Premature Bebekler Prematüre Bebek Takipleri

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
suzancım sagol canım .....acıkcası bende fantomalt protıfar kullndım oeduasur verdı drum bu ıkı ay gercekten cok faydası olmadı ama kumaları neredeyse yok pedıasurden sonra bunu farkettım cok kusuyolardı cok sukur ıyıyız artık cok kılolu zaten olmasınlar ama toparlasınlar dıye kullanıyorum dr bıraz daha alsınlar dıyo su an sanırım dokuzbucuk olmusuzdur saglık olsun onemlı degıl .....ama normal beslenmeye gecemedık senınkı tam ne kadarlık oldu hala mama tarzındayız sanırım daha var ...kraker meyve yıyolar ellerınde ama ekmek veya kahvaltı yapmıyolar ıyı olurdu muhallbıden kurtulurduk artık ....tum bebeklere saglık versın rabbım ....beklemek cok zor ...

slm arkadaşlar hepinize geçmiş olsun benim bebeğimde 26 mayıs 2010 da dünyaya geldi 28 haftalık 1030 gr doğdu 2 buçuk ay küvezde kaldı çok savaşlar verdik oksijene bağlıydı çoğunlukla evede oksijenle çıktık ama çok şükür gerek duymadı kullanmadık hiç çıktıktan sonra rop muyanesi oldu rsv aşısı var 5 ay boyunca vuruldu bağışıklık sistemi için hasta olmaması için başında ve poposunda hemanjiom var cerraha getirdik önemli bişey değil dedi kendiliğinden geçer dedi 6 yaşına kadar geçmezse ameliyat olur dedi..yürütece koyduk poposundaki tahriş oldu ameliyat oldu çok şükür iyi geçti...bebişim çok şükür sağlıklı iştahıda gyet yerinde henüz dişleri çıkmadı ama eline ekmek veriyoruz yiyo ısırıyo düzeltilmiş ayı 10 aylık birde arada gelişim uzmanın getiriyorum çok şükür iyi gidiyo herşey....

BENİ BİRCE35 olarak biliyorsunuz
28 haftalık ikizlerim vardı biri 49 diğeri 120 gün hastanede yatmışlardı beraberce çok dualar etmiştik
şimdi düzeltilmiş 8 aylıklar kronolojik 10 aylıklar evdeler ve gayet iyiler biri 8 diğeri 7kg civarındalar
şimdi suzandan,delmden güzel haberler okudum çok mutlu oldum aynı dönem bekliyorduk kuzuları çok şükür kucağımıza aldık Allah bekleyen tüm annelerin kollarını boş bırakmasın

benim bebeğimde 28 haftalık dünyaya geldi.düzeltilmiş 4.5 aylık.sizin bebekleriniz bu aylarda neler yapabiliyordu acaba.bizim burda fakülte yok bu yüzden 2 ayda bir özelden nörolağa gidebiliyoruz.biraz pahalı malum şimdilik 2 defa gidebildik.bize belli bi hareket vermedi doktorumuz sizlere ne gibi hareketler verdi doktorlarınız arkadaşlar ve bebekleriniz bu aylarda neler yapabiliyo?

merhabalar benim sizlere sormak istediğim sorular olacak oğlum şuan 2.5 aylık ancak düzeltilmiş 1 aylık. küvezde kalıdığı süre içersinde beyin,ciğer kalp, iç organları vs tüm herşeyi ayrıntılı incelenmiş ancak forumlarda okuduğum kadarıyla bazı başka testlerden bahsedilmiş biz yenidoğan doktoruna gidiyoruz küvezde ilgilenen doktoruna ondan başka bi doktora götürmedik daha doğrusu bizi herhangi bir yönlendirme yapmadı acaba bu bahsedilen testler için zaman geçmesi mi bekleniyor nörolaga falan da götürmüş bazı arkadaşlar kafam çok karıştı bazı şeyleri ihmal etmek istemiyorum.birde doktorumuz çevrenizdeki akranlarıyla kıyaslamayın bebeğinizi 2 yaşına kadar dedi yoksa üzülürsünüz dedi. gelişimini nasıl takip edicem. şuan 2.5 aylık ama 2.5 aylık bir bebeğin yapabileceği şeyleri sanırım yapamıyor henüz.sizlerin yardımına ihtiycım var.beni bilgilendiriseniz sevinirim.

arkadaşım geçmiş olsun öncelikle, bebeğinizi düzeltilmiş ayına göre takip edin, düzeltilmiş 1 aylık bebek ancak şuan kafasını tutmaya çalışır, nörologlar genellikle düzeltilmiş 3 aydan sonra görmek istiyorlar, sıkıntı yapmayın acele etmeyin zamanla herşey yoluna girecek , benim oğlumda şuan düzeltilmiş 7 aylık gelişimide ona göre gidiyor

merhabalar benim sizlere sormak istediğim sorular olacak oğlum şuan 2.5 aylık ancak düzeltilmiş 1 aylık. küvezde kalıdığı süre içersinde beyin,ciğer kalp, iç organları vs tüm herşeyi ayrıntılı incelenmiş ancak forumlarda okuduğum kadarıyla bazı başka testlerden bahsedilmiş biz yenidoğan doktoruna gidiyoruz küvezde ilgilenen doktoruna ondan başka bi doktora götürmedik daha doğrusu bizi herhangi bir yönlendirme yapmadı acaba bu bahsedilen testler için zaman geçmesi mi bekleniyor nörolaga falan da götürmüş bazı arkadaşlar kafam çok karıştı bazı şeyleri ihmal etmek istemiyorum.birde doktorumuz çevrenizdeki akranlarıyla kıyaslamayın bebeğinizi 2 yaşına kadar dedi yoksa üzülürsünüz dedi. gelişimini nasıl takip edicem. şuan 2.5 aylık ama 2.5 aylık bir bebeğin yapabileceği şeyleri sanırım yapamıyor henüz.sizlerin yardımına ihtiycım var.beni bilgilendiriseniz sevinirim.

her bebek için aynı şeyler yapılcak diye bi kural yok cnm benim bebeğimde şu an düzeltilmiş 7 aylık hastane takibi içinde sadece nöroloğa bizde gitmedik herhangi bi şekilde git diyende olmadı onu ancak gerek görürlerse yolluyolar diye biliyorum ayına göre bişey yapmıyo diye üzme kendini bebeklerimiz normal bebklerle kıyaslanamaz o zaman psikolojin kötü olur herşeyi oluruna bırak sağlıklı olsunda geç yapsın hiç önemli deil onlar yaşama öyle sıkı tutunuyolarki bu kadar geç yapmalarınıda takmamak lazım

kızlar benim bebeğimde 33 haftalık gelişme geriliğiyle doğdu. doğdugunda 29 haftalık boyutunda 1520 gr dı. şimdi düzeltilmiş 8 aylık. bazı hareketler düzeltilmiş aya göre bile geç sanki. hala desteksiz oturamıyor. ama akıl olarak cok zeki buluyorum kızımı. yabancıyı tanıyor. geçmişte yasadığı sevmediği bi olayla karşılasınca ağlıyor.örnegin hastaneye gittiğinde ağlıyor. dışarı çıkmam için kafasını çeviriyor. sizlerin bebeklerinizde de düzeltilmiş yaşa göre yine de geri olduğu hareketleri varmı. daha mı geç ulaşıyorlar bazı şeylere acaba. kızım oturamasa da cok güzel ayakta duruyor. koltuğa tutunarak dakikalarca kalabiliyor. bu oturamaması beni çok üzüyor

Kızlar Selam,
28 haftalık gebelik zehirlenmesi nedeniyle 820 gram doğum yaptım.Bugun 31 .gün.Ancak akciğerinde enfeksiyon oldu ve solunumdan halen çıkartamadılar.Bana bugün bir tehlike var mı diye sorduğumda ``taburcu olduğunda ek solunum cihazıyla olur``dedi.Kafama takılan böyle bu duurmda neden hastanede tutup,tedavi etmezler?Acaip korkuyorum..Ne olur biri bana akıl versin..

arkadaslar bende bişey öğrenmek istiyorum bende 34 haftalık doğum yaptım 1960 gram doğdu bebeğim 1 aylık oldu kilosu 2450 suanda sizce kilo gelişimi normalmi cok merak ediyorum bana azmıs gibi geliyor herkes ayda 1 kilo alması gerektiğini söylüyor....lütfen cevap bekliyorum
:26:

arkadaslar bende bişey öğrenmek istiyorum bende 34 haftalık doğum yaptım 1960 gram doğdu bebeğim 1 aylık oldu kilosu 2450 suanda sizce kilo gelişimi normalmi cok merak ediyorum bana azmıs gibi geliyor herkes ayda 1 kilo alması gerektiğini söylüyor....lütfen cevap bekliyorum
:26:

selam canım hayırlı olsun öncelikle. bebeğin küveze girdimi.1.960 r doğdu ama ilk doğduktan sonra kilo kaybı oluyor ya kaça düştü. doktorlar 600grdan fazla alırsa kilo alımı normaldir diyor.peki nasıl besliyorsun bebeği. çok soru sordum biliyorum ama bende 34 haftalık 1.260 gr olarak doğum yaptım oğlumu.biz 3 kilo oluncaya kadar eoprotin kullandık anne sütüne katılıyor anne sütü zenginleştirici. ayrıca mama veriyorsan ki ben 2 kez veriyorum geceleri prematil kullandım inan çok çabuk kilo aldı doktoru bile şaşırdı 20 gün olmadan 900 gr almıştı oğlum.10 günde 1 sağlık ocağına tarttırıyorum bizimkisi fazla kusuyor da doktoru kilo alıyorsa problem değildir diyor onun için sık tarttırıyoruz geçen 10 gün öncede 600 gr almıştı 10 günde.sende nasıl beslediğini söylersen tavsiyeleri doktorunuzlada paylaşırsın olur derse kullanırsın.

selam canım hayırlı olsun öncelikle. bebeğin küveze girdimi.1.960 r doğdu ama ilk doğduktan sonra kilo kaybı oluyor ya kaça düştü. doktorlar 600grdan fazla alırsa kilo alımı normaldir diyor.peki nasıl besliyorsun bebeği. çok soru sordum biliyorum ama bende 34 haftalık 1.260 gr olarak doğum yaptım oğlumu.biz 3 kilo oluncaya kadar eoprotin kullandık anne sütüne katılıyor anne sütü zenginleştirici. ayrıca mama veriyorsan ki ben 2 kez veriyorum geceleri prematil kullandım inan çok çabuk kilo aldı doktoru bile şaşırdı 20 gün olmadan 900 gr almıştı oğlum.10 günde 1 sağlık ocağına tarttırıyorum bizimkisi fazla kusuyor da doktoru kilo alıyorsa problem değildir diyor onun için sık tarttırıyoruz geçen 10 gün öncede 600 gr almıştı 10 günde.sende nasıl beslediğini söylersen tavsiyeleri doktorunuzlada paylaşırsın olur derse kullanırsın.

canım 1 hafta küvezde kaldı anne sütüyle besliyorum doktor e protein verdi bizede 1 hafta kullandım ama o sürecte memeyi istemedi 1 hafta sonra kontrole götürdük dokturuma biberonu istediğini memeyi istemediğini söyledim oda o zaman bi haftada sadece anne sütünü ver dedi öle denedik öle kilo artısı daha ii oldu ayın 10 da tekrar gidecez bakalım aslında simdi belli olur cünkü emme düzeni yeni oturmaya basladı bakalım ben kilosu az bile olsa mama vermek istemiyorum sütü iyi masallah dogrumu yapıyorum bilmiyorum ama

Son düzenleme:
canım 1 hafta küvezde kaldı anne sütüyle besliyorum doktor e protein verdi bizede 1 hafta kullandım ama o sürecte memeyi istemedi 1 hafta sonra kontrole götürdük dokturuma biberonu istediğini memeyi istemediğini söyledim oda o zaman bi haftada sadece anne sütünü ver dedi öle denedik öle kilo artısı daha ii oldu ayın 10 da tekrar gidecez bakalım aslında simdi belli olur cünkü emme düzeni yeni oturmaya basladı bakalım ben kilosu az bile olsa mama vermek istemiyorum sütü iyi masallah dogrumu yapıyorum bilmiyorum ama

senin bebişin kilosu benimkine göre daha iyi olduğu için az kalmış küvezde biz 39.gün taburcu olduk.bende sadece anne sütü verdim.hastanede eoprotin kullanmadılar oğlum için ama ben hastaneden çıktıktan sonra kullandım.zaten belli bir kiloya kadar 5 er dk meme ver sonra sağıp biberonla ver dedi ama benim durumum biraz daha farklıydı zaten benim oğlan hastanede 39 gün biberona alıştığı için ilk başlarda bende zorlandım memeyi verirken zaten çokta ufaktı ama şimdi canavar gibi alıyor her ikisini de:) sütümün yetip yetmediğini anlayamadığım için geceleri mama vermek istedim aslında kilo artışı iyiydi.sadece ne verirsen alıyor benim oğlum hiç geri git demiyor doyma belirtisi olmuyor. memeyide saatlerce emebilir yani görmediğim için de ne kadar emdiğini bilemiyorum. biberonla hiç olmazsa kaç cc içtiğini biliyorum diye anne sütü dahil verdim 3 kiloya kadar sonra gece sadece 2-3 kez mama veriyorum gündüz sadece meme veriyorum öyle sisteme oturttuk.sende takip et bakalım kilo artışını.

senin bebişin kilosu benimkine göre daha iyi olduğu için az kalmış küvezde biz 39.gün taburcu olduk.bende sadece anne sütü verdim.hastanede eoprotin kullanmadılar oğlum için ama ben hastaneden çıktıktan sonra kullandım.zaten belli bir kiloya kadar 5 er dk meme ver sonra sağıp biberonla ver dedi ama benim durumum biraz daha farklıydı zaten benim oğlan hastanede 39 gün biberona alıştığı için ilk başlarda bende zorlandım memeyi verirken zaten çokta ufaktı ama şimdi canavar gibi alıyor her ikisini de:) sütümün yetip yetmediğini anlayamadığım için geceleri mama vermek istedim aslında kilo artışı iyiydi.sadece ne verirsen alıyor benim oğlum hiç geri git demiyor doyma belirtisi olmuyor. Memeyide saatlerce emebilir yani görmediğim için de ne kadar emdiğini bilemiyorum. Biberonla hiç olmazsa kaç cc içtiğini biliyorum diye anne sütü dahil verdim 3 kiloya kadar sonra gece sadece 2-3 kez mama veriyorum gündüz sadece meme veriyorum öyle sisteme oturttuk.sende takip et bakalım kilo artışını.

bebeğim 3700 olmus masallah kuzuma cok mutlu oldum yaaa...

bebeğim 3700 olmus masallah kuzuma cok mutlu oldum yaaa...

maşallah kuzuna şimdi tam olarak ne kadarlık oldu.tonton geliyordur şimdi sana. bizde eşimle oğlumuzu tombalak diye seviyoruz.aslında ufak ama biz daha ufakkenki haline göre tonton görüyoruz.taki yanına başka bebek gelene kadar:) ama olsun onlar sağlıklı olsunda kilo falan alınır ya ben çok kiloyu kafama takmıyorum.tabi insan istiyor kilo almasını tonton bişey olmasını ama olsun o günlerde gelecek inşallah.
benimde göğüs uçlarım çok acımaya başladı artık emerken benimde burnum sızlıyor resmen o kadar acıyor yani. hatta dün bizim afacan korkuttu bizi emzirdikten sonra gaz çıkartırken ağzından kan geldi çok korktum elim ayağım tutmadı hemen acile götürdük doktor boğazına baktı ciğerlerini dinledi bişey yok dedi. büyük ihtimal göğsünüzden kan emmiş onu çıkarmış dedi çok korktum. emin olamadık eşimle başka doktora daha götürdük o da aynı şeyi söyledi. bugün sabahta asıl doktorumuzu aradık oda önemli bişey yoktur göğsünüzdendir. önemli bişey olsa bebek keyfi yerinde olmazdı.ama birdaha tekrarlarsa getirin dedi. bende şimdi sağıp vericem sütümü bir süre oğluma çok korktum ama gerçekten. yaşayan varmı aranızda böyle bir durum.

Prematüre bebekler için 2 yaşında yaşıtlarını yakalar deniyor cnım. Ama bazı bebekler çok daha erken bazıları da gec yakalayabilir. yani 2 yaş dendiği için illede o yaşı beklemek anlamsız.

Göz muaynesi sorun olmasabile 1 yaşından sonra herhangi bir şeyi atlamamak adına doktorumuz tekrarlamamızı istiyor.

Nörolojik takip prematüre bebeklerde çok önemli. Bunun sıklığına doktorkarar veriyor. Bebeğin durumu bu kararda en önemkli etken. VEP testi ve Denver gelişim testleri bebeğin takibi için gerekli.

Bera testlerini de 1 yaşından sonra doktorumuz bize yeniletmişti.

FTR de önemli. Bunu da es geçmemenizi öneririm. Çünkü tonus artışı varmı? DTR lerde canlılık varmı? Yada kaslarda gevşeme.. Tüm bunlar için bu takibi de mutlaka yaptırın ve size verilecek hareketleri de kesinlikle yaptırın ki, ilerde cocugun yürümesinde sorun yaşanmaın.

Allah şifa versin.. Bir an önce kucagınıza almanızı dilerim. Bizde o süreçten gectik benim kzıım 5 ay küvezde kaldı eve de oksijen desteğiyle cıktık ve 3 ay da evde oksijen aldı. Yani topla 8 ay oksijen desteği aldık. Sormak istdiğin birsye olursa bilgim dahilinde yardımcı olmaya calısrım.
Merhaba uzerinden cok gecmis ama sormak istedim 8 ayin sonunda duzeldimi benim kizimda 4 aydir kuvezde yatiyor kronik akciger hastaligi dediler hala orda duzelirmi cok korkuyorum yardimci olursaniz cok sevinirim

Merhaba uzerinden cok gecmis ama sormak istedim 8 ayin sonunda duzeldimi benim kizimda 4 aydir kuvezde yatiyor kronik akciger hastaligi dediler hala orda duzelirmi cok korkuyorum yardimci olursaniz cok sevinirim
Konu üzerinden 10 sene geçmiş keşke son görülme tarihlerine bakıp yazsanız.. yeni bir konu acın bence daha çok faydalı olur

X