Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Cennet anneleri merhabalar :)
15 ekimde 20 haftalık oğlumu rahim ağzı yetmezliği yüzünden kaybetmiştim bugün doktoruma gittim simir testimi yaptırdım bir sonraki gebelik için kan vermemi önerdi kalsiyum eksikliği vardı bende 1 ay sonra folik asite başlıcam ,bugün doktorum bişey anlattı sizinle paylaşmak istedim 1 ay önce 22 haftalık ikiz bebek taşıyan bir kadın 3 mm açıkla ve hafif kanamayla başvurmuş acil serklaj yapılmış ve şuanda 26 haftaya gelmiş ve hep yatmış bende doktuma sordum hamile kaldığımda 13 haftada dikiş atıldığında bende sürekli yatçakmıyım dedim hayır 2 tane hastam var ve çalışıyorlar dedi ama genede ikinci defa aynı acıyı yaşamamak için yatarım diye düşünüyorum.bide hamilelikten sonra 4 cü ayda korunmayı bırakıcaz dedim ilk seferde hamile kalsam sakıncası olur mu dedim hayır olmaz dedi ,
bugün yaşadıklarım böle sizlerlede paylaşmak istedim inşallah herşey güzel olucak :)

Selam
Bisi sorcam bi sonraki gebelik icin lam testi falan demissin ya yapilmasi gereken testler neler neye bakiliyor ikinci gebelik icin?Birde bu yatma konusunda herkesin bunyesi bir olmadigi icin gidisata bakiliyor anladigim kadariyla.

Merhaba , bi süredir kanamam vardı. Plesenta previa tanısı koymuşlardı kanaman olabilir dedikleri için çok onemsemedim. Fakat rengi ve miktarı degisince hastaneye gittim. 1 cm açılma olduğunu söylediler. Hastaneye yatirdilar. Doktor olabilir çok önemli değil dedi. Durumunu takip edicez dedi. Hiç rahim ağzı yetmezliğinden falan bahseden olmadı tesadüfen böyle biseyin olduğunu öğrendim. 2 gündür de ara ara sancim oluyo. Bende de mi var acaba yazilanlari okuyunca çok korktum

Merhaba , bi süredir kanamam vardı. Plesenta previa tanısı koymuşlardı kanaman olabilir dedikleri için çok onemsemedim. Fakat rengi ve miktarı degisince hastaneye gittim. 1 cm açılma olduğunu söylediler. Hastaneye yatirdilar. Doktor olabilir çok önemli değil dedi. Durumunu takip edicez dedi. Hiç rahim ağzı yetmezliğinden falan bahseden olmadı tesadüfen böyle biseyin olduğunu öğrendim. 2 gündür de ara ara sancim oluyo. Bende de mi var acaba yazilanlari okuyunca çok korktum
Canim insallah yoktur ama anlattiklarin oyle gibi gerekirse doktorun acil serklaj yapar ama unarim olmaz acilma olmasi iyi degil ki mutlaka oradaki doktorlara sancin oldugun soyle sanci acilanin eevam ettigini gosterebilir benim oyle olmustu..sen dua et zaten hastanedeymisin dikkatli ol ne olursa doktorlara soyle..

Selam
Bisi sorcam bi sonraki gebelik icin lam testi falan demissin ya yapilmasi gereken testler neler neye bakiliyor ikinci gebelik icin?Birde bu yatma konusunda herkesin bunyesi bir olmadigi icin gidisata bakiliyor anladigim kadariyla.

Canım simir testini normalde 6 ayda bir kadınların yaptırması lazımmış kontrol amaçlı yaptı doktorum buji testi istedi ama sonra vazgeçti zaten ikinciye kesin dikiş atılcak gerek yok buji testine dedi onun dışında ben kan testi yaptırmak istedim vucudumdaki rezervleri kontrol amaçlı gerekirse kalsiyum demir ilacı almak için gebeliğe iyi bir şekilde hazırlanmak istiyorum.
dediğin gibi her hamile de serklaj sonrası farklı olabilir tehlikeye atmamak için bolca dinlenmek ve yatmak iyi olur inşallah.

Rare arkadaşım geçmiş olsun kaç haftalıksın doktorun sana söylemese bile sen sor serklaj dikişini bir açıklama yapsın sana açılma devam etmez inşallah

Canim insallah yoktur ama anlattiklarin oyle gibi gerekirse doktorun acil serklaj yapar ama unarim olmaz acilma olmasi iyi degil ki mutlaka oradaki doktorlara sancin oldugun soyle sanci acilanin eevam ettigini gosterebilir benim oyle olmustu..sen dua et zaten hastanedeymisin dikkatli ol ne olursa doktorlara soyle..
Hastanede değilim ki canım bi teşhis koyamadilar. Gözetim altında tutucaz dediler bende kalmak istemedim çıktım

Hastanede değilim ki canım bi teşhis koyamadilar. Gözetim altında tutucaz dediler bende kalmak istemedim çıktım

Ben senin yerinde olsam 1 dk durmazdim ve iyi bir doktor bulup randevu alirdim..Eger maddi durumun varsa riskli gebelik doktoru bulup hemen randevu alarak gitmelisin... Ben Aret Kamar isminde bir doktora gidiyorum taksimde... tavsiye ederim titiz bir doktordur. Sancin saatlerce devam ediyorsa bu acilmadan dolayi olabilir.. Tekrar gecmis olsun, umarim gelismelerden haberdar edersin..

Ben senin yerinde olsam 1 dk durmazdim ve iyi bir doktor bulup randevu alirdim..Eger maddi durumun varsa riskli gebelik doktoru bulup hemen randevu alarak gitmelisin... Ben Aret Kamar isminde bir doktora gidiyorum taksimde... tavsiye ederim titiz bir doktordur. Sancin saatlerce devam ediyorsa bu acilmadan dolayi olabilir.. Tekrar gecmis olsun, umarim gelismelerden haberdar edersin..
Su an sancim yok arada oluyo. Özele gidecek durumumuz yok malesef hastaneye de yatmak istemiyorum

Su an sancim yok arada oluyo. Özele gidecek durumumuz yok malesef hastaneye de yatmak istemiyorum

Canım özel e gidemiyorsan üniversite hastanesi ne git bari sakın devlet hastanasine güvenme böyle bi durumda...en azından Üniversite hasa perinatolog vardır...nolur dikkat et kendine ben de bundan önceki bebeğim i 22.Haftada 3 cm açıklık ve kanama ve durdurulamayan sancı ile kaybettim senin en azından kana man durmuş ağrın yok Allah evladını sana bağışlasın

Canım özel e gidemiyorsan üniversite hastanesi ne git bari sakın devlet hastanasine güvenme böyle bi durumda...en azından Üniversite hasa perinatolog vardır...nolur dikkat et kendine ben de bundan önceki bebeğim i 22.Haftada 3 cm açıklık ve kanama ve durdurulamayan sancı ile kaybettim senin en azından kana man durmuş ağrın yok Allah evladını sana bağışlasın
Amin canım teşekkür ederim. Gittiğim hastane zaten kadın doğum hastanesi perinatoloji bölümünde yatiyodum. Yarın sabah gidicem çok korkuyorum bişey olacak diye. Lütfen dua edin

geçmiş olsun canım, geçen sene ekim ayında benim bebeğimde de 23. haftada çok açık kırmızı lekelenme olunca doktoruma gitmiştim. benimkide 1.5 cm açılmış, doktor acil serklaj(halka uygulaması,dikişin tutmayacağını söylediklerinden)yaptılar hastane yatmıştım , doktorların talimatlarına birebir uy canım ben 3. günümde kaybetmiştim maalesef, allah inşallah bebeğini hayırlısıyla sağlıklı sıhhatli zamanında eline alabilmeyi nasip eder...

Ay canm 23 haziran bnim dogum tarihimdi gecen yil simdi gorunce heyecanlandim nedenseeee :) 7 hazira da mecburi sezeryanla dogum yaptim ahh ahh
inşallah bende o tarihlerde doğum yaparım :)) dün doktora gittik 2 li test için , Allaha şükür güzel çıktı ultrason sonuçları kan sonuçları da iyi çıkar inşallah , 14. haftada atacak dikişi şu an rahim boyu 4cm çıktı, geç mi acaba 14. hafta herkes 13 te attırmış...

inşallah bende o tarihlerde doğum yaparım :)) dün doktora gittik 2 li test için , Allaha şükür güzel çıktı ultrason sonuçları kan sonuçları da iyi çıkar inşallah , 14. haftada atacak dikişi şu an rahim boyu 4cm çıktı, geç mi acaba 14. hafta herkes 13 te attırmış...
İyiymiş 4cm. Benimkide 14te atacakti ama 12.haftada rahim ağzı yumusamisti kisalmada olmuştu. Eve yollamadi o gun dikis atildi. Allah kolay gecirsin

canim prolutonu cogumuzun dr si 34 ya da 37 de kesti. sata nickli arkadasim bence kullan dr ne sorarak.
Selam, bugün dr kontrolümüz vardı. Çok şükür herşey yolunda. Prolutanı iki hafta sonra bırakıyorum. Dr um böylesini uygun gördü. Niye diye sormadım elbet vardır bir bildiği. Sevgiler

geçmiş olsun canım, geçen sene ekim ayında benim bebeğimde de 23. haftada çok açık kırmızı lekelenme olunca doktoruma gitmiştim. benimkide 1.5 cm açılmış, doktor acil serklaj(halka uygulaması,dikişin tutmayacağını söylediklerinden)yaptılar hastane yatmıştım , doktorların talimatlarına birebir uy canım ben 3. günümde kaybetmiştim maalesef, allah inşallah bebeğini hayırlısıyla sağlıklı sıhhatli zamanında eline alabilmeyi nasip eder...
Amin inşallah. Çok önemli değil ama olmaması lazımdı , rahminde de yumuşama var dedi. Rahim ağzı yetmezliğim yokmuş. Serviks uzunluğuna gayet iyi dedi. İnşallah sağlıcakla alırım kucağıma.

Kızlar iyi akşamlar dikişliyken ağrısız açılma olur mu böyle birşey duydunuz mu? Çok korkuyorum moralim çok bozuk kötü birşey olursa diye :KK43:

Kızlar iyi akşamlar dikişliyken ağrısız açılma olur mu böyle birşey duydunuz mu? Çok korkuyorum moralim çok bozuk kötü birşey olursa diye :KK43:

Canim moralini bozma yatmaya devam edersen ve ilaçlarını kullanırsan niye olsun ki hem burda serklajolup 30lu haftalara gelen arkadaşlar var çok seviniyorum onların adına darısı bize inşallah iyi düşün iyi olsun benim doktorum serklajla dikkat edersen ve fazla hareket etmezsen yüzde yuz şansın dedi

Canim moralini bozma yatmaya devam edersen ve ilaçlarını kullanırsan niye olsun ki hem burda serklajolup 30lu haftalara gelen arkadaşlar var çok seviniyorum onların adına darısı bize inşallah iyi düşün iyi olsun benim doktorum serklajla dikkat edersen ve fazla hareket etmezsen yüzde yuz şansın dedi
Canim cok saol isle ilgili okulda sikintilarim var bi kac yere gitmem gerekti. Biraz canim sikildi ondan dolayi da kendimi yordum diye de bozuldu moralim aklima kotu seyler geldi. Hep evdeyim zaten Allah bebeklerimizi korusun bizleri saglicakla kavustursun insallah. Bugun oturup dua edicem. Dua etmek insana moral oluyor

Merhaba edumen oncelikle Allah saglikla bebegimizi kucagimiza almayi nasip eder insallah. Dikisiniz trabzondami atildi oyleyse hangi doktor yapti acaba ?? Bir kere bunun acisini yasadigim icin korkuyorum acikcasi. Birde surekli yatiyormusunuz??
mrb canım, benim daha dikiş atılmadı, 24 ünde atılacak, vajinadan alınan kültürde mantar çıktı bugun doktora gidip onun tedavisine başlayacak 24 ündede dikiş atılacak, Afyonkarahisardayım ben , buradaki üniversite hastanesinin profesörüne gidiyorum. şu anda hareketlerimi kısıtladım baya,evde bile sadece yemek işini yapıyorum şu anda , onun dışında hep yatıp dinleniyorum... işe sadece 4-5 saatliğine gidiyorum kendi işyerim var, ama dikişten sonra hep yatacağım... gerekirse 5 yıl emek verdiğim dükkanı kapatacağım ...

Selam, bugün dr kontrolümüz vardı. Çok şükür herşey yolunda. Prolutanı iki hafta sonra bırakıyorum. Dr um böylesini uygun gördü. Niye diye sormadım elbet vardır bir bildiği. Sevgiler
maşallah 31. haftaya kadar gelmişsin, inşallah bizlerede nasip olur, bende geçen sordum doktoruma, gebeliğin sonuna kadar dedi, gerekirse vajinadan fitil şeklinde veririrz dedi, prolutan bende kaşıntı ve sert şişlik yapıyor maalesef

X