Potansiyelini Harcamak

Şu konu dışında hiç bir konudan korkmam ya. İnsanların beni sevmemesinden korkmam, yalnız gezmekten korkmam, alfabesini bilmediğim yere gitmekten korkmam, seyahat ederken uygulamadan tanıştığım insanların evinde kalmaktan korkmam, bir garın mescidine girip geceyi orada uyuyarak gecirmekten korkmam, mikroptan korkmam, birilerinin bana küsmesinden korkmam :)
Hayatımda korku - çekince duyduğum tek konu bu.
'iyi bir şey olsa bana sormazlardi' hissi yok aslında , ama bir çeşit ozguvensizlik var bence. Sence bunu aşmanın yolları ne olabilir?

İnsan çok karışık bir canlı ya :) Ben de mesela şu anki işime senelerdir başlamamıştım imkanım olduğu halde. Halbuki eskisine göre çok daha fazla kazandığım bir iş. Hep kendime ben bu mesleği istemiyorum, şu şu yönleri bana hitap etmiyor, şunun şurası şöyle gibi onlarca madde bulup yapmak istemiyordum ve inanıyordum da bu düşüncelerime. Az kazansam da konforlu alandaydım.

Sonrasında mecbur kalıp başladım yoksa asla başlamazdım. Başladıktan bir süre sonra anladım ki tek sebep ‘yapamam’ diye korkmammış. Yapabildiğimi gördükten sonra, bu işe başlamamı ertelememe sebep olan hiçbir maddenin benim için o kadar da önemli olmadığını fark ettim.

Benim ebeveynlerimden biri çok eleştirel ve korumacıydı. Yapamazsın edemezsinlerle ve yaptığım en ufak hatada eleştirilerek büyüdüm bi yaşa kadar. Ona bağlıyorum bu yetersizlik duygumu. Bu konuyu uzun süredir fark etmeme rağmen okuduğum her şeye rağmen de yenemiyordum. Belki halen yenememişimdir. Maruz kalmak en azından iş konusundaki yetersizlik hissimi geçirdi.

Belki sen de normalde kabul etmeyeceğin ama geleceğinin iyi olacağını düşündüğün bi işi istemesen de kabul ederek ilk adımı atabilirsin. Gerçi muhtemelen seninkinin sebebi benimkinden çok farklı çünkü diğer konularda çok özgüvenlisin. Bence insan içten içe esas sebebi biliyor. Eminim yeni fırsatlar karşına çıkacaktır, sen de bir sonrakinde kendini zorunda bırakarak belki sebebi daha net fark edersin.

Kesinlikle infu olmalısın. Ve bana sayfanı at mutlaka. Kalemin güçlü, geziyorsun. Eminim harika bir tarzın da vardır. Önemli olan farklı olmak değil iyi olmak bence ve sebat etmek. Ve inanılmaz iyi tavsiyeler veriyorsun. Soru cevaplarla gezi olaylarıyla yürürsün. İlk etapta çok para harcamana bile gerek yok bu işi kurmak için. Koca koca paragraflarini keyifle okuyorum.

Yengençcim bir Yengeç olarak kendince çılgınlıkların olsa da konfor alanından temelli çıkmak ürkütüyor bence.

Merhaba, yeni bir konuyla geldim
Söz bunu kısa keseceğim,kimseyi yormayacagim:)
Ben kendimi çok severim. Aklına koyduğunu yapan biriyimdir. Cesurum, bir şey yolunda gitmediyse hemen yeni bir alternatif bulurum, iyiyi düşünür iyiyi çekerim. Bu aşkta böyle, arkadaşlıkta böyle, sosyal hayatta böyle.
Mesela gönlümden geçen tüm ülkelere-sehirlere tek başıma ve (dilim / deneyimim olmadığı zaman bile) giderim. Asla korkmam. Ya da deprem oldu,benim de azıcık arama kurtarma eğitimim var. bir saniye bile düşünmedim - nasıl bir yere gideceğimi nerede kalacağımi bile bilmeden yola çıktım. Ya da biri bana hobisinden para kazanmak istediğini söylesin ona öyle gaz veririm ki, yararlanabileceği siteler bulurum,beraber yol haritası çizeriz,destek olurum.
Hah, zurnanın zırt dedigi yer de hayatımın her alanında böyle biri olmama rağmen iş - kariyer konusunda kesinlikle inanılmaz pasifim.
Algılarım kapalı sanırım.
Hep potansiyelimin altında işlerde çalıştım .
Hiç bir fırsatı değerlendiremiyorum.
Mezun olmadan önce beş yıldızlı bir otelin insan kaynaklarinda staj yapmistim. Kadın beni çok sevdi, "seni yardimci olarak alayım,bana zaten xy'den teklif var. Ben gidince yerime gecersin" demişti. Ama kadının maaşı düşüktü,ailem de dönmemi istiyordu. 'İstanbul'da daha iyisini bulurum' diye kabul etmedim. İstanbul'a dönünce bulamadım da😂 hiç bölümümle alakası olmayan salak bir yerde işe başladım. Oysa orada devam etsem kariyerime güzel bir başlangıç yapacaktım,belki şu an iyi bir yerlerde olacaktım.
Benzer çok olay yaşadım, kabul etsem yararıma olacak şeyleri neden bilmem reddettim :KK43:
Ya da enerjisi yüksek biriyimdir. tanıştığım insanlardan bana iş teklif edenler oluyor, mesela start-upu olan biri insanlarla yemek yiyip projesini anlatma içerikli halkla ilişkiler işi önerdi, hatta çok heyecanliydi benim dahil olmam icin. Gülümsedim geçtim. Sanki start-upun kendine hayrı yoktur gibi geldi, oysa çocuk gayet durumu iyi birisi.
Ya da bir de değil, iki ayrı kişi emlak danışmanı olmam için ısrarlı bir şekilde iş teklif etti, her ikisi de "tam sana göre,hem rahat rahat gezersin,iyi kazanirsin" dediler. Ama bana sanki yapamam gibi geldi, satış vs hiç benlik değil gibi. Ama belki de yapabilirim yani. Başlasam olmadı ayrilabilirdim de. Ama ne bileyim, hiç oralı bile olmadım, geçiştirdim.
Ya da tüm arkadaşlarım, astrologum, psikoloğum:) hatta kkdakki arkadaşlar bile seyehat üzerine bir sayfa açmamı söylüyorlar. Ama ona da hiç oralı olamıyorum :KK43:
Ya da aklımda basit tasarımlı ama indirilme ihtimali olan bir application fikri var. Aslinda uygulamami yaptırmak için uygun birini de bulabilirim, param da var. Ama onu da yapacağımı sanmıyorum :/
Online şekilde para kazanmak istiyorum,bir adım bile atamadım . Ne yapabilirim onu da bilmiyorum.
Zamanında proje yazım eğitimi almıştım. Öğrencilik yıllarımda da kendi projemizi sıfırdan olusturmustuk,aktif rol almistim. Bu tarz projeler yazmak istiyorum aslında, ama bir başlangıç noktam yok.
beni erasmus +'a gönderen arkadaşım bu işi yapıyor, aslında ona azıcık bahsetsem bu isteğimden belki bana yardımcı olabilir,hatta iş teklifi bile edebilir. Ama yanında asla konuyu açamıyorum,utanıyorum.
Gibi gibi gibi.
Bilincaltimda para kazanma kodlarim mi bozuk, neyim var, neden böyleyim bilmiyorum. Ama artık yaşım 32 olacak. Ve kesinlikle bu durumdan kurtulmak istiyorum.
bana bir önerisi olan var mı???

*Bu arada tembel biri değilim😅 tembellikten değil yani işleri kabul etmeyisim. Ne bileyim,bir sebepten kendime ket vuruyorum işte. Artık içten özgüven eksikliğim mi var, mal miyim bilmiyorum .
okuduğunuz için teşekkürler. Umarım kısa tutabilmisimdir
Ben sizi özgür ruh olarak algıladım yazını okuyunca. Sanki bütün gün ofis ortamı size göre değil. Tam bir turizmci potansiyeli var sizde. Dil var ,gezip görmüşlük var, vizyon var ,entelektüel bir havanızda var. Turizm acentesi kurabilirsiniz. Fakat ticaret bana göre değil derseniz tur rehberi olabilirsiniz. Turistleri gezdirirken de vido fotoğraf da paylaşırsınız sosyal mecralarda zamanla sayfalarınızda büyür iki işi bu şekilde yapabilirsiniz (bildiğim kadarıyla sosyal medyada fenomenlik vidolar fotoğrafların nasıl öne çıkar diye eğitimlerde var galiba tam emin değilim sadece duymuştum çok aktif değilim sosyal medyada o yüzden tam bilmiyorum bir araştırın derim )Bir turizm acentesinde iş bulursanız yükselme şansınız çok yüksek gibi geldi bana. Tabi ne iş yaparsanız yapın özellikle ilk zamanlar sürekli telkin edin kendinizi ben bu işi yapabilirim en iyisini yapabilirim ben başarılı olcam bu işte vb telkinlerle kendinizi ikna edersiniz iyi şanslar olsun😍

Bende yazılarını ve yorumlarını çok başarılı buluyorum.
Bu alanda yapabileceğin her işte çok başarılı ve mutlu olabilirsin bence.
Kendine ait bir sayfa olabilir tur rehberliği olabilir hatta yatırım danışmanlığı bile olabilir bu konuda çok çok iyisin bence para yönetimi ve insan ilişkilerinde.
Bu alanlarda bir işe yönelip bir yerden başlarsan devamı gelecektir.

burçlara inansam burcundan diyecem..
aynısının tıpkısı bir yengeç tanıyorum.
konfor alanınız kıymetli.
birde o iş olmaz o iş tutmazcılık var muhtemelen.
online iş yapıp para kazanmak istiyorsun elinde bir cevher var ama yeahh modundasın.

Enerjinizin yüksek olduğunu bugüne kadar yaptığınız yorumlardan anlamıştım zaten. Burada açılan konularda destekleyici tavrınızı ve yol gösteren yorumlarınızı da ayrıca takdir ediyorum 💙
Kurumsal bir fabrikada kısa bir çalışma dönemini istifayla sonlandırmış bir mühendis olarak gözlemlediğim kadarıyla satış, halkla ilişkiler gibi departmanlarda da çalışmak sabır istiyor ve eğer geçimsiz bir yöneticiniz varsa sizi tüketebiliyor. Yani kurumsallıktan ve sinir stresten uzak kalmakla bence doğru olanı yapmışsınız.
Aslında bir youtube kanalı açıp ordan devam edebilirsiniz eğer tutturabilirseniz iyi de kazanırsınız. Zaten gezip eğlenmeyi seven, dolu dolu bir insansınız, içerik üretmek sorun olmayacaktır sizin için. Kendiniz için en doğrusunu tercih edersiniz umarım, sevgiyle kalın.

Benim yorumlarından tanıdığım kadarıyla sen çok sosyal , aktif , girişken , hayatı seven , mantıklı birisin.

Yanlış anlama beni ama pek para kazanayım , şu kadar param olsun şunu yapayım bunu yapayım hırsı yok sende

Bir de ailenin durumu nasıl bilmiyorum ama anne baban hayatta ve baskıcı insanlar değiller
O yüzden “ illa bir işe gir çalış , düzenli gelirin olsun “ baskısını üzerinde hissetmediğin için bu zamana kadar kendini kariyer anlamda bir şeyler yapmaya mecbur hissetmemişsin diye düşündüm.

Ama merak ediyorum.
Sosyal medyada falan da çok görüyorum.
Bu çok gezenler , her gün başka bir ülkede olanlar nasıl yapıyor ?
Hem de hiç çalışmadan yaşıyorlar.
Acaba reklamla mı kazanç elde ediyorlar ?

Sen de sayfa açabilirsin diyeceğim ama çok var zaten
Onun için çok değişik kimsenin bilmediği yerlere gitmen lazım ki dikkat çeksin.

Yaşam koçu olabilir aslında senden.
Empati yeteneğin gelişmiş ve insanları yargılamıyorsun.
Düşünmez misin ?

Ben biraz özgürlükle alakalı olduğuna inanıyorum bir adım atmamanin zira yazdığın işlerin bir kısmı seni ofise mıhlayacak,sabah gidip akşam geleceksin. En basitinden agzın iyi laf yapıyor,sohbetin iyi bence gayrimenkul satabilirsin istersen ama istemiyorsun sonucta devamlılık gerektiriyor. Zaten denemeden de bilemezsin hangisinde başarılı olacağını.
Kendine uygun işi bulmamışsin ve paraya da ihtiyacın yok sanırım ondan öteliyorsun ama öte yandan bir ise başlasan maaş+ ek primin vs olsa eminim dört kolla sarılip çalışırsın sen epey tutumlu olduğunu tahmin ediyorum daha evvel yazdıklarından.
Bir adım atsan maddi anlamda tatmin olsan yine tuttuğunu koparırsın bence.

Bende yarattığın izlenimi yazayım ama çok karışık olabilir biraz kafan dağınık bugün 😅
Öncelikle çok detaylı düşünen, genel olarak birçok alanda fikir sahibi, çok alakasız x konuda bile bir şeyler okuyup fikir sahibi olan, hatalardan ders alan, kendinin kusurlarının ve olumlu yönlerinin farkında olan, araştırmacı birisin. Bu sebeple birisi sana ya bu sana çok uyar diye bir fikirle geldiği zaman sen kendini herkesten o kadar daha iyi tanıyor ve konuya zaten hakim oluyorsun ki, birisinin bir saat düşündüğü şeyi sen 50 saat düşündüğün için "yeterli bulmuyor, beğenmiyorsun ". Bunu istediğim gibi ifade edemedim, yani insanlar sana çok detaysiz düz geliyor. Ben daha iyisini zaten düşünürüm diyorsun ki bunu kibirden değil yani zaten böyle olduğu için düşünüyorsun. Dışarıya fikir verip, sana verildiğinde hemencecik almaman bu çok kalın beyin süzgecinden kaynaklı olabilir. Mesela normalde sen buraya bir soru sorduğunda aslında insanlardan gelen fikri değil de, gelen fikrin sende yakacağı ampulu ya da sende yaratacağı hissiyatı merak ediyorsun gibi geliyor. Yani yine kendi aklına ve iç gününe güveniyorsun. Bence arkadaş çevrene bakarsan da normal arkadaşların ve fikrine çok saygı duyduğun küçük bir grup diye keskin bir çizgiyle ayrılan 2 grup vardır. Herkesin vardır da mesela sen diğer gruba hiç fikir sormazsin, normal biri öylesine de olsa sorarken.

Bu potansiyel konusunda benzer dusuncedeyim. Keşke çok param olsa da ne istediğimi anlayacak kadar deneyebilsem her alanı. Ben de isterdim, su an sevmediğim bir mesleği yapıyorum ve yeni bir alana yönelme anksiyetem var. Maalesef titr benim için önemli olduğundan şu an olduğum pozisyonun altında kalmak da istemem ve böyle bir alana gelmek için de 6 sene bir daha okuyup çalışmam lazım 😅 senin böyle bir düşüncen yoksa eğer, deneyerek bulacağın bir x alanda çok paralar kazanabilirsin.

Kişisel tavsiyem😆 bence kendi işi olan yakışıklı gezmeyi seven bir iş insanı bul evlen. Adama dışarıdan bir gözle iş tavsiyeleri ver, iyice alsın yürüsün, tam bir danışman-organizatör kafan var. Bir yandan da gezi planları yap esinle gezmek için, nerden ev alsak nerde yatırım yapsak vs diye evin yükünü al bir yandan da kar ettirmis ol. Mis gibi hayat ama bil bakalım ne eksik 😆

Başarısız olma korkun vardır belki. Şimdi görece kötü işlerde çalışıp zorlanmıyorsun. Üstelik "benim potansiyelim var" diye kendini avutabiliyorsun. Çevren de aynı şekilde seni potansiyelli olarak görüyör.
Peki iyi bir işte çalışıp başarısız olursan? Ya sandığın gibi bir potansiyelin aslında yoksa? Ya çevren de seni başarısız görürse?
Içten içe bu korkuyu yaşıyor gibisin.

Sevgili Yengenc,

Yorumlarina ve enerjine bayiliyorum.

Seni tanidigim kadariyla sen aslinda yerlesik düzen insani degilsin. Hani derler ya “ havada bulup, tavada yemek”, senin istedigin aslinda bu. Sana ara ara gelip yoklayan o his, cevrenin, toplumun empoze ettikleri. O yuzden bence cok uluslu bir sirkete ceo olsan da kisa bir sure sonra tatmin olmayip birakacaktin.

Terapistinle konusmadin mi bu konuyu? O nasil yorumlamisti?

Yorumları okumadım yazan var mı bilmiyorum da acaba bilinçaltında özgürlüğünün kısıtlanacağı düşüncesi mi var?
İş=sorumluluk. Hangi işi yaparsan yap üstünde bi sorumluluk olacak ve kafana göre hareket edemiceksin. Bu olabilir mi? 🤔
Ben sizi özgür ruh olarak algıladım yazını okuyunca. Sanki bütün gün ofis ortamı size göre değil. Tam bir turizmci potansiyeli var sizde. Dil var ,gezip görmüşlük var, vizyon var ,entelektüel bir havanızda var. Turizm acentesi kurabilirsiniz. Fakat ticaret bana göre değil derseniz tur rehberi olabilirsiniz. Turistleri gezdirirken de vido fotoğraf da paylaşırsınız sosyal mecralarda zamanla sayfalarınızda büyür iki işi bu şekilde yapabilirsiniz (bildiğim kadarıyla sosyal medyada fenomenlik vidolar fotoğrafların nasıl öne çıkar diye eğitimlerde var galiba tam emin değilim sadece duymuştum çok aktif değilim sosyal medyada o yüzden tam bilmiyorum bir araştırın derim )Bir turizm acentesinde iş bulursanız yükselme şansınız çok yüksek gibi geldi bana. Tabi ne iş yaparsanız yapın özellikle ilk zamanlar sürekli telkin edin kendinizi ben bu işi yapabilirim en iyisini yapabilirim ben başarılı olcam bu işte vb telkinlerle kendinizi ikna edersiniz iyi şanslar olsun😍
Bak kilit cümle bu. “Muhasebe bizde değildi” Sen paranın döndüğü bir işi sevmiyorsun. Emlakçılık kesinlikle olmaz senin için. Bir ürünü satmak-pazarlamak sana uygun değil. İnsan odaklı bir iş yapmalısın sen. İletişimle alakalı herşey olabilir.
Basiretinin neden bağlandığına gelirsek bence girdiğin işte özgürlüğün kısıtlanacak diye endişe edip, girişim yapmıyorsun. Yoksa kafana cidden takmlş olsan hiçbir gücün seni durduracağını sanmıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam hali hazırda çalıştığın işi sırf gezmek için bırakmıştın. 🤔
Tur rehberliği senin için biçilmez kaftan. 👍🏻Benim arkadaşım vardı. Çocuk Türkiye’nin en iyi okullarından birinden bilgisayar mühendisliği mezunuydu. Çalışma hayatına girince masa başı işin kendine uygun olmadığını fark edip, tur rehberliğine başladı. Küba’ya heralde bir 20 sefer filan gitmiştir.
Hobi olarak keyif aldığın şeyi işin yapmaya çalış. O zaman uzun süreli olur.
Evet doğru hatırlıyorsun, ilk isimden 'simdi gezemiceksem ne zaman gezicem' diye istifa edip Avrupa'ya gitmiştim:) son isimden istifa ettiğimden beri beş ulke gezdim:)
Ama iki işim de bana uyan , kazancı güzel olan, kendimden bir şeyler katacagim tarzda işler değildi. "İş buldum,beni de aldılar. Çalışayım" tarzı islerdi.
Yirmilerim böyle gecti, açıkçası güzel de geçti.
Ama artık otuzlarimda ördek gibi oraya buraya kosmayacagim, daha düzgün bir iş hayatı istiyorum.
Tur rehberliğini genelde gönüllü olarak para almadan yapıyorum,uygulamalardan. Bazen de yabancı iş insanlarina mihmandarlik yapıyorum,eşlik ediyorum para kazanmak icin.
Aslında yeni istifa ettigim zamanda hazır kurlar böyle yuksekken free walking tour duzenleyeyim demiştim, basitçe şöyle bir şey. Belirlenen saatte bulusuyorsunuz,o kişi (rehber değil genelde öğrenciler yapıyor benim katıldıklarimda) sizi üç saat şehrin yürüme mesafesindeki kıymetli yerlerine götürüyor. Sonra istersen hiç para vermiyorsun, ama tabii ki bunu yapan yok..herkes bütçesi dahilinde, gönlünden geçen kadar bahşiş veriyor, 5 Eurodan başlayan.
En azından işsizlik günlerimde para kazanırım dedim ve harika bir istanbulluyumdur. Kendim hala şehiriçi turlara katılıyorum,yeni yerlerini görmek için. Hatta kafamda turumu bile planladım, "içecek molası saatinde istanbullu kartpostal dağıtırim, sonra isteyenler için yol üzerindeki tarihi postaneden mektupların gönderimini yaparız,hem anı kalir" diye detaylandirdim bile 😅 Amma ve lakin bunu yapmadım,çünkü nasıl başlayacagimi bulamadım.
Ya da bir platforma ilan verip bisiklet turu duzenleyebilirim turistler için güvenli ve manzarali bir rotada. Bunu zaten gelen turist arkadaşlara bedava yapıyorum:) para da kazanılabilir bir şey, çoğu insan şehri bisikletle gezmeyi ister. Ama hangi platforma böyle bir ilan veririm bulamadım.
Aslında normal hayatımda bir şeyi bulamayınca 'he bulamadım yoktur demek ki' diyip vazgeçen bir insan değilimdir ama sanirim iş konusunda bir ozguvensizligim var. Atak olamıyorum

Belki de bu kadar neşe dolu kalabilmenizin sebeplerinden biri de bu zamana kadar sahiplendiğiniz bir iş yapmamanız olmasındandır :d
Kesinlikle öyle. İşten ayrildigimdan beri beş yaş genclestim. Son isim stresli bir işti ve istemesem de bana da yansiyordu. Hatta bazen eski kk yorumlarımi görüyorum, atarlı atarlı yazmissam tarihe bakiyorum, çalıştığım işin stresli olduğu zamanlara tekabül ediyor genelde😂
İşten ayrildigimdan beri yeniden kendimi buldum, yeniden neşe doldum. Bir sürü sevdiğim şeye vakit ayırdım.
Ama yeter artık , böyle boş durmaktan da sıkıldım:) istiyorum ki bu sefer günleri sayacagim bir iş değil de kendimden katabilecegim, severek çalışacağım, istediğim zaman online olup Fink Fink dolanabilecegim bir isim olsun😇

Nereden başlayacağımi bilemiyorum belki de.
Mesela grafiker arkadaşım var, ona 3 yabancı popüler sitede üyelik açtırdım, işinin yanında yurtdışından freelance teklif alsın diye (onlardan değil henüz ama yerli sitelerden iş almaya başladı) . Hani grafiker olsam , yazılımcı olsam, tercüman olsam falan belki böyle bir başlardım ama kendim için başlangıç yolunu bulamıyorum, neyi nasıl yapabileceğim hakkında bir fikrim yok. Malesef etrafımda benzeri yollardan gitmiş , bana akıl verebilecek bir arkadaşım da yok.

Eski sevgilim şey demişti, onun evinde konaklayan bir turist kızın meslegi şeymiş, insanlar ayrılınca konusacak- devamlı arayıp darlayacak birinin eksikliğini hissediyor ya,özellikle Avrupa'da,bireyselligin yoğun olduğu yerlerde. Bu kızdan randevu alıyorlarmış, parayı ödüyorlarmis, online olarak kız onları dinliyormuş, bazen akıl veriyormuş. Ayrılık / ya da benzer kendini yalnız hissettiği sürecine yardımcı oluyormus.
Bana 'tam senlik bir is' demişti - bdv müdavimi olduğunu bilmeden😅 mesela bayıldım bahsettiği kıza, hem fikri çok güzel hem de bunu bir şekilde iş haline getirebilmis.
Bende bu yok maalesef

şimdi ben dijital nomadım özellikle bu aralar
ama ben o dediğin yazılım ve tercüme işlerinin ikisini de yapıyorum mesela (eğitimim ikisi de değil)

o yüzden şunu söylemem gerekir ki eğer "sadece para kazanmak için" böyle bir iş yapıp istediğim yerde yşayayım/gezeyim kafasındaysan bu işlerden en azından birini bir şekilde yparsın. ama zaman harcaman gerekir.

ben doğrudan bu işlere girmedim mesela. öncesinde 10 sene kadar saha tecrübem vardı (öğrenciyken de çalıştım, genel olarak da yurdışında çalıştım) . sahada çalışmış olmak alanda eğitimim olmadan direkt niş iş yapabilmeyi getirdi ama buna rağmen 3-4 sene nefes almadan çalıştım. dijital nomad kısmı sonradan ancak olabildi. müşteri portföyü oluşturmak, patrondur aracıdır olmadan direkt iş alabilmek ya da platformlar gibi saatine 3-5-10 dolar veren yerlerden değil direkt işverenden iş alabilmek...anca bunlar olunca dijital nomad oldum ben diyelim. --marka giyen çok harcayan filn biri değilim. fakat dar gelirli aile çocuğuyum benim kenarda bir 20-30 bin eurom olmak zorunda, evi arabayı almış olmak zorundayım kendi başıma çünkü ailemden 0 beklentim var, bir şey kalmayacak, ben onlara veririm yani öyle durumlar....o yüzden biraz kıtlık bilinci var hep tedbirliyimdir maddi olarak. kazanıp onu gezerek ezemem. önce 1. derece şeyler sonra birikim sonra kalanla gezme anca.

20lerimde ben de sırt çantasıyla geziyordum. ama sonra sonra mesela sağlık sigortan olmadan bir yere gitmek "yemiyor". sırt çantasıyla mescitte uyuyamıyosun -en son 6-7 sene önce yapmışımdır. daha da yapmadım yapmam da. çünkü yerimden kalamıyoum bu sefer ertesi güne. ya da dijital nomadsın ya işte sabaha iş yetiştiriyorsun öyle kşede uyuyayım gibi bir lüksün olmuyor ki.
dahası evlenmek çocuk yapmak isteyebilirsin? benim o yok da mesela senden o vibe'ı da alıyorum... kısaca öyle hooop dijital nomad oldum ben diyebilecek kaç kişi vardır bilmiyorum.

bu online dert dinleyicis modeli güzelmiş de bizim toplumumuzsa only fans'cı soyungan tayfa hariç online şeylere para veren kaç kişi var ben bilmiyorum. ben biraz boomer kuşağı kafadayım bu konularda sanırım. biz bu işleri bedava yapan insanlarız ya :KK70: popüler influencer'lar ve escort benzeri tayfa hariç hakketen böyle bariz bir iş (sdediğin gibi grafik tasarım, yazılım, tercüme gibi) yapmadan online'dan para kazanabilmek tr'de ne denli mümkün?

Yengençcim bir Yengeç olarak kendince çılgınlıkların olsa da konfor alanından temelli çıkmak ürkütüyor bence.
burçlara inansam burcundan diyecem..
aynısının tıpkısı bir yengeç tanıyorum.
konfor alanınız kıymetli.
birde o iş olmaz o iş tutmazcılık var muhtemelen.
online iş yapıp para kazanmak istiyorsun elinde bir cevher var ama yeahh modundasın.
Yükselenim oğlak ama, çalışkan-iskolik insnalarin burcu 🐐

Yükselenim oğlak ama, çalışkan-iskolik insnalarin burcu 🐐
olsun

şu anda benim de yeni başlayan 2 ayrı projem var
ve resmen aylardır erteliyorum
ki asla ertelemem ve işkoliğim ben net.

ama halihazırda bir işi sürdürüyorum zaten yoğunum ve kazanıyorum da
avrupadayım şu anda geziyorum da
e zor geliyor
başlasam biliyorum ki tatmin olacam ama çoooook uğraşacam yani öğrenmem gerkeen çok şey var çok zaman istiyor
e yemiyor.

her çalışkan disiplinli insan "kolay başlar" diye bir şey yok
ben zor başlayanlardanım mesela -ben akrebim astrolojiyle çok işim yok ama ilgilenen bir arkadaş benim haritamın zor başlamakla çok uyumlu olduğunu söylemişti. başlasam ypıyorum ama başlamak zor benim için....başlamak zor + öğrenme eğrisini de sevmiyorum...mükemmel şekilde yapabilmek isiyorum. öğreniken de o olmuyor. bu da beni aşağı çekiyor.

Aynı durum bende de var.bir şeye başlmaktan korkuyorum ya başarısız olursam diye.içimde o cesaret yok.ya en iyisi olucak ya da hiç.mesela elimin lezzeti güzeldir.yapdığım pastaları çevremdekiler çok beyenir.hatta kuzenim söyledi evden pasta yapıp satmamı.müşteriler ben bulurum dedi onun çevresi çok geniş.yok ya pastanedekiler gibi olmaz,beyenmezler deyip yapmadım.ama evden bunu yapanlar var.tadına bakınca o kadar da güzel olmadığını ama yine de satış yapdıklarını görüyorum.senin yazdıklarıdan gayet başarılı ola bileceğini görüyorum aslında.her kese her konuda fikir veriyorsun.

Y Yenge
Merhaba, yeni bir konuyla geldim
Söz bunu kısa keseceğim,kimseyi yormayacagim:)
Ben kendimi çok severim. Aklına koyduğunu yapan biriyimdir. Cesurum, bir şey yolunda gitmediyse hemen yeni bir alternatif bulurum, iyiyi düşünür iyiyi çekerim. Bu aşkta böyle, arkadaşlıkta böyle, sosyal hayatta böyle.
Mesela gönlümden geçen tüm ülkelere-sehirlere tek başıma ve (dilim / deneyimim olmadığı zaman bile) giderim. Asla korkmam. Ya da deprem oldu,benim de azıcık arama kurtarma eğitimim var. bir saniye bile düşünmedim - nasıl bir yere gideceğimi nerede kalacağımi bile bilmeden yola çıktım. Ya da biri bana hobisinden para kazanmak istediğini söylesin ona öyle gaz veririm ki, yararlanabileceği siteler bulurum,beraber yol haritası çizeriz,destek olurum.
Hah, zurnanın zırt dedigi yer de hayatımın her alanında böyle biri olmama rağmen iş - kariyer konusunda kesinlikle inanılmaz pasifim.
Algılarım kapalı sanırım.
Hep potansiyelimin altında işlerde çalıştım .
Hiç bir fırsatı değerlendiremiyorum.
Mezun olmadan önce beş yıldızlı bir otelin insan kaynaklarinda staj yapmistim. Kadın beni çok sevdi, "seni yardimci olarak alayım,bana zaten xy'den teklif var. Ben gidince yerime gecersin" demişti. Ama kadının maaşı düşüktü,ailem de dönmemi istiyordu. 'İstanbul'da daha iyisini bulurum' diye kabul etmedim. İstanbul'a dönünce bulamadım da😂 hiç bölümümle alakası olmayan salak bir yerde işe başladım. Oysa orada devam etsem kariyerime güzel bir başlangıç yapacaktım,belki şu an iyi bir yerlerde olacaktım.
Benzer çok olay yaşadım, kabul etsem yararıma olacak şeyleri neden bilmem reddettim :KK43:
Ya da enerjisi yüksek biriyimdir. tanıştığım insanlardan bana iş teklif edenler oluyor, mesela start-upu olan biri insanlarla yemek yiyip projesini anlatma içerikli halkla ilişkiler işi önerdi, hatta çok heyecanliydi benim dahil olmam icin. Gülümsedim geçtim. Sanki start-upun kendine hayrı yoktur gibi geldi, oysa çocuk gayet durumu iyi birisi.
Ya da bir de değil, iki ayrı kişi emlak danışmanı olmam için ısrarlı bir şekilde iş teklif etti, her ikisi de "tam sana göre,hem rahat rahat gezersin,iyi kazanirsin" dediler. Ama bana sanki yapamam gibi geldi, satış vs hiç benlik değil gibi. Ama belki de yapabilirim yani. Başlasam olmadı ayrilabilirdim de. Ama ne bileyim, hiç oralı bile olmadım, geçiştirdim.
Ya da tüm arkadaşlarım, astrologum, psikoloğum:) hatta kkdakki arkadaşlar bile seyehat üzerine bir sayfa açmamı söylüyorlar. Ama ona da hiç oralı olamıyorum :KK43:
Ya da aklımda basit tasarımlı ama indirilme ihtimali olan bir application fikri var. Aslinda uygulamami yaptırmak için uygun birini de bulabilirim, param da var. Ama onu da yapacağımı sanmıyorum :/
Online şekilde para kazanmak istiyorum,bir adım bile atamadım . Ne yapabilirim onu da bilmiyorum.
Zamanında proje yazım eğitimi almıştım. Öğrencilik yıllarımda da kendi projemizi sıfırdan olusturmustuk,aktif rol almistim. Bu tarz projeler yazmak istiyorum aslında, ama bir başlangıç noktam yok.
beni erasmus +'a gönderen arkadaşım bu işi yapıyor, aslında ona azıcık bahsetsem bu isteğimden belki bana yardımcı olabilir,hatta iş teklifi bile edebilir. Ama yanında asla konuyu açamıyorum,utanıyorum.
Gibi gibi gibi.
Bilincaltimda para kazanma kodlarim mi bozuk, neyim var, neden böyleyim bilmiyorum. Ama artık yaşım 32 olacak. Ve kesinlikle bu durumdan kurtulmak istiyorum.
bana bir önerisi olan var mı???

*Bu arada tembel biri değilim😅 tembellikten değil yani işleri kabul etmeyisim. Ne bileyim,bir sebepten kendime ket vuruyorum işte. Artık içten özgüven eksikliğim mi var, mal miyim bilmiyorum .
okuduğunuz için teşekkürler. Umarım kısa tutabilmisimdir
Yengeç sorcaktım unuttum
Astroloğun kim :))

X