Porselen Diş hakkında bildiklerimiz, merak ettiklerimiz

Neden önermeyiz diyorum bunun sebebini de yazayım; Zirkonyum daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi yöntemlerle sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renklenen dişlerde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılabilir. Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü tam olarak yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir. Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü yaratırlar. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum ile bunun önüne geçilir.

Arasındaki Fark?

Metal destekli porselende, seramiğin altında metal yer aldığından bu metalin yansımasını engellemek için opak adlı maddeler kullanılır buda yapılan dişlerin doğal görünümünü bozar, ayrıca metal kullanılan sistemlerde diş eti hattında ince gri çizgiler zamanla oluşabilir.

Zirkonyum kaplamalar ise zirkonyum oksit destekli seramik köprüler olarak adlandırılır ve zirkonyum köprülerde seramiğe destek olarak metal yerine zirkonyum oksit kullanılır. Doğal olarak sarı beyaz tonda olan, çok ince çalışmalarda da çok dayanıklı olan, estetik olarak yeterli görünüm verebilen, biyo uyumlu bu materyaller metal desteklilere göre çok daha başarılı sonuçlar verir.
Diş araliklari kapnadiginda diş daha iri görünür mü?
Teşekkürler

Neden önermeyiz diyorum bunun sebebini de yazayım; Zirkonyum daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi yöntemlerle sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renklenen dişlerde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılabilir. Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü tam olarak yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir. Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü yaratırlar. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum ile bunun önüne geçilir.

Arasındaki Fark?

Metal destekli porselende, seramiğin altında metal yer aldığından bu metalin yansımasını engellemek için opak adlı maddeler kullanılır buda yapılan dişlerin doğal görünümünü bozar, ayrıca metal kullanılan sistemlerde diş eti hattında ince gri çizgiler zamanla oluşabilir.

Zirkonyum kaplamalar ise zirkonyum oksit destekli seramik köprüler olarak adlandırılır ve zirkonyum köprülerde seramiğe destek olarak metal yerine zirkonyum oksit kullanılır. Doğal olarak sarı beyaz tonda olan, çok ince çalışmalarda da çok dayanıklı olan, estetik olarak yeterli görünüm verebilen, biyo uyumlu bu materyaller metal desteklilere göre çok daha başarılı sonuçlar verir.
Teşekkürler

Arasındaki Fark?

Diş araliklari kapanirken dişin daha iri göründüğü dogru mu?

Teşekkürler

Diş araliklari kapanirken dişin daha iri göründüğü dogru mu?

Estetik gerektiren uygulamalarda doğru planlama yapılırsa, hekiminiz işin ehli ise dişleriniz iri gözükmez, bu tamamen tercihe bağlıdır. Siz dişlerinizin iri görünmesini istiyorsanız ona göre planlama yapılır..

İş yoğunluğumdan dolayı anlık cevap veremeyebiliyorum ama görür görmek cevaplarım merak etmeyin :)

İş yoğunluğumdan dolayı anlık cevap veremeyebiliyorum ama görür görmek cevaplarım merak etmeyin :)
Merhabalar benim ön 4 dişim metal destekli köprü şuanda 9 yıl kullandım artık değiştirmek istiyorum.. Full porselen mı yoksa zirkon mu yaptırmalıyım ..fikir verirseniz çok sevinirim

ön dişte kesinlikle zirkon düşünmelisiniz.
Full porselenin kırılma ihtimali olurmu.. Bi doktor kırılmaz dedi bi doktor cekirdek bile yiyemezsin dedi... Zirkon sağlam olur a.a full porselen kendi dışın gibi görünür falan dediler.. Zirkon diye çıktım yola ama Full porselenin dogallaigi kafamı karistiriyo

Ön dişlerde porselen pek tavsiye etmiyoruz biz, her hekim görüşü farklıdır açıkçası. Bunun sebebi belli bir süre sonra diş etlerinizde çekilme vb. durumlar oluştuğunda altındaki metal desteğin karanlık bir görüntü oluşturması, ışık geçirgenliği olmaması vb. sayılabilir. Zirkonyum porselenlerin en önemli avantajı estetik oluşudur. Işık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğal dişlerle tam bir uyum sağlar, bu sebeple de mükemmel bir estetik sonuç elde edilir. Altında metal yansıması olmadığından metal alt yapılı porselenlerde görülen yapay görüntü kesinlikle oluşmaz. Tamamen doğal görünüme en yakın porselen kesinlikle zirkondur. Maliyeti metal destekli porselenlere göre biraz yüksektir.

X