Püsküüt'ün başarı öyküsü

püsküütcüm öyle güzel anlatmışsınki sanki benim içimde yaşıyor gibisin çok doğru benim diyetim yada diyet demeyim yemek düzenim kilomu korumaya yönelik ve sanırım bünyem bu duruma alıştı ordada kalıyor ve bütün gün oturduğum için akşam sadece yerimden kalkıyorum yürümüyorum hiç arabayla git gel iş yerinde otur bir akşamları hareket ediyorum ama bunları değiştirmemin imkanı yok seninde dediğin gibi yeme düzenimde değişiklik yapmam gerekecek sanırım

Erteleme hadincim.. Yediğin porsiyonun 1/4 ünü azalt. Ama bunu bozmadan en az bir hafta süreyle devam et. Hatta 15 gün. Farkı göreceğine eminim.

Akşam yemeğinden sonra da meyve/yoğurt/süt dışında bir şey yememeye dikkat etmeni öneririm.

Bünyen, yeni kilona çok güzel adapte oldu artık. O yüzden geçen zamana, kaybedilmiş zaman olarak bakma.. Yeni kat çıkmak için zemin sağlamlaştırması olarak bak.. yerimseniben

Aradan zaman geçti.. Zayıflama maratonum belki biraz şekil değiştirmiş olsa da devam ediyor..

Şöyle ki.. Yeni kiloya vücut kolay adapte olmuyor kızlar. Biraz gevşedin mi hemen alıveriyorsun.

Son 15 gündür kilom 63 - 63.5 arasında oynayıp duruyor.

Yeme düzenimde çok büyük bir değişiklik yok. Zaten artık rejimden ziyade sağlıklı beslenmek için yiyorum. Gün içinde yediklerimin dengeli olmasına dikkat ediyorum.

Diyet yaptığım döneme göre en büyük fark; arada sırada da olsa sevdiğim şeyleri yeme hakkım. Mesela şu anda 62 li bir kilo gördüğüm anda profiteröl yemeyi planladım. yerimseniben

Cıvıtmamak için de şöyle bir şey yaptım:
İki gün önce, içine giremediğim bir pantolon aldım. (yazın da yapmıştım bunu ve bende çok işe yaramıştı) Fermuar bölümünde yaklaşık 3 cm açıklık var. Fotoğrafını da çektim ama sitede yayımlamaya müsait değil tabe :eek:

Her neyse.. Şimdi haftada bir kez pantolonu giyip bakmaya karar verdim. Ayrıca canım kalorili bir şeyler yemek istediğinde, pantolonu giyip kararımı tekrar gözden geçirmeye karar verdim.

Ara sıra gelişmeleri yazarım böyle..

İşin özeti şudur; Bir kere kilo verince iş bitmiyor!.. Kontrollü olmaya devam etmek zorundayız.

Herkese sağlıklı zayıflamalar diliyorum. a.s.

aksakalcım.. Hepimizim zayıf olduğu konular var.. ve hepimizin ulaşmak istedikleri.. Bu benim maratonum tamam ama inanıyorum ki; herkes için farklı bir yöntem mutlaka vardır. Kafaya takmak lazım.. İnat etmek lazım..

Senin deyiminle cıvıttığında aldığın keyif ne kadar sürüyor, diye sorayım.. Eğer dersen ki.. evet ben cıvıtıyorum ve sonra günlerce mutlu oluyorum yediğim şey yüzünden.. Evet, cümle buysa bana laf düşmez.

Ama eğer dersen.. cıvıtıyorum, yiyorum ve sonrasında pişman oluyorum.. O zaman şunu sorman lazım:

Kısa sürecek bir keyif ve sonrasında hissedeceğim pişmanlık mı... yoksa hedefime ulaştıkça minik ödüller şeklinde keyif mi...

Ha.. Bi' de kendini sabote etme.

Bana inan.. Her şey kendini sevmekle başlar. a.s.

Merhaba,
Ben de zayıflama maratonuna yeni katılanlardanım. Hayatımda sadece 2 dönemimde zayıf denebilecek kiloya inmiştim. Geri kalan tüm hayatım şişman hatta obez sınırlarında geçti. Doğumdan sonra verilemeyen kilolar, hareketsizlik ve en önemlisi (benim açımdan) hayatımdaki zorlu dönemler alınan kilolara kilolar ekledi ve 76 kiloya ulaştım (boy 1.57 bu arada). Geçen hafta bu siteye girip, bir gayret takımlardan birinde deneme haftama başladım. Bu konunun ilk mesajından itibaren okudum ve püsküütün "öncesi-sonrası" fotoğraflarını gördükten sonra bir hız kalkıp eşimden fotolarımı çekmesini istedim :). Hayatımda gönüllü ilk fotoğrafım diyebilirim. her bir tarafımdan fotolarımı çektirdim. Kısmetse ayda bir aynı kıyafet ve aynı pozlarla cektirmeye devam edeceğim.
Geçen yıllarda kitapçıda tesadüfen görüp aldığım bir kitap sayesinde çok güzel kilo vermeye başlamıştım. Hem herşeyi yiyor (ama herşeyi, tatlı, tuzlu, hamur işi) hem de hayatımda vermediğim yerlerden kilo veriyordum. Ne mutluydum. Ama o ara bir iş stresi nedeniyle düzenimi kaybedip daha da fazla kilo aldım maalesef. Şimdi hedefim hiçbir moral bozukluğu, darbe vs dinlemeden, o gücü koruyup geriye dönmemek.
Bunları buraya niye yazdığıma gelirse, bir gün gelip moralim yerlerde sürünüp, pes etmek üzereyken geriye dönüp bunları okuyup silkinebilmek :)). Size de kayıtlı belge bırakabilmek, gerekirse elinize :eek:klava: alıp beni bir güzel azarlayın olur mu. Hedef kilom 50. Süre ağustostaki doğumgünüm. (kendime en bi güzel hediyeyi alcam). Vira bismillah :hooray:

Yeniden toparlanma azmin için tebrik ediyorum spacegirlcüm.. Fotoğraf çektirmekle de iyi bir başlangıç yapmışsın..
Anlamadığım bir şey var..
76 kilodan, 50 kiloya inme planının son tarihi Ağustos 2008 tarihi mi?
Ocağı geç.. geriye kalıyor 6 ay. 26/6
Hmm tamammış yerimseniben
Ayda 4 kilo
Kolay gelsin.. a.s. :nazar:

Ama yine de içime sinmedi. Ekleme yapıyorum. 79 dan 63 kiloya (seninkinden çooook daha az) sekiz ayda indiğimi düşünüyorum da.. Hiç sıkılmadım, hiç bırakmadım. Çünkü katı diyet yapmadım. seninki biraz zorlayıcı olacak gibi geldi.. hedefini daha makul bir düzeye çeksen.. Süreyi uzatarak mesela?

İlk başta hızlı vermen normal ama sonraki dönemlerde ayda 4 kilo gitmek biraz zor olmayacak mı?

76 kilodan, 50 kiloya inme planının son tarihi Ağustos 2008 tarihi mi?
Ocağı geç.. geriye kalıyor 6 ay. 26/6
Hmm tamammış yerimseniben
Ayda 4 kilo
Kolay gelsin.. a.s. :nazar:
esasında 7 ay :)). Ocağı geçemem çünküm geçen haftaki kilom bu. Bir haftada bir miktar da olsa kilo verdim. Eh daha iki hafta var ocak bitmesine. :)).. ohho ben toplam 3 haftada ne kilolar veririm sırnaşık şey. Olcak olcak inşallah. yeni yaşa yeni kilomla gircem..sonrada aylık fotolarımı slayt gösterisi yapcam, "neydim ne oldum" diye :))).

İlk başta hızlı vermen normal ama sonraki dönemlerde ayda 4 kilo gitmek biraz zor olmayacak mı?
O zaman nisan-mayıs civarı bir daha durumuma bakar ve bir hedef düzeltmesi yaparım :)... Haklısın 60 civarlarına indiğimde fena halde takılacağım. Yaklaşık 10 yıllık bir kiloyu üzerimden atmam gerekecek. Aç kalmayı vs zaten düşünmüyorum. Benim tek sorunum bir iç disiplin kazanabilmek. Aynı senin mesajındaki gibi, hayat biçimine dönüştürüp, her koşul altında bunu koruyabilmek. O zaman 15 nisan civarı, bir hedef kontrolü, update'i yapmak üzere diyeyim. Ama şimdilik doğumgünümde kendime alacağım kıyafetin hayaliyle kendime gazlar vereyim :))).

banada yardım et seni takip ediyorum ben ama nerde hata yapıyorum bilmiyorum aylardır 5 kilo vermeye çalışıyorum karboksiterapiye gittim dünyanın parasını verdim kilo olarak 2 kilo verdim biraz inceldim ben deliler gibi yerdim yıllardır 1 gram bile almazdım 65 kiloyum 8 yıldır.şimdi zayıflamak için uğraşıyorum bişey yemiyorum ama olmuyor .sen ilaç kullandınmı hiç

O zaman nisan-mayıs civarı bir daha durumuma bakar ve bir hedef düzeltmesi yaparım :)... Haklısın 60 civarlarına indiğimde fena halde takılacağım. Yaklaşık 10 yıllık bir kiloyu üzerimden atmam gerekecek. Aç kalmayı vs zaten düşünmüyorum. Benim tek sorunum bir iç disiplin kazanabilmek. Aynı senin mesajındaki gibi, hayat biçimine dönüştürüp, her koşul altında bunu koruyabilmek. O zaman 15 nisan civarı, bir hedef kontrolü, update'i yapmak üzere diyeyim. Ama şimdilik doğumgünümde kendime alacağım kıyafetin hayaliyle kendime gazlar vereyim :))).

Elbette kendine gaz vereceksin. Ben de ödül/ceza yöntemi kullandım sıklıkla.. Hala da kullanıyorum. Başlarda her 2 kiloda bir istediğim bir şeyi alıyordum. 70 in altına indiğimde bunu 1 kilo yaptım. O yüzden ağustos kıyafeti güzel bir ödül.

İç disiplin konusunda tamamen aynı fikirdeyim. Mesela emelcim mesajında "kendini zorlama, yeterince fit görünüyorsun" demiş (sağ olsun) İçine giremediğim kotu almamın aslında en büyük nedeni, bir an önce içine girmek değil, kilo almaktan tamamen uzak durmak için kurduğum bir iç disiplin stratejisiydi.

15 Nisanda yeniden konuşuruz hedefini yerimseniben

merhaba püsküüt ben günde 60 dk yürüyorum akşamları ve ilave olarak egzersizlerde yapıyorum acaba siz günde kaç dk yürüyorsunuz benim yürüyüşüm iyi mi yardımcı olursanız sevinirim

banada yardım et seni takip ediyorum ben ama nerde hata yapıyorum bilmiyorum aylardır 5 kilo vermeye çalışıyorum karboksiterapiye gittim dünyanın parasını verdim kilo olarak 2 kilo verdim biraz inceldim ben deliler gibi yerdim yıllardır 1 gram bile almazdım 65 kiloyum 8 yıldır.şimdi zayıflamak için uğraşıyorum bişey yemiyorum ama olmuyor .sen ilaç kullandınmı hiç

Hayır canım. Maratonumda belirttiğim dönemde kilo verirken hiçbir yan destek ürünü kullanmadım.

"Birşey yemiyorum, ama zayıflayamıyorum" diyorsun.. Şimdi düşünelim.. Bence vücudun az yemeye artık alışmış ve harcadığı kaloriyi de, aldığı kaloriye göre düzenlemiştir. Metabolizmanda değişiklikler yapman lazım. Bunu da hayatına sporu sokarak yapabilirsin. İlk öğününü olabildiğince erken, son öğününü de olabildiğince erken yemek de işin diğer önemli noktası. Öğünlerini 3 ana+3 ara (minimum 2 olsun) şeklinde düzenle. Ve şuna dikkat et: Ara öğünde yediklerin, ana öğün kalori toplamının 1/3 ünü geçmesin..

Hatta.. Ana öğün porsiyonundan bir kısmını ayırıp onu öğünden yaklaşık 2-2.5 saat sonra ara öğün olarak tüketebilirsin.

Metabolizmanı hızlandırma konusuna gelince "total hayat, total diyet" adında bir başlık açmıştım. Oraya eklediğim son 3 mesaj da bu konuyla ilgili. Ona da göz gezdirmeni tavsiye ederim.

5 kilo vermek ulaşılmayacak bir hedef değil. Kontrolü eline alman, bu hedefe ulaşmak için yeterli olacaktır..

selamlar
ne kadar istikrarlı bir yol izlemişsin...bütün hikayeni okudum, sanırım cevremde ki en saglıklı kilo veren kişisin,diyetisyene gidenler bile bu kadar bilinçli değiller...
ben de tavsiyelerini uygulamaya calışıyorum.3 ana ögün 3 ara ögün 7 de son akşam yemeği sona sadece meyva falan
zaten tatlıyla ve ekmekle cok aram yok

ancak nedense ki kilo veremedim. yaklaşık 15 20 gündür de bu diyete devam ediyorum. tabii ki de netten bana yardımcı olamazsın =)
bilinçli ve tecrübeli biri olaraktan senin fikrini , önerileri almak istedim.boş bir caba içindemiyim,azcık vucüdumu sasırtmam mı lazım ki??
bir de metabolizma hızlandırma başlıgını görünce cok sewindim ancak onların hepsi sporla alakalı ki spor yapamıyorum okul yüzünden...başka bir yolu yordamı var mıdır ki bunun =)

ancak nedense ki kilo veremedim. yaklaşık 15 20 gündür de bu diyete devam ediyorum. tabii ki de netten bana yardımcı olamazsın =)

Sporun katkısı yadsınamaz chngecim.. En azından mekik çekmeyi düzenli hale getirmeni öneririm. Karın kaslarımızı çalıştırdığımızda bağlı olarak birkaç farklı kasımızı daha devreye sokuyoruz çünkü..
Şöyle bir hesap yapalım.
100 mekik çekmek ort. 5 dk. sürüyor. (sen 30 la başla)
Mekikden önce de 100 kere ip atla. (bu da yaklaşık 1 dk. demektir)

Günde 3-4 dakikanı ayırırsan ve bunu sabah saatlerinde yapmaya dikkat edersen bir kıpırdanma başlayacaktır, diye düşünüyorum.

Bir de mantık yürütmek lazım.. Yani genel kabul görenleri bir kenara atıp (hatta fırlatıp) biraz deterministçe yaklaşmak lazım olaya.. Her şeyin bir nedeni ve bir sonucu vardır. (determinizm felsefesi)

Yazımda hatırlarsın.. ben bir yerde hata yaptım demiştim.

İşte önemli olan nokta bu. Sen neden kilo aldın? Nerede hata yaptın. Önce onu bir tespit etmek lazım. tespitten sonra çözüm beraberinde gelecektir.

15-20 gün kilo vermemiş olmak için uzun bir süre.. Trioid kontrolü yaptırmanda fayda var.. Baktın bir sorun yok, demek ki daha az kalori almalısın. yediklerini yaz, üzerinde değişiklik yap.. Oyun gibi düşün..

Ayrıca güzel sözlerin için de teşekkür ediyorum. a.s.

püsküütcüm çok incelmişsin tebrik ediyorum a.s.darısı benim gibilerin başına
bende yalaşık 50gün içinde 10 kilo verdim ekmeği ve hamurişini kestim ama hala inanamıyorum bu kadar kısa zamanda nasıl verdim 10 kiloyu
şimdi 89 90 arası gidip geliyom evde harekette yapıyom düzenli bir şekilde ama durdumCADIARZU
düzelirmi diye düşünüyom yarın lapa yicem :icecream:

Öncelikle teşekkür ederim gülabacım. a.s. Şu anda 90 kilo olduğunu düşünürsek demek ki 50 gün önce 100 kiloydun. Bu da 50 günde yaklaşık olarak vücut ağırlığının %11 inden kurtulduğunu gösteriyor.
Son derece sağlıklı olduğunu düşünüyorum..
Kim bilir daha önceleri neler yiyodun da, buncacık müdahaleye hemen cevap verdi bünyen yerimseniben

Durma konusuna gelince.. e normal be güzelim.. Vücut şimdi panikledi. "Noluyoruz yaaa" sinyalleri gönderdi her yere, şimdi kendisini korumaya alacak ve daha az kalori harcamaya başlayacak.

Hiç taviz verme.. benim önerim bir hafta tartılma. Dikkatli beslenmeye devam et ki.. vücut bunu bir "kıtlık" dönemi olarak algılamayı bırakıp "Ha-aa demek ki bundan sonra böyle besleniyoruz" desin. ,

Gün içerisinde yediklerini öğün sayısı olarak arttır. Yani yine aynı şeyi ye ama öğün sayısını yükselt.

verdiğin kilo için tebrikler. :nazar:

püsküütcümmmmmmmmm imdaaaaaaaaaaat,kilo vermen durakladuğında uyguladığın özel bi şey var mıydı canım? bi de sporunu saat kaç civarlarında yapıyordun sen?

azericim.. kilo vermen durduğunda yapılacaklar konusundaki önerilerimi bir kaç mesaj yukarıda gülabaya yazmıştım.

Ama bizzat benim uyguladığım bir yöntem var mı diye merak ediyorsan, benim kilo vermem hiç durmadı. Zaten en fazla kilo verdiğim ay bile 2.7 kg kaybettiğimden, haftada 500-600 gr her koşulda veriyordum. Bazen 100 gr düştüğü zamanlar da oldu ama başlarda bu şekilde gitti epey bi' süre..

Dönem dönem bu tempodan sıkıldığım ve daha hızlı kilo vermek istediğim anlar oldu. O zaman da defterimden bir önceki hafta yediklerimi inceledim. Porsiyonları saydım. Mesela kaç dilim ekmek yemişim, onu saydım. Diyelim ki o hafta 20 dilim ekmek yediysem onu 15 e indirdim. Ufak tefek deneme yanılmalarla devam ettim yani..

Spora gelince. Sekiz aylık dönem içerisinde acil durumlar haricinde her gün spor yaptım. Ağırlıklı olarak geceleri yaptım. Ama mekiği de genelde, yataktan kalkar kalkmaz yapmaya gayret ettim.

aklıma geldi şimdi.. Gecenin bir yarısı olmuş, yatmışım kitap okuyorum. Elim de göbişimde bir yandan. Böyle hamur gibi mıncırıyorum. sonra birden kitabı bırakıp, yere atlayıp mekik çekip sonra yeniden yatağa yatıp kitabımı elime alıp.... son derece sakin bir ifadeyle kaldığım yerden devam ettiğim de çok olmuştur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir tatlım. a.s.

püsküütüm ya bana yasaklar listeni hatırlatır mısın?vaktin olunca yanii:))

Azericim.. Bu topiğin giriş mesajında çok ayrıntılı bir şekilde genel olarak neler yediğimi yazmıştım. Onların dışında kalanlar ise yemediklerim oluyor :roflol:
Ay gülme geldi yaaa :roflol:
Dur biraz sakinleyeyim de yazayım.
Maraton döneminde uzak durduklarım:
Alkol (2 kere kaçamak yapmıştım sadece)
Börek, poğaça, vs. her türlü hamur işi tatlı ve tuzlu
Sosis, sucuk, salam vs..
zeytin (yeşil+siyah)
Kızartılarak yapılan her şey
Makarna, pilav (pirinç sadece lapa günlerinde yedim, hatta dolma yaparken de pirinç yerine esmer bulgur kullandım.)
Çikolata, şekeri vs.

aklıma gelenler bunlar..

Ekmekle ilgili soruna da şöyle cevap verebilirim. Beyaz ekmek dışındaki ekmekleri yedim. (dönüşümlü olarak integral ekmek, yoğun çavdar/kepek, light form) Kraker gurubunda da ağırlıklı olarak wasa tükettim.

X