Pazar Malzemelerini Buzdolabına Yerleştirememek :S

Okurken daraldim. Evde iki kisiyiz meyveyi sebzeyi genelde sayiyla tek pisirimlik olacak sekilds aliriz hatta pisirecegim gun manava gittigim bile olur. Torbami yere koymadiysam herseyi dolaba teperim. Yesillikleri kullanacagim zaman yikarim. Yumurtani disinin yikandigini ilk defa burdan ogrendim. Butun bu titizlik seni yormuyor mu?

Yanlış anlamazsanız bana fazla pimpirikli geldi davranışınız.
Ben de pazar poşetiyle koymam dolaba, genellikle şu bozdolabı poşetlerinden kullanırım ama o pazar poşetlerinin içi lastik gibi koktuğu için.
Yeşillikleri yıkamam. Bağlarını açar, kurumalarını bekler, buzdolabı poşetiyle kaldırırım. Meyve'yi taze olarak günlük alırım marketten.
Çok fazla meyve depolamayı sevmiyorum. Aldıklarımı da cam saklama kabında tutuyorum mümkün olduğunca,
Meyve sebze yıkamam. Hepsi hazırlanacağı/yeneceği zaman yıkanır ama evde çocuk yok tabii. Çocuk olsa muhtemelen biber, domates, salatalık, meyve gibi şeyleri yıkardım.
Aldığım konservedir, süttür, yoğurttur falan kutularını hiç yıkamadım, aklıma bile gelmez.
Genellikle haftada bir ya da on günde bir buzdolabını temizlerim.
Edit: Patetes, soğan gibi şeyleri haftalık yeneceği kadar alır, dışarıda güneş görmeyen kutularda saklarım

Bu titizlik beni önceden yoruyordu ama artık abartmadan bir düzene oturması daha hoşuma gidiyor.Daha pratik ve düzenli nasıl olurum sorusunun cevabını arıyorum diyelim.Sebze meyve iki kişi olmamıza rağmen çok hızlı tükenir..Yemekte illa salata yapayım istiyorum ama her gün sebze yıka ayıkla yap zor geliyor..yıkanmış şekilde saklamayı oturtabilirsem hayatım daha kolaylaşacak.

Okurken daraldim. Evde iki kisiyiz meyveyi sebzeyi genelde sayiyla tek pisirimlik olacak sekilds aliriz hatta pisirecegim gun manava gittigim bile olur. Torbami yere koymadiysam herseyi dolaba teperim. Yesillikleri kullanacagim zaman yikarim. Yumurtani disinin yikandigini ilk defa burdan ogrendim. Butun bu titizlik seni yormuyor mu?
Yumurtanın dışını yıkayan başka bir arkadaştı yukarda ama zaten yumurta bakteri taşır üstünde..Ben yumurtayı kırdıktan vs sonra elimi yıkarım sadece.

benim eski halimi hatırlatıyorsunuz inanın yaptığımız onca şey bi işe yaramıyor ..Hastalık bakteri şu bu gelip illaki bizi bulabilir. Örneğin soluduğumuz havada bile kapabiliriz bunu çıkarıp akciğerlerimizide yıkayacak halimiz yok.. Beniim artık tek dikkat ettiğim bişey var yere poşetleri koyduysam poşetleri değiştiriyorum onun dışında hiç bişey yapmıyorum sizi anlıyorum elinizde değil bunları düşünmek ama inanın bi faydası yok ben yaşadım biliyorum.

Merhaba..
Evimde bu konuda beceri oluşturamadım daha..Sıkıntım fazla titiz olmam zaten..Dışarı poşetiyle öylece dolaba koyamam.Buzdolabı poşeti yada tupper olacak..Zaten herhangi bi şeyi dışını iyice yıkamadan dolabıma koymuyorum örnek olarak süt ,yoğurt..Şimdi, sırayla gideyim..
1_ Sebzeleri eve getirir getirmez yıkayıp öyle mi yerleştiriyorsunuz?
Ben yıkayıp yerleştimek istiyorum çünkü sirkeli suda bekletiyorum önce biraz.Yani acil lazım olduğunda yıkamak zaman alıyor..

2_Yerleştirme yaparken sebzeleri nasıl koyuyorsunuz?Yani haftalık pişirme planı yapıp ona göre mi sırayla üstüste yerleştiriyorsunuz? Sebzeleri dayanıklılığına göre saklamak daha mantıklı duruyor sanki..

3_Patates soğan dışarda filizleniyor bunları dolaba koyuyor musunuz?
Ben patatesleri buzdolabına koyuyorum buruşmasınlar diye.Soğanları tupper kiler kabına koydum o düzen öyle oturdu.

4_Meyveler çabuk bozuluyor yıkasak mı yıkamasak mı?
Meyve acil lazım olmuyor çünkü yemeğe falan doğranmıyor mesela..

5_ Arada kalmış sebzeleri ne yapalım? Örneğin havuç hem meyve , hem de yemeklerde kullanıyoruz..Yada turp mesela, yemek zamanı salatada vs lazım oluyor..

6_ Salata malzemelerini birarada mı saklıyorsunuz?
Salata yaparken tek tek sebze çıkartmak en büyük derdim..

7_ Haşlanması gereken yeşillikleri önce haşlayıp mı kullanıcaz yoksa direk dolaba mı koyucaz?
Mesela kara lahana , asma yaprağı..Bunları haşlayıp pişirme listesinde en öne mi alıyorsunuz?

Bunlar aklıma gelen ana noktalar..Eklemek isteyenler öneri eklerse sevinirim.Teşekkürler , sevgiler....
1 sebzelerin bazılarını yıkar koyarım bazılarını yıkamam. bende yeni poşetlere koyup öyle dolaba kaldırırım.
2 yerleştirme ezilmesi muhtemel olanlar en üste. en alta daha dayanıklılar
3 parates ve soğanı dolaba koyarım
4 meyveleri marul kıvırcık gibi şeyleri yıkamam. cunku cabuk bozulurlar
5 arada kalmış sebze derken anlamadım ?
6 salata malz. yıkamam.hepsini ayrı ayrı kâğıt havluya sarıp (nem yapmasın diye) poşetliyorum
7 kara lahana haşlanmadan saklanmalı * asma yagragını temizleyip haşlayıp koyarsan daha pratik oluyor.
ek:kara lahanayı dondurucu kısma koyacaksan koyma sünük bir şey oluyor.
*maydonuzu yıkar keser dondurucuya koyarım.

Ben de önceden bozulmasinlar diye yikamadan koyuyordum ama pislik gibi oluyor çözüm buldum her şeyi yıkayıp kurutuyorum sirkeli sularda bekletip tertemiz kupkuruyken sonra dolaba koyuyorum. soganla patates ve un u da dolaba koyuyorum un bocekleniyor soganla patates de filizlenip çürüyor disarda. yani yıkayıp sepetlere koyuyorum.

Piquania_Dedove_ Piquania_Dedove_ ben de hiç titiz değilim, sorularına cevaplarımı yazıcam, pek faydası olur mu bilemem de, böyle de insanlar varmış dersin belki :)

1_ Sebzeleri eve getirir getirmez yıkayıp öyle mi yerleştiriyorsunuz?
Hayır, hiç.
ancak ıspanağı yıkaması zor olduğu için bazen önceden yıkar kurutur koyarım dolaba.

2_Yerleştirme yaparken sebzeleri nasıl koyuyorsunuz?Yani haftalık pişirme planı yapıp ona göre mi sırayla üstüste yerleştiriyorsunuz? Sebzeleri dayanıklılığına göre saklamak daha mantıklı duruyor sanki..

sebzeleri haftalık alıyorum zaten, stok yapmıyorum.
domatesleri dolaba koymuyorum, tadı değişiyor gibi geliyor, buruşsa bile dışarıdalar.

3_Patates soğan dışarda filizleniyor bunları dolaba koyuyor musunuz?
bunları da çok çok almam, en fazla 2 haftalık olur, o yüzden çok sorun yaşamam, dışarıda durular, ama hava alacak bir kaba koyarım.
eskiden balkonda durulardı, şimdi balkonum yok, daha az almaya çalışıyorum.

4_Meyveler çabuk bozuluyor yıkasak mı yıkamasak mı?
dolaba koyduğum meyveyi unutuyorum ben ya, o yüzden yıkayıp büyük kaplarda mutfakta hazır bırakıyorum.
çok fazla almışsam ancak o zaman dolaba koyuyorum.

5_ Arada kalmış sebzeleri ne yapalım? Örneğin havuç hem meyve , hem de yemeklerde kullanıyoruz..Yada turp mesela, yemek zamanı salatada vs lazım oluyor..

sebzelerle aynı yaklaşım :) at dolaba, lazım oldukça yıka.

6_ Salata malzemelerini birarada mı saklıyorsunuz?

genelde birlikte saklıyorum.

7_ Haşlanması gereken yeşillikleri önce haşlayıp mı kullanıcaz yoksa direk dolaba mı koyucaz?
Mesela kara lahana , asma yaprağı..Bunları haşlayıp pişirme listesinde en öne mi alıyorsunuz?

ben lazım olunca yapıyorum bu işleri de

Anam ne kadınlar var dedim. Respect. Neyse ben direk tikisririyorum. Ve aldığım herseyi o hafta bitirmeye çalışıyorum. Havuç ve limon dışındakiler bitiyor o hafta içinde. 2-3 çeşit sebze alıyoruz. Gerisinde bakliyat ve et yemekleri yiyoruz. 1-2 sefer de dışarıda yiyoruz.

Marul hemen bozuluyor napsak herkes fikir vermis. Maydanoz cam yikanip cam kavanoza konup üstüne strec film kapatinc iki hafta dayaniyor. Ama yikanip suyu akmadan konulacak sapi asagida kalacak sekilde.

Allahim su duzenin azicigini da bana verseydin ne guzel olurdu. :deli:
Arkadasim boyle omur mu gecer? Benim dolapta bolmeler var ve hepsinin yeri var valla posetle koyuyorum. Ugrasacak baska seyiniz yok mu? Cidden cok tuhaf geldiniz. OKB falan misiniz acaba?

Vaktiniz çok bol herhalde,benim en nefret ettiğim iştir buzdolabı yerleştirmek..Eşim yerleştirir genelde..Bir buzdolabına ayaracak okadar vaktimde yok ayrıca.

Ben marketten yapıyorum alışverişi..sebzeleri kilo ile değil günlük pişirecegim yemek neyse ona göre alırım. İki üç günlük yani..poşete koymam direkt sebzelik bölümüne koyarım buzdolabının. Domateslerim kendi kaplarinda saklarım. Patates ve soğan mutfakta bir çekmecede durur.meyveler çilek ve diğer yumuşak olanlar hariç mutfak masasında meyve sepetindedir.
Buzdolabında düzene önem veriyorum galiba ya ben nedense.peynir çeşitleri ve tereyağ filan bir bölümde..sucuk salam vs ayrı bölümde yogurtlarda ayrıdır. Ay şimdi farkettim baya takıntı varmış bende de:temizlik:

X