Premature Bebekler preklampsi gecirmis annelerin dikkatine !!

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

mihrimah56

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2015
44
15
32
Arkadaslar ben 2016 yilinda gebelik zehirlenmesi sebebiyle erken dogum yaptim 32.hafta 29 hafta uyumlu. cok sukur kizim zorlada olsa allahin izniyle yasadi. Fakat 2. cocuk olmadan once gidip rutin bi kontrol yapmam gerektigini demisti doktorum velhasil nefroloji doktoruna gittim bana gebelik zehirlenmesi bobrek yetmezligine sebeb olabiliyormus ve ikinci hamilelikte preklambsi gecirme riskin var surekli kontrol gerkiyor tekrar gecrirsen bobregin bu sefer hasar gorebilir dedi ve tuhafdir ki kadin dogum.doktoru bana kalbini gostermeden hamile kalmayi dusunme demisti onuda aractirdim ve kalp yetmezligi gibi hastaliga bile sebep olabiliyormus o yuzden gebelik zehirlenmesi geçiren anneler lutfen gidip rutin kontrol yapin akciger karaciger kalbinize bobreklerinize bakin ve hamile kalirsaniz duzenli takipte olun. son bisey zehirlenme geçirip bu hastalıklara uğrayan oldu mu ???

Ben doğumdan hemen sonra kalp doktoruna gittim muayenemde hamdolsun sorun çıkmadı. Doktor zaten bu gebelikle alakali ve çoğu hastada sorun çıkmaz demişti. Böbrek olayini yeni duydum.

Arkadaslar ben 2016 yilinda gebelik zehirlenmesi sebebiyle erken dogum yaptim 32.hafta 29 hafta uyumlu. cok sukur kizim zorlada olsa allahin izniyle yasadi. Fakat 2. cocuk olmadan once gidip rutin bi kontrol yapmam gerektigini demisti doktorum velhasil nefroloji doktoruna gittim bana gebelik zehirlenmesi bobrek yetmezligine sebeb olabiliyormus ve ikinci hamilelikte preklambsi gecirme riskin var surekli kontrol gerkiyor tekrar gecrirsen bobregin bu sefer hasar gorebilir dedi ve tuhafdir ki kadin dogum.doktoru bana kalbini gostermeden hamile kalmayi dusunme demisti onuda aractirdim ve kalp yetmezligi gibi hastaliga bile sebep olabiliyormus o yuzden gebelik zehirlenmesi geçiren anneler lutfen gidip rutin kontrol yapin akciger karaciger kalbinize bobreklerinize bakin ve hamile kalirsaniz duzenli takipte olun. son bisey zehirlenme geçirip bu hastalıklara uğrayan oldu mu ???

Ben okuyunca çok şaşırdım benimde gebelik zehirlenmesi ile dogumum gerçekleşti hatta ikinci çocugu düşünüyorum sonra yaşadıklarım geliyor aklıma vazgeçiyorum ben böle birşey duymamıştım gerçekten daha çok endişelendim 😔

Ben okuyunca çok şaşırdım benimde gebelik zehirlenmesi ile dogumum gerçekleşti hatta ikinci çocugu düşünüyorum sonra yaşadıklarım geliyor aklıma vazgeçiyorum ben böle birşey duymamıştım gerçekten daha çok endişelendim 😔

Ben doktoruma güveniyorum ve bana sadece kalbe git dedi. Velki de o eklampsi ye gecenler içindir. Siz ne zaman dogum yapmistiniz?

Bende 19 ay oldu. 34 de aniden yukseldi ve 20 ile bebeğimi aldilar 1 hafta kuvezde kaldı şükür iyiyiz ama o gunu hic unutamiyorum:KK43:
benimde 29 haftalıktı suyu bitmiş gelişimi durmuş kalp yavaş atıyordu kalbi yavaş atmaya başladı aniden ameliyatta aldılar kalp masajı ile tekrar yaşadı 42 günde küvözde kaldı bende 1 hafta hastanede yattım bende hiç unutamıyorum canım gözleri görmüyordu ROP Muanesi oldu gözlerinden iğne vuruldu

benimde 29 haftalıktı suyu bitmiş gelişimi durmuş kalp yavaş atıyordu kalbi yavaş atmaya başladı aniden ameliyatta aldılar kalp masajı ile tekrar yaşadı 42 günde küvözde kaldı bende 1 hafta hastanede yattım bende hiç unutamıyorum canım gözleri görmüyordu ROP Muanesi oldu gözlerinden iğne vuruldu
Ahh kuzum simdi nasil?

bilgilendirmen için teşekkür ederim yeni gördüm yazınızı..
ilk gebeliğim 2016 yılında oldu 33+4 te preeklampsi yüzünden erken Doğum yaptım.. çok zor ve acı günlerdi şükür atlattık normale döndük.. Doğumdan 1,5 sene sonra böbrek ağrısına benzer ağrılarım başladı belimde ama bel ağrısı da olabilir artık emzirmekten bitap düşmüştüm tüm yük belime biniyordu.. ama üstelemeyince doktora gitmedim.. kazara derler ya 2. Ye hamile kaldım :) şimdi 25. Haftanın içindeyim.. bazı ilaçlar kullanıyorum işte kan sulandırıcı,kalsiyum,magnezyum,karışık vitamin hapı,kan hapı gibi.. tuz yasak tabi doktorum yasakladı tedbir amaçlı.. şu an iyi gidiyor ama bu hastalık ne zaman nükseder bilinmiyor.. insallah vaktinde doğururum.. mutlaka Doğumumdan sonra böbreklerle alakalı bi muayene olacağım.. şu an bi problem olduğu için değil de tedbir amaçlı yani.. eğer vaktinde doğurursam ki 36. Haftaya geldikten sonra bi problem olmaz.. yazarım sizlere de..

Ben de 20 Mayısta preeklampsi ve hellp sendromu geçirdim, üstelik atopik cinsi ve tamamen şansıma hayattayız şu an. 29 haftalık doğum yaptırdılar, bütün değerlerim çok ciddi sıkıntılıydı ve çoklu organ yetmezliği başlamıştı ki çok şükür bir şekilde şimdilik atlattım. Donanımlı bir hastene ya da konunun uzmanı yoksa anne ve bebek için çok ciddi bir durum.. Benim tamamen tatil için gittiğim bir yerde şansıma ortaya çıktı yoksa yaşadığım yerde bunların hiçbirisi yoktu. 1 gün daha gecikseydik bebeğim ve ben hayatta olmayabilirdik. Hafif preeklampsi kontrol altında tutulabiliyormuş, endişelenmeyin ama sıkı takibi kesinlikle aksatmayın..

20 mayısta gebelik zehirlenmesiyle 33+5 doğum yaptım çok odemim vardi bebegim kuvozde hala. Dogum sonrası bile tansiyonum hala çok yüksekti idrar testinde protein yüksek çıkıyordu kalbime baktirdim sorun çıkmadı bobreklerime baktirdim birsürü taş cıktı kanalları tıkamaya başlamış hemen lazerle büyük bir kısmını kirdirdim. Tansiyonumda düşmeye başladı odemlerimde gitti ama ama doğumdan beri bacaklarım ve kollarım çok kaşınıyor mahvetti kaşıntı yaralar içinde kaldım kremler alerji hapları etki etmedi.

Erken dogum yapanlar tekrar erken dogum yaşayabiliyormuş bizZat ikinci kez yaşadım kanıtlandı ama bu sefer ben işimi doktorlara bırakmadım ilk gebelikte ne yasadim biliyordum tetkikteydim sıkı kontrol gittim her 15 günde idrar ve kan tahlil oldum bebeğin boy ve kilosunu sürekli sordum ve son gidişimde doktor suyu biraz azalmış kilosu 1 hafta geri deyinxe kırmızı sinyal verdi bana hemen durumu hatırlattım doktora ciddiue alıp tekrar bakinbakınca kordonlardan bebeğe kan akışı gitmediğini anladı nst bağlandı çok zayıf çıktı 9 gun hastanede yattım iki defa cige r iğnesi vuruldu serumlar derken oğlum 33 hafta doğdu erken ama en azından bana zarar vermeden ciğerlerini toplayarak çıktı tedbirli olun anneler her zaman kontrol sizde olacak

Erken dogum yapanlar tekrar erken dogum yaşayabiliyormuş bizZat ikinci kez yaşadım kanıtlandı ama bu sefer ben işimi doktorlara bırakmadım ilk gebelikte ne yasadim biliyordum tetkikteydim sıkı kontrol gittim her 15 günde idrar ve kan tahlil oldum bebeğin boy ve kilosunu sürekli sordum ve son gidişimde doktor suyu biraz azalmış kilosu 1 hafta geri deyinxe kırmızı sinyal verdi bana hemen durumu hatırlattım doktora ciddiue alıp tekrar bakinbakınca kordonlardan bebeğe kan akışı gitmediğini anladı nst bağlandı çok zayıf çıktı 9 gun hastanede yattım iki defa cige r iğnesi vuruldu serumlar derken oğlum 33 hafta doğdu erken ama en azından bana zarar vermeden ciğerlerini toplayarak çıktı tedbirli olun anneler her zaman kontrol sizde olacak
Merhaba ben üç çocuk doğurdum ilk gebeliğim 2000 yılında preklemsi geçirdim 32 haftalık bir erkek bebeğim oldu iki hafta yoğun bakımda arada ayrı özel bir oda arasında geçirdim uzun süre baygın bilincim kapalı her yerim şiş sürekli uyku halinde kalmışım kendime gelince bacaklarım yüzüm tanınmayacak halim vardı ayna da yabancı biri var sandım doğum sonrası bebeğimi 10 sonra kaybettim nedeni preklemsi sırasında havale geçirme tarzında ağzımdan köpükler çıkmış tansiyon 13/19 dil altı vermişler bu sırada bebek etkilenmiş yaşasa da beyinde hasar olduğu için sakat kala bilirmiş 2 yıl ardından tekrar bebek istedim ama doktorlar sakıncalı olduğunu yapmamam gerektiğini söyledi ben özel muayenesi olan bir doktora gittim ve ilaçlar bu durum olmaz dedi ve kontrollü gebe kaldım 38 haftalık bir kızım oldu bu süre içinde çok ilaç kullandım bebek aspirini maknezyum gibi şeyler vitaminler kilo almama dikkat etkiler toplam 7 kilo aldım 38 haftalık doğum oldu ilk bebek gibi sezeryanla oldu ama yıllar geçti kızımda bir sorun çıktı 1. Yaşına geldi konuşma geriliği yürümede tembelik 4 yaşına geldi konuşması çok geride gözünün içine bakıp ne anlatmaya çalışıyor diye kendimi paralıyordum o kadar doktora gittik bişey yok dediler ama çok ileriki yıllarda gebelik sırasında ki ilaçların iyot eksikliğinin zararları çıktı yani zeka geriliği bunu 13 yaşında buldular o kadar doktora gittim fark ettiğim şeyi bir RAM buldu neyse 3. Gebelik ise nede olsa 2. De bişey olmadı bir kardeş olsa kızıma tek kalmasın diye aynı doktora gittim ve kontrollü bir gebelik başladı nede olsa bişey olmaz düşüncesi vardı takii 27. Haftaya girince bir gün aniden bacaklarım şişti tansiyon 9/14 içime bir şey oturdu hemen hastaneye gittim idrar tahlili yapıldı +++ sonuş durumum kötü doktorumu aradım ne yapmam gerekiyor diye telefon da tek söylediği şey ordan çabucak uzaklaş kendini tıp fakültesi hastanesine git demesi bendeki sonuçla gittim gidene kadar tansiyon 12:17 ve vücut da bir titreme geçmiş doğumlarımı söyledim ve tek dedikleri şey neden bunu yaptın sana demediler mi bir daha asla çocuk yapma gebelik zehirlenmesi yaşıyorsun dediler yoğun bakımda her doğum için hazırda 1 hafta bekledim sonra doğum oldu bebek 1 kilo doğdu sonrası bebek için özel destek yapıldı yani iyi bir hastane olmalı 10 gün makinaya bağlı nefes aldı sonra deneme sonrası da 30 gün kuvezde kaldı bir bıç kilo oldu 40 günlük eve aldık ama bu yaşadıklarım zor yıllardı ilk çocuk önemli lütfen tansiyon şeker gibi durum varsa gebelik tehlikeli

X