PKO'yu yenmek isteyenler buyrun içeriye!

Arkadaşlar yazmış aynen katılıyorum. Bu bir hayat tarzı ve arada hatalarımız kaçamaklarımız vs olabiliyor. O bir gündu ve geçti. Bugün yılmadan devam etmemiz gerekiyor. Ben de o hataya düşmüştüm aylarca gluten yemedim sonra organik un almıştım bir iki aya yakın yedikten sonra gluten içerdiğini öğrenince çok üzülmüştüm. Sonra hemen bıraktım şimdi onun da üzerinden aylar geçti arındım o unlardan :) bi sekilde oluyor buna benzer seyler ama tecrübe de oluyor. Neyi nasıl seçeceğimizi öğreniyoruz. Her şey bir anda oturmuyor.
ben kisa donem orucla birlestirilmis bir temizlik gibi dusunuyordum glutensiz ve skersiz hayati.. uzun sure mi yapmaliyim.. cok da zor gelmedi aslinda..

ben kisa donem orucla birlestirilmis bir temizlik gibi dusunuyordum glutensiz ve skersiz hayati.. uzun sure mi yapmaliyim.. cok da zor gelmedi aslinda..
40 gün belli alerjilerin geçmesi veya vücudun bağışıklık sisteminin biraz kuvvetlenmesi için öneriyorlar onu duymuştum. Ancak pko içinse bunu hamile kalana kadar devam ettirmek gerek. Hatta mümkünse ömür boyu. Çünkü eski hayat tarzına dönünce bütün sorunlar başa sarıyor maalesef.

Kızlar misafirlik vs durumlarında sıkıntı oluyor diye yazmışsınız. Size tavsiyem eğer gerçekten sağlığınıza kavuşmak istiyorsanız ve normalde evinizdeyken çok dikkat ediyorsanız misafir hatırına bozmayın ne olur. 10 gün her şeyin hesabını yapıp yiyoruz bir gün bir kaç insanın hatırına üstelik sizin derdinizden zerre anlamayan insanların hatırına sağlığınıza kıymayın. Maalesef toplum baskısı bizde çok fazla. Herkes sorar neden onu yemiyorsun, her gün şunu ye daha iyi, bir kereden ne olacak, biz ömür boyu yedik, onu yeme bunu yeme ne yiyeceğiz vs vs... Herkesin bir doğrusu var ve tek doğru o gibi size kabullendirmeye çalışırlar. Bizim durumumuz çok farklı. Benim tanıdığım pek çok arkadaşım her gün glutenin şekerin alasıyla beslenirler ama adetleri bir gün şaşmaz, istedikleri zaman hamile kalırlar. Onlarla bir sofraya oturduğumda ister misafir olayım ister ev sahibi olayım fark etmez, hayat tarzımdan ödün vermiyorum. Herkesin vücudu aynı değil sonuçta. Ev sahibiysem dışarıdan ekmek alınır veya tatlı yapılır bizim evde ama ben asla dokunmam. Kendi yiyebileceğim bir iki çeşit olur onları yerim. Misafirliğe gidersem de diyetimi bilmiyorlarsa önden konuşurum bazı rahatsızlıklarım nedeniyle kendi yemeğimi getireceğim diye. Gittiğim yerde kendi yemeğimi yerim, ortada salata vs yanına alabileceğim şeyleri alırım, çayımı içerim, muhabbetimi ederim, huzurla evime dönerim. Samimiyet durumuna göre sebebin bir kadın hastalığı olduğunu söylediğim de oluyor. Ama genelde vücutta genel bir enflamasyon problemi olduğunu, bunun da belli yiyecekleri kesmekle düzeldiğini kısaca izah edip geçiyorum. Hatta benim diyetim biraz katı yani iş sadece gluten ve şeker de değil, burada daha önce paylaştığım en fazla pestisit içeren sebze meyve listesi vardı onları da asla yemem. Patates, üzüm veya domates yemeyince şaşıranlar oluyor. Bazen merak edip o listeyi paylaşmamı istiyorlar, soru soruyorlar, böyle güzel zamanlar da oluyor. Aslında bu durum çok anormal değil. İnsanlar kendi hayat felsefesi için vegan olmayı tercih edince ömür boyu ona sadık kalıyor. Glutensiz beslenen kişiler var ömür boyu. Veya sporcular ne olursa olsun belli şeyleri asla yemiyorlar meslekleri için. Bu insanlara saygı duyuluyor. Biz de en az o kadar saygıyı hak ediyoruz.

Kızlar misafirlik vs durumlarında sıkıntı oluyor diye yazmışsınız. Size tavsiyem eğer gerçekten sağlığınıza kavuşmak istiyorsanız ve normalde evinizdeyken çok dikkat ediyorsanız misafir hatırına bozmayın ne olur. 10 gün her şeyin hesabını yapıp yiyoruz bir gün bir kaç insanın hatırına üstelik sizin derdinizden zerre anlamayan insanların hatırına sağlığınıza kıymayın. Maalesef toplum baskısı bizde çok fazla. Herkes sorar neden onu yemiyorsun, her gün şunu ye daha iyi, bir kereden ne olacak, biz ömür boyu yedik, onu yeme bunu yeme ne yiyeceğiz vs vs... Herkesin bir doğrusu var ve tek doğru o gibi size kabullendirmeye çalışırlar. Bizim durumumuz çok farklı. Benim tanıdığım pek çok arkadaşım her gün glutenin şekerin alasıyla beslenirler ama adetleri bir gün şaşmaz, istedikleri zaman hamile kalırlar. Onlarla bir sofraya oturduğumda ister misafir olayım ister ev sahibi olayım fark etmez, hayat tarzımdan ödün vermiyorum. Herkesin vücudu aynı değil sonuçta. Ev sahibiysem dışarıdan ekmek alınır veya tatlı yapılır bizim evde ama ben asla dokunmam. Kendi yiyebileceğim bir iki çeşit olur onları yerim. Misafirliğe gidersem de diyetimi bilmiyorlarsa önden konuşurum bazı rahatsızlıklarım nedeniyle kendi yemeğimi getireceğim diye. Gittiğim yerde kendi yemeğimi yerim, ortada salata vs yanına alabileceğim şeyleri alırım, çayımı içerim, muhabbetimi ederim, huzurla evime dönerim. Samimiyet durumuna göre sebebin bir kadın hastalığı olduğunu söylediğim de oluyor. Ama genelde vücutta genel bir enflamasyon problemi olduğunu, bunun da belli yiyecekleri kesmekle düzeldiğini kısaca izah edip geçiyorum. Hatta benim diyetim biraz katı yani iş sadece gluten ve şeker de değil, burada daha önce paylaştığım en fazla pestisit içeren sebze meyve listesi vardı onları da asla yemem. Patates, üzüm veya domates yemeyince şaşıranlar oluyor. Bazen merak edip o listeyi paylaşmamı istiyorlar, soru soruyorlar, böyle güzel zamanlar da oluyor. Aslında bu durum çok anormal değil. İnsanlar kendi hayat felsefesi için vegan olmayı tercih edince ömür boyu ona sadık kalıyor. Glutensiz beslenen kişiler var ömür boyu. Veya sporcular ne olursa olsun belli şeyleri asla yemiyorlar meslekleri için. Bu insanlara saygı duyuluyor. Biz de en az o kadar saygıyı hak ediyoruz.
yasadigim ulkede pestisit free domates ureten bir ciftcinin kartini aldim.. diger domateslerden daha pahaliydi. kislik yaparken toptan almayi dusunuyorum. pestisit free demesine guvenebilir miyim sizce?

yasadigim ulkede pestisit free domates ureten bir ciftcinin kartini aldim.. diger domateslerden daha pahaliydi. kislik yaparken toptan almayi dusunuyorum. pestisit free demesine guvenebilir miyim sizce?
Organik sebze meyve alırken 3 şeye bakın. 1. Bulunduğunuz ülkenin yerel organik sertifikalarından birine sahip mi? 2. Uluslararası organik sertifikalardan birine sahip mi? Mesela USDA Organic, EU organic certificate gibi... Google görsellere girip international organic certification diye taratın pek çok sertifika göreceksiniz. Satın almak istediğiniz çiftliğin internet sitesi veya broşürü vs olabilir eğer büyük bir çiftlikse. Bu damgaları arayın. 3. Küçük çiftlikler muhtemelen hiçbir damgaya sertifikaya vs sahip olmaz o zaman işin içine kişisel güven giriyor. Çifliği ziyaret etmenize müsaade ediyorlar mı? Çalışanlarla görüşme imkanınız var mı? Pestisit yerine hangi yöntemlerle böcekle mücadele ettiklerini sorabilirsiniz. Bu konuda uzmansa tatmin edici cevap verebilir. Çünkü organik tarımda pek çok farklı yöntem var pestisit yerine kullanmak için. Bu taraf biraz riskli tabi işin içinde laboratuvar yok test yok tamamen kişisel güvene dayalı bir tercih olur. Artılarını eksilerini düşünüp ona göre karar verebilirsiniz.

hangi boyutta pko? ileri seviyede mi? kendiliginizden regl geliyor mu? yumurta olusuyor mu? kilonuz boyunuz? detay verirseniz bilgi paylasimi yapabiliriz..
Kendiliğinden geliyor gelmesine lakin 60-70 günlük bir döngüye ihtiyaç oluyor boyum 183 kilom 90 seviye olarak ne boyutta bilmiyorum gittiğim doktor söyleyince zaten o şokla hiç nirsey soramadım sonrasında da bu virüs durumlarından dolayı kontrole gidemedim o yüzden seviyesini bilmiyorum

Canim yasini ve durumunu bilmiyorum ama tup icin acele etme pko ile hamile kaliniyo bi sekilde kaliyosun saglikli beslen ve spor yap mutlaka ama benim gibi esinde sorun varsa iste o zaman bilemiyorum.inşAllah bi gun cok zorlandim ama basardim demeyi herkese nasip etsin su mubarek ramazanda hepiniz dualarimdasiniz
Amimnnnn insallah canim. Benim yaşım 28. 16 aydır olmuyor. Haziran gibi tüp ya da aşılama düşünüyorum hayirlisi

Amimnnnn insallah canim. Benim yaşım 28. 16 aydır olmuyor. Haziran gibi tüp ya da aşılama düşünüyorum hayirlisi
Kizlar bende 160 boyum 64 kiloydum pko semptonlarini azaltmak icin 2.5 ayda 6 kilo verdim 58 57 arasindayim bubay adetim duzene girer diyordum ama 36.gun tık yok kasiklarm agriyor ama adet olamiyorum😐

Kizlar bende 160 boyum 64 kiloydum pko semptonlarini azaltmak icin 2.5 ayda 6 kilo verdim 58 57 arasindayim bubay adetim duzene girer diyordum ama 36.gun tık yok kasiklarm agriyor ama adet olamiyorum😐
Arada öyle olur. Sürekli olması sıkıntı. ben 2 senedir s bedenim ama pko var iste. Mesele gercekten bol hareket ve dengeli beslenme ve kimyasaldan uzak durma ve stresten uzak durmadir

Kendiliğinden geliyor gelmesine lakin 60-70 günlük bir döngüye ihtiyaç oluyor boyum 183 kilom 90 seviye olarak ne boyutta bilmiyorum gittiğim doktor söyleyince zaten o şokla hiç nirsey soramadım sonrasında da bu virüs durumlarından dolayı kontrole gidemedim o yüzden seviyesini bilmiyorum
yeni ogrendin sanirim? once sunu bilmelisin ki pko bir hastalik degil. insanin migreni olmasi gibi bir sey.. evet bi hastalik ama tedavisi olan bir sey olmadigi icin hastalik diyemeyiz. bir anormallik.. anne karnindayken olusan bir durum bu.. sende ben bzide boyle.. hafif olanlar, her ay regl olanlar, tani bile konulmadan kolayca gebe kalanlar var.. tam tersi cok agir olanlar var..

pko bir yasam bicimi ve kuralina gore oynarsan regl de olursun anne de olursun.. senin amacin suan anne olmak mi?

bu konu basligi var.. bir kac konu basligi daha var. okursan motive olursun. spor hareketlilik kilo vermek en birinci sart..
ikincisi seker ve beyaz unu mumkun mertebe az tuketmek..
saglikli beslenmek bol sebze meyve.. paketli gidalardan uzak durmak..

en temel sartlar bunlar.. bu konulari okudukca mesela kendinde insulin direnci de varsa ne yapman gerektigini, hangi takviyeyi alman gerektigini ogreneceksin.. biz de zaman icinde ogrendik..

dogum kontrol haplari vs veriliyor ama hicbiri tedavi edici seyler degil.. bu ayi kurtarir sadece bu ay regl gelir..

1) pko bir hastalik degil, yapi meselesi.. sizin yapiniz da oyle.. benim gibi..

2) en buyuk dusmani kilodur! kilo alma, sagliksiz beslenme, fastfood abur cuburdan uzak dur, gdo lu sagliksiz kimyasal katkili urunleri tuketme.. seker, un dusmanlaridir cok az tuket. yumurta tuket bol bol sebze tuket..

3) spor yap.. bol bol yuru.. bol su ic..

4)dogal caylar icebilirsin adet duzenler, yumurta olusturur, regl olursun..

5)herkese yayma.. soylemek zorunda oldugun bir hastalik degil bu.. yersiz yere insanlar cocugu olur olmaz muhabbeti yapiyor. bu bir insanin seker hastasi olmasi ve ya migreni olmasi gibi bir sey.. bununla yasayacaksin.. buna gore yasayacaksin.. caninin istegine gore degil.

6)stres etken.. stres de reglini geciktirir.

7)burada pko ile ilgili saglikli yasam fikirleri iceren basliklar var onlari oku.

10) dogum kontrol hapi verebilirler ama cok yan etkileri var. migren tipi bas agrisina sebep olur vs.. verirlerse asil onlari icme.. gecici tedavi onlar birakinca geri pko duzeni geliyor. saglikli yasa. muhakkak kilo ver. zayifsan da ver bir uc bes kilo cok sey fark ettiriyor pko lularda.

11) D vitaminine dikkat et ozellikle dusuk oluyor pko lularda. depresyon, ankisiyete, regl duzensizligi, enerjisizlige sebep oluyor.

bu mesaji bir uyeye yazmistim buraya da senin icin kopyaladim. arada onu ilgilendiren maddeler vardi, sildim. fikir olur ama arastirman gerekli kendin. muhakkak kilo ver 5 kilo verince bile hamile kalan insan cok. Y Yagmurcolak93 [/QUOTE]

yeni ogrendin sanirim? once sunu bilmelisin ki pko bir hastalik degil. insanin migreni olmasi gibi bir sey.. evet bi hastalik ama tedavisi olan bir sey olmadigi icin hastalik diyemeyiz. bir anormallik.. anne karnindayken olusan bir durum bu.. sende ben bzide boyle.. hafif olanlar, her ay regl olanlar, tani bile konulmadan kolayca gebe kalanlar var.. tam tersi cok agir olanlar var..

pko bir yasam bicimi ve kuralina gore oynarsan regl de olursun anne de olursun.. senin amacin suan anne olmak mi?

bu konu basligi var.. bir kac konu basligi daha var. okursan motive olursun. spor hareketlilik kilo vermek en birinci sart..
ikincisi seker ve beyaz unu mumkun mertebe az tuketmek..
saglikli beslenmek bol sebze meyve.. paketli gidalardan uzak durmak..

en temel sartlar bunlar.. bu konulari okudukca mesela kendinde insulin direnci de varsa ne yapman gerektigini, hangi takviyeyi alman gerektigini ogreneceksin.. biz de zaman icinde ogrendik..

dogum kontrol haplari vs veriliyor ama hicbiri tedavi edici seyler degil.. bu ayi kurtarir sadece bu ay regl gelir..
Ben her ay adet olurum kendimi bildim bileli. gectigimiz temmuzda pko oldugumu öğrendim. Klomenle cok iyi yumurtluyorum ama tutmadi. Bu Arada tahlillerim gayet iyi. Hic umudum yok sanki sadece tüp bebekle olacak gibi geliyor aşılama bile tutmazmış gibi geliyor. Killanma, kilo sorunumda yok bu arada. Hic tahmin etmezdim bu yasananlari 16 aydir bebek bekliyorum

Ben her ay adet olurum kendimi bildim bileli. gectigimiz temmuzda pko oldugumu öğrendim. Klomenle cok iyi yumurtluyorum ama tutmadi. Bu Arada tahlillerim gayet iyi. Hic umudum yok sanki sadece tüp bebekle olacak gibi geliyor aşılama bile tutmazmış gibi geliyor. Killanma, kilo sorunumda yok bu arada. Hic tahmin etmezdim bu yasananlari 16 aydir bebek bekliyorum
Tatli yeme ataklariniz oluyormu sizin de doktorum pkoulularda bu tur ataklar normal dedi ama bazen onune gecemiyorum

B
bu mesaji bir uyeye yazmistim buraya da senin icin kopyaladim. arada onu ilgilendiren maddeler vardi, sildim. fikir olur ama arastirman gerekli kendin. muhakkak kilo ver 5 kilo verince bile hamile kalan insan cok. Y Yagmurcolak93
[/QUOTE]
Tatli yeme ataklariniz oluyormu sizin de doktorum pkoulularda bu tur ataklar normal dedi ama bazen onune gecemiyorum
Oluyor ama cikolata. tabi artik tamamen bırakıcam artik. Çünkü yogun spor yaptim birbuçuk sene. cok dikkat ederdim, kriz gelmezdi, cok arada yerdim pasta felan . Demekki kriz yokmus demekki tatlisizda olabiliyormuş diye kendime hatırlatıyorum

Allah yardimcin, yardimcimiz olsun.. su mubarek gunlerin hatrina hepimize anne olmayi saglikla, hayirla nasip etsin.. hic belli olmuyor gercekten bu bir imtihan sebebi bizler icin. sabredecegiz.. insallah sonuz guzel olacak. oyle dusunme bence..

Oluyor ama cikolata. tabi artik tamamen bırakıcam artik. Çünkü yogun spor yaptim birbuçuk sene. cok dikkat ederdim, kriz gelmezdi, cok arada yerdim pasta felan . Demekki kriz yokmus demekki tatlisizda olabiliyormuş diye kendime hatırlatıyorum
[/QUOTE]
bende olmuyor 4 haftaya yakin zamandir sekeri tamamen kestim. meyve bal, pekmez, hurma yiyorum sadece.. esim yanimda ne tatlilar yedi.. canim istemedi. kararli olunca ve hedef anne olmak olunca katlanilabilirmis gibi geldi bana.

bende olmuyor 4 haftaya yakin zamandir sekeri tamamen kestim. meyve bal, pekmez, hurma yiyorum sadece.. esim yanimda ne tatlilar yedi.. canim istemedi. kararli olunca ve hedef anne olmak olunca katlanilabilirmis gibi geldi bana.
[/QUOTE]
3 aydir bende agzima surmedim kilo verdigim surecte ama su son zamanlarda yine basladi insallah atlatirim

[/QUOTE]
Kesinlikle katılıyorum

tesekkur ederim desteginiz icin.. boyle bir sey sanki gebelige giden yola bir engel koymusum gibi suclu hissettiriyor. denemedigim sey kalmadi. sekersiz glutensiz beslendim gebe kaldim diyenleri duyunca da bir de bunu deneyeyim dedim. kesin işe yarayacagi da yok da iste bir umut insan tutunuyor.. seker yemis olunca da sucladim kendimi.
O şekilde yaşayıp kilo verdikten sonra 8 yıldan sonra hamile kalanlardan biri de benim canım. Mucizem tam 8 yıl sonra geldi. Şeker pconun baş düşmanı.

X