Pratik Verev Tunik Kesimi

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.775
60
7.jpg

MALZEME SEÇİMİ: Dökümlü durmasını sağlayacak kumaşlar tercih edin. Penye, jarse, krep, sandy, şifon, ipek ve bunlara benzer dökümlü kumaşlar. Benim kumaşım içi polarlı penye.
KAÇ METRE KUMAŞ? Tuniğinizin boyunu kaç cm istiyorsanız 2 katı kumaş gerekiyor. Kumaşın eni 150 cm olacak. Benim kumaşım 2 metre.

NOT: ÖLÇÜLER 36-38 BEDENLERE GÖREDİR. KOL VE YAKA ÖLÇÜLERİNDE KENDİ ÖLÇÜLERİNİZİ DİKKATE ALINIZ.
1.jpg

Önce kumaşı ikiye katladım ve 1 metreye düştü. Sonra tekrar katladım ve 150 cm 75 cm olmuş oldu. Kumaşımız şu an tam 4 kat! 100 cm olan kısım ön ortası, kat kat duran 75 cmlik kısımlar kol olacak.
2.jpg

Yaka genişliği size kalmış. Ben 9cmden kestim. 18 cm oldu. Birer cm de içe kıvırılacak yani sonuçta 20 cm olacak. Bunları hesaba katarak yaka genişliğini ayarlayın. 2. resimdeki riganız yoksa aynı şekli elle de verebilirsiniz, çok da fark etmiyor.
3.jpg

Kumaşın geriye kalan kısmı omuz ve kol boyu olacak. Daha kısa isterseniz kısaltın ama dökümlü daha koş duruyor.
Bilek genişliği; bileğinizin ölçüsünü aldınız, bolluğunu keyfinize göre ayarladınız. Ben 12 cm genişlik istedim ve yarısını 6cmyi işaretledim.
4.jpg

Kol altının ne kadar geniş olacağı da size bağlı, daha bol ve yarasa kol yapabilirsiniz. 52cm kol altına denk geliyor. 19cm omuz düşüklüğü için ideali ne dar ne geniş.
5.jpg

Etek ucunun verev olması için 20cm yukarıda bıraktım. Asimetrik olsun derseniz etek ucunu dümdüz bırakabilirsiniz. Bu rigadan yoksa elinizde mutlaka edinin, çok amaçlı ve gerçekten ihtiyaç.
6.jpg

Kesmeden önce mutlaka iğnelerim. Kayma riskini azaltır. Özellikle şifon ve ipekli tarzda kumaşlarda şart.
Kol altını resimdeki gibi çıtlatmayı unutmayın.
7.jpg
8.jpg

kat açtıığınızda görüntü böyle. Kumaş hala 2 kat; ön ve arka. Sarı çizgiler dikilecek kenarlar. İster etek ucundan, ister kol ucundan başlayın dikmeye.
9.jpg

Kol altını diktikten sonra sökülmeyecek şekilde biraz daha çıtlatabilirsiniz. Sökülmemesi için elle sürfilesini yapın. Kumaşım penye olunca hiç sorun olmadı.
10.jpg

Etek ucu ve kollar ilk resimdeki gibi düz dikiş. Penye dikişi yapabiliyorsanız ne güzel. Ben düz diktim.
Yakaya gelince... normalde biye kullanırım ama özellikle kolaya kaçtım, hem size pratik olsun hem de bana :KK66: Birer santimlik makas attım önce.

12.jpg

Sonra içe katlayıp düz diktim. Kenarlara daha özenli davranmak gerekti. Son olarak kenarlı elle içerden sağlamlaştırdım.
8.jpg

nebihanakca.com

X