Patronum bana mobingmi yapiyor 🤔

son gün akşam 7ye kadar çalıştırılıp iş teslim ettirilen arkadaşımıza 7.30da güle güle dendi.
söyleyeceklerim bu kadar iş hayatıyla ilgili.
bizde de öyle yaparlardı. aynen.
hatta ordayken 1 aydır falan çalışan biri vardı. çocuğun sigortasını başlatmamışlardı. normalde o sigorta girişlerini 1 hafta sonra falan yaparlardı onu 1 ay beklettiler. 1 ayın sonunda sabah sigorta girişini yaptılar. akşamına çıkardılar çocuğu iyi mi. madem o gün çıkaracaktı niye sigortasını yaptı? bi de çocuk benimle çalıştığı için bana söyledi patron bugün x'in son günü daha kendisine de söylemedik diye. üzüldüm hatta ve şey dedim, 1 hafta daha zaman verseniz, kendini gösterme fırsatı bulamadı alıp karşımıza konuşsak açık açık, 1 hafta daha bakmak istiyoruz ama sende bu bu sorunlar var, düzeltmezsen yolumuz ayrılacak deseniz falan dedim ama dinlemediler.

Bi de kanit toplamak ve ispat etmek gerekiyor. Belli bir sure de maruz kalmak gerekiyor ispat icin

evet, ses kaydı vs de kabul edilmiyor. hatta ses kaydı adam mobbing yapsa bile kaydı alanın suçu oluyor. şahitliğe de güvenilmez çünkü herkesin ekmek kaygısı var.
yazılı olacak ki kabul edilsin.

hatta ordayken 1 aydır falan çalışan biri vardı. çocuğun sigortasını başlatmamışlardı. normalde o sigorta girişlerini 1 hafta sonra falan yaparlardı onu 1 ay beklettiler. 1 ayın sonunda sabah sigorta girişini yaptılar. akşamına çıkardılar çocuğu iyi mi. madem o gün çıkaracaktı niye sigortasını yaptı? bi de çocuk benimle çalıştığı için bana söyledi patron bugün x'in son günü daha kendisine de söylemedik diye. üzüldüm hatta ve şey dedim, 1 hafta daha zaman verseniz, kendini gösterme fırsatı bulamadı alıp karşımıza konuşsak açık açık, 1 hafta daha bakmak istiyoruz ama sende bu bu sorunlar var, düzeltmezsen yolumuz ayrılacak deseniz falan dedim ama dinlemediler.
Yasal olarak sigorta baslangici yapilmis birini 6 ay boyunca isten cikarmasi yasak bence sigortasini yapmamislardir

Ben öz abimle bir sene çalıştım. İşte patron evde abiydi. Bu saçma sapan ilişkiyi yürütemediğim için bana müsaade deyip ayrıldım yanından. Gerçek abi kardeş ilişkisi bile iş hayatında sekteye uğruyor, kaldı ki patrona abim gibiydi diyeceksin.

aynen. ki herkes işinin çıkarına bakar. bu da bence çok normal. evlenip tazminat alıp ayrılacağını düşünerek yaklaşmasını ben abartı bulmadım burada mesela.

gerçekten iş hayatı çok acımasız. bir süre sonra taş kalpli olmazsa insan çok zorlanıyor.

Yasal olarak sigorta baslangici yapilmis birini 6 ay boyunca isten cikarmasi yasak bence sigortasini yapmamislardir
yoo, hiç öyle bir yasak duymadım. neden yasak olsun ki? 2 ay deneme süresi diye bişey var zaten. bunu 1. ayında çıkardılar.
pandemiden çok önce olan bir durum eğer pandemi sebepli işten çıkarma yasağını kastediyorsanız.

eski iş yerimde 6 ayı dolmadan 3-4 kişi çıkarılmıştı. şu anki iş yerimde de 6 ayı doldurmadan çıkarılan olmuştu. hiç duymadım var mı duyan? varsa da uygulanmıyordur zira işten çıkarma için gösterilebilecek yığınla sebepler, kodlar falan var.

Etiket mi bu sürekli değişsin ksdlsld :KK70:
Hem öyle bir kanun ki benim bile haberim yok :KK70:
O kanunun da aslı yok zaten belli ki uydurmuşlar :KK70:

Ama bak şöyle bir durum var. Personel eğer İŞKUR vasıtasıyla işe alındıysa kurs sonu sgk girişi yapıldığı tarihten itibaren 6ay işten çıkmaması lazım yoksa işyerinin İŞKUR programı sonlandırıyor ve ceza alabiliyor iş yeri. Bence bununla alakalı

Ama bak şöyle bir durum var. Personel eğer İŞKUR vasıtasıyla işe alındıysa kurs sonu sgk girişi yapıldığı tarihten itibaren 6ay işten çıkmaması lazım yoksa işyerinin İŞKUR programı sonlandırıyor ve ceza alabiliyor iş yeri. Bence bununla alakalı

Ya tabi ki de istisnai durumlar var.
Senin yazdıkların onlardan biri ama konu sahibinin dediği durum için dedim ben sallamışlar diye :bicak:

Bunu herkes bilmez mesela çünkü her iş yerinde İŞKUR programı yok. Bunu kullanabilir sana karşı artık 🙄

Ay dur ya geçen birisi de yazdı bana hem yanlış biliyorsun hem de savunuyorsun diye lsldşs :KK70:
Yıllardır işin içindeyim bana gelmiş onu bilmiyorsun muhabbeti yapılıyorlar.

Konu açılıyor üstüne yorum yapıyorum ama her seferinde altından başka bir şey çıkıyor ama ben bilmiyor oluyorum :KK70:
Doğru bizim şirkette iş kur programı yok ama o konuda da bilgim var skdlslf

Kizlar merhaba size icimi dokmek istedim
Ben bi sirkette yonetici asistanligi yapiyorum 1 bucuk sene oldu patronumla aram abi kardes gibidir sohbetlerimiz konusmalarimiz hep bu yonde akil verir yada danisirim bazi seylerde yada o fikrimi alirdi falan

Neyse dun patronumla toplantiya giderken sohbet arasinda evlilikten konu acildi erkek arkadasim oldugunu ciddi dusundugumuzu vs biliyor.

Laf arasinda bana dediki evlilik zor pandemi donemi bide dugundu nisandi cok kafaya takarsin bu donemde nasil olacak nasil bitecek diye dedi bende evet ama zaten pandemi sirasinda dugun yapmicaz duruma gore dugun isi sekillenecek dedim.

Cok stresli is kendini ise veremicegin zamanlar olur esyandi ivir zivirdi konsantre olamazsin izin istersin gibi laflar etti bende bilmiyorum tabi nasil olurum o donemde ama ozel hayatimi isime yansitacagimi sanmiyorum her zamanki gibi calismamda bir sey degismez diye dusunuyorum dedim. Sonrasinda da evlendiginde esin istemez belki calismani dedi (maksat evlenince isten ayrilirmiyim onu ogrenmek) evlensemde zaten sizinle calismaya devam edicem memnunum burda calismaktan ben, erkek arkadasimda bu konularda destek oluyor karismaz ben onun calismasina karismiyorsam o da karismaz ki bu devirde tek maas ev gecindirmek zor o yuzden devam ederim tabiki dedim

O da bana bilmiyorum o sartlarda ben calismak istermiyim seninle evli kadinin sorumlulugu daha fazla oluyor sartlarin degisiyor dedi mal gibi kaldim hayir yani insanlar evlenince calisma hayatinda ne degisiyor anlamadim cocuk desem 2 3 sene cocuk dusunmuyorum ki dusunsemde bu cocuk tek kadin yapmiyo erkeginde cocugu neden kadina cocuk dogunca is hayatlarina son verilir onuda anlamiyorum. Yasal haklar neyse geregi o uygulanir ve sonrasi calismaya devam edilir. Degisen tek seyim ozel hayatimda kendi alacagim sorumluluktur benim derdim patronumu niye gerdi ki ozel yasantimi hic yansitmamisimdir izin alma konularim bile sagliktan oteye gitmez bugune kadar aramiz hep iyidi ve 3 gundur bana garip davraniyo yaptigim isi yaptigimi bildigi halde hatta gordugu halde yaptinmi gonderdinmi dosyaladinmi aradinmi randevu olusturdunmu gibi seyler soyluyo ufaktan bi mobing uygulanuyo gibi hissediyorum ve strese giriyorum isimde acaba yanlis bisimi yapiyorum tekrar soruyo hatalimi evrak dosyaladin diye tribe giriyorum.

Evlenicem diye isten cikmicagimi falanda soyledim ki aramizda guven sorunu hic yoktur bu konularda her zamanda dile getirirdim orada calismaktan memnun oldugumu o konusmada da gayet tatmin edici seyler soyledim kendimi istenmiyo gibi hissetmeye basladim

Suan eminim pandemi diye isten cikarma olmasa isten cikarirdi bi anda boyle bi konu acip bana degisik davranmaya devam ediyor is ciddiye binince isten atarmi diye kara kara dusunuyorum cunku borca gircez evlenmek icin kendi meslegimde var ama is bulmak cok zor kendi meslegimde mesela gecen sirkete 1 kisi eleman alicaz 500den fazla cv geldi cok bunalttim kendimi atilirsam evlendikten sonra nasil is bulurum borclar aksar destek olamam diye ozel hayatim degil bu davranislar isimi olumsuz etkiledi resmen😕 icimi dokmek istedim biraz uzun oldu kusura bakmayin😣
Ekleme yapayim: patronum bana sag kolum sensin benden sonra en onemli eleman burda sensin ben yokken buralar sana emanet gibi konusmalar yapar hani endiselenmiste olabilir ya giderse diye kendi acisindan ben fazlami uzerime alindim acaba boyle bi konusma yasayinca🤷🏻 (ise alinirkende ciddi ilerledigim evlilik dusundugum erkek arkadasim oldugunuda soylemistim) iki tarafli bi endise oldu sanirim
evet buna mobbing diyebiliriz. erkek işverenler bu soruları erkek çalışanlarına sormazlar nedense hep kadınlara sorulur: evlenecek misin? çocuk istiyor musun? çocuğa kim bakacak? keşke sanane diyebilsek ya. kimsenin özel hayatı kurumsal bir şirkette kimseyi ilgilendirmemeli. mühim olan yaptığınız iştir.

evet buna mobbing diyebiliriz. erkek işverenler bu soruları erkek çalışanlarına sormazlar nedense hep kadınlara sorulur: evlenecek misin? çocuk istiyor musun? çocuğa kim bakacak? keşke sanane diyebilsek ya. kimsenin özel hayatı kurumsal bir şirkette kimseyi ilgilendirmemeli. mühim olan yaptığınız iştir.
Evlenmeden önce erkek arkadaşıma da soruldu evlenmeyi düşünüyor musun diye. Evlenenler orada durmuyormuş. Mühendis kendisi, şehir dışında lojmanda kalıyor. Yani eğer özel hayatı işini etkileyecekse soruyorlar.
E tabii ki çocuk sahibi olmak doğa gereği kadını daha çok etkilediği için kadına soruluyor. Erkek hamile kalsaydı onlara da sorulurdu. Onlara da askerlik soruyorlar.
Ben bu hassasiyeti fazla buluyorum.

bunun mobbing olduğunu düşünmüyorum. özellikle yönetici asistanısınız, işinizi aksatacağınızdan dolayı endişe duymuş olabilir. çoğu iş yerinde evlilik, doğum gibi durumlar iş verenleri sıkıntıya sokar. benim arkadaşım da bankada çalışıyor patronu ara sıra yokluyor evlilik durumunu, çünkü yarın öbür gün gidicem deseniz yerinize birini bulup iş öğretmeye çalışacak, ya da evlilik için izin aldığınızda ve ya doğum izni işleri sıkıntıya girecek. onlar duygusal açısından düşünmezler, tamamen stratejik. işten çıkmandan şüphe ettiği için de devamlı izin vermezse eşin çalışacak mısın diye soruyordur. sen kendinden eminsen, kafana takma derim bu söylemleri

Sigortası başlamış birini en kolay ilk 6 ayda çıkarabilir iş veren. Tazminat yok bişey yok, çalışanın dava açma hakkı bile yok. İşe uyum sağlayamadı der geçer.

X