Psikolojiye İlgi Duyanların Okumasını Önerdiğim Kitaplar

Merhaba Astoria,

Harika bir başlık olmuş.

Bireysel psikolojiye Adolf Adler ile başlamıştım. Daha sade, ve gerçekçi bir kitaptır http://www.kitapyurdu.com/kitap/yasama-sanati/10571.html

Merak edenler bakabilir

Çok teşekkür ederim. Adolf değil Alfred ehehe, Hitler ile Adler benzerliği birden karıştırdı herhalde, biliyorsunuzdur tabi şaka bir yana. :) Ben Adler'den ziyade biraz Jungiyenim o yüzden Adler önerisi çok veremedim ama sizin önerinizle de Adler'e giriş yapacağım muhakkak. Diğer arkadaşlar da yararlanırlar dilerim.

Bu arada ben de yanlış yazmışım yav demin, puh.

Ahahahahah

Adolf nereden çıktı Şaka gibi, resmen bir faydam olsun derken rezil ettim. Hayır bir de link atıyorum az daha dikkat et be Vinka

Kusurum olduysa affola

Ahahahahah

Adolf nereden çıktı Şaka gibi, resmen bir faydam olsun derken rezil ettim. Hayır bir de link atıyorum az daha dikkat et be Vinka

Kusurum olduysa affola

Ben de Alfred yazmışım Albert yazacağıma. Size derken benim de kafa gitmiş, ehehe.

Bunun üstüne adamın tüm kitaplarını utançla kaldırıyorum evimde

Adler'i psikologların pek tutmama sebebi eşcinselliği bir hastalık olarak görmesi ve eşcinsellere karşı ağır ithamlarda bulunması. Hatta geçen seneydi sanırım, kitaplarını yayınlayan yayınevi önsöz olarak eşcinselliği hastalık olarak görmediklerini sadece Adler ne yazdıysa onu çevirdiklerini söyleyen bir özür yazısı yazmıştı.

İki tavsiye de benden gelsin müsadenizle :)

Aşkın Celladı / Irvin D. Yalom (Bir Psikiyatristin Gizli Defteri tadında bir roman. Her bölümde farklı vakalar anlatılıyor)

Şeytan Etkisi / Philip Zimbardo (Çok ses getiren Stanford Hapishane Deneyi ni anlatan ve kötülüğün psikolojisini içeren bir roman. Biraz ağır ama deneyi internetten araştırdıktan sonra belki ilginizi çekebilir.)

Ayrıca okuldaki psikolog hocam Varoluşçu Psikoterapi / Irvin D. Yalom kitabından çok etkilenmişti ve bu kitabı önermişti. Ben henüz okumadım, belki içeriğini araştırmak istersiniz :)

Ovvv, müthiş öneriler gelmiş. Çok çok teşekkürler. :) Aşkın Celladı benim de okunacaklar listemde var, Zimbardo'nun deneyi etik kurallar açısından epey ağır ancak ilgi çeken bir deneydir kesinlikle. Varoluşçu Psikoterapi'yi burada ben de çok önerdim özellikle ölüm korkusu yaşayan insanlar için. Kitap çok kalın ve aynı zamanda bir o kadar da sindirerek okunması gereken bir kitap. Ama iyi oldu hatırlattığınız, listeye bu önerdiğiniz üç kitabı da ekliyorum. Tekrar teşekkür ederim. :) Varoluşçu Psikoterapi'yi okursanız birlikte tartışabiliriz burada.

Elimde halihazırda bulunan romanlarımı bitirdikten sonra ilk iş Varoluşçu Psikoterapi'ye başlamak. Kitaplığımda duruyor ancak ağır gelir diye şu an başlamayı gözüm yememişti, bu alanla ilgili biraz daha kitap okuyup öyle başlarsam daha verimli olur diye düşündüm :)
Okuduğum an haber vereceğim.

Aslında psikolojiyle ilgili çok detay bilmenize gerek yok ama dingin bir kafayla okumanızı ve vurucu cümlelerin altını çizerek okumanızı tavsiye ederim naçizane. Bekliyorum o zaman :)

büyük emek harcamışsınız teşekkürler

büyük emek harcamışsınız teşekkürler

Ben teşekkür ederim vakit ayırıp listemi incelediğiniz için. :) Listemdeki herhangi bir kitabı okursanız yorumlarınızı dinlemeyi çok isterim.

Beni Ödülle Cezalandırma'yı okuyup çok beğenmiştim çocuğum olursa bir gün özellikle tekrar okuyacağım bir kitap.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'ni de okudum pek tatmin olmadım daha cafcaflı hikayeler bekliyordum sanırım

Türk bir psikolog ya da psikiyatrın anılarını anlattığı bir kitabın bazı bölümlerini okumuştum ama yağmurdan kaçarken sığındığım kütüphanede elime gelmişti öyle ve bırakmak zorunda kalmıştım. Yazan kadının ismi Pınar gibi geliyor yanılıyor da olabilirim. O kitapta Serpil Yeşilyurt cinayetinden de bahsediliyordu. (Ruhu şad olsun.) Çok hoşuma gitmişti ama bayağı aramama rağmen bulamadım.

Paylaşımlar için çok teşekkürler Astoria Okuma listeme ekledim bile birkaçını.

Ah buraya da gelmene çok mutlu oldum. Çocuğun olduğunda Çocuğunuza Sınır Koyma serisini de kütüphanene eklemelisin. :) O Türk psikologu merak ettim İlkim Öz var benim bildiğim kitapları falan olan ama o da daha çok çiftlere yönelik yazıyor. Bulursan buraya da yazar mısın ben de okumak isterim kitabı. :)

Demem çünkü ben de okumadım
Davranışın psikofizyolojik temelleri dersinde hocamız tavsiye etti, ben de yeni başladım güzel gidiyor valla

Ay Elif Şafak'ın hocaların önereceği kadar vizyonlu bir kadın olduğuna ihtimal vermiyordum ama merak ettim, elimdeki kitap bitsin ona da bakayım hemmen. :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…