PCOS VE OVÜLASYON TESTİ

meris123

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
10 Şubat 2023
306
246
Merhaba arkadaşlar geçen hafta infertilite bölümündeki doktora pcos olduğumu ve ovülasyon ile takip ettiğimi ama hiç yumurtlama görmediğimi anlattım bi gün düşük bi gün yüksek çıkıyor ve çok farklı tarihlerde nedendir dediğimde pcos hastaları ovülasyon ile öğrenemez boşuna yapma dedi ve bende şaşırdım.Çünkü bu testleri yapanların çoğu pcos rahatsızlığından yapmıyor mu?Normal gününde adet olan birisinin ihtiyacı olucağını düşünmüyorum.Sizce doktorun dediği gibi olabilir mi?Bi sonraki ay test yapsam mı yapmasam mı kararsızım.

Dr haklı pcos için zaman ve para kaybı bu test. Daha çok sebepsiz infertilite veya adeti düzenli bile olsa farklı günlerde yumurtlayabilen kadınlar için uygun ovulasyon testi. Pcosta işe yaramaz çnkü lh bi anda yükseliyo ve kesiliyo testte yumurtlam çatlama sanıyoruz ama yumurta büyümüyo tepki vermiyo. Ztn pcosta bu demek işte. Hormonlara düzenli tepki vermiyo. Beyin hormonu salgılıyo ama rahimde hiçbi hareket yok 😁 o yuzden tek çare ultrason muayenesinde yumurtayı milimetrik olarak görmek. Baska türlü piyango çıkma şansı kadar düşük kendiliğinden olması 🙄🙄

Dr haklı pcos için zaman ve para kaybı bu test. Daha çok sebepsiz infertilite veya adeti düzenli bile olsa farklı günlerde yumurtlayabilen kadınlar için uygun ovulasyon testi. Pcosta işe yaramaz çnkü lh bi anda yükseliyo ve kesiliyo testte yumurtlam çatlama sanıyoruz ama yumurta büyümüyo tepki vermiyo. Ztn pcosta bu demek işte. Hormonlara düzenli tepki vermiyo. Beyin hormonu salgılıyo ama rahimde hiçbi hareket yok 😁 o yuzden tek çare ultrason muayenesinde yumurtayı milimetrik olarak görmek. Baska türlü piyango çıkma şansı kadar düşük kendiliğinden olması 🙄🙄
Yorumunuz için çok teşekkürler bir şey daha sormak isterim size bilginiz vardır umarım.Ben hastaneye yumurtlama takibi yapılması için gittim esasen çünkü adet döngüm 40-41 gün ve yumurtlayıda ovülasyondan görmediğimden bi tedavi uygulanır diye düşündüm ama doktor direk infertiliteye gönderdi ve ordaki doktor klasik folik asit demir ve inüsilin direnci için bir hap yazdı 2 ay sonra kilo ver gel dedi.Zaten kilo veremediğimi belirttim ama hiç yumurtlama takibi vs. yapalım edelimde demedi.Yumurtlama takibi için hangi bölüme muayane olmam lazım jinekoloğa gittim oda yapmadı.

Her doktorun tedavi yöntemi farklı bende birçok dr gittim. Kimisi sürekli oyaladı kimide ilk aydan tedaviye basladı buda en dogal yoldan başlayan drlardan. Genelde kilo/insülin direnci yumurtlamayı engelliyo diye enn bastan kiloyu azaltıp kendiliginden olmasını takip edecek bence. Yani bu doktorla gözden 1seneyi çıkar. Hep en doğal yöntemi tavsiye edecek belli. Ben hep kadın hastalıkları doktoruna gittim ztn sdce onlar ilgileniyor. Eğer 1 2ay içinde hızlı ilerleme yapmıyosa o dr değiştirin. Doğal yolla olsa zaten herkes 5 10kilo verip dogurur infertilite diye bi sorun kalmazki. İntten dr araştrn bence. İstanbuldaysanz ona göre yeni psylaşm yapıp dr önerisi isteyeblrsnz

Merhaba arkadaşlar geçen hafta infertilite bölümündeki doktora pcos olduğumu ve ovülasyon ile takip ettiğimi ama hiç yumurtlama görmediğimi anlattım bi gün düşük bi gün yüksek çıkıyor ve çok farklı tarihlerde nedendir dediğimde pcos hastaları ovülasyon ile öğrenemez boşuna yapma dedi ve bende şaşırdım.Çünkü bu testleri yapanların çoğu pcos rahatsızlığından yapmıyor mu?Normal gününde adet olan birisinin ihtiyacı olucağını düşünmüyorum.Sizce doktorun dediği gibi olabilir mi?Bi sonraki ay test yapsam mı yapmasam mı kararsızım.
Öyle. Birşey yok evet pco sendromunda LH hormonu yüksek olabiliyor ama bu hiç pik göstermicek anlamına gelmiyor sonuçta adet olduktan sonra yada olmadan öncesinde mutlaka yumurtlaman oluyordur her ay olmasada arada denk gelir bende pco/ Pkoluyum ama benim doktorum bana yaptırıyordu ve bu şekilde yönlendirmek çok yanlış artık işinin ehli doktor kalmadı bitti gitti sadece kadın doktoru değil bütün sağlık bölümlerde böyle 🤦🏻‍♀️ çıldırtıyorlar insanları neyse kuzum sen inositol kullan lütfen sağlıklı beslen Pco da sağlıklı beslenmek ve ideal kiloda olmak en büyük rolü oynuyor günde 1-2 litre mutlaka iç su yumurtalıkları çalıştırıyor inositol Pcolar için geliştirilmiş takviye vitamindir eczaneden yada Trendyolda alabilirsin ben ilaçsız adet olamayan zamanında nerdeyse hiç yumurtlama göremeyen biri olarak sana söylüyorum bunları benim kilo vermemle adetlerim düzelmesi inositolu kullanıpta yumurtlama görmem mucize bişeydi benim için beni dinlersen ufak ufak güzel gelişmeler olur 💪🏼

X