Pazar Malzemelerini Buzdolabına Yerleştirememek :S

Şunu netleştiremedik bazı bayanlar yıkayıp kurutup saklıyor bazıları yıkamadan koyuyorum yoksa bozulur diyor..Ben ne zaman yıkamadan direk koyduysam yeşillikler bozuldu..

Ayrıca dipnot : titizim ama düzenli olamıyorum..Bu konu da zaten bu sebepten..

Ikı kısılık bı aıleyız ev hanımı oldgm ıcın hıc mutfakta acele ısım olmz brde pazara gtmyruz haftalık marketten alıyruz seffaf psetlerde olyo bu yuzden hııc yıkamaya pset degstrmeye ugrasmam atarm dlaba lazım oldkca kullanacagm kadarını yıkarım patates sgan ıcın ayrı sepetım var dlaba kymam hıc meyvelerde yıkanınca bzulur zaten ama bazen maydnz yapraklarınıb ylarım hava almayan saklama kabına kyar oyle dlaba kyarm okurken ıcım karardı cok ayrıntıcısın

Patates sogan sarimsak sepette durur bozulmuyor.
Karpuz mesela yikar koyarim bir tepsiye.
Domates salatalik buyuk kaselerde yikanmadan durur.
Sebzeleride kucuk boy cop posetlerine koyarim oyle kaldiririm.
Cilek erik uzum gibi kucuk meyveleri yikar kapali kaplarda tutarim.
Elma muz portakallar falan gene buyuk bir kasede durur yenmesi gerektigi zaman yikarim.
Bazi sebzeler o hafta yenmez gibiyse temizler buzluga koyarim.

Merhaba..
Evimde bu konuda beceri oluşturamadım daha..Sıkıntım fazla titiz olmam zaten..Dışarı poşetiyle öylece dolaba koyamam.Buzdolabı poşeti yada tupper olacak..Zaten herhangi bi şeyi dışını iyice yıkamadan dolabıma koymuyorum örnek olarak süt ,yoğurt..Şimdi, sırayla gideyim..
1_ Sebzeleri eve getirir getirmez yıkayıp öyle mi yerleştiriyorsunuz?
Ben yıkayıp yerleştimek istiyorum çünkü sirkeli suda bekletiyorum önce biraz.Yani acil lazım olduğunda yıkamak zaman alıyor..

2_Yerleştirme yaparken sebzeleri nasıl koyuyorsunuz?Yani haftalık pişirme planı yapıp ona göre mi sırayla üstüste yerleştiriyorsunuz? Sebzeleri dayanıklılığına göre saklamak daha mantıklı duruyor sanki..

3_Patates soğan dışarda filizleniyor bunları dolaba koyuyor musunuz?
Ben patatesleri buzdolabına koyuyorum buruşmasınlar diye.Soğanları tupper kiler kabına koydum o düzen öyle oturdu.

4_Meyveler çabuk bozuluyor yıkasak mı yıkamasak mı?
Meyve acil lazım olmuyor çünkü yemeğe falan doğranmıyor mesela..

5_ Arada kalmış sebzeleri ne yapalım? Örneğin havuç hem meyve , hem de yemeklerde kullanıyoruz..Yada turp mesela, yemek zamanı salatada vs lazım oluyor..

6_ Salata malzemelerini birarada mı saklıyorsunuz?
Salata yaparken tek tek sebze çıkartmak en büyük derdim..

7_ Haşlanması gereken yeşillikleri önce haşlayıp mı kullanıcaz yoksa direk dolaba mı koyucaz?
Mesela kara lahana , asma yaprağı..Bunları haşlayıp pişirme listesinde en öne mi alıyorsunuz?

Bunlar aklıma gelen ana noktalar..Eklemek isteyenler öneri eklerse sevinirim.Teşekkürler , sevgiler....

Ben de biraz sizin gibiyim
Salata için malzemeyi karışık hazır paketlerde alıyorum. Roka dan tutta havuç rendesine kadar.
Salata yapacağım Zaman çıkarıp istediğimi karıştırıyorum.

Onun dışında her hafta yapacağım kadar sebze alıyorum
2 patlıcan 2 kabak gibi.
Kilo ile almıyorum ve temizleyip koyuyorum.

Meyveleri hava serinse dışarda muhafaza ediyorum
Çilek falansa dolaba
Karpuz kavun için farklı saklama kapları var alabilirsiniz.

Patates soğan az az alırım dışarda saklarım.salataya falan koyacaksam soğanı kullanırım.

Onun dışında her ay 1 kg soğanı yemeklik doğrayıp parça parça buzluğa atıyorum
Millet kokuyor falan diyor ama hiç alakası yok.

Evet mantıklıymış bumu deneyebilirim.
Ben yumurtaları ilginç bi şekilde yıkamıyorum..Yani zaten dolapta özel bölümü var direk koyuyorum.Kullandıktan sonra elimi yıkıyorum o kadar..

Evet ve yumurtalar o buzdolabının yumurta bölümünde değil de kendi karton kutusunda saklanmalıymış. Bakteri üretiyormuş açıkta.

Eklentiler

• image.png
    image.png
    392,6 KB · Görüntüleme: 123
Ben bir tv programında halk sağlığı uzmanı bir doktordan duymuştum.
Saklama kabının içine nemli temiz bez veya nemli kağıt havlu koyun ve yeşillikleri sirkeli suda yıkayıp temiz şekilde saklama kabına koyun uzun süre bozulmaz demişti. (yeşillikleri kurutmuyoruz bu arada )
Ben uyguladım ve 15 gün sonra bile maydanozlar ve dere otları ilk günkü gibi taptazeydi.

Ya kal geldi.

Yıkamıyorum sütün dışını falan. İçi zaten steril. Bardağa koyarken de dışıyla zaten işim yok. Neden yıkayayım? Yoğurdun dışını neden yıkayayım? Bu ne saçmalık? Neden bunlarla vakit kaybedeyim?

Yoğurt dışı yıkanmadı diye ölen olmadığı sürece de yıkamıycam.

Yeşillik mi lazım, çıkarır sirkeli suda iyice yıkar bide temiz sudan geçirirsin tamam.

Bunun sonu psikolojik tedavidir. Hasta olursunuz yapmayın.

İtiraf etmek gerekirse pazardan almıyorum çünkü bizim pazarcılar gerçekten aşırı pis ve sözlü taciz oluyo. Yani gelen geçene laf atıyolar kızlara özellikle. İğrendiğim için gitmiyorum..

Marketlerde de poşetler rulo halinde ilk kullanım zaten o yüzden dolaba sokuyorum dışı pis değil.

Parmağını köküne kadar burnuna sokan pazarcılarımız çok o yüzden marketten almaya özen gösteriyorum en azından istersem bi tane biber alırım kim ne dicek. Pazarcıların suratı asılıyoa hatta bazen vermiyolar bile. Muz salkımını falan böldüremezsin kıyamet kopar.

Hem hijyen hem ekonomi açısından marketten alıyorum. Hiçbirşeyi de yıkayıp koymuyorum. Evde herkes at gibi sağlam.

X