Yöresel Tarif Patlıcan Kapama ve Muhallebili Kadayıf ile İftar Sofrası

Yöresel Yemekler
2 Aralık 2015
30.828
103.262
Merhaba Yemek Yarışması Takipçileri Ramazanın son günlerine yaklaştık. Rabbim tekrarına nasip etsin.
Patlıcan ve et ikilisi ile yapılan bir çok yemek tarifi var. Bunlardan birini yapacağım. Özellikle davet sofralarında şık sunumuyla göze de hitap eden patlıcan kapama tarifi veriyorum. Ben borcamda yaptım. İsteseniz güveç kapılarında veya kelepçeli kalıpta da yapabilirsiniz.

Patlıcan Kapama
Malzemeler

• 4adet patlıcan
  • 1 adet soğan
  • 2 adet çarliston biber
  • 2 adet kapya biber
  • 500 g kuşbaşı et
  • 2 tane patates
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • 1 domates rendesi
  • Yarım çay bardağı kadar sıvıyağ et sote için, etniz yağlıysa fazla gerek yok.
  • Tuz
  • Karabiber, pulbiber

Yapılışı

1. Tenceremizi ocağa alarak ısıtalım. Daha sonra kuşbaşı etleri ilave edelim ve tencerenin kapağını kapatalım. Etler suyunu salıp tekrar çekene kadar arada karıştırarak pişirelim(.Ben düdüklü tencerede pişirdim etlerimi)
  2. Suyunu çeken etlere 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ, doğramış olduğumuz biberler, kuru soğan ve salçayı ilave ederek karıştıralım.
  3. Tencerenin kapağını kapatarak biberler ve soğanı yumuşayana kadar kavuralım.
  4. Daha sonra ocaktan alalım. Patlıcanları çizgili soyarak ince şeritler halinde dilimleyelim.Ben patatesleri de fırına attım yuvarlak dilimler halinde. Dilerseniz kızartma bilir veya ince dilimler halinde çiğ de koyabilirsiniz.
  5. Uygun bir tavada arkalı önlü kızartarak havlu kağıt üzerine alıp fazla yağını alalım. Dilerseniz üzerine fırça yardımı ile yağ sürüp fırında da kızarta bilirsiniz.
  6. Yemeğimizi yapacağımız kaba patlıcanları dizelim.
  7. Üzerine patatesleri dizelim.
  8. Pişirdiğimiz et soteyi kalıbın içerisine dökelim ve üzerini düzeltelim.
  9. Rendelenmiş domates ve 1 su bardağı sıcak suyu da ekleyelim.( Ben buzluktan domates çıkardığım domatesi kullandım. Buzu çözülünce sulanacağı için hafif ısıtıp yarım bardak su kullandım. Dilerseniz domates konservesi de kullanabilirsiniz.)
  10. Son olarak bir sıra daha patates dilimi yerleştirerek patlıcanları üzerine kapatalım.
  11. Yemeğimizi 200 ͒C fırında üzeri kızarana kadar pişirelim.
  12. Servis etmeden önce yemeğimizi servis tabağına ters çevirdim ben ama şart değil. Üzerini dilediğiniz şekilde domates, et, maydanoz vs süsleyebilirsiniz. Ben fırında Pişirdiğimiz patatesten ve az da maydanoz kullandım süsleme aşamasında.

Muhallebi Kadayıf
Sütlü tatlılar arasında sevdiğimiz tatlılar arasında. Gerek tadı, gerekse kolay olduğu için severek yaparım.

Malzemeler

• 200 gram tel kadayıf
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 5 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 su bardağı ince kıyılmış ceviz
Muhallebisi İçin;

• 1 litre süt
  • 4 yemek kaşığı un
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 adet vanilya
  • 1 paket krema (1 paket toz krem şanti de kullanabilirsiniz. Ben krem şanti kullandım)
Yapılışı
  1. Geniş bir tavada tereyağını eritiyoruz ve tereyağı eridikten sonra, kadayıf ve şekerimizi ekleyip istediğimiz rengi alana kadar kavuralım
  2. Son olarak cevizimizi ekleyerek az daha kavurup ateşten alalım. Kadayıfları ocaktan aldıktan sonra tavadan ayrı bir kaba alalım ki, tavanın sıcaklığıyla tekrar kavrulmasın.
  3. Muhallebimiz için; derin bir tencereye krema ve vanilya hariç, tüm malzemeleri koyup pişirelim.
  4. Muhallebimiz pişince altını kapatıp, 10-15 dakika kadar soğumaya bırakalım.
  5. Sonrasında kremayı ve vanilyayı ekleyerek, mikser yardımı ile pürüzsüz bir hal alana kadar çırpalım.
  6. Borcama ya da kuplara öncelikle alt tabanına kadayıfı, sonrasında muhallebiyi ve tekrar üzerine kavurmuş olduğumuz kadayıfı döküyoruz. Ben küçük boy borcamda ve minik kavanoz, 1 tane de kase büyüklüğünde kap kullandım. Orta boy veya kare borcamda güzel oluyor bu ölçüyle.
  7. Oda sıcaklığında soğuttuktan sonra, en 2-3 saat kadar dolapta dinlendirelim.Vakit varsa birgün önce yapınca daha da iyi oluyor bana göre. Ben akşamdan yaparım çoğu zaman.

Şimdi masamızı hazırlayalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
et ve patlıcan bir arada bayılırım

Ellerinize saglık ,kadayıflı muhallebiyi birde baklava yufkasıyla olanını deneyın baklava magnolya doye gecıyor . Tadı efsane

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…