paranoya yapmak üzereyim yardımlarınızı bekliyorum

Arkadasim, aynen!

Bir insan inanci geregi zina gunah diyorsa yapmaz. Veya ilke olarak bunu edinmis de olabilir.
Ozetle, dini olsun ya da olmasin inandigi seylere gore yasayan tutarli bir hayat surduren kisilere hep saygi duymusumdur.
Fakat herkes ayni inancta dusuncede olmak zorunda mi?

Bireysel olarak ne yapiyorsam kendime... bu durumda karsi taraf da beni hayatinda tutup tutmama gibi kendisini ilgilendiren bir konu varsa hukmu ancak onda verebilir,
Eger baskalarina da zarar verdiysem o zaman konu toplumsal bir sorun haline gelebilir.
Bunu bir anlayamadik gitti.

Ilahi bir dine gore olsun veya olmasin ahlak somutlanan seyler uzerinden tartisilsa da felfesefenin konusudur.
Daha once de demistim, birgun cocuguma guzel ahlakli bir insan olmayi ogretirken ahlak felsefesi ve saygi konusunu oncelikli kilacagim.
Yoksa kelime kokenleri ile ugrasacak veya edebiyata merak salacak insanlar olurken dahi cikis noktasini, edebi unutabiliyoruz...

Neyse ki kk da birbirinden farkli dini goruslere sahip olsun olmasin pek cok saygili kadin tanidim.
Bir o kadar da hos sohbetler :)

herkesin inancı ve dini kendine elbet ama başkasını kandırmaya çalışmadıkça.., biz burada bir kızın üniversitede cinsel ilişki yaşamasından çok, karşısındaki erkeğin tercihlerini ve fikirlerini hiçe sayıp onu kandırmaya çalışmasına karşıyız... şöyle örnek vereyim kendisi için bekaret önemli olmayan bir kız, kendisi için bekaret önemli olmayan bir erkek arasın.yani kendisi için bekaret önemli olan bir erkeği kandırmaya çalışmasın ona saygı göstersin... biz kimsenin değer yargılarını eleştiremeyiz ama tercih yaparken de karşımızdakinin değer yargılarına saygı göstermek zorundayız...

Konuyu hortlatmaya devam ediyoruz ama kusura bakmayın dayanamadım sormak durumundayım. Yorumlarınızı gördüm hep bir hocam kelimesi almış başını gidiyor. Neden??

Tanımadığım kişilere söyledğim bir hitap şekli bu...Hem karşımdakini değerli bulduğumu göstermek hem de kendimi ondan üstün tutmadığımı,onlara saygı gösterdiğimi göstermek için , ayrıca öğretmenlerimize hocam derdik, hem de üniversiteli gençleri bilirsiniz birbirlerine "hocam" diye hitap ederler, tanışmayan iki kişinin söyleyebileceği güzel bir hitap şekli bence.... ben de şöyle yorum yazarken şunu demeye çalışıyorum "hepiniz benden üstünsünüz hocalarımsınız benim de bu konudaki nacizane fikrim bu"...

merhabalar, hocam meselemeiz birilerinin cinsel meselesi değil, meselemiz bir kızın karşısındaki erkeğin tercihlerine saygı göstermeyerek kandırmaya çalışmasıdır... konu sahibi kişi başkasının kocasını mı ayartmış, başkasının parasını mı çalmaya çalışmış demişssiniz de, doğru konu sahibi kız bunları yapmaya çalışmamış, ama bir erkeğin evlilik ile eş adayı ile ilgili hayallerini çalmaya çalışmış... hep saygıdan bahsediyoruz ya, konu sahibi arkadaş nişanlısının tercihlerine ve fikirlerine saygı göstereceği yerde onu nasıl olur da kandırabilirimin yollarını aramış...bizim mevzumuz bu hocam

Insanin "hayat arkadasim" dedigi kisiye herzaman durust olmasi ve guven iliski kurmasi gerektigini dusunuyorum.
Yani yalan soylemek kandirmak konusunda tabi ki katilmiyorum ve zaten bu konuda cinsellige dair farkli dusunen pek cok kisinin yorumu da bu yonde.

Ancak nedense bu tip konularda laf donup dolasip insanlarin cinsel yasantisini sorgulamaya geliyor.
Nasil ki yasayanlarin yatak odasi ve hikayeleri beni ilgilendirmiyorsa ayni sekilde zina olarak gorenlerin de yasamamasi onlarin tercihleridir o yuzden onu da merak etmiyorum.

Fakat bir insanin karsisindaki kisiden herhangi bir beklentisi varsa kural dedigi seylere once kendisi uymali.
Bunun aksine kendileri her seyi yasayip sonra pazardan karpuz kavun secer gibi evlenecegi kisi icin yorum yapan ve tutarsiz davranislarini tercih adi altinda kabul ettirmeye calisan insan demeye bile dilim varmayan sahislar var, maalesef boyle kisilere saygi duyamam... kaldi ki bu tip insanlarin kendi inanclarina dahi saygilari yok ki.
Ayrica onlar icin de toplumsal bir baski soz konusu olsaydi eger, bence buyuk bir cogunlugunun benzer sekil "kandirma" girisimi olurdu...

Not: hitabiniza istinaden tesekkur ederim ancak kpss ye hazirlanan pek cok egitimci arkadasimiz vardi, yani ogretmen veya din alimi degilim. Oyle bir izlenim uyandirdiysam kusura bakmayin, karışıklık olduysa belirteyim dedim.

Ek (2.alinti icin)
Diger alintinizi yeni gordum. Bu yanitimda sanirim deger yargilari icin dusuncemi de "tutarlilik" diyerek ilkeli olmak gerektigi seklinde aciklamis oluyorum. O yuzden aynilarini tekrar yazmayayim diye dusundum.
Iyi gunler...

Son düzenleme:
arkadaşlar eğer üslubum biraz sert gelmişse ve bazılarınızı kırdıysam özür dilerim...
ama başka bir yerde de dediğim gibi

konu sahibi kız şöyle desydi "ben bakire değilim , eşim de beni böyle kabul ediyor, yakında eveleneceğiz".... biz de "Allah mesut etsin" derdik...
ama arkadışımız birini kandırmaya çalıştığı için üslubumuzu biraz değiştirdik ......

Insanin "hayat arkadasim" dedigi kisiye herzaman durust olmasi ve guven iliski kurmasi gerektigini dusunuyorum.
Yani yalan soylemek kandirmak konusunda tabi ki katilmiyorum ve zaten bu konuda cinsellige dair farkli dusunen pek cok kisinin yorumu da bu yonde.

Ancak nedense bu tip konularda laf donup dolasip insanlarin cinsel yasantisini sorgulamaya geliyor.
Nasil ki yasayanlarin yatak odasi ve hikayeleri beni ilgilendirmiyorsa ayni sekilde zina olarak gorenlerin de yasamamasi onlarin tercihleridir o yuzden onu da merak etmiyorum.

Fakat bir insanin karsisindaki kisiden herhangi bir beklentisi varsa kural dedigi seylere once kendisi uymali.
Bunun aksine kendileri her seyi yasayip sonra pazardan karpuz kavun secer gibi evlenecegi kisi icin yorum yapan ve tutarsiz davranislarini tercih adi altinda kabul ettirmeye calisan insan demeye bile dilim varmayan sahislar var, maalesef boyle kisilere saygi duyamam... kaldi ki bu tip insanlarin kendi inanclarina dahi saygilari yok ki.
Ayrica onlar icin de toplumsal bir baski soz konusu olsaydi eger, bence buyuk bir cogunlugunun benzer sekil "kandirma" girisimi olurdu...

Not: hitabiniza istinaden tesekkur ederim ancak kpss ye hazirlanan pek cok egitimci arkadasimiz vardi, yani ogretmen veya din alimi degilim. Oyle bir izlenim uyandirdiysam kusura bakmayin, karışıklık olduysa belirteyim dedim.

Ek (2.alinti icin)
Diger alintinizi yeni gordum. Bu yanitimda sanirim deger yargilari icin dusuncemi de "tutarlilik" diyerek ilkeli olmak gerektigi seklinde aciklamis oluyorum. O yuzden aynilarini tekrar yazmayayim diye dusundum.
Iyi gunler...

yok be Hocam ne karışıklığı , sizden kaynaklanan herhangi bir karışıklıkyok , sizlik bir sıkıntı yok yani :))))
Hocam kelimesini sizin öğretmen olduğunuzu düşündüğüm için kullanmadım yani, hemşire de olsanız doktor da veya memur da , yine hocam diyecektimstandart bir hitap şeklim bunun için din alimi veya öğretmen olmanıza gerek yok :))... öğretmen örneğini , öğrenci-öğretmen ilşkisinde , öğrencinin kendinden daha bilgili olana(yani öğretmenine) hocam dediğini belirtmek için dedim.....yani sizleri kemdimden üstün tutuyorum anlamında...bir öğrencinin öğretmenine gösterdiği saygıyı,ben de siziz fikirlerinize gösteriyorum manasında ...yani problem yok Hocam....

Konu çok zor anlatmakta zordur en başında bu yalanı söylemiştiniz kaldı ki zarınız esneti ancak bi kürtaj var illaki operasyon sırasında yırtılmıştır nişanlınızı inandırdınız diyelim yarın birgün çocuk için gittiğin doktor anlatacaktır o an ki şok büyük bir yıkım nişanlınızın secimine saygı duyun ve anlatın zorda olsa mesajla anlatın yüz yüze daha zor olur ünüverteden yaşadığınız ilişkiyi bi başkasından duyma imkanıda var sonra öğrenirse ve affederse güveni hiç bir zaman tam olmaz ve ömür boyu önünüze koyar

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

yok be Hocam ne karışıklığı , sizden kaynaklanan herhangi bir karışıklıkyok , sizlik bir sıkıntı yok yani :))))
Hocam kelimesini sizin öğretmen olduğunuzu düşündüğüm için kullanmadım yani, hemşire de olsanız doktor da veya memur da , yine hocam diyecektimstandart bir hitap şeklim bunun için din alimi veya öğretmen olmanıza gerek yok :))... öğretmen örneğini , öğrenci-öğretmen ilşkisinde , öğrencinin kendinden daha bilgili olana(yani öğretmenine) hocam dediğini belirtmek için dedim.....yani sizleri kemdimden üstüntutuyorum anlamında...bir öğrencinin öğretmenine gösterdiği saygıyı,ben de siziz fikirlerinize gösteriyorum manasında ...yani problem yok Hocam....

Estagfurullah.
Siz dusuncelilik etmissiniz fakat aramizda idari teskilatlardakine benzer veya farscada kullanildigi bicimde hace'dekine benzer alt ust iliskisi yok, dusuncelerimizi karsilikli paylasiyoruz :KK66:
yine de tesekkur ederim,
nasil rahat ediyorsaniz oyle yazin tabi ki, forum kurallari belli, onemli olan kotu manalari da olan sınırı asan bir soz soylemememiz...

evet hocam saygı görgü , karşımızdakinin fikirlerine tercihlerine saygı göstermesini öğrenemedik, onları kandırmaya çalıştık... burdaki mevzu bir kızın bakire olup olmaması değil, konunun başına bakarsanız, konu sahibi kızın sorusu şu, nasıl nişanlımı kandırırım, kız daha olaya girmeden karşısındakinin fikirlerine saygı göstermiyor.... mevzu kim daha namuslu mevzusu da değil,
konu sahibi eğer şöyle deseydi " ben bakire değilim, eşim beni böyle kabul ediyor, yakında evleniyorum"... biz de "Allah mutlu mesut etsin" derdik... ama kız diyor ki "muhafazakar bir sevdiğim var , bekaret mevzusunu da kafasına takıyor, onun için bekaret çok önemli, nasıl yapar da onu kandırabilirim"
yani karşısındakine saygı göstermeden onu kandırmaya çalıştığı için biz de üslubumuzu öna göre değiştirdik " sen üniversitede dost ilişkisi yaşa herşeyi yap sonra da gel bakire eş arayan bir adamı kandırmaya çalış, senin o adamı kandırmaya hakkın yok"...

Hocam mı? Erkekler bu tabiri kullanır forumlarda birbirlerine genellikle. Biz kadınlar kullanmayız, belirteyim dedim.:KK51::KK51:
Hem ayrıca benim anlam veremediğim konunun hortlatılması ve çirkin kelimeler kullanılarak görüşlerin belirtilmesi. Fuhuş, dost hayatı... Yorumlar yalnızca kandırılmayla ilgili değil farkındaysan, erkeğin kandırılması söz konusu dahi olmadığı diğer yaşam şekillerine de saygısızlık var. Teker teker alıntılamayayım isterseniz siz haksız çıkarsınız, neyse siz renginizi belli ettiniz. İyi forumlar HOCAM.

Son düzenleme:
bunu dün okusaydım arkasında dur anlat ayrılırsa yolu açık olsun derdim ama daha bugün haberlerde bu sebebden bir can gittiğini öğrendim, nişanlını sen tanıyorsun canım ,.ALLAH YARDIMCIN OLSUN.burada bir kaç konu olmuştu özel operasyonlar oluyormuş ne biliyim aklıma o geldi hiç doğru birşey değil ama dedim ya haber beni etkiledi sanırım ..

selam kızlar,

umarım içimi rahatlatacak birşeyler söylersiniz.
agustos sonu dugunum var ama beni korku sarmaya başladı.. nişanlımla 2013 şubat ayında tanıştık.. konuşmaya başladık..
birbirimizden hoşlandık ve gorusmeye başladık aralık ayında nişanlandık ve agustos ayına düğün için gün aldık hazırlıklarımız devam ediyor.

buraya kadar herşey normal sorunuma geleyim..

nişanlımı çok seviyorum oda beni çok seviyor çok iyi anlaşıyoruz ve herşeyi paylaşabiliyoruz. fakat ne yazık ki bekaret konusunda takıntısı var. bundan dolayı da kendisine daha once ilişki yaşadığımı soylemedim daha doğrusu soyleyemedim. daha önce bir arkadaşım diyerek konuyu açmaya çalıştım ama çok ağır şeyler söyledi hiç tahamülü yok.

nişanlımdan önceki ilişkim universitede uzun sureli bir dost ilişkisi şeklindeydi ve nerdeyse universite suresince devam etti. hatta bu surecte bir tane kurtajım oldu:KK43: doktorumla konustum nişanlımın kurtajı ve yaşadıklarımı farkedemeyeceğini söylesede içim hiç rahat değil. internette bir kısım ilk ilişkide kan gelmesi gerektiğini söylesede benim ilk ilşkimde kanama olmamaıştı yada ben farketmemiştim bilmiyorum. Konuyu anlatıtığım yakın bir arkadaşım farkedileceğini soyledi fln fln. anlayacağınız kafam çok karıştı. normalde kimsenin karışmaması gerektiği ve benim ozelim olan bi durumun tartışma konusu olması üzüntü verici.

nişanlımın düğünden sonra bu durumu farketmemesi için ne yapabilirm yada gerçekten farketmezmi bilgilendirecek biri olursa çok sevinirim

sevgiler...

İnsan ileride ne oacağını bilemeden hatalar yapabiliyor. Şimdi sizin için söylemekte,saklamakta zor olacak. Ama bence nişanlınız anlayabilir,hareketlerinizden bile. Bunu hiç yaşamamış biriyle,yaşamış birinin vereceği tepkiler değişik olur diye düşünüyorum. Olan olmuş,keşkeler kurtarmaz. Allah yardımcınız olsun.

selam kızlar,

umarım içimi rahatlatacak birşeyler söylersiniz.
agustos sonu dugunum var ama beni korku sarmaya başladı.. nişanlımla 2013 şubat ayında tanıştık.. konuşmaya başladık..
birbirimizden hoşlandık ve gorusmeye başladık aralık ayında nişanlandık ve agustos ayına düğün için gün aldık hazırlıklarımız devam ediyor.

buraya kadar herşey normal sorunuma geleyim..

nişanlımı çok seviyorum oda beni çok seviyor çok iyi anlaşıyoruz ve herşeyi paylaşabiliyoruz. fakat ne yazık ki bekaret konusunda takıntısı var. bundan dolayı da kendisine daha once ilişki yaşadığımı soylemedim daha doğrusu soyleyemedim. daha önce bir arkadaşım diyerek konuyu açmaya çalıştım ama çok ağır şeyler söyledi hiç tahamülü yok.

nişanlımdan önceki ilişkim universitede uzun sureli bir dost ilişkisi şeklindeydi ve nerdeyse universite suresince devam etti. hatta bu surecte bir tane kurtajım oldu:KK43: doktorumla konustum nişanlımın kurtajı ve yaşadıklarımı farkedemeyeceğini söylesede içim hiç rahat değil. internette bir kısım ilk ilişkide kan gelmesi gerektiğini söylesede benim ilk ilşkimde kanama olmamaıştı yada ben farketmemiştim bilmiyorum. Konuyu anlatıtığım yakın bir arkadaşım farkedileceğini soyledi fln fln. anlayacağınız kafam çok karıştı. normalde kimsenin karışmaması gerektiği ve benim ozelim olan bi durumun tartışma konusu olması üzüntü verici.

nişanlımın düğünden sonra bu durumu farketmemesi için ne yapabilirm yada gerçekten farketmezmi bilgilendirecek biri olursa çok sevinirim

sevgiler...

Burada olay farkedilip farkedilmemesi değil bence.Bakın daha şimdiden yani evlenmeden psikolojik anlamda içinde bulunduğunuz durumu düşünün.Bekaret olayı anlamında farkedileceğini düşünüyorum zaten.Farkertmez diyen doktorunuza da şaşırdım açıkçası.Kürtaj olduğunuz farketmeyebilir sadece.Herkesin bu konudaki görüşü farklıdır.O yüzden ben işin o kısmına girmeyeceğim.Ama burada net olan birşey var ki,o da ciddi ciddi nişanlınıza yalan söylediniz ve hiçbir sıkıntı yaşamadan evliliğinizi sürdürseniz bile bir ömür boyu yalan söylüyor olacaksınız.Evet,çok sevdiğiniz için,kaybetme korkunuz olduğu için buna mecbur kaldınız.Ama ben şöyle düşünüyorum,hayat süprizlerle dolu ve dünya küçük.Bu yalanı sürdürdünüz,evlendiniz,hiçbirşey de anlamadı diyelim.Ki bu bana çok düşük bir ihtimal gibi geliyor.Birgün,birşekilde önceden yaşadığınız şeyler kulağına giderse,gerçeği öğrenirse ne yapacaksınız?

Hocam mı? Erkekler bu tabiri kullanır forumlarda birbirlerine genellikle. Biz kadınlar kullanmayız, belirteyim dedim.:KK51::KK51:
Hem ayrıca benim anlam veremediğim konunun hortlatılması ve çirkin kelimeler kullanılarak görüşlerin belirtilmesi. Fuhuş, dost hayatı... Yorumlar yalnızca kandırılmayla ilgili değil farkındaysan, erkeğin kandırılması söz konusu dahi olmadığı diğer yaşam şekillerine de saygısızlık var. Teker teker alıntılamayayım isterseniz siz haksız çıkarsınız, neyse siz renginizi belli ettiniz. İyi forumlar HOCAM.

merhabalar öncelikle, siz benim kelimelerime takılmışsınız biraz, ben o kelimeleri olayı tasvir etmek için kullandım...mesela fuhuş kelimesini kullanırken şöyle demiştim " bakire kız arayan erkek için, bakire kız demek fuhuşa bulaşmamış kız demektir"... evlilik dışı cinsel ilişkiye girmek fuhuş kapsamına girer çünkü....
ikinci kelime dost hayatı, dost hayatı demek biriyle evlilik dışı sadece cinsellik üzerine birliktelik yaşamaktır.. soru sahibi arkadaşımız da evlilik dışı evlilik amacı gütmeden biriyle olduğunu söylüyor zaten, yani benim yaptığım dost hayatı tanımından bağımsız veya farklı bir şey yaşamamış... ki dikkat ederseniz kendisi de "dost ilişkisi" şeklindeydi diye açıklamış... soru sahibinin ilk mesajına bakın en baştakine, kendisi de dost ilişkisi kelimesini kullanmış... çünkü dost ilişkisi kavramı, dediğim gibi biriyle evlilik olmadan sadece cinsellik için birlikte olmak için kullanılır....yani soru sahibinin yapmadığı birşey değil.....eğer öyle değilse "dost hayatı yaşamak" ne demektir size soruyorum, sizce bu terim konu sahibinin yaşadığı şeyden bağımsız mı?

ayrıca siz dost hayatı için şöyle demişsisniz, çok çirkin bir ifade....eğer "dost hayatı" kelimesini çirkin bir ifade olarak kabul edersek , dost hayatı yaşayan kişi de çirkin bir iş yapıyor olarak kabul etmeliyiz.... siz benim ifademe kızıyorsunuz, ama benim ifademle aynı durumu yaşamış kişiye birşey demiyorsunuz..... iki benzetme vereyim şunun gibi siz "hırsızlık yapmayı" normal görüp, ona "hırsız" diyene kızıyorsunuz.... ya da alkol alıp şuurunu kaybeden kişiye... "sarhoş"demeyin , sarhoş çok çirkin bir kelime diyorsunuz ...

merhabalar. tekrardan, daha iyi anlaşılmak için tekrar yazayım,,, mesela televizyondaki bir haberde ,alkol alıp, şuurunu kaybedip sağa sola satşan ve sokak ortasında bağıran birini gösterip, "sarhoş adam çevreye rahatsızlık verdi" dense, hiçbirimiz kalkıp ta o televizyon kanalına neden adama sarhoş diyorsunuz, adama biraz saygı duyun diyemeyiz, çünkü sarhoş kelimesi adamın durumunu açıklayan bir kelimedir orda....o durumun açıklayıcı kelimesi "sarhoş"tur... aynen onun gibi konu sahibi arkadaşın yaşantısını anlatan kelime de dost hayatıdır... çünkü öyle bir yaşantıyı açıklamak için kullanılan kelime de dost hayatıdır.. ki konu sahibi de"kısaca anlatmak için dost hayatı dedim" diyor

yani o kelimelerin saygı veya saygısızlıkla alakası yok, sadece olayı tasvir etmek için kullanılmış kelimeler

yahu bu konu niye hortlayıp duruyor? :26:
kız en son nişanı atmamış mıydı olay kapandı sanırım ben öyle biliyorum?

X