Part time isi ben mi yanlis algiliyorum, isverenler mi?

cemreeylul

j'attends avec patience.
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2010
6.859
13
Arkadaslar merhaba, ben bu konuyu nereye acacagimi bilemedim. Umarim cok alakasiz kalmaz burda.
Ben universite ogrencisiyim, fakat evlenip tekrar okumaya basladim, 1989 dogumluyum ama sinif arkadaslarim arasinda 93lu insanlar dahi var, bu yuzden bazen kendimi gec kalmis hissediyorum. Ben de bu yuzden bana deneyim kazandiracak part time bi is bakmaya basladim, mezun oldugumda yuksek lisans da yaparsam yasim alip basini gitse de basit de olsa deneyimim olsun diye.
Bir kac ise basvurdum, gelin goruselim diyen 3 yer oldu, islere kesinlikle part time olduklari icin, ilanda acik acik boyle yazdigi icin basvurdum ve part time calisabilecegimi belirttim. Gorusmeler 3unde de olumlu gecti, ancak bana ders programini ver ona gore calisma saatlerini ayarlayalim diyorlar ve biri derslerimin basina sonuna ve haftasonuna tam gun olarak haftaya tam 60 saat sigdirdi, biri 50 biri 45. 24 saat de dersim var, onerdikleri maas 1200 tl. 24 saat dersim var dedim, bu kadar yogun bi tempo imkansiz dedim, hani saatleri azaltn ayni oranda maasi da azaltin dedim, o zaman alamayiz malesef diyorlar.
simdi sorum, part time isin haftada mesela 15 saat calismak gibi bisey olmasi gerekmiyor mu? ben mi yanlis ve imkansiz beklentilere giriyorum?

part time için 1200 çok iyi rakam genelde cep harçlığı verirler
part time anlayışı sanırım sektöre göre değişiyor
başvurduğum bazı işlerde part time haftanın 3 günü çalışmak oluyor
ben yarım gün çalışılıyor diye biliyordum
bu arada bölümünüz nedir?

bence saatleri esnekleştirebildikleri için part time demişlerdir
ama maaş çok iyi
pozisyonu ve mesleği merak ettim:44:

normal çalışan biri zaten haftada 40 saat çalışabilir! o sizi nomarl işçi sayıyor fakat saatlerini esnek o yüsden pirt time demişler.

bende mesleğini merak ettim mühedis felansınız sanırım. hem evlilik hem okul hemde iş yetişebilecek mişiniz bütün bunlara?

okumanın yaşı olmaz,kendini üzme :)

Son düzenleme:
Tam zamanlı çalışma zaten 45 saattir yasal olarak.. Şaka yapmışlar sanırım :)

bu başlık benimde sizin gibi düşündüğüm zamanları hatırlattı yarım gün çalış haftada bir gün izin yap diye düşünüyordum part time çalışmayı :KK70: ama noldu çalıştığım yerdeki tam zamanlı çalışanlar 6 gün ben 5 gün çalıştım:) bunda da haftasonları izin yok ve 11 saat olmak şartıyla resmen eziyetti ayrıca tam çalışanların 30 gün üzerinden sigortası ödeniyor benimse çalıştığım gün üzerinden ve maaşta acayip fark ediyordu onlar ikramiye de alıyorlardı 3 ayda bir:KK43:ve okulum aksadı sınıfta kaldım sınavlara giremedim berbat bi yerdi

normal calısma saatleri zaten 45 50 saat arasıdır.ama soyle bir durum var maaş cok ıyı demısler ben haftada 50 saat çalısıyorum 900 tl maas alıyorum.ne işi cok merak ettım.

Cevaplariniz icin tesekkur ederim, genel olarak ayni sey sorulmus, muhendislik okumuyorum uluslararasi iliskiler okuyorum, bu islerden biri de ornegin uluslararasi reklamcilik ve tanitim gibi bir seydi, yani soyleki turistik bir tesis var; yurtdisinda tanitimi yapiliyor ki onlara musteri cekilsin gibisinden
tabi tek bir tesis icin degil, bir cok tesisin reklami yapiliyor ve komisyon aliniyor, isin ozeti buydu
diger ikisi dis ticaretti

part time icin 1200 cok iyi denmis fakat, is 60 saat
zaten haftalik calisma suresi maksimum 45tir ve bunun 774 tl sanirim asgari ucret alma hakki vardir en azindan
oranlarsaniz asgari ucretten cok farki olmamis oluyor zaten
bu tarz islerde tahmin edersiniz ki yabanci dil onemli, muhtemelen bunun da etkisi oldu. ama resmen kole ariyor gibiler

sizin de soylediginiz gibi sanirim esneklestirebilecekleri icin part time dediler keske part kelimesinin anlamini biraz dusunselermis
cunku bu is yasal olarak ust sinir olan 45 saatten bir full time bir de bunun uzerine 15 saatten part time olarak iki ise bedel oluyor gibi

Cevaplariniz icin tesekkur ederim, genel olarak ayni sey sorulmus, muhendislik okumuyorum uluslararasi iliskiler okuyorum, bu islerden biri de ornegin uluslararasi reklamcilik ve tanitim gibi bir seydi, yani soyleki turistik bir tesis var; yurtdisinda tanitimi yapiliyor ki onlara musteri cekilsin gibisinden
tabi tek bir tesis icin degil, bir cok tesisin reklami yapiliyor ve komisyon aliniyor, isin ozeti buydu
diger ikisi dis ticaretti

part time icin 1200 cok iyi denmis fakat, is 60 saat
zaten haftalik calisma suresi maksimum 45tir ve bunun 774 tl sanirim asgari ucret alma hakki vardir en azindan
oranlarsaniz asgari ucretten cok farki olmamis oluyor zaten
bu tarz islerde tahmin edersiniz ki yabanci dil onemli, muhtemelen bunun da etkisi oldu. ama resmen kole ariyor gibiler

yabancı dilin varsa çok güzel işler bulabilirsin.evde çeviri işi falan hem daha rahat olmaz mı??
ahhh keşke benimde ingilizcem olsaydı nolurdu azcık yaaa :KK53:

yabancı dilin varsa çok güzel işler bulabilirsin.evde çeviri işi falan hem daha rahat olmaz mı??
ahhh keşke benimde ingilizcem olsaydı nolurdu azcık yaaa :KK53:

ben yillardir ceviri yapiyorum ve ingilizce fransizca ozel ders veriyorum zaten
is aramamdaki sebep maddiyat degil, kendi okudugum bolumle ilgili kendimi gelistirmek
cunku bu alanda calismak istiyorum ve mezun oldugumda diger yeni mezunlara gore yasim epey ileri olacak, bu nedenle onlar tercih edilecek diye dusunuyorum; ne kadar dogru bilemem
bu yuzden basit de olsa bu alanda deneyimim olursa bu beni bir adim oteye gecirir diye dusunuyorum

siz ne mezunusunuz veya ne okuyorsunuz? ingilizce cok kolay derdiniz bu olsun :KK17:

ben yillardir ceviri yapiyorum ve ingilizce fransizca ozel ders veriyorum zaten
is aramamdaki sebep maddiyat degil, kendi okudugum bolumle ilgili kendimi gelistirmek
cunku bu alanda calismak istiyorum ve mezun oldugumda diger yeni mezunlara gore yasim epey ileri olacak, bu nedenle onlar tercih edilecek diye dusunuyorum; ne kadar dogru bilemem
bu yuzden basit de olsa bu alanda deneyimim olursa bu beni bir adim oteye gecirir diye dusunuyorum

siz ne mezunusunuz veya ne okuyorsunuz? ingilizce cok kolay derdiniz bu olsun :KK17:

bence mezun olduğunuz zaman yaşınız sizin artınız olacak hem tecrübe hem de diğerlerinden 2 dil bilerek baya önde başlayacaksınız.ben dili olupta açıkta kalan görmedim.hem kamu hem özel sektör dil bilenleri kapıyor.ben iibf mezunuyum malesef işsizim dil öğrenmeye çok çalıştım ama kendi başıma beceremedim kurslara gidip kitaplar alıp para dökmek lazım imkanımda yok.neyse konunuzu bölmeyeyim kendime dalıpta:)okuduğunuz bölüm geniş içerikli ben olsaydım ithalat ihracat yapan şirketleri de denerdim.inşallah kalbinize göre bi yer bulursunuz.

bence mezun olduğunuz zaman yaşınız sizin artınız olacak hem tecrübe hem de diğerlerinden 2 dil bilerek baya önde başlayacaksınız.ben dili olupta açıkta kalan görmedim.hem kamu hem özel sektör dil bilenleri kapıyor.ben iibf mezunuyum malesef işsizim dil öğrenmeye çok çalıştım ama kendi başıma beceremedim kurslara gidip kitaplar alıp para dökmek lazım imkanımda yok.neyse konunuzu bölmeyeyim kendime dalıpta:)okuduğunuz bölüm geniş içerikli ben olsaydım ithalat ihracat yapan şirketleri de denerdim.inşallah kalbinize göre bi yer bulursunuz.

amin insallah siz de bulursunuz
kk da ingilzce topiklerinde biz eskiden cok yazisirdik hala oyle hareketli mi bilmiyorum eger oyleyse oralarda biraz vakit gecirmenizi cok tavsiye ederim
fakat dilin bence cok da onemi kalmiyor artik yani bir cok kisi biliyor cunku, benim okulumda sinifimda benden 3 yas kucuk 4 dil konusan baya insan var mesela
is meselesi biraz da sans meselesi
hakkimizda hayirlisi olsun

amin insallah siz de bulursunuz
kk da ingilzce topiklerinde biz eskiden cok yazisirdik hala oyle hareketli mi bilmiyorum eger oyleyse oralarda biraz vakit gecirmenizi cok tavsiye ederim
fakat dilin bence cok da onemi kalmiyor artik yani bir cok kisi biliyor cunku, benim okulumda sinifimda benden 3 yas kucuk 4 dil konusan baya insan var mesela
is meselesi biraz da sans meselesi
hakkimizda hayirlisi olsun

iş meselesi şans meselesi evet..TOEFL ım bile var ben de IR(uluslararası ilişkiler) mezunuyum ve işsizm aylardır kpss istemiorum ama özel sektör de tecrübesizim die beni istemio :KK43:

Son düzenleme:
iş meselesi şans meselesi evet..TOEFL ım bile var ben de IR(uluslararası ilişkiler) mezunuyum ve işsizm aylardır kpss istemiorum ama özel sektör de tecrübesizim die beni istemio :KK43:

ben de ayni durumda olmak istemiyorum iste...
ama 60 saat calisamayacagima gore tecrubesiz olarak kalicam mecburen
ne kadar dogru bilmiyorum acikcasi ama bize okula basladigimizdan beri artik herkesin ingilizce bildigi, fark yaratmak icin ikinci dilin cok cok gerekli oldugunu anlatiyorlar
cunku ozellikle IR mezunlarinin cogu dil biliyor, ama biraz da hangi okul oldugunun onemi var sanirim

Merhaba, frankofonsun sanirim, ingilizcen de vardir. Benim de lisansim uluslararasi iliskilerdi ve Antalya'da okurken bircok sinif arkadasim expo centerdaki uluslararasi fuarlarda cevirmenlik yapiyorlardi. Dili olmayanlar hosteslik de yapabilir, ben yabanci dil avantajimdan oturu gunlugu 100
lira aliyordum, ayda bir iki defa olsa okulunu aksatmadan guzel kazanabilirsin. Ama bir ajansa cv vermektense calisan arkadaslarin araciligiyla kendin kur baglantini. Daha sonra bir organizasyon reklam danismanlik sirketinde ben personel saglayan kisi konumunda calistim maalesef 100 liranin 55ini sirket alip ogrencilere 45 veriyordu. Ha bir de fuarlarda saygin firmalarla calisirsan her sene ozellikle seni tercih edeceklerdir hatta bana surekli is teklifi dahi geldi, birkac firmayla hala gorusurum ceviri islerini yapip uzaktan para kazandigim da oluyor. Nerede okuyorsun bilmiyorum ama uluslararasi sektorel fuarlarin oldugu bir sehirse mutlaka dusun derim. Bir de alakasiz olacak ama part time olarak devlet tiyatrosunda calisiyordum, aksamlari 2 saat oyunum oluyordu, cocuk oyunuysa haftada iki gun 9-11 arasi tiyatroda olup okula grciyordum, sanirim en guzel part time is de budur :nazar: ama prova donemleri full 1.5 iki ay prova olur gunlugu ogrenci sanatcilar icin 80 civari, mezunlar 100 gibi, hic tiyatro bolumunde okumadiysan 55-60. o da aklinda bulunsun derim. Ayda bir fuar, 6-7 de oyun ile hic calistigimi hissetmeden asgari ucret kadar ek param oluyordu. Biraz genis dusunup farkli alanlara yonelirsen ogrenci,liginde deneyim ve para kazanman mumkun canim iyi sanslar :nazar:

Merhaba, frankofonsun sanirim, ingilizcen de vardir. Benim de lisansim uluslararasi iliskilerdi ve Antalya'da okurken bircok sinif arkadasim expo centerdaki uluslararasi fuarlarda cevirmenlik yapiyorlardi. Dili olmayanlar hosteslik de yapabilir, ben yabanci dil avantajimdan oturu gunlugu 100
lira aliyordum, ayda bir iki defa olsa okulunu aksatmadan guzel kazanabilirsin. Ama bir ajansa cv vermektense calisan arkadaslarin araciligiyla kendin kur baglantini. Daha sonra bir organizasyon reklam danismanlik sirketinde ben personel saglayan kisi konumunda calistim maalesef 100 liranin 55ini sirket alip ogrencilere 45 veriyordu. Ha bir de fuarlarda saygin firmalarla calisirsan her sene ozellikle seni tercih edeceklerdir hatta bana surekli is teklifi dahi geldi, birkac firmayla hala gorusurum ceviri islerini yapip uzaktan para kazandigim da oluyor. Nerede okuyorsun bilmiyorum ama uluslararasi sektorel fuarlarin oldugu bir sehirse mutlaka dusun derim. Bir de alakasiz olacak ama part time olarak devlet tiyatrosunda calisiyordum, aksamlari 2 saat oyunum oluyordu, cocuk oyunuysa haftada iki gun 9-11 arasi tiyatroda olup okula grciyordum, sanirim en guzel part time is de budur :nazar: ama prova donemleri full 1.5 iki ay prova olur gunlugu ogrenci sanatcilar icin 80 civari, mezunlar 100 gibi, hic tiyatro bolumunde okumadiysan 55-60. o da aklinda bulunsun derim. Ayda bir fuar, 6-7 de oyun ile hic calistigimi hissetmeden asgari ucret kadar ek param oluyordu. Biraz genis dusunup farkli alanlara yonelirsen ogrenci,liginde deneyim ve para kazanman mumkun canim iyi sanslar :nazar:

benim derdim para kazanmak degil ki, konuyu detayli okursaniz anlarsiniz zaten
12 yil ingilterede yasadim ve ordan dondugumden beri ozel ders veriyorum ve saati 100 tl civari zaten
ceviri ve tasarim da yapiyorum
ama ben tecrube kazanmak istiyorum yani alakasiz islerde calisip para kazanmak degil
ilginize tesekkur ederim yine de :KK55:

Anliyorum, yukaridaki ornekleri vermemin esas sebebi ayni bolumde okumus olmamiz aslinda. Uluslararasi iliskiler maalesef is tanimi muglak bir bolum, bunu avantaja cevirmenin yolu -sayet diplomasi dusunmuyorsaniz- uluslararasi baglantilari bulunan kurum ve sirketlerle dirsek temasi kurmak. Zira hem IR mezunu hem de en az bir dil bilen cok fazla insan var, bu saydiklarim formal olarak kurumsal bir sirkete basvurmadan evvel ileri gelen firmalarin dis iliskiler ve uluslararasi ticaret departmanlariyla kalifiye calisan adayi olarak yari profesyonel duzeyde kontak kurma bakimindan faydali olabilir. Alakasiz isler gibi gorunse de su an gerek en az 3 kurumsal sirketle gerek devlet tiyatrolari ve opera balesi dis iliskiler festivaller birimiyle calisabilecek referanslari biriktirmis durumdayim. Evet 3 gun calisip parasini alip cekilen arkadaslarim da oldu ancak is hayati kurulan iliskiler, referans ve guvenilirlik ilkeleriyle isliyor diger turlu utopik bir beklentiye giriyoruz maalesef okul bittiginde.
Su anda yuksek lisansimi tiyatro bolumunde yapiyorum, o alakasiz islerden biri hayatimi degistirmistir belki kimbilir :KK9:

Anliyorum, yukaridaki ornekleri vermemin esas sebebi ayni bolumde okumus olmamiz aslinda. Uluslararasi iliskiler maalesef is tanimi muglak bir bolum, bunu avantaja cevirmenin yolu -sayet diplomasi dusunmuyorsaniz- uluslararasi baglantilari bulunan kurum ve sirketlerle dirsek temasi kurmak. Zira hem IR mezunu hem de en az bir dil bilen cok fazla insan var, bu saydiklarim formal olarak kurumsal bir sirkete basvurmadan evvel ileri gelen firmalarin dis iliskiler ve uluslararasi ticaret departmanlariyla kalifiye calisan adayi olarak yari profesyonel duzeyde kontak kurma bakimindan faydali olabilir. Alakasiz isler gibi gorunse de su an gerek en az 3 kurumsal sirketle gerek devlet tiyatrolari ve opera balesi dis iliskiler festivaller birimiyle calisabilecek referanslari biriktirmis durumdayim. Evet 3 gun calisip parasini alip cekilen arkadaslarim da oldu ancak is hayati kurulan iliskiler, referans ve guvenilirlik ilkeleriyle isliyor diger turlu utopik bir beklentiye giriyoruz maalesef okul bittiginde.
Su anda yuksek lisansimi tiyatro bolumunde yapiyorum, o alakasiz islerden biri hayatimi degistirmistir belki kimbilir :KK9:

ben de bundan once resim okudum mesela
ama hic cazip gelmiyor artik sanat bana nasil okumusum yaa diye dusunuyorum
zaten esim kesinlikle tiyatroda fuarlarda vs calismama izin vermez, ben de istemem o ayri mesele
yani evli olmasam ve yasim da daha kucuk olsaydi -mesela resim okurken olsaydi- calisabilirdim de, simdi hic gerek yok

beni yine kpss paklar ancak.

Aa anladim o zaman durumlar farkliymis. Yasiniz benden kucuk oldugu icin ogrenci hayati yasiyorsunuz sanarak oyle ornekler verdim, evliyken sikinti olabilir is saatleri ortam vesaire. Ben biraz cazgirlik yaptim aileme acikcasi :KK1: :KK6:
nacizane tavsiyem bol bol okulda okul disinda egitimlere katilin ya da full konsantrasyon kpss'ye hazirlanin. Bir de staj mumkun mu acaba maddi sikinti yok saniyorum, stajyer olarak deneyim kazanabilirsiniz. Basarilar iyi sanslar diliyorum, birsuru artiniz var kendinizi uzmeyin, master yaparsaniz akademisyenlik de cok guzel bir secenek hem.
Yordum sizi bu gece biraz kusura bakmayin tekrar iyi sanslar :KK3:

X