Perde ölçüsü nasıl alınır?

kararsizkararli

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2012
499
2
Perdelerimi belli bir markadan değilde, outletten almayı düşünüyorum. Uygun fiyatlı oluyorlarmış ama dikimi vs. size ait oluyor...Bu durumda perde ölçüsünü de kendiniz alıyorsunuz. Bunun nasıl olduğunu bilen var mı?
Mesela; kornişten peteğe kadar ölçü alacağız, bunun tavandan tam peteğin üstüne kadar mı almamız gerekiyor...Veyahut yere kadar istersek (bu durumda hafifçe yere sürünmesi gerekir) fazladan 1 cm mi bırakmak gerekir? Büzgüleri yani pilelerini hesaplarken benim 2 metreye ihtiyacım varken 3 metre mi almam gerekir? Böyle düşününce perdeciden al hiç uğraşma diyorum kendi kendime ama onların metre fiyatı çok yüksek...

canım ben de aynı şekilde perdelik kumaşlarımı uygun bir yerden aldım. perdecinin bize söylediği kornej boyu ölçüsü, tavandan mermerin hemen bitimine kadar ölçü, ayrıca tavandan yere kadar ölçü alınmasıydı. diktirdim çok şükür hiç sorun yaşamadık canım.

canım ben de aynı şekilde perdelik kumaşlarımı uygun bir yerden aldım. perdecinin bize söylediği kornej boyu ölçüsü, tavandan mermerin hemen bitimine kadar ölçü, ayrıca tavandan yere kadar ölçü alınmasıydı. diktirdim çok şükür hiç sorun yaşamadık canım.

bende kötü olur mu diye düşünüp duruyorum, perdeciden olsa bir sürü para...Kiracı olunca birde hiç değmez diye düşünüyorum. Cevabın için teşekkürler:)

eğer kısa istiyorsan kornişten mermerin bitimine kadar ölçeceksin, uzun istiyorsan da bence yere sürünmesin yerleri silerken zor olur yani 1-2 cm yerden yüksekte olsun. genişlik olarak da duvardan duvara bence çok çirkin duruyor mesela camın genişliği 1.5 metreyse düz hesap 2.5 metre diktir.
perdeyi dikilmemiş alacağın için mesela 2 metreye ihtiyacın varsa 5 veya 6 metre perde alacaksın yani pileleri 1'e 3 oranında dikilecek. en az 1'e 2.5 oran olsun, umarım anlatabilmişimdir:)

Son düzenleme:
çok yoğun olmasına gerek yok, normal olması daha iyi olur; pile az olunca içeriyi daha çok gösteriyor...Ortası iyidir diye düşünüyorum:)

1 e 3 sık piledir %100 pileli diye geçer hatta örnek olarak

Eğer sen daha seyrek yaptırmak istiyorsan pilesini daha seyrek tutman gerek 1,2,2,5 gibi

Son düzenleyen: Moderatör:
çok yoğun olmasına gerek yok, normal olması daha iyi olur; pile az olunca içeriyi daha çok gösteriyor...Ortası iyidir diye düşünüyorum:)

aslında pilesi perdenin modeline göre de değişiyor mesela 1 e 2.5 yaparsan bazı modellerde desen yarım kalabiliyor yani pilenin yarısı desenli yarısı düz kalır öyle de çirkin olur. benim perdelerimden biri 1 e 3, diğeri 1 e 2.5. 3 yaparsan daha sık olur ve evin de karanlıksa daha karanlık gösterir ama 2.5 daha ferah gösterir

çok teşekkür ederim yardımların için...Linens seri sonu metresi 5 TL ye tülleri var; tabi onlar çok iyi olmayabilir ama uzun metreler olmayabilir ama yine de bakacağım 5 TL olmasa da yine uygun sayılacak bir perde var mı:) Keşke kendi evim olsa stor perde yaptırsam diyorum...

çok teşekkür ederim yardımların için...Linens seri sonu metresi 5 TL ye tülleri var; tabi onlar çok iyi olmayabilir ama uzun metreler olmayabilir ama yine de bakacağım 5 TL olmasa da yine uygun sayılacak bir perde var mı:) Keşke kendi evim olsa stor perde yaptırsam diyorum...

5 tl gayet ucuzmuş canım git bak tabi. mahmutpaşa'da öztaş pasajı var orda da çok çeşit var. ben hazır diktirdim salonumda 6.5 metre cam var 260 lira tuttu, sanırım metresi 12 lira falandı

Perde ölçüsü almadan önce nasıl bir perde istediğinizi seçmelisiniz.Bu kararı vermede, perdeyi kullanacağınız mekanınız size yardım edecektir.

Perdeyi yaptıracağınız pencerenin konumuna göre perde tercihi yapmalısınız. Stor Perde, Jaluzi Perde, Dikey Perde ve Katlamalı Perde teknik olarak farklı mekanizmalı perdeler olduğundan ölçülendirmeleri önemlidir.

STOR PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR ?

Perde, dış görüntüyü, ışığı kontrol etme ve iç dekorasyonu tamamlama amacı ile kullanılmaktadır. Perde ölçüsü almak, bu amaçları kapsama adına önemsenmesi gereken bir konudur.

JALUZİ PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR ?

Jaluzi Perde ölçülerinizi alırken mümkün olan en kısa noktaları kullanmaya özen gösterin.Jaluzi Perde, ölçülerine göre tam kapama sağlar. Yanyana monte edildiğinde tek perde gibi görünür. Ölçü alırken kapı veya pencere koluna çarpmayacak olmasına dikkat ediniz.

DİKEY PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR ?

Dikey Perdeler diğer sistemlerde olduğu gibi üstray içine kurulmuş mekanizma sistemine dikine takılan Pvc veya Kumaş
bantların, diğer sistemlerden farklı olarak yatay olarak hareket eden mekanizmalı bir perdelerdir.

Perdelerimi belli bir markadan değilde, outletten almayı düşünüyorum. Uygun fiyatlı oluyorlarmış ama dikimi vs. size ait oluyor...Bu durumda perde ölçüsünü de kendiniz alıyorsunuz. Bunun nasıl olduğunu bilen var mı?
Mesela; kornişten peteğe kadar ölçü alacağız, bunun tavandan tam peteğin üstüne kadar mı almamız gerekiyor...Veyahut yere kadar istersek (bu durumda hafifçe yere sürünmesi gerekir) fazladan 1 cm mi bırakmak gerekir? Büzgüleri yani pilelerini hesaplarken benim 2 metreye ihtiyacım varken 3 metre mi almam gerekir? Böyle düşününce perdeciden al hiç uğraşma diyorum kendi kendime ama onların metre fiyatı çok yüksek...

Arkadaşım merhaba, autletten perde almak yerine online perde sitesinden alabilirsiniz, pile derdi ile falanda uğraşmazsınız, çok meşhur bir sitedir burası, ver siparişi kapına hazır dikili gelsin, aşağıda kategorileri linkleyeceğim, aradığın konuya göre bakın lütfen, yardımcı olabilirsem mutlu olurum, hoşçakal.

Merhaba canım, eğer hala perde almadiysan elimde cok güzel modellerim var uygun fiyatlı ayrica 120 lira gibi çılgın fiyata istediğin renk ve desende fon da yaptirabilirsin. Ptt kargo ile her yere gönderi olur.

Merhaba canım, istersen elimde uygun fiyatlı ceşitli ve farklı desenlerde perdeler var. Ayrıca bir çift fonu 120 lira gibi çılgın bir fiyata farklı renk ve desenlerde diktirebilirsin. Istersesen resim yükleyebilirim.

Arkadaşlar hepinize merhaba

Geçen gün Ankara da bir perdeciye gittim içerde bir çok ürün var marka olarak bildiğimiz ürünler çok pahalı ev ekonomisini düşünen biri olarak perdecinin de tavsiyesi üzerine .... markalı bir grek tül satın aldım. ilk başta kafamda soru işaretleri vardı fakat perdelerim cama takıldıktan sonara gördüm ki harika olmuş ve diğer pahalı ürünler ile de arasında tam yarı yarıya fiyat farkı oldu. Size tavsiyem perde alırken gittiğiniz mağazada .... ürünleri var ise hiç düşünmeden ala bilirsiniz. Defalarca yıkamama rağmen üründe ne renk değişikliği oldu nede sarkma.

Arkadaşlar hepinize merhaba

Geçen gün Ankara da bir perdeciye gittim içerde bir çok ürün var marka olarak bildiğimiz ürünler çok pahalı ev ekonomisini düşünen biri olarak perdecinin de tavsiyesi üzerine .... markalı bir grek tül satın aldım. ilk başta kafamda soru işaretleri vardı fakat perdelerim cama takıldıktan sonara gördüm ki harika olmuş ve diğer pahalı ürünler ile de arasında tam yarı yarıya fiyat farkı oldu. Size tavsiyem perde alırken gittiğiniz mağazada .... ürünleri var ise hiç düşünmeden ala bilirsiniz. Defalarca yıkamama rağmen üründe ne renk değişikliği oldu nede sarkma.
Hangi marka acaba

X