PKO'yu yenmek isteyenler buyrun içeriye!

Spor yapcaksin baska yolu yok paketli gidalardan uzaklascaksin..ben 20 kilo veren bi pkolu olarak zor evet ama imkansiz degil
Ben zaten zayıfım 48 kiloyum ama pcos var , 2 aylık evliyim ve 2 aydır adetim düzene girdi, korunmuyoruz adetim düzensiz diye olucagı varsa olsun diye , sizce pcos geçermi böyle düzene girdikçe adetim

Ben 7 yldr yenemedim 😣 gitmiyo bi turlu kilom dengedeykende gitmiyo bi cok ilaclar kurler kullandim ama geciremedim napicam bilmiyorum 😭
Farkında olmadan metabolizmanızı bozmuş olabilirsiniz. Ayrıca pkos olan çoğu kadında buna eşlik eden insülin direnci de var. İnsülin direnci kilo verimini etkileyen bir durum malesef. Yanlış bir beslenme de bu durumu daha kötüye götürebilir. Size verebileceğim en iyi tavsiye öncelikle stres ve sıkıntılardan kurtulmak. Hergun kendinizi mutlu bir güne uyandırmak ve güne sağlıklı güzel bir kahvaltı ile başlamak. Bir süre kısıtlı olmayan sağlıklı bir diyet ile metabolizmanizi anlamaya çalışın. Düşük kalorili, anlamsız kürler, aç kalmak vs durumunuzu daha kötüye götürecektir lütfen dikkat edin.

Ben zaten zayıfım 48 kiloyum ama pcos var , 2 aylık evliyim ve 2 aydır adetim düzene girdi, korunmuyoruz adetim düzensiz diye olucagı varsa olsun diye , sizce pcos geçermi böyle düzene girdikçe adetim
Pkosunuzun durumuna göre bu değişkenlik gösterir ama genelde tam anlamıyla geçmez sadece kontrol altına alınır ve hamileliğe engel olmaz. Zaten pkos hamileliğe engel değildir kontrol altına alındığı sürece

Farkında olmadan metabolizmanızı bozmuş olabilirsiniz. Ayrıca pkos olan çoğu kadında buna eşlik eden insülin direnci de var. İnsülin direnci kilo verimini etkileyen bir durum malesef. Yanlış bir beslenme de bu durumu daha kötüye götürebilir. Size verebileceğim en iyi tavsiye öncelikle stres ve sıkıntılardan kurtulmak. Hergun kendinizi mutlu bir güne uyandırmak ve güne sağlıklı güzel bir kahvaltı ile başlamak. Bir süre kısıtlı olmayan sağlıklı bir diyet ile metabolizmanizi anlamaya çalışın. Düşük kalorili, anlamsız kürler, aç kalmak vs durumunuzu daha kötüye götürecektir lütfen dikkat edin.
Merhaba diyestisyensiniz galiba. Size bisey sormak istiyorum

Evet diyetisyenim, buyrun sorabilirsiniz tabikide
Teşekkür ederim. Bende 3ay önce pco cıktı. Ama kilolu değilim, kıllanmam yok âdetlerimde düzenlidir. 31 yada 33gune bir adet olurum. Bazen 28 günde adet olduğum da olur. Neyse bu ay adetim bugün itibariyle 8gun gecikti. 6. Gün test yaptım evde negatifti. Pskolojik mi böyle oldu anlamadim

Teşekkür ederim. Bende 3ay önce pco cıktı. Ama kilolu değilim, kıllanmam yok âdetlerimde düzenlidir. 31 yada 33gune bir adet olurum. Bazen 28 günde adet olduğum da olur. Neyse bu ay adetim bugün itibariyle 8gun gecikti. 6. Gün test yaptım evde negatifti. Pskolojik mi böyle oldu anlamadim
Öncelikle bir kadın doğumcu gibi değilde bir diyetisyen olarak cevaplamam gerekirse pkosta adet düzensizliği çok sık rastlanan bir durum. Ayrıca eğer pkos için kullandığınız bir ilaç veya başka bir durum için yeni kullanmaya başladığınız ilaç (özellikle de antidepresan, doğum kontrol hapları) varsa ondan kaynaklı da gecikme olabilir. Psikolojik olarak da olabilir tabikide. Hangimiz stres sıkıntı yaptığında adet dönemi oynamadı ki🤷🏻‍♀️ gebelik olsaydı zaten sonuç pozitif çıkardı. Bunu kafanıza takarak stresi, stresinde pkosunuzu tetiklemesine izin vermeyin:)

Öncelikle bir kadın doğumcu gibi değilde bir diyetisyen olarak cevaplamam gerekirse pkosta adet düzensizliği çok sık rastlanan bir durum. Ayrıca eğer pkos için kullandığınız bir ilaç veya başka bir durum için yeni kullanmaya başladığınız ilaç (özellikle de antidepresan, doğum kontrol hapları) varsa ondan kaynaklı da gecikme olabilir. Psikolojik olarak da olabilir tabikide. Hangimiz stres sıkıntı yaptığında adet dönemi oynamadı ki🤷🏻‍♀️ gebelik olsaydı zaten sonuç pozitif çıkardı. Bunu kafanıza takarak stresi, stresinde pkosunuzu tetiklemesine izin vermeyin:)
Ayrıca tip1 diyabet hastasiyim sadece ınsulin kullanıyorum. Doğru söylüyorsunuz olsa şimdiye belli olurdu zaten🤣 doktora gitsem mi yoksa adetimin kendiliğinden mi gelmesini beklesem bilemedim. Kadın olmak zaten başlı başına stres. Bakin erkekler ne kadar rahat adet derdi yok bekleme derdi yok falan. . Git çalış para kazan bitti ne güzel yaa. Bazen gerçekten erkek olsaydım diyorum

Ayrıca tip1 diyabet hastasiyim sadece ınsulin kullanıyorum. Doğru söylüyorsunuz olsa şimdiye belli olurdu zaten🤣 doktora gitsem mi yoksa adetimin kendiliğinden mi gelmesini beklesem bilemedim. Kadın olmak zaten başlı başına stres. Bakin erkekler ne kadar rahat adet derdi yok bekleme derdi yok falan. . Git çalış para kazan bitti ne güzel yaa. Bazen gerçekten erkek olsaydım diyorum
İnsülin bu durumu tetiklemez. Doktora gitsenizde doktorunuz bu durumu pkosa bağlayacağı için boşuna gitmiş olursunuz 😅 evet bu konuda size katılıyorum erkek olmak bazen avantajlı geliyor ama şunu da düşünün onlar karınların içinde bir canlının varlığıni hiçbir zaman tadamayacaklar. Böyle avutalim kendimizi 🤪😂

Canım çok şey soruyorum ama. Bir diyetisyen bulmuşken kaçırmayayım dedim😀. Ben diyabet hastasiyim ya inofolic combi diye bir ilaçtan bahsediyor kızlar pco olanlar için yumurta geliştiriyormus ve birde c life macun oda pco içinmiş. Aynı etkisi galiba. Ben diyabet hastasi biri olarak bunları kullanabilir miyim. Şekerime bir etkisi olur mu

İnsülin bu durumu tetiklemez. Doktora gitsenizde doktorunuz bu durumu pkosa bağlayacağı için boşuna gitmiş olursunuz 😅 evet bu konuda size katılıyorum erkek olmak bazen avantajlı geliyor ama şunu da düşünün onlar karınların içinde bir canlının varlığıni hiçbir zaman tadamayacaklar. Böyle avutalim kendimizi 🤪😂
😀😀 çok haklısınız. O rabbimin bize bir lütfü. Binlerce şükür rabbime🤲

Canım çok şey soruyorum ama. Bir diyetisyen bulmuşken kaçırmayayım dedim😀. Ben diyabet hastasiyim ya inofolic combi diye bir ilaçtan bahsediyor kızlar pco olanlar için yumurta geliştiriyormus ve birde c life macun oda pco içinmiş. Aynı etkisi galiba. Ben diyabet hastasi biri olarak bunları kullanabilir miyim. Şekerime bir etkisi olur mu
O ilaçların içeriği genelde folik asit oluyor ama bazılarında inositol dediğimiz bir tür şeker bulunuyor. Bunun sizin sekerinizde ne tür bir oynama yapar bunu bilemem. Kan değerleriniz bu konuda önemli. Birde bu tarz ilaçlar piyasada her yerden alınan ilaçlar olduğu için bilinçsiz şekilde kullanımı da çok fazla. En güzeli bu durumu bir kadın doğumcu doktorunuz ile konuşmak olacaktır:)

O ilaçların içeriği genelde folik asit oluyor ama bazılarında inositol dediğimiz bir tür şeker bulunuyor. Bunun sizin sekerinizde ne tür bir oynama yapar bunu bilemem. Kan değerleriniz bu konuda önemli. Birde bu tarz ilaçlar piyasada her yerden alınan ilaçlar olduğu için bilinçsiz şekilde kullanımı da çok fazla. En güzeli bu durumu bir kadın doğumcu doktorunuz ile konuşmak olacaktır:)
Aynen gidince diyabet doktoruma sormak istiyorum özellikle. Teşekkür ederim

Pcos maalesef gecmiyo yillardir mucadele ediyorum.mesela dun sutlu tatli ikram etmisti ark yedim beni hemen etkiledi iyice hassaslasmak lazim bu cunku hayat boyu olan bisey..

Ooooo pcos’ lular merhbalar
.
.
.
5 aydır adet olmuyorum. Yine kadın doğumcu yolları göründü.
Ankarada bi profdan randevu aldım nasipse bir de onun fikrini almak istiyorum.
.
.
.
Gittiğim tüm doktorlar
-hareketli yaşam
-kilo verme
-insilünü normalleştirme gibi gibi yollar söylemişti

pkolu olan birine kilo ver demek kolay.
Hareket et demek kolay
Ama uygulamak çok zor

Ha bu arada ; 5 yaşında bir evladım var hamd olsun. İkinci bir de evladın duasındayız. Hayırla sağlıkla olsun. En güzel zamanda

merhaba arkadaşlar, adet düzensizliğim ve aralarda lekelenmelerim var. 1 yıllık evliyim. doktora gittim muayenede ve testlerde bir sorun çıkmadı. polikistik falan da demedi ama o zaman neden böyle. sizce polikistik ihtimali var mı?

Yok 10 değil. Geçen sene adetin 3. Günü hepsi normal ve amh 0,986 çıktı. Bu senede hayıt kapsülü kullandım 1.18 çıktı ama referans aralığı değişikti. 15 üstü yumurta var dedi. Görüntü gözüktü çok şanslısın dedi. Sadece kilo veremiyorum insülin direncim çok yüksekti 7,5 idi şimdi 3,5 düştü ama yine yüksek. Benim gibi olup ultrasonda pkos görüntüsü olup pkos olmayan var mı ?
hormon testi yaptırdım fakat orada amh diye bir değer yok, ne testi yaptırıp bu sonucu elde ettiniz acaba?

Ben senelerdir pco hastasiyim ve tedavisi yok denilmisti.Bekarligimda 16 yasimda ogrendim 7 senedir bu hastaliklayim hic dert etmezdim cocuk dusundugum siralarda onume engel gibi cikti anne olamadim subat ayinda ilac tedavimiz bitti asilamaya gecicektik corona sebebiyle 3 ara verdik.Doktorum sayesinde adetlerim duzene bindi ilacsiz adet olamazken bu 5 aydir ilacsiz adet goruyorum su son 3 aydir ozellikle gunum hic sasmiyor.Carsamba gunu rahim filmi icin gittik asilamaya baslicaktik rahim filmi temiz ama bunun yani sira doktorum mucizelik birsey daha soylicem dedi ve kistlerimin olmadigini soyledi saglikli bir kadin anatomisinden farkin yok asilama istemiyorum dedi cunku yumurtaliklar daha 9.gunde 18 mm boyutunda 4 yumurtan var dedi bu 2 3 ay icinde pozitif sonuc aliriz dedi 🤲🤲
hayırlı olsun inşallah çok sevindim. bişey soracağım yumurtalıkların boyutunu rahim filmiyle mi görüyor doktor?

X