Psikolojim mi? Kariyerim mi?

Ben teknik bir alanda çalışmıyorum o nedenle tekniği öğrenme tabirinizi de anlayamıyorum

Onlar somut ya da sanal bir şeyler üretiyor bunu size mi öğretecekler yoksa yöntem metot mu öğretecekler

Adamın öğretme algısı farklı gibi

Yani makale okuyarak olmaz yaparak öğren mi diyor

Ev ödevi verdi dediniz ya o araştırma mı somut bir probleme çözüm üretmemi bir program ya da devre üretme mi

Alanınızı söylerseniz sizin gibi doktora yolundan geçenler fikir verebilir

Bizde üretim olmadığı için teknik öğrenmek de yoktu bir kitap vardı metodoloji okur ve sana kattıkları ile yoluna devam ederdin

Ya hocayla konusacaksiniz ya birakacaksiniz ya da o adamin dediklerine harfiyen uyacaksiniz yani baska yapacak bi sey yok ki
Hocayla konusamam asla cunku ona cok guveniyor bla bla diyip de bilet bakmaniz cok abes geldi bana
Donus bileti bakmaktan once yapilacak sey hocayla konusup bu adami uzerinizden cekmek, zaten hocanin da en fazla yapacagi sizi programdan atmak olur, o yuzden konuşamam diye bir sey yok

2 ay oldu yurtdışına taşındım ve doktoraya başladım. İlk 15 gün çok zordu ama şu an ülkeye ve sosyal hayata alıştım. Kendi isteğimle doktora çalışmalarımda farklı bir alana yöneldim. Danışman hocam da başvuru sürecinde bunu bilerek kabul etti. Şu an hala destek oluyor bana, aktif çalışma gerektirecek bir alandayım ve ilk dönemimi teknikleri en iyi şekilde öğrenmeye harcamam gerektiğini, bana güvendiğini, acele etmeme gerek olmadığını her şeyi iyice öğrendikten sonra bağımsız çalışabileceğimi söyledi.

Beni eğitmesi için iki doktora sonrası araştırmacısını görevlendirdi. Gel gelelim bir tanesi bana hayatı zindan ediyor. Sadece kendi doğruları var ve onların dışına çıktığım için şu an beni kesinlikle eğitmek istemiyor. Hiçbir şey göstermiyor, ben yanına gidip ne yaptığını öğrenmek istediğimde beni uzaklaştırıyor. Mesela bana 2 ders al bir dönemde ben öyle aldım demişti, ben 4 ders aldım çünkü zamanım vardı ve derslerimi 1 senede bitirmeye çalışıyorum. Buna çok bozuldu. İkinci olarak benim öğrenme yöntemim kendisinden farklı ve bunu asla kabul etmiyor. Bana hiçbir tekniği göstermek zorunda olmadığını benim araştırıp kendim yapmam gerektiğini (ama bizim alanımızda bu olası değil, her zaman ilk aşamada bir mentor ile çalışır insanlar çünkü aktif araştırma gerekiyor) benim bu şekilde başarılı olamayacağımı, iki sene sonunda doktora yeterliliği geçebileceğimi düşünmediğini, iki sene sonra bırakmak için çok geç olacağını o yüzden hemen bıraksam benim için daha iyi olacağını söylüyor. Bunun sebebi de hemen kendi projeme başlamamam ve teknik öğrenmeye çalışmam.

Arada yanıma geliyor ben bir makale okurken. O an ne okursam okuyayım 'ne gerek var, bu sana bir şey kazandırmaz, sadece bunu okuma, zaten başaramayacaksın' diyor. Ben sadece onu okumuyorum ki bilgi dağarcığımı geliştirmek için alanla ilgili her şeyi okumaya çalışıyorum. Biliyor benim bu alanla ilgili tecrübem olmadığını ama sürekli bunu yüzüme vurup beni küçümsüyor. Bana bir 'ev ödevi' verdi, verirken diyor ki sen bunu da bilmiyorsundur şimdi. Yapamazsın zaten ama yine de iyilik yapıyorum sana bunu vererek dedi. Ben onunla uğraşıyordum aklıma bir şey takıldı sordum bana dedi ki 'bu kadar uzun sürmemesi gerekiyordu, beceremeyeceksen söyle'.

Çalışma grubundaki herkese beni kötülüyor. Birkaç kere kendim duydum, beni fark edince kendi ana dillerinde konuşmaya başlıyorlar ben anlamayayım diye. Hoca da ona o kadar çok güveniyor ki senin gelişmeni hep ondan takip edeceğim diyor. Çalıştığım diğer araştırmacıdan da kıdemli, o da bana 'Ne derse yap, o en iyisidir' diyor. Yani güvenebileceğim kimse yok. Hoca ile de aramı bozacağına eminim. Ben bir şeyler öğreneyim diye elimden gelen her şeyi yapıyorum ama sanırım başka alandan geldim ve hemen projeme başlayamadım diye sebebini bilmediğim bir şekilde bana çok sinirli davranıyor. Sanırım beni ayakbağı olarak görüyor. Sürekli küçümsüyor laflarıyla özgüvenimi yerle bir etti. Ben sana neden çalışmamda yardım ettireyim ya mahvedersen, bu örnekler senden daha değerli, sen bir şey bilmiyorsun başaramazsın diyor. Sanırım aralarında konuşmuşlar, diğer bana daha iyi davranan araştırmacı dün bana 'Ben olsam bilmediğim bir alandaki bursu kabul etmezdim' dedi. Halbuki ben gerçekten bu alanı çok isteyerek seçmiştim.

Artık ben de başaramayacağıma emin oldum. O kadar stres altındayım ki her sabah burnum kanayarak uyanıyorum. Geceleri mide ağrısından saatlerce kıvranıyorum. Sabahları binaya girerken ellerim titremeye başlıyor. Dün kimse yokken ofiste birkaç damla gözyaşımın düşmesine engel olamadım. Zaten dünyanın öbür ucundayım çok isteyerek geldim bu alanı da çok seviyorum başarmak çok istiyorum ama ne yapmaya çalışsam azarlanıyorum, yapamazsın diyor, o gerekli değil diyor, yaptırmıyor-öğretmiyor ben artık kapana kısıldım.

Bu arada bu kişiyle çalışmayı bırakmak veya hocaya söyleme durumum mevcut değil. Çünkü hoca ona çok güveniyor ve hocadan sonraki en yetkili kişi kimse bana inanmaz kendimi çok kötü bir duruma sokarım. Zaten böyle giderse beni hocaya ve herkese kötüleyeceği için benimle çalışmak istemeyecekler bir süre sonra.

Bursluyum, bursumu yakıp geri dönmeyi düşünüyorum. Gerçekten dayanamıyorum çünkü. Ruh sağlığım mı, kariyerim mi arasında seçim yapmak zorundayım. Dönüş biletlerine bakmaya başladım çünkü gerçekten sınırdayım.
Yahu!
Canım!
Şekerim!
Sen memleketimizde o kadar hır gür duygusal baskının içinde eğitim görmüşsün
Ayağından çektikçe başarıp yurtdışına gitmişsin
Sen neden korkuyorsun allahasen!
İki kendini bir halt hisseden asistandan mı!
Bu asistanlar global şekerim, heryerden böyle, senin gittiğin yerdeki en azından bu işi biliyormuş.
Şimdi öncelikle çatışmaktansa uyum sağlamaya bak.
Adamın dediğini yap, adama da sor ben nasıl yapayım diye.
Sen halledersin, yer gelir parmağında da oynatırsın hadi bakayım topla kendini akıllısın kafan basıyor köprüyü geçene kadar ayıya dayı de geç
Üzülme.
Adamı pohpohla, hatalı iş yaptım doğrusunu sen göster de, mentor olarak yolgöstericimsin de, salla artık ya

Öncelikle konunuz çok uzun özetlemenizi öneririm. Çünkü bu şekilde okuma konusunda isteksiz olacağız.

Hocanın değişmesi mümkünse o şekilde bi şeyler yapılabilir .

Konun cok uzun. Sadece başını okudum.
Konu uzun değil gayette açık ve net anlatmış.. ayrıca 2 kere konu çok uzun diye belirtmenize gerek yoktu.. ilk yazdığınızda da anladık

Bu yaptigi mobbing. Amerika’da cok ciddi bir suctur. Guvenecek kimseniz yoksa okulun saglik merkezindeki terapistlere danisarak kendinize bir yol cizin.

Doktorada alan degistirmek elbette cok normal. Hatta bildiginiz gibi Amerikalilar doktoraya genelde lisanstan sonra basliyor ve o yasta ilgi alanlari cok degisiyor. Yeterlilikten sonra alan degistireni de gordum. Docentlikten sonra alan degistiren hocam vardi!

Siddet gordugunuzu anlayin ve onun hakkinizda soylediklerini gercek olarak kabul etmeyin. Bir de okul disindan arkadaslar edinin kendinize. Ben bunu ikinci senemde basardim ve akil sagligima inanilmaz faydasi oldu.

Benim danışman hocam oldukça destekçi bir insan, onunla bir problemim yok. Bu kişi hoca değil, doktorasını bitirmiş ve şu an doktorası sonrası araştırmacı olarak çalışan bir insan. Ben onun öğrencisi değilim, hocam beni eğitmesi için onu görevlendirmiş en tecrübeli elemanı olduğu için -- ki öğretmiyor keşke öğretse.
Benden başka yeni gelen biri yok.

Oralara kadar gitmişsin bursun var,sakin ol niye yapamayasın ki?

Başka alandan gelip de başarılı olma ihtimalin onu kıskandırmış olabilir.Bence bu doktora yüksek lisans işlerinde kıskançlık fazlasıyla oluyor.Hep gördük öğrencisi kendini geçmesin diye çabalayanları.

Takmamaya çalış yalnızsın yenisin ondan çok takılıyorsun.Sen bikaç aya oranın ana dilini anlamaya başlayacaksın nece konuşacak sen varken :) Umarım başarırsın

Hayır 1 sene olsa sorun yapmazdım. 4 sene devam edeceğim bu ortamda. Ben de yüksek lisans mezunu, iş geçmişi kariyeri olan bir insanım. Bu saatten sonra lisans öğrencisi gibi tamamen birine bağlı çalışamam. Benim de belirli bir eğitimim ve tecrübem var çünkü. Zaten kendisi ile kısa süreli bana teknik öğretene kadar çalışmam gerekecek de öğretmiyor işte orada tıkanıyoruz.
Öğretmesin..hocaniz öğretsin ya da koskoca ülke de bi o mu var bu işten anlayan..

Bu kadar psikolojiniz bozuluyoken o zaman daha hala ne diye adamla zıtlaşıyosunuz ısrarla.Biraz alttan alsanız biraz onun dediği gibi ilerleseniz nolur ki yani bu kadar ızdıraba değer mi.

Size mobbing yapıyor sizin yerinizde ki çoğu kişi pes ediyor sonunda bende zamanında pes ettim mobbingden ötürü ama dava ettim onları şimdiki aklım olsa dişe diş savaşırdim ...en ootusu başaramadım o halde bir ihtimal var başarabilirsin bu yüzden elinden geleni yap pes etme ayrıca hayat bu belli olmaz sabret belki o kişi gider başkası gelir

2 ay oldu yurtdışına taşındım ve doktoraya başladım. İlk 15 gün çok zordu ama şu an ülkeye ve sosyal hayata alıştım. Kendi isteğimle doktora çalışmalarımda farklı bir alana yöneldim. Danışman hocam da başvuru sürecinde bunu bilerek kabul etti. Şu an hala destek oluyor bana, aktif çalışma gerektirecek bir alandayım ve ilk dönemimi teknikleri en iyi şekilde öğrenmeye harcamam gerektiğini, bana güvendiğini, acele etmeme gerek olmadığını her şeyi iyice öğrendikten sonra bağımsız çalışabileceğimi söyledi.

Beni eğitmesi için iki doktora sonrası araştırmacısını görevlendirdi. Gel gelelim bir tanesi bana hayatı zindan ediyor. Sadece kendi doğruları var ve onların dışına çıktığım için şu an beni kesinlikle eğitmek istemiyor. Hiçbir şey göstermiyor, ben yanına gidip ne yaptığını öğrenmek istediğimde beni uzaklaştırıyor. Mesela bana 2 ders al bir dönemde ben öyle aldım demişti, ben 4 ders aldım çünkü zamanım vardı ve derslerimi 1 senede bitirmeye çalışıyorum. Buna çok bozuldu. İkinci olarak benim öğrenme yöntemim kendisinden farklı ve bunu asla kabul etmiyor. Bana hiçbir tekniği göstermek zorunda olmadığını benim araştırıp kendim yapmam gerektiğini (ama bizim alanımızda bu olası değil, her zaman ilk aşamada bir mentor ile çalışır insanlar çünkü aktif araştırma gerekiyor) benim bu şekilde başarılı olamayacağımı, iki sene sonunda doktora yeterliliği geçebileceğimi düşünmediğini, iki sene sonra bırakmak için çok geç olacağını o yüzden hemen bıraksam benim için daha iyi olacağını söylüyor. Bunun sebebi de hemen kendi projeme başlamamam ve teknik öğrenmeye çalışmam.

Arada yanıma geliyor ben bir makale okurken. O an ne okursam okuyayım 'ne gerek var, bu sana bir şey kazandırmaz, sadece bunu okuma, zaten başaramayacaksın' diyor. Ben sadece onu okumuyorum ki bilgi dağarcığımı geliştirmek için alanla ilgili her şeyi okumaya çalışıyorum. Biliyor benim bu alanla ilgili tecrübem olmadığını ama sürekli bunu yüzüme vurup beni küçümsüyor. Bana bir 'ev ödevi' verdi, verirken diyor ki sen bunu da bilmiyorsundur şimdi. Yapamazsın zaten ama yine de iyilik yapıyorum sana bunu vererek dedi. Ben onunla uğraşıyordum aklıma bir şey takıldı sordum bana dedi ki 'bu kadar uzun sürmemesi gerekiyordu, beceremeyeceksen söyle'.

Çalışma grubundaki herkese beni kötülüyor. Birkaç kere kendim duydum, beni fark edince kendi ana dillerinde konuşmaya başlıyorlar ben anlamayayım diye. Hoca da ona o kadar çok güveniyor ki senin gelişmeni hep ondan takip edeceğim diyor. Çalıştığım diğer araştırmacıdan da kıdemli, o da bana 'Ne derse yap, o en iyisidir' diyor. Yani güvenebileceğim kimse yok. Hoca ile de aramı bozacağına eminim. Ben bir şeyler öğreneyim diye elimden gelen her şeyi yapıyorum ama sanırım başka alandan geldim ve hemen projeme başlayamadım diye sebebini bilmediğim bir şekilde bana çok sinirli davranıyor. Sanırım beni ayakbağı olarak görüyor. Sürekli küçümsüyor laflarıyla özgüvenimi yerle bir etti. Ben sana neden çalışmamda yardım ettireyim ya mahvedersen, bu örnekler senden daha değerli, sen bir şey bilmiyorsun başaramazsın diyor. Sanırım aralarında konuşmuşlar, diğer bana daha iyi davranan araştırmacı dün bana 'Ben olsam bilmediğim bir alandaki bursu kabul etmezdim' dedi. Halbuki ben gerçekten bu alanı çok isteyerek seçmiştim.

Artık ben de başaramayacağıma emin oldum. O kadar stres altındayım ki her sabah burnum kanayarak uyanıyorum. Geceleri mide ağrısından saatlerce kıvranıyorum. Sabahları binaya girerken ellerim titremeye başlıyor. Dün kimse yokken ofiste birkaç damla gözyaşımın düşmesine engel olamadım. Zaten dünyanın öbür ucundayım çok isteyerek geldim bu alanı da çok seviyorum başarmak çok istiyorum ama ne yapmaya çalışsam azarlanıyorum, yapamazsın diyor, o gerekli değil diyor, yaptırmıyor-öğretmiyor ben artık kapana kısıldım.

Bu arada bu kişiyle çalışmayı bırakmak veya hocaya söyleme durumum mevcut değil. Çünkü hoca ona çok güveniyor ve hocadan sonraki en yetkili kişi kimse bana inanmaz kendimi çok kötü bir duruma sokarım. Zaten böyle giderse beni hocaya ve herkese kötüleyeceği için benimle çalışmak istemeyecekler bir süre sonra.

Bursluyum, bursumu yakıp geri dönmeyi düşünüyorum. Gerçekten dayanamıyorum çünkü. Ruh sağlığım mı, kariyerim mi arasında seçim yapmak zorundayım. Dönüş biletlerine bakmaya başladım çünkü gerçekten sınırdayım.
Senin yerinde olsam gitmek en son çare o yüzden danışman hocama söylerim bu durumu kimse çalışmak istemezse öyle gitmeyi düşünürüm çünkü hiç değilse bir ihtimal daha var belki danışman hocan sorunu çözecek kim bilir

Sabahtan beri içimde kaldı, Banlı olduğum inçin yazamadım.
Çinli mi muhatap olduklarınız?
Eğer öyleyse boşa kürek çekersiniz. Zihinleri gerçekten çok başka çalışıyor. Siz ne yaparsanız yapın, birbirlerinin arkalarını kollaması da ayrı dert.
Değilse bilemeyeceğim :)
Her şekilde geçmiş olsun.
Ben sizin başarısızlığınız olduğunu düşünmüyorum. Sadece denk geldiğiniz insanlar açısından şanssızlığınız...

Doktora basli basina bir psikolojik savas meselesi, ozellikle yurtdisinda. Seninle ayni durumda olup ha biraktim ha birakacagim diyen cok arkadasim var.
Bence yenilme. Bir sonraki donem arastirmacilari degistirmeye calisirsin. Hic olmadi hocani degistirirsin. Herkes bu tur zorluklardan gecti birakip ulkene donsen pisman olmaz misin?

X