyorum, kırıldım biraz.
Kendiniz alabiliyorsanız alın yoksa almayın. Kardeşimdir birşey olmaz demeyin. Yarın ödediğiniz krediyle kalır kardeşinize ev hediye etmiş olursunuz. Ondan sonra anne babanız ee siz kardeşsiniz yapmayın etmeyin diyip hakkımı helal etmem olayına girip kardeşinizin yanında olacaklar belli. Kardeşinizi daha üst tutuyorlar.
Ayrıca evin sizin üzerinize olmasına kardeşin kızar diye razı gelmiyorlar ama kardeşimizin üzerine olmasınaysa sizin durumunuzu düşünsenize umursamıyorlar kızar mısonız diye düşünmüyorlar.
Hiç girmeyin bu işe.

X