Psikolojik Boyut?

hindistancevizli

Üye
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2023
436
741
Arkadaşlar herkese iyi geceler
Ben evlenmeden evvel 2-3 sene fitness yaptım o dönem çok iyi kilo verdim (küçüklükten beri hep çok kiloluydum)
Bir tek eşimle tanıştığım dönemde kendime çok dikkat ediyordum fazlasıyla takıktım mükemmel besleniyordum kaçamak yok sağlıklı beslenmeyi yaşam haline getirmiştim.
Ama evlendim. Pandemi senesi tam 19-2020 yani
Bildiğiniz gibi eve tıkıldık ve ben o dönemde çok zombi-salgın hastalıklar-dünyanın sonu temalı ne var ne yok dizi flim hepsini izlediğim için pandemiden devasa korkuyordum
Sokağa bile çıksam temizlik takıntımdan dolayı eve gelip arınmak çok vaktimi alıyordu
Ve oturmaya başlayınca vücudum eskisinden korkunç hal aldı kilom çoklu rakamlara doğru giderken hamile kaldım
Doğum yap lohusalık yine baya zaman veremedim
Doğumdan sonrada artık evden çıkmak istemedim şu an bir türlü irademi kontrol edemiyorum delirecek gibi yemek yiyorum sonra 1-2 gün çok az yiyorum atak gibi yemek krizleri
Terapi aldım faydasını göremedim
İradem yok sanırım çok üzülüyorum gençliğimin baharındayım 25 yaşına yeni girdim
Bir kırılma noktası olupta anca kilo veririm sanırım
Ben nasıl başaracağım kızlar ya? Valla bana akıl verin saygı çerçevesinde her yoruma açığım
Eski fit bedenimi öyle özlüyorum öyle özlüyorum ki 😥☹️😢 ama BAŞARAMIYORUM. Olmuyor…

Kan testi yaptırdınız mi? Önce fiziksel sağlığa göre duzenlenmeli
Her şeyim ince ayrıntısıyla yapıldı malefes bende yeme bozukluğu var aşırı ayrıntı verip sıkmak istemedim atak gibi birkaç gün çok az yiyip bir gün oturup 3 kişinin yiyeceğini yiyebiliyorum
Malesef yediğim için kilo alıyorum bu iştahımın kesilmesi için ne yapmalı bilmiyorum

Her şeyim ince ayrıntısıyla yapıldı malefes bende yeme bozukluğu var aşırı ayrıntı verip sıkmak istemedim atak gibi birkaç gün çok az yiyip bir gün oturup 3 kişinin yiyeceğini yiyebiliyorum
Malesef yediğim için kilo alıyorum bu iştahımın kesilmesi için ne yapmalı bilmiyorum

Ablacım senin derdin iştah falan değil, yeme bozukluğuna yakalanmışsın. Kendini 2 gün aç bırakırsan tabi ki 3.gün yemeğe saldırırsın, 0 yemek yiyerek yaşamak diye bir şey yok ki🙄 bu şek8lde aç kapa giderek metabolizmanı bozarsın ancak, kas kutleni kaybedersin. Yaşın daha 25, öyle aç maç kalmayıp her gün 2 saat yürusen bile zayıflarsın. Her şeyden önce acilen bir psikiyatrist bul görüş, kendini aç bırakma asla. Sonra da spora yazıl.

Az Önce iki kase sufle gömdüm aynı zamanda hayatı sorguladım,, 76 kiloyum ama kilomu göstermiyorum, duygusal açlığımı yemekle doyurdugumu farkettim sürekli bi şeyler yiyorum, 1 tane cocugum var eşim var başka da kimsem yok bazen bu kimsesizlikten sıkılmıyor değilim, 😬

Arkadaşlar herkese iyi geceler
Ben evlenmeden evvel 2-3 sene fitness yaptım o dönem çok iyi kilo verdim (küçüklükten beri hep çok kiloluydum)
Bir tek eşimle tanıştığım dönemde kendime çok dikkat ediyordum fazlasıyla takıktım mükemmel besleniyordum kaçamak yok sağlıklı beslenmeyi yaşam haline getirmiştim.
Ama evlendim. Pandemi senesi tam 19-2020 yani
Bildiğiniz gibi eve tıkıldık ve ben o dönemde çok zombi-salgın hastalıklar-dünyanın sonu temalı ne var ne yok dizi flim hepsini izlediğim için pandemiden devasa korkuyordum
Sokağa bile çıksam temizlik takıntımdan dolayı eve gelip arınmak çok vaktimi alıyordu
Ve oturmaya başlayınca vücudum eskisinden korkunç hal aldı kilom çoklu rakamlara doğru giderken hamile kaldım
Doğum yap lohusalık yine baya zaman veremedim
Doğumdan sonrada artık evden çıkmak istemedim şu an bir türlü irademi kontrol edemiyorum delirecek gibi yemek yiyorum sonra 1-2 gün çok az yiyorum atak gibi yemek krizleri
Terapi aldım faydasını göremedim
İradem yok sanırım çok üzülüyorum gençliğimin baharındayım 25 yaşına yeni girdim
Bir kırılma noktası olupta anca kilo veririm sanırım
Ben nasıl başaracağım kızlar ya? Valla bana akıl verin saygı çerçevesinde her yoruma açığım
Eski fit bedenimi öyle özlüyorum öyle özlüyorum ki 😥☹️😢 ama BAŞARAMIYORUM. Olmuyor…
Yürüyüş yapmanın gerçekten faydası olacaktır hem kilo vermek hem duygusal durumunuzu düzenlemek için. Hem bebeğiniz de sizinle beraber hava alır, hasta olacak diye de endişe etmeyin asıl AVM'de veya ev gezmesinde hastalık kapılır. Hastalık toplu ve kapali yerden bulaşır. Bu halinizden memnun olmadığınıza ve değişmek istediğinize kendinizi ikna etmeniz lazım. Aynaya daha çok bakın kendi kendinize konuşun nelerden memnun olduğunuz ve nelerden memnun olmadığınızı konuşun. Yapmak istediklerinizi hedeflerinizi konuşun kendinizle. İnşallah istediğiniz vücuda kavuşursunuz. Duygusal yeme ile ilgili videolar izleyebilirsiniz belki faydası olur.

Ablacım senin derdin iştah falan değil, yeme bozukluğuna yakalanmışsın. Kendini 2 gün aç bırakırsan tabi ki 3.gün yemeğe saldırırsın, 0 yemek yiyerek yaşamak diye bir şey yok ki🙄 bu şek8lde aç kapa giderek metabolizmanı bozarsın ancak, kas kutleni kaybedersin. Yaşın daha 25, öyle aç maç kalmayıp her gün 2 saat yürusen bile zayıflarsın. Her şeyden önce acilen bir psikiyatrist bul görüş, kendini aç bırakma asla. Sonra da spora yazıl.
Zaten kilo verince eski spor salonuma yazılacağım vucudum toparlanır
Elimde değil yapamıyorum bazen hiç yiyemiyorum bazende dünyaları yiyorum yemekle duygusal açıklarımı kapatıyorum

2 yaşında kızım yalnız büyütüyorum
Malesef çalışmıyorum
Tam zamanlı kreşe başlamadan da çalışamayacağım bakacak kimsem yok
Kızınız uyuyunca evde zumba gibi internetten açıp yapabileceğiniz egzersizler seçebilirsiniz. Öğünlerden sonra yağ yakımını hızlandıracak çaylar için internette tarifler var. Eğer yeme bozukluğu, duygusal yeme gibi psikolojik bir sorun varsa önce tedavi olmalısınız

Zaten kilo verince eski spor salonuma yazılacağım vucudum toparlanır
Elimde değil yapamıyorum bazen hiç yiyemiyorum bazende dünyaları yiyorum yemekle duygusal açıklarımı kapatıyorum

Ablacığım olmaz. Hiç yiyememek kilo verdirmez, aksine kilo vermeyi önler. Çok kalori almak kadar çok az kalori almak da kilo aldırabilir neden dersen, uzun süre az kalori alırsan bazal metabolizman kendini az kaloriye adapte eder. Üstüne kas yıkarsın, kas yıkmak kolay yapmak zor. O yüzden diyet yapanlar mutlaka ağırlık da çalışır bir şekilde, protein yer, hepsi kas yıkmamak için. Kaıdnlarda diyet ne olursa olsun asla ve asla 1000 kalorinin altına düşmemek gerekiyor, 1200 kalori altı genel olarak tehlikeli.

Sana gelirsek çok yanlış bir yoldasın böyle yaparasan metabolizmanı toptan bozarsın, yemedikten sonra yemediğin günleri oturup yiyorsun bir şekilde telafi ediyor metabolizman şanslısın. 25 yaşındasın, metabolizman iyi çalışıyor ama bu işleri 35 yaşında yapsaydın muhtemelen çoktan hastanelik olmuştun. Çok yanlış bir yoldasın şişmanım diye diye beynin bedenini kapatıyor ama 2 gün sonra bedenin isyan ediyor. Bu şekilde bir yere varamazsın, hastalanırsın.

Mutlaka bir terapiste görün, anoreksiya başlangıcındasın gibime geldi. Elimde değil yiyemiyorum demek tamı tamına anoreksiya oluyor ... şanslısın ki gençsin metabolizman çalışıyor bir şekilde oturup yiyorsun ama olmaz böyle. Mutlaka bir doktora görün önce bu yememe-çatlama döngüsünden çık. Senin iş çay iç, ot yaktan çıkmış artık. Yapabiliyorsan bir süre sağlıklı beslenmeye odaklan, tartılmayı da bırak.

Spor konusunda da çık yap şimdi kaslarını çalıştır, modun da düzelir, evden de çıkmış olursun. Evden çık mutlaka bebeği al, uzun yürüyüşler yap , kafan dağılır bu şekilde oturu kiloyu kafana takarsan yakında sinir hastası olursun.

Son düzenleme:
yeni mesela bu durumu tersine çevirsen değişmiyorsa ne bilim kalorisi az olan şeylere yöneltsen ekmek hamurişi değil, çikolata tatlı türevide değil balık,et, tavuk yeşillik falan bide hereketlen yürü kafanı meşgul tut kahve iç metobalızma hızlandırır (şekersiz) pul biber kullan hızlandırır .

X