Patronum bana mobingmi yapiyor 🤔

Bu konuda arkadaşların da yazdığı gibi Mobbing yok. İşle ilgili soru sormak, hayatınızdaki evlilik gibi büyük bir değişimde işten ayrılıp ayrılmayacağınızı sormaları normal. İzin vs konularında bir miktar hadsizlik yapmış ama o da "abi-kardeş" ilişkinizden. En başta sınırı geçmek çok büyük bir hata olmuş, daha resmi davranırsanız böyle sorular sormaya cesaret edemezler.

Aynen oyle malesef ama anlamiyo burdaki arkaaslar herseye bi muhalefetler😅
Ben yorumları okumadım ama bende mobbing değil dedim, az buçuk baktım da onlar da pek farklı şeyler söylememişler aslında ne demişim diye dönüp baktım tekrar :-) ben muhalefet olunduğunu da düşünmüyorum bence burada kimse birbirini tanımadığı için gayet herkes objektif yorumlar yapıyor.

Kizlar merhaba size icimi dokmek istedim
Ben bi sirkette yonetici asistanligi yapiyorum 1 bucuk sene oldu patronumla aram abi kardes gibidir sohbetlerimiz konusmalarimiz hep bu yonde akil verir yada danisirim bazi seylerde yada o fikrimi alirdi falan

Neyse dun patronumla toplantiya giderken sohbet arasinda evlilikten konu acildi erkek arkadasim oldugunu ciddi dusundugumuzu vs biliyor.

Laf arasinda bana dediki evlilik zor pandemi donemi bide dugundu nisandi cok kafaya takarsin bu donemde nasil olacak nasil bitecek diye dedi bende evet ama zaten pandemi sirasinda dugun yapmicaz duruma gore dugun isi sekillenecek dedim.

Cok stresli is kendini ise veremicegin zamanlar olur esyandi ivir zivirdi konsantre olamazsin izin istersin gibi laflar etti bende bilmiyorum tabi nasil olurum o donemde ama ozel hayatimi isime yansitacagimi sanmiyorum her zamanki gibi calismamda bir sey degismez diye dusunuyorum dedim. Sonrasinda da evlendiginde esin istemez belki calismani dedi (maksat evlenince isten ayrilirmiyim onu ogrenmek) evlensemde zaten sizinle calismaya devam edicem memnunum burda calismaktan ben, erkek arkadasimda bu konularda destek oluyor karismaz ben onun calismasina karismiyorsam o da karismaz ki bu devirde tek maas ev gecindirmek zor o yuzden devam ederim tabiki dedim

O da bana bilmiyorum o sartlarda ben calismak istermiyim seninle evli kadinin sorumlulugu daha fazla oluyor sartlarin degisiyor dedi mal gibi kaldim hayir yani insanlar evlenince calisma hayatinda ne degisiyor anlamadim cocuk desem 2 3 sene cocuk dusunmuyorum ki dusunsemde bu cocuk tek kadin yapmiyo erkeginde cocugu neden kadina cocuk dogunca is hayatlarina son verilir onuda anlamiyorum. Yasal haklar neyse geregi o uygulanir ve sonrasi calismaya devam edilir. Degisen tek seyim ozel hayatimda kendi alacagim sorumluluktur benim derdim patronumu niye gerdi ki ozel yasantimi hic yansitmamisimdir izin alma konularim bile sagliktan oteye gitmez bugune kadar aramiz hep iyidi ve 3 gundur bana garip davraniyo yaptigim isi yaptigimi bildigi halde hatta gordugu halde yaptinmi gonderdinmi dosyaladinmi aradinmi randevu olusturdunmu gibi seyler soyluyo ufaktan bi mobing uygulanuyo gibi hissediyorum ve strese giriyorum isimde acaba yanlis bisimi yapiyorum tekrar soruyo hatalimi evrak dosyaladin diye tribe giriyorum.

Evlenicem diye isten cikmicagimi falanda soyledim ki aramizda guven sorunu hic yoktur bu konularda her zamanda dile getirirdim orada calismaktan memnun oldugumu o konusmada da gayet tatmin edici seyler soyledim kendimi istenmiyo gibi hissetmeye basladim

Suan eminim pandemi diye isten cikarma olmasa isten cikarirdi bi anda boyle bi konu acip bana degisik davranmaya devam ediyor is ciddiye binince isten atarmi diye kara kara dusunuyorum cunku borca gircez evlenmek icin kendi meslegimde var ama is bulmak cok zor kendi meslegimde mesela gecen sirkete 1 kisi eleman alicaz 500den fazla cv geldi cok bunalttim kendimi atilirsam evlendikten sonra nasil is bulurum borclar aksar destek olamam diye ozel hayatim degil bu davranislar isimi olumsuz etkiledi resmen😕 icimi dokmek istedim biraz uzun oldu kusura bakmayin😣
Ekleme yapayim: patronum bana sag kolum sensin benden sonra en onemli eleman burda sensin ben yokken buralar sana emanet gibi konusmalar yapar hani endiselenmiste olabilir ya giderse diye kendi acisindan ben fazlami uzerime alindim acaba boyle bi konusma yasayinca🤷🏻 (ise alinirkende ciddi ilerledigim evlilik dusundugum erkek arkadasim oldugunuda soylemistim) iki tarafli bi endise oldu sanirim
Mobbing bu deıldır .Mıbbıng çok daha agır şeyler .Sadece gereksız bır konuşma olmul aranızda .Bende şu an ucretsız ızne vıkarıldım .Neyden korkarsan başına o gelıyor .Boşver sakin bır sekılde ısıne devam et bence

Abi kardes gibi iliski kurarsaniz o da böyle haddini asarak konusuruz. Patron calisan iliskisi kurarsiniz yeni islerinizde.

Bu mobing degil. Her yönetici evlilik ve dogum konusunda endiselidir. Dogum yapsan en az 16 hafta raporun var. 16 haftaya yeni personel alsa olmaz, almasa olmaz.
Bizim evlendikten sonra gece shiftine gelemem esim izin vermez diyenler oluyor mesela.
Bazi planlamalari yapmak icin bu konulari konusmak zorunda. Ama profesyonel sekilde konusmaliydi. Abi kardes iliskisi kuruldugu icin uslubu da öyle olmus

Ses kaydı bazı durumlarda suç değil. İleride bunu okuyan olursa diye alıntılayıp yazmak istedim: İzinsiz Mobbing Görüntülerini ya da Sesini Kaydetme - Nevzat Erdağ

erkek arkadaşımda iş yerinde ciddi bir mobbinge uğradığında avukat ses kaydı kullanamazsın demişti. belki durumuna özel yorumlamıştır bilemedim.
gerçi onun müdürü çalışırken fotoğrafını çekip ekibin whatsapp grubuna bakın nasıl çalışıyor diye atmıştı. zaten çok sağlam bir delil oldu bu. global IK dava açılmasın diye kendi içlerinde ikale ile çözmek istedi direkt.

Kizlar merhaba size icimi dokmek istedim
Ben bi sirkette yonetici asistanligi yapiyorum 1 bucuk sene oldu patronumla aram abi kardes gibidir sohbetlerimiz konusmalarimiz hep bu yonde akil verir yada danisirim bazi seylerde yada o fikrimi alirdi falan

Neyse dun patronumla toplantiya giderken sohbet arasinda evlilikten konu acildi erkek arkadasim oldugunu ciddi dusundugumuzu vs biliyor.

Laf arasinda bana dediki evlilik zor pandemi donemi bide dugundu nisandi cok kafaya takarsin bu donemde nasil olacak nasil bitecek diye dedi bende evet ama zaten pandemi sirasinda dugun yapmicaz duruma gore dugun isi sekillenecek dedim.

Cok stresli is kendini ise veremicegin zamanlar olur esyandi ivir zivirdi konsantre olamazsin izin istersin gibi laflar etti bende bilmiyorum tabi nasil olurum o donemde ama ozel hayatimi isime yansitacagimi sanmiyorum her zamanki gibi calismamda bir sey degismez diye dusunuyorum dedim. Sonrasinda da evlendiginde esin istemez belki calismani dedi (maksat evlenince isten ayrilirmiyim onu ogrenmek) evlensemde zaten sizinle calismaya devam edicem memnunum burda calismaktan ben, erkek arkadasimda bu konularda destek oluyor karismaz ben onun calismasina karismiyorsam o da karismaz ki bu devirde tek maas ev gecindirmek zor o yuzden devam ederim tabiki dedim

O da bana bilmiyorum o sartlarda ben calismak istermiyim seninle evli kadinin sorumlulugu daha fazla oluyor sartlarin degisiyor dedi mal gibi kaldim hayir yani insanlar evlenince calisma hayatinda ne degisiyor anlamadim cocuk desem 2 3 sene cocuk dusunmuyorum ki dusunsemde bu cocuk tek kadin yapmiyo erkeginde cocugu neden kadina cocuk dogunca is hayatlarina son verilir onuda anlamiyorum. Yasal haklar neyse geregi o uygulanir ve sonrasi calismaya devam edilir. Degisen tek seyim ozel hayatimda kendi alacagim sorumluluktur benim derdim patronumu niye gerdi ki ozel yasantimi hic yansitmamisimdir izin alma konularim bile sagliktan oteye gitmez bugune kadar aramiz hep iyidi ve 3 gundur bana garip davraniyo yaptigim isi yaptigimi bildigi halde hatta gordugu halde yaptinmi gonderdinmi dosyaladinmi aradinmi randevu olusturdunmu gibi seyler soyluyo ufaktan bi mobing uygulanuyo gibi hissediyorum ve strese giriyorum isimde acaba yanlis bisimi yapiyorum tekrar soruyo hatalimi evrak dosyaladin diye tribe giriyorum.

Evlenicem diye isten cikmicagimi falanda soyledim ki aramizda guven sorunu hic yoktur bu konularda her zamanda dile getirirdim orada calismaktan memnun oldugumu o konusmada da gayet tatmin edici seyler soyledim kendimi istenmiyo gibi hissetmeye basladim

Suan eminim pandemi diye isten cikarma olmasa isten cikarirdi bi anda boyle bi konu acip bana degisik davranmaya devam ediyor is ciddiye binince isten atarmi diye kara kara dusunuyorum cunku borca gircez evlenmek icin kendi meslegimde var ama is bulmak cok zor kendi meslegimde mesela gecen sirkete 1 kisi eleman alicaz 500den fazla cv geldi cok bunalttim kendimi atilirsam evlendikten sonra nasil is bulurum borclar aksar destek olamam diye ozel hayatim degil bu davranislar isimi olumsuz etkiledi resmen😕 icimi dokmek istedim biraz uzun oldu kusura bakmayin😣
Ekleme yapayim: patronum bana sag kolum sensin benden sonra en onemli eleman burda sensin ben yokken buralar sana emanet gibi konusmalar yapar hani endiselenmiste olabilir ya giderse diye kendi acisindan ben fazlami uzerime alindim acaba boyle bi konusma yasayinca🤷🏻 (ise alinirkende ciddi ilerledigim evlilik dusundugum erkek arkadasim oldugunuda soylemistim) iki tarafli bi endise oldu sanirim
Patronunuza çalışmaya devam edeceğim, memnunum falan dediğiniz için bu duruma gelmiş olabilir.
Çünkü bazı patronlar profesyonel değildir , ipler kendi elinde olsun ister, hani var ya meşhur replik 'sen beni kovamazsın ben istifa ederim' onun gibi işte.
Size ipler benim elimde demek istiyor , ben istersem çalışırsın istemezsem gidersin.
Ayrıca yine profesyonel olmayan patronlar izin olayını hiç sevmez , düğün nişan doğum hiç istemez .
Bizimki de böyle , mümkün olsa hiç bayan çalıştırmam sen hariç diyor.
Ama emin ol ben de hariç değilim , sadece doğum yaşım geçti. :)

Sigortası başlamış birini en kolay ilk 6 ayda çıkarabilir iş veren. Tazminat yok bişey yok, çalışanın dava açma hakkı bile yok. İşe uyum sağlayamadı der geçer.
Belirsiz İş sözleşmesi yapıyoruz biz. İlk 2 ay dememe süresi maddesini koyduk. Yoksa koronavirüs sebebiyle işten çıkarmak yasak. İşten çıkarmak istediğimizin istifasını istemek zorunda kalıyoruz. Bir personeli çıkardık. Siz kovun ben işsizlik maaşı alacağım dedi. 3,800 TL gibi bir ceza ödedik.

Bana mobingden cok sey geldi. Patronun seni kaybetmekten korkuyor. Sen durusuna devam et. Cikarirsa da cikarsin. Bunu dusunup kaygilanip bugununu dertli gecirme. Onune bak bence.

Şu başlıkta yazılan her şey Türkiyeden çıkıp gitme sebebim

Çalışanlara cinsiyet sebebiyle ayrımcılık uygulamak, çalışanlara özel hayatlarıyla ilgili sorular sorup onun üstünden ayrımcılık yapmak, profesyonellikten uzak her türlü uygulama... evli misin, bekar mısın, çocuk var mı diyen soran bir iş yeriyle asla işim olmaz. Valla işsiz kalmıştım.

Bildiğin mobbing işte,kafa bulandırmanın anlamı yok.Bunu bilerek hareket etmende fqyda var boşa gerilmezsin. Belirsizlik insanı daha fazla yorar. Ve sen endişe panik yaptıkça adam bu enerjiyi alıcak daha çok üstüne gelicek. İnsan psikolojisi böyledir.Kendinden emin ve relaks ol. Olacak şey nasılsa olacak

X