Polikistikoverım ve hamile kalmak için nasıl bir yol izlemem gerek

Ben femara kullandım, kaliteli yumurta oluşmasını ve gelişmesini sağlıyor. Klomen kullananlar kist yaşıyabiliyor o yüzden femara dedim. Sırf dediğin muhabbet olmasın diye özel hastaneye sakin bir doktora gittim yumurta kontrolünde🤣
devlete gidicem malesef :KK17: peki hamilelik gerçekleşti mi sizde :)

Merhaba ben polikistikoverım ve 17 yaşımdan beri doğum kontrol hapı olmadan adet göremiyorum şuan 29 yaşındayım 2 senelik evliyim 1 senedir tedavi görüyorum.

Eşimin sperm değeri normal ve rahim filmimde normal tüpler açık.

Önce 1 kere klomen kullandım ama yumurtalıklar yanıt vermedi sonra femara kullandım 6 kere bunların 3 seferinde yumutalıklarım büyüdü çatlatma iğnesi vurularak denedik fakat olumsuz sonuçlandı

Daha sonra geçen ay aşılama denemek istedim ondada femara + çatlatma iğnesi kullandım ama sonuç olumsuz ve aşılama çok saçma geldi ve ilkel bir yöntem normal yumurtalık takibi ile aynı hiç bir farkı yok.

Şimdi tekrar 2. aşılama yaptırsammı bu sefer iğne ile denense bir şey farkedermi acaba sorun hap ile tedavi oldum yetersizmi kalıyor yumurtalar kalitesizliği ile ilgilimi acaba ama onun içinde inofolic combo kullandım her seferinde

Sorunum ne çözemedim nolur bana bir akıl fikir yol önerin gerçekten sinir stres sıkıştım kaldım kafam allak bullak.
merhaba ben de genç kızken polikistik over yüzünden hep adet düzensizliği yaşadım. Beslenme ile birlikte bazı bitkisel kürleri deneme yanılma yöntemiyle kullanarak da fayda sağladığım zamanlar oldu.
Hamile kaldığım ay öncesinde prolaktin yüksekliği nedeniyle dostinex kullanmıştım. Pazartesi perşembe günleri yarım tablet olarak kullandım 2 hafta sürüyor zaten. Bir de o ay clife diye kaşıkta bir karışım var onu dneedim, yarısı bile bitmedi paketin o ay hamile kaldım.
Bir de aynı ay yumurtlama takibi yapıp değerlendirdim ve hamile kaldım.
Sizin durumunuzda yumurtlama oluyor ise eğer yumurtlama günlerini değerlendirdiğiniz taktirde gebe kalma olasılığı normal yollar ile bile mümkün olabilir. Doktor yönlendirmesi de önemli bu durumda.

Evet cevaplarınız için sağolun ama benim asıl sorum bu hap ve iğnenin farkı bugün doktorla konuştuğumda 2. aşılamaya karar verdik iğne ile yumurtalıklar birden fazla büyüme yapabiliyormuş polikistiklerde ters tepkiler verebiliyormuş düşük gibi o yüzden düşük dozda hap ile ilerlemek daha iyimiş iğne tüp bebek tedavisinde kullanıyormuş orda birden fazla yumurtaya ihtiyaç duyulduğu içinmiş.

Yumurtalık kalitesi ile ilgide infolic combo folikasit veriyoruz zaten dedi kullanıyorum zaten ben hep sorunu bende bulamadım kilo verme konusunda insulin direnci olan hastalarda olumlu sonuç alnıyor fakat benim insülin direncimde normal çıktı.

Polikistik tabiki metobolik bir hastalık metobolizmaya çalıştırıcı beslenme ve spor sadece semptomlarıı ortadan kaldırıyor adet düzensiziliği akne sivilce kıllanma gibi yani doğum kontrol hapıda aynı şekilde tedavi etmiyor sadece semptomları ortadan kaldıryor spor yapıncada vücüdda hormonlar çalıştığı içinde yumurtalama sağlanıyor olay bu aslında.

Stres faktörüde tedavi olunca doktora git gel maddi ve manevi insan beklenti içine giriyor ve süre uzadıkça deneme sayıları da uzadıkça insan panikliyor o elde değil. Yani kendi kendime evde denesem stres faktörü ortadan kalkar aslında o yüzden doğal yoldan hamile kalanların şansıda bu stres yok. Ama tedavi olmadan da zor yani yumurtlama zamanını falan nasıl denk getirilecek zor 21. günü varmış ama kime göre neye göre mecburuz işte polikistler olarak doktora gitmeye :KK43:

Çok zor bir süreç ben hep korkuyordum evlenince bu başıma bela olacak korktuğum başıma geldi. Herkese allah sabır versin.
Öncelikle merhaba pcos hastası olarak iki aşılama geçirdim ve femara ile başladık ikinci aşılamada gonal-f iğne kullandık ama maalesef negatif çıktı ve Üçüncü bir aşılama önerdi doktor yine iğne ve 75 le devam ettik fakat yumurtalar büyümedi ve devam ettik fakat dediğim gibi iğnede çözüm olmayabiliyor maalesef yumurtalar büyümediği için bir süre kendi haline bıraktık stres uzun bir süre sırtında büyük bir yük oluyor bnde 73 kilo ile diyete başladım şimdi 66 kiloyum ve vermeye devam ediyorum tedaviye evet ara verdik ama asla pes etmedim hikayenizin aynısını yaşadım maalesef stres yapmayın herşey güzel olacak 🎈🎈🎈

Son düzenleme:
Bende pkoluydum...
Gebe kalabilmek kolay olmadı...Kesinlikle tavsiye olarak belirtmiyorum çünkü herkesin bünyesi farklıdır ve herkesin özgür kararıdır bunu belirtmeliyim...
Öncelikle hayatımdan paketli bütün gıdaları çıkardım...Paket içerisinde olan tükettiğim tek şey türk kahvesiydi şekersiz...Bunun dışında gaps diyeti yaptım...Hani şu eennn ennn eski insanların beslenme şekillerini bi nevi elimden geldiğince taklit ettim diyelim...Yoğurdumu kendim mayaladım...Çiğ bademi rondodan gecırıp ekmek yaptım...Düzenli beslendim...Atıstırmalık olarak çiğ badem ve çiğ fındık ( sevmesemde) tükettim ve güzelde bir kilo verdim buarada diyetisyenede gittim...Aslında kılolu degıldım ama zayıf kategorısıne ındım öyle soyleyeyim...Hatta makyaj ürünleri dahi kullanmadım kullanmamaya özen gösterdim ...Siz yapabılecegınız kadar korunun bu duzenın bütün ıslenmıs herseyınden....
Artı kendım incir-havuc kürü yaptım 21 günlük...Bu sürec zarfında tam net hatırlayamıyorum ama 4-5 ya da 3-4 ay ıcerısınde Allah'a şükür gebe kaldım...Rabbim sizlere de sağlıklı hayırlı uzun ömürlü evlatlar nasip etsin🤲

Amh değerim 14,7 Lh 20 bu değerlerle nasil gebe kalırım bilmıyorum varsa tecrübesi olan fikir verebilecek birileri yazarsa sevinirim
Bir arkadaşım pcosilacsiz adet olamayanlardan. Amh değeri 12 çıkmıştı lh hatırlamıyorum . Doktoru letuisimli bir ilaç verdi e rahim filmi çektirdi ilk kullandığı ay gebe kaldı.

Kızlar amh 4 cıktı ama düzenli adet oluyorum pcos belirtiside yok fsh 5 lh 6 çıktı diğer hormonlar hepsi normal
Merhaba derya ben de aynı düzenli adet görüyorum değerlerimizde hemen hemen aynı yumurtlama testi yapıyorum pozitif görüyorum Değerlendiriyorum olmuyor artık testeri bıraktım Mehmet Fatih Karslı doktoru takip ediyorum takviyelerini kullanıyorum inşallah bizlerde güzel hamilelik haberlerini yaşarız Şu an kullandığın takviye var mı🥰

Son düzenleme:
Evet cevaplarınız için sağolun ama benim asıl sorum bu hap ve iğnenin farkı bugün doktorla konuştuğumda 2. aşılamaya karar verdik iğne ile yumurtalıklar birden fazla büyüme yapabiliyormuş polikistiklerde ters tepkiler verebiliyormuş düşük gibi o yüzden düşük dozda hap ile ilerlemek daha iyimiş iğne tüp bebek tedavisinde kullanıyormuş orda birden fazla yumurtaya ihtiyaç duyulduğu içinmiş.

Yumurtalık kalitesi ile ilgide infolic combo folikasit veriyoruz zaten dedi kullanıyorum zaten ben hep sorunu bende bulamadım kilo verme konusunda insulin direnci olan hastalarda olumlu sonuç alnıyor fakat benim insülin direncimde normal çıktı.

Polikistik tabiki metobolik bir hastalık metobolizmaya çalıştırıcı beslenme ve spor sadece semptomlarıı ortadan kaldırıyor adet düzensiziliği akne sivilce kıllanma gibi yani doğum kontrol hapıda aynı şekilde tedavi etmiyor sadece semptomları ortadan kaldıryor spor yapıncada vücüdda hormonlar çalıştığı içinde yumurtalama sağlanıyor olay bu aslında.

Stres faktörüde tedavi olunca doktora git gel maddi ve manevi insan beklenti içine giriyor ve süre uzadıkça deneme sayıları da uzadıkça insan panikliyor o elde değil. Yani kendi kendime evde denesem stres faktörü ortadan kalkar aslında o yüzden doğal yoldan hamile kalanların şansıda bu stres yok. Ama tedavi olmadan da zor yani yumurtlama zamanını falan nasıl denk getirilecek zor 21. günü varmış ama kime göre neye göre mecburuz işte polikistler olarak doktora gitmeye :KK43:

Çok zor bir süreç ben hep korkuyordum evlenince bu başıma bela olacak korktuğum başıma geldi. Herkese allah sabır versin.
Reglinin ilk gunun 1 sayarak baaliyosun canim docdrmfk olarak arat instagramda hocayi bi dinle baya faydali bilgiler veriyor ve bu sekilde hamile kalan da cok fazla tup bebek deneyecekken hamilelik oluyor

Merhaba bende ağır pkosluyum. 15 ay gebelik elde edemedim. Üstüne çikolata kistim ve insülin direncim vardır. 76 kiloydum.doktorum banada inofolic combi önerdi klomen ve çatlama iğnesini bir ay denedik olmadı.Kilo verdikten sonra denemeye karar verdim ve 6 ay içerinde doktora da gitmedim. İnositol,Dvitamini, OMEGA 3 kullanmaya başladım aynı zamanda yürüyüş ve su içmeye başladım sağlıklı beslenmeye dikkat ettim tek amacım kilo vermekti çünkü biliyordum ki kilo verirsem adetlerim düzene girecek ve gebe kalma şansım daha çok artacakti .bu dönem herkes üstüme de gelmeye başladı.tabi mümkün olduğunca az görüşmeye başladım bu insanlarla. Pkos diye bı kitap var onu okumaya ve bilgileri hayatıma geçirmeye de çalıştım. Sonuç olarak kilomun %10 unu verirsem tekrar yumurtlama olacağını okumuştum gerçekten de öyle oldu 70 kiloya düştüğüm ay hamile kaldım. Tabi birde yumurtlama masajı var onuda unutmamak lazım ben adet olmak için yapmıştım meğer yumurtlama olmuş. Birde hayıt suyunu düzenli olarak o ay kullandım. İnşallah sizede yardımcı olabilmişimdir. Herkese ne iyi gelecek nasıl hamile kalmasina yardımcı olacak bilemeyiz ama umudunuzu sakın kaybetmeyin banada birşey vesile olacak bende anne olacağım diye hep içinizde bir yerde saklayın. Bana sorarsanız en önemlisi stres yapmamak. İnanın ben hamile kaldığım ay aklımda hep kilo vermek ve adetlerimin düzene girmesini amaç edinmiştim kullandığım hicbiseyi çocuk için yapmamaya karar verdim hiçbir umudum yokken hamile olduğumu öğrendim. Tek tavsiyem kendinize uğras bulun işe başlamak da iyi bir fikir olabilir. Biz pkosluyuz diye hicbisey yapmadan doktordan bişey bekleyemeyiz verdikleri ilaçlar igneler yaşam tarzını değiştirmedikce işe yaramaz. İnşallah rabbim isteyen herkese hayırlı evlat verir.

Selam kizlar , bende agir pcoslu sayilirim ilacsiz hic adet olamayanlardanim, erkek hormonlarim cok yuksek kadin hormonlarim cok cok dusuk oldu her zaman, killanma sivilce asiri derecede oldu simdi azaliyor cok sukur, ama yinede ilacsiz adet olamiyorum, 3 senelik evliyim 1 senenin sonunda tedaviyle hamile kaldim fakat gelismedi dusuk yaptim, sonra femara ile 2ci kez hamile kaldim hersey cok guzelken bu defa da 17 haftalik dusuk yaptim rahim agzi yetmezligi yuzunden, simdi yine femarayla tedaviye basladim rabbim hepimizin yardimcisi olsun, ben 3 yildir ugrasiyorum hamile kalamamak baska zor dusuk yapmak bi baska zor , ama agir pcos olmama ragmen ben 2 kere hamile kaldim sizde umudunuzu kayb etmeyin🤲

merhaba 29 kasımda iğne oldum. Bugün iğne ile beraber 11. Günüm dün dayanamayıp akşam 7 de kan verdim 3.80 çıktı. Bugün tekrar kan veresim var dayanamıyorum sizce yükselir mi? 2" gündür kaset testlerim negatif geliyor sabah ilk idrarla silik çizgi yok

merhaba 29 kasımda iğne oldum. Bugün iğne ile beraber 11. Günüm dün dayanamayıp akşam 7 de kan verdim 3.80 çıktı. Bugün tekrar kan veresim var dayanamıyorum sizce yükselir mi? 2" gündür kaset testlerim negatif geliyor sabah ilk idrarla silik çizgi yok
Resmini ekleye bilirmisin canim? Muhtelemen cok yeni bi hamilelik

IMG_20211209_174741.jpg

X