Part time isi ben mi yanlis algiliyorum, isverenler mi?

ben de ayni durumda olmak istemiyorum iste...
ama 60 saat calisamayacagima gore tecrubesiz olarak kalicam mecburen
ne kadar dogru bilmiyorum acikcasi ama bize okula basladigimizdan beri artik herkesin ingilizce bildigi, fark yaratmak icin ikinci dilin cok cok gerekli oldugunu anlatiyorlar
cunku ozellikle IR mezunlarinin cogu dil biliyor, ama biraz da hangi okul oldugunun onemi var sanirim

60 saat insafsızlık cidden..ben reputable diye tabir edilen yabancı sistemli bir okuldan mezunum , okurken dünyanın en bilinen akademisyenlerinden ders alıyorum UN'e NATO ya ders sırasında canlı interaktif bağlanıyoruz diye çok övünürken okul bitince sudan çıkmış balığa döndüm açıkçası...matematiğe kafam bassa yüz defa iş bulmuştum ama iisbf tercihlerinde genelde iktisat işletme tercih edilior bizim okulda bildiğimiz tarih, diplomasi tabi özel sektörün umru değil. bikaç yerle görüştüm İstanbul'da, human resources pozisyonlarıydı 1300 lira gibi rakamlar verdiler o da anca kirama yeteceği için kabul edemedim. Rusça biliyorum ama okuldan sonra devam ettiremedim çok meşekkatli bir dil, intermediate 'a gelmiştim. Bi kursa danıştım rusçada interden advanced e gelmek 1 sene dediler hızlandırılmış haliymiş üstelik bu. İngilizce gibi 3-4 ayda öğrenilmiyo. Fransızcanız çok güzel avantaj , siz açıkta kalmazsınız bence mezun olduktan sonra da.

Aa anladim o zaman durumlar farkliymis. Yasiniz benden kucuk oldugu icin ogrenci hayati yasiyorsunuz sanarak oyle ornekler verdim, evliyken sikinti olabilir is saatleri ortam vesaire. Ben biraz cazgirlik yaptim aileme acikcasi :KK1: :KK6:
nacizane tavsiyem bol bol okulda okul disinda egitimlere katilin ya da full konsantrasyon kpss'ye hazirlanin. Bir de staj mumkun mu acaba maddi sikinti yok saniyorum, stajyer olarak deneyim kazanabilirsiniz. Basarilar iyi sanslar diliyorum, birsuru artiniz var kendinizi uzmeyin, master yaparsaniz akademisyenlik de cok guzel bir secenek hem.
Yordum sizi bu gece biraz kusura bakmayin tekrar iyi sanslar :KK3:

estagfurullah olur mu oyle sey
staj icin gecen yaz bizi okuldan yonlendirdiler zorunlu olmamasina ragmen
buyuk ve guzel sirketlerdi
fakat ben 2 hafta gidip biraktim neden derseniz sadece fatura fotokopisi cektirdiler
hani bunlar neden cekiliyor ne ise yariyor ve cekilenler napiliyor gibi sorularimiza dahi yanit alamadik bi arkadasimla ayni yerdeydik
diger arkadaslarimiza da cay kahve yaptirip fatura yatirmaya yollamislar:26:
ayni yerdeki arkadasim devam etti 6 hafta boyunca, bir umut biseyler ogrenirim diye en sonunda dayanamayip sormus ve baska bir sey yapacak olsan zaten yaptirirdk simdiye kadar diye bir yanit almis :26:

neyse cok da kafaya takmaya gerek yok her sey olacagina varir

Cevaplariniz icin tesekkur ederim, genel olarak ayni sey sorulmus, muhendislik okumuyorum uluslararasi iliskiler okuyorum, bu islerden biri de ornegin uluslararasi reklamcilik ve tanitim gibi bir seydi, yani soyleki turistik bir tesis var; yurtdisinda tanitimi yapiliyor ki onlara musteri cekilsin gibisinden
tabi tek bir tesis icin degil, bir cok tesisin reklami yapiliyor ve komisyon aliniyor, isin ozeti buydu
diger ikisi dis ticaretti

part time icin 1200 cok iyi denmis fakat, is 60 saat
zaten haftalik calisma suresi maksimum 45tir ve bunun 774 tl sanirim asgari ucret alma hakki vardir en azindan
oranlarsaniz asgari ucretten cok farki olmamis oluyor zaten
bu tarz islerde tahmin edersiniz ki yabanci dil onemli, muhtemelen bunun da etkisi oldu. ama resmen kole ariyor gibiler

part time dediğin, günde 9 saat çalışıyorsa bir personel, en fazla 5 saat çalışırsın. yani 9 da başlarsın örn. 14h gibi bitirirsin. Dersin öğleden sorna bitiyorsa, 14 gibi başlarsın, 18-19h gibi bitirirsin. Yani bunlar cidden abartmış. normal işçi almaktansa, part time altında personel alıp, giderlerini az tutmaya çalışıyorlar.
Dersin + 60 saat iş, ve evde bekleyen bir eş seni bekliyor. Bence zor durumda kalmıyorsanız maddi yönden, bence kabul etme derim. Başka işler bi bak bakalım.
Eşini de ihmal etme derim ben, nede olsa erkektir, başka problem çıkmasın yani.. yinede sen bilirsin.

part time dediğin, günde 9 saat çalışıyorsa bir personel, en fazla 5 saat çalışırsın. yani 9 da başlarsın örn. 14h gibi bitirirsin. Dersin öğleden sorna bitiyorsa, 14 gibi başlarsın, 18-19h gibi bitirirsin. Yani bunlar cidden abartmış. normal işçi almaktansa, part time altında personel alıp, giderlerini az tutmaya çalışıyorlar.
Dersin + 60 saat iş, ve evde bekleyen bir eş seni bekliyor. Bence zor durumda kalmıyorsanız maddi yönden, bence kabul etme derim. Başka işler bi bak bakalım.
Eşini de ihmal etme derim ben, nede olsa erkektir, başka problem çıkmasın yani.. yinede sen bilirsin.

boyle sartlarda asla calisamam ki zaten
allah mecbur etmesin
sagolun iginiz icin

60 saat insafsızlık cidden..ben reputable diye tabir edilen yabancı sistemli bir okuldan mezunum , okurken dünyanın en bilinen akademisyenlerinden ders alıyorum UN'e NATO ya ders sırasında canlı interaktif bağlanıyoruz diye çok övünürken okul bitince sudan çıkmış balığa döndüm açıkçası...matematiğe kafam bassa yüz defa iş bulmuştum ama iisbf tercihlerinde genelde iktisat işletme tercih edilior bizim okulda bildiğimiz tarih, diplomasi tabi özel sektörün umru değil. bikaç yerle görüştüm İstanbul'da, human resources pozisyonlarıydı 1300 lira gibi rakamlar verdiler o da anca kirama yeteceği için kabul edemedim. Rusça biliyorum ama okuldan sonra devam ettiremedim çok meşekkatli bir dil, intermediate 'a gelmiştim. Bi kursa danıştım rusçada interden advanced e gelmek 1 sene dediler hızlandırılmış haliymiş üstelik bu. İngilizce gibi 3-4 ayda öğrenilmiyo. Fransızcanız çok güzel avantaj , siz açıkta kalmazsınız bence mezun olduktan sonra da.

insallah bakalim
diplomaside fr onemli bir avantaj ama bn de diplomasi pek istemiyorum
hayirlisi neyse o olsun

rusca zor evet, baba tarafindan rusluk var bizde biraz babamdan ve kuzenlerimden ogrenmistim de epey agir yani

Arkadaşlar söylemiş, part time çalışma adı altında full time çalıştıracak eleman arıyorlar. Dolayısıyla da ücreti de part time adı altında verecekler.
Ne uyanıklar...
Ama sizin endişe etmenize bence hiç gerek yok. Rahat rahat okulunuzu bitirin. Kapılar açılacaktır.

Bu arada bir yorumunuzda bahsetmişsiniz.
İngilizce öğrenmenin kolaylığıyla ilgili. Nedir bunun yolu. :44:Gerçekten çok merak ettim. Arkadaşımızın biri "ingilizce gibi 3-4 ayda öğrenilmiyor" demiş..
1,5 yıl içinde ingilizceyi halletmeliyim. ne yapacağımı nasıl yapacağımı bilmiyorum.

ve tabi ki sigortayı da part time olarak ödeyecekler..
Ben haftanın 6 günü 09-18 arası çalışıyordum, PART TIME
22 iş gününde bir maaşlarımız kesiliyordu. SSK da öyle ödeniyordu.

Arkadaşlar söylemiş, part time çalışma adı altında full time çalıştıracak eleman arıyorlar. Dolayısıyla da ücreti de part time adı altında verecekler.
Ne uyanıklar...
Ama sizin endişe etmenize bence hiç gerek yok. Rahat rahat okulunuzu bitirin. Kapılar açılacaktır.

Bu arada bir yorumunuzda bahsetmişsiniz.
İngilizce öğrenmenin kolaylığıyla ilgili. Nedir bunun yolu. :44:Gerçekten çok merak ettim. Arkadaşımızın biri "ingilizce gibi 3-4 ayda öğrenilmiyor" demiş..
1,5 yıl içinde ingilizceyi halletmeliyim. ne yapacağımı nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Yani elbetteki bu isin sihirli bir formulu yok fakat orta ustu duzeyde almanca ispanyolca ileri duzeyde fransizca anadil seviyesinde ingilizde ve baslangic seviyesinin az ustunde rusca italyanca biliyorum, bu diller icinde en basiti kesinlikle ingilizce
gramer kurallari basit
karmakarisik cekimlemeler yok
istisnasi az, ve cok tercih edilen bir dil oldugu icin ingilizce dokuman asiri rahat bulunur, ezberlemek akilda tutmak kolay
ornegin almanca bence karmakarisik ve istisnadan ibaret bir dil; fiil cekim listesi var bir yayin bir yayini tutmaz
ingilizcede genel olarak bir kelimeyi hem -i hem -e hem yalin hali ayni olarak gorursunuz gibi durumlar var, uzun lafin kisasi akkusativ dativ gibi cekimler yok bunlarla ugrasmayinca zaten az bucuk da dil yeteneginiz varsa kisa zamanda halledersiniz

ben hic temeli olmayan 48-54 yasinda emekli bir cifte bile 3 ayda epey epey ogrettim avrupa seyahatine ciktilar

X