Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Arkadaşlar bugün rahim ağzı uzunluğumu ölçtürdüm 3,6 sizce iyimi? Doktor pek birşey demedi, kötüde demedi.Dikiştende bahstemedi.Ama internette 4 cm uzunluğunda olur yazıyor biraz kafam karıştı...

arkadaşım bence gayet iyi. benim 2.1 di. 3 cm nin altı çok azriskli. 2.5 direk sorun olarak öğrenmiştim. bence gayet güzel

Ama tabii bu aydan aya değişiyor benim 15 hafta da 3,6 senin kaç haftalıkken 2,1 di?

arkadaşlar 3 tane bebeğimi kaybettim serklaj yapılması gerekiyormuş ama şanssızlık mı diyeyim bilmiyorum 6 ay önce kaybettim ikiz bebeklerimi kendi doktorum anlamadı ama bu durumu ikizlerin biri düşünce prof dr gittik o tanı koydu hala eski doktoruma devam ediyorum eşimin ısrarıyla zaten geç bulmuştum bebeklerimi ama çabuk kaybettim 5 ay hiç kalkmadan yattım elimden geleni yaptım olmadı demekki yaradan bizim için daha da güzellikler yaşatacak ki bizden ayırdı bebeklerimizibütün arkadaşlara allah yardımcınız olsun diyorum ne olursunuz elinizdeki güzellikleri fark edin ve yaşam sıkıca tutunun

arkadaşlar 3 tane bebeğimi kaybettim serklaj yapılması gerekiyormuş ama şanssızlık mı diyeyim bilmiyorum 6 ay önce kaybettim ikiz bebeklerimi kendi doktorum anlamadı ama bu durumu ikizlerin biri düşünce prof dr gittik o tanı koydu hala eski doktoruma devam ediyorum eşimin ısrarıyla zaten geç bulmuştum bebeklerimi ama çabuk kaybettim 5 ay hiç kalkmadan yattım elimden geleni yaptım olmadı demekki yaradan bizim için daha da güzellikler yaşatacak ki bizden ayırdı bebeklerimizibütün arkadaşlara allah yardımcınız olsun diyorum ne olursunuz elinizdeki güzellikleri fark edin ve yaşam sıkıca tutunun

geçmiş olsun arkadaşım.dediğin gibi yapacak bi şey yok.sana dikiş atıldıgı halde mi kaybettin bebeklerini. hangi profa gitmiştin.dikiş atıldıysa kaçıncı haftada dikiş atılmıştı

dikiş atılmadı ogün hastaneye yatıp seklaj yapılacaktı sadece önlem amaçlıydı ama hastane önünde suyu geldi birinin hemen acil alındı diğerini de ben aldırmamak için çok direndin ama enfeksiyon kapmıştım çünkü ilk bebeğimin plasantası içerde kalmıştı bende bundan sonra eğer allah nasip eder de hamile kalırsam neden düşük olduğunun tanısını koymak için bursada çok doktora gittim ama prof dr yalçın kimya hamile kaldığım zaman hemen seklaj yapılması gerektiğini rahimde açıklık olduğunu söyledi

frekansçım bursalıymışssın. diğer bölümlerde okuduğum kadarıyla doktorun ziya çetin.bi arkadaşın daha dikişini ziya çetin dikişini yapmıştı. bebeği 9 ayda sezeryanla doğdu. rahim ağzı açılmadı çünkü. bebeği 4 aylık.ben şimdi yine bu siteden bi arkadaşın doktoruna gidicem. ama bursaya tayinimin çıkma ihtimali var. o zaman ziya çetin için ne dersin.birde sen durumunu öğrenmek için rahim filmi çektirdin mi.seninle haberleşelim olur mu.

canım benim 2. düşüğümden sonra çekildi rahim filmim. ama rahim ağzı hakkında bişey söylenilmedi, o zaman öyle bi sorunum yoktu. son düşüğümde belli oldu rahim ağzı yetmezliğim. eğer tayinin bursaya çıkarsa ziya çetine git derim. ben çok memnunum kendisinden, çok ilgili bi doktor sen sormadan o gerekli herşeyi söylüyor. ben onun yanında kendimi çok rahat ve güvende hissediyorum. :nazar:

canım benim 2. düşüğümden sonra çekildi rahim filmim. ama rahim ağzı hakkında bişey söylenilmedi, o zaman öyle bi sorunum yoktu. son düşüğümde belli oldu rahim ağzı yetmezliğim. eğer tayinin bursaya çıkarsa ziya çetine git derim. ben çok memnunum kendisinden, çok ilgili bi doktor sen sormadan o gerekli herşeyi söylüyor. ben onun yanında kendimi çok rahat ve güvende hissediyorum. :nazar:

AH ARKADAŞI HAYIRLISI. DOKTOR O KADAR ÖNEMİLİ KŞ.1 BEBEĞİMİ SIRF ONLARIN İHMALİ YÜZÜNDEN KAYBETTİM.BAKALIM KISMET BURSAYA GİDEBİLEEKMİYİZ.AMA ZİYA ÇETİNİ DÜŞÜNÜYORUM.BİREDE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNDEN ŞAKİR HOCAYO DÜŞÜNÜYORUM. AÇIKLIĞIN GEBE İKE ANLAŞILDI HERHAKDE.. BEN SALI GÜNÜ MUAYNEYE GİDİYORUM BAKALIM DURUMU TESPİT EDİCEK Mİ.RAHİM FİLMİ ÇEKTİRMEYİ HİÇİSTEMİYORUM AMA. BAKALIM. SEN İYİSİN DİMİ ARKADAŞIM

dikiş atılmadı ogün hastaneye yatıp seklaj yapılacaktı sadece önlem amaçlıydı ama hastane önünde suyu geldi birinin hemen acil alındı diğerini de ben aldırmamak için çok direndin ama enfeksiyon kapmıştım çünkü ilk bebeğimin plasantası içerde kalmıştı bende bundan sonra eğer allah nasip eder de hamile kalırsam neden düşük olduğunun tanısını koymak için bursada çok doktora gittim ama prof dr yalçın kimya hamile kaldığım zaman hemen seklaj yapılması gerektiğini rahimde açıklık olduğunu söyledi

NASIL BİR ACI OLDUĞUNU BİLİYORUM. BİR ANDA KAYNAR SULAR BOŞALIYO SANKİ. DÜNYAM KARARMIŞTI.EŞİM DE MAHVOLDU. BANA ÇOK GEÇ DİKİŞ ATILDI. 10 GÜN DE EVDE ACI ÇEKTİM KABUS GİBİYDİ. HAYIRLISINI DİLİYORUM ARTIK. YAPICAK Bİ ŞEY YOK. AMA HAYAT ASLA ESKİSİ GİBİ OLMIYCAK SANKİ.

geçmiş olsun arkadaşım. benimde son düşüğümde dikiş atılması gerekiyormuş o zaman gittiğim doktora hatırlatmıştım ama gerek yok demişti. doktor kurbanı olduk anlayacağın. dikiş atılmış olsaydı bebeğim dünyaya gelirdi, ama ne yapalım herşeyde vardır bi hayır. sen hangi doktora gidiyordun? yalçın kimyayı da hep duyuyorum çok iyi diyorlar onun için. ben ziya çetine gidiyorum şimdi çok memnunum. onuda tavsiye ederim sana.

ben bebeğimi aldırmadan önce sadece tanı koysun diye birkez gittim 7 yıldan beri gittiğim dr özer kutlu zaman zaman bazı mumnunsuzluklarım olasada tecrübesine ve bilgisine güveniyorum

AH ARKADAŞI HAYIRLISI. DOKTOR O KADAR ÖNEMİLİ KŞ.1 BEBEĞİMİ SIRF ONLARIN İHMALİ YÜZÜNDEN KAYBETTİM.BAKALIM KISMET BURSAYA GİDEBİLEEKMİYİZ.AMA ZİYA ÇETİNİ DÜŞÜNÜYORUM.BİREDE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNDEN ŞAKİR HOCAYO DÜŞÜNÜYORUM. AÇIKLIĞIN GEBE İKE ANLAŞILDI HERHAKDE.. BEN SALI GÜNÜ MUAYNEYE GİDİYORUM BAKALIM DURUMU TESPİT EDİCEK Mİ.RAHİM FİLMİ ÇEKTİRMEYİ HİÇİSTEMİYORUM AMA. BAKALIM. SEN İYİSİN DİMİ ARKADAŞIM

ben iyiyim şükür yalnız çok halsizim bazen kolumu kaldırmaya halim olmuyor. şakir hocayıda duyuyorum hep. bende üniversitede yine gürkan uncuya gitmiştim hatta ameliyatımı o yapmıştı. inanırmısın bu 7. doktorum inşallah sonuncu olur. kimi iyi duyuduysak gittik istanbula mustafa bahçeciye bile geldim. doktorda biraz şans işi. rahim filmi doktor isterse çektir bence o daha net sonuçlar veriyor rahim hakkında. hakkımızda hayırlısı neyse o olsun arkadaşım. bizimde sınavımız bu dünyada böyleymiş diyorum ben. Allah beterinden saklasın.

frekansçım bursalıymışssın. diğer bölümlerde okuduğum kadarıyla doktorun ziya çetin.bi arkadaşın daha dikişini ziya çetin dikişini yapmıştı. bebeği 9 ayda sezeryanla doğdu. rahim ağzı açılmadı çünkü. bebeği 4 aylık.ben şimdi yine bu siteden bi arkadaşın doktoruna gidicem. ama bursaya tayinimin çıkma ihtimali var. o zaman ziya çetin için ne dersin.birde sen durumunu öğrenmek için rahim filmi çektirdin mi.seninle haberleşelim olur mu.

edacim bir arkadasin 9 . ayda sezeryanla alındı demissin kim o bende okumak isterim yasadiklarini hangi bolumlerde okudun

Merhaba arkadaslar. Kulube 1.5 ay kadar once uye oldum ama su ana kadar cok aktif olamadim. Bugun serklajla ilgili bu grubu gordum. Butun mesajlari bir solukta okudum. Bebegini kaybetmis tum arkadaslara sabir ve guc diliyorum. Dikis atilmis ve hala hamile olan arkadaslara da saglik ve sabir diliyorum.

Yasim 37 oldugu icin riskli hamile olarak kabul ediliyorum. Insallah ilk cocugumuz olacak bu bebis. 20. hafta kontrolune esimle gitmistim (Esim aile hekimi). Ultrasonda esim rahim agzimin "dinamik" oldugunu gordu. Yani rahim agzim surekli acilip kapaniyor. Belki bastan beri boyleydi ama hep kapali oldugu zamana denk gelmisiz demek ki. Neyse, daha sonra perinatolog da ultrason odasina geldi ve rahim agzini 10 dakika kadar incelediler (vajinal ultrasonla). Rahim agzinin acildigi an, kesenin asagi dogru hareket ettigini gorduler. Doktor, rahim agzini hemen kapatmazsak kese disari cikabilr ve bebegi kaybedebiliriz dedi.

Beni hemen ameliyata aldilar. Belden -spinal- anestezi verdiler. Once masayi basasagi cevirerek kesenin kendiliginden iceri gitmesine ugrastilar. Gitmeyince elle geriye ittiler. Daha sonra dikisi attilar. Ancak rahim agzim cok acilmisti, en uctaki 7 mm.lik kismi kapaliydi. Dikisi oraya atabildiler. (Bu arada rahim agzinin uzunlugu 4 cm civariydi ama benim durumumda uzunlugun onemi yoktu zaten.

Bir gece hastanede kaldim, 12 saat boyunca sanci/kasilma var mi diye kontrol ettiler. Hicbir sey olmadigi icin ertesi gun eve geldik. O gunden beri yatak istirahatindeyim. Ilk iki hafta antibiyotik kullandim; her dort haftada bir antibiyotikleri tekrarlayacagim. Henuz sanciyi engelleyici ilac kullanmiyorum hic sancim olmadigi icin.

Su anda 23+2 haftaligim. Serklajdan beri 4 defa ultrasona gittim. Her seferinde rahim agzim acilip kapanmaya devam etti. Dikisten sonraki 7 mm.lik kisim saglam gorunuyor. Rahim agzinin boyu 3-3.5 arasi oynuyor ama dedigim gibi benim durumumda hicbir onemi yok bunun su anda.

Dun fibronektin testi yapildi. Aranizda bunu yaptiran var mi? Onumuzdeki 7-14 gun icinde dogumun baslama ihtimali olup olmadigini olcmeye calisan bir test. Negatifse 7-14 gun icinde dogum riski cok dusuk demek. Pozitifse, 7-14 gun icinde dogum riski yuksek demek. Ama kesin degil, yuzde veremiyorlar, sadece onlem almak icin yapiyorlar. Bende pozitif cikti. Yarin tekrarlayacaklar ve duruma gore ne yapacaklarina karar verecekler.

Test sonucunu oglen ogrendim, esim ogle yemegi icin eve gelmisti. Kendimi tutamadim, agladim... Esim doktor oldugu icin daha sakindi ama o da cok korkuyor tabii. Yarinki test de pozitif cikarsa sanci engelleyici ilaclara baslayacagim muhtemelen.

Perinatalog, bebegin 23-28. haftalarda dogmasi halinde neler yapilacagini, 28-32. haftalarda dogarsa neler yapilacagini gorustu bizle gecen hafta... Cok korkuyorum.

Kadinlar Kulubu benzeri bir Amerikan sitesine uyeyim. Oradaki kizlardan biri 23 haftalikken dogum yapti. Bebek su an neonatal yogun bakim unitesinde yasam savasi veriyor. Onun fotograflarina baktikca icim parcalaniyor.

Arkadaslar, biliyorum cok uzattim. Ama icimi dokecek kimsem yok esimden baska. Burada, ulkemden, arkadaslarimdan, ailemden uzaktayim. Gerci annemleri haftada iki ariyorum ama bu kadar detay anlatamiyorum uzulmesinler diye.

Dinlediginiz icin tesekkurler. Size sabir ve guc diliyorum. Allah hepimize saglikli bebekler versin.

Ebru.

geçmiş olsun arkadaşım..

benim de ilk doğumum 23. haftada oldu ve küveze alamadılar. hacettepe ve ztb hastanelerindeki doktorlarla görüşüldü, doğum kaçınılmaz olduğu için. 23. hafta yaşam sınırı olarak kabul görmüyor Türkiye hastanelerinde. bebeğin gelişimi açısından riskli kabul ediliyor. o haftalarda özellikle de beyin geişimi anne karnında tam olarak tamamlanamadığı için riskli kabul ediliyor.

ben de ilk doğumumda şok yaşamıştım muayene masasında. doğumun kaçınılmaz olduğu söylendi bana ve açılma miktarı da zamanla arttı ve normal doğum yaptım..ilk bebeiğimi aniden kaybetmiş olmak çok sarstı bizi ama toparlandık.. derken 2. bebeğimi de serklaj için hastaneye yattığımda (19-20.haftaydı:) yine rahimde açılma farkedildi zaten hafif sancılarım vardı o gün..ve ben de yine doğum yaptım..ikinci bebeğimizle de ahirete bırakılan kavuşma umuduyla ayrıldık..

umarım sen ve bebeiğn sağlıklı güzel günler görürsünüz.. umarım sağlıkla kucağına alırsın bebeiğini.. bu durumu yaşayan anne adaylarını çok iyi anlıyorum. ben iki kere yaşadım ve kucağıma alamdaım bebeklerimi..

ama bu sayfalardan okuduğum olumlu tecrübeler beni sevindiriyor...

sağlıcakla kalın...

tavşancık senin en iyi şeyleri diliyorum. ne kadar özenli davranılmış sende şanslısın.benim dikişim atıldıktan sonra kasılmaya falan bakılmadı.2 gün sonra doğru eve.sancı başlayınca sonuç malüm.Türkiyede olmadığın için çok üzülme.görüyosun bizde ki süper doktorları.Aileden ayrı olmak zor tabii .ama insan muamelesi görmekte güzel.benim ilk doktorum git eve doğur gel dedi.dikişi atan profesör muayne bile etmeden dikiş attı.aldığı paraya baktı bence.doğum sancılarım başladı diye aradım. Magnezyumu arttır dedi.sonra telini kapattı ve ulşamadık kendisine.sen moralini iyi tut.herşey çok güzel olucaktır.aramıza hoş geldin.

geçmiş olsun arkadaşım..

benim de ilk doğumum 23. haftada oldu ve küveze alamadılar. hacettepe ve ztb hastanelerindeki doktorlarla görüşüldü, doğum kaçınılmaz olduğu için. 23. hafta yaşam sınırı olarak kabul görmüyor Türkiye hastanelerinde. bebeğin gelişimi açısından riskli kabul ediliyor. o haftalarda özellikle de beyin geişimi anne karnında tam olarak tamamlanamadığı için riskli kabul ediliyor.

ben de ilk doğumumda şok yaşamıştım muayene masasında. doğumun kaçınılmaz olduğu söylendi bana ve açılma miktarı da zamanla arttı ve normal doğum yaptım..ilk bebeiğimi aniden kaybetmiş olmak çok sarstı bizi ama toparlandık.. derken 2. bebeğimi de serklaj için hastaneye yattığımda (19-20.haftaydı:) yine rahimde açılma farkedildi zaten hafif sancılarım vardı o gün..ve ben de yine doğum yaptım..ikinci bebeğimizle de ahirete bırakılan kavuşma umuduyla ayrıldık..

umarım sen ve bebeiğn sağlıklı güzel günler görürsünüz.. umarım sağlıkla kucağına alırsın bebeiğini.. bu durumu yaşayan anne adaylarını çok iyi anlıyorum. ben iki kere yaşadım ve kucağıma alamdaım bebeklerimi..

ama bu sayfalardan okuduğum olumlu tecrübeler beni sevindiriyor...

sağlıcakla kalın...

Yasadiklarina cok uzuldum arkadasim. Ne kadar buyuk bir aciyi, hem de iki defa yasamissin. Umarim bundan sonra hersey gonlunce ve hayirlisiyla olur.

23 hafta burada da tartismali bir konu. 24 hafta taban olarak kabul ediliyor. Genel olarak 28. haftadan once gerceklesen dogumlara asiri riskli olarak bakiyorlar. Ama 23-24 haftalik dogmus, saglikli bicimde buyuyen bircok bebek de var.

Istatistiki olarak, bebegin yasama olasiligi 24, 25, 26, 27 ve 28 haftalar icin sirasiyla % 40, 50, 60, 70 ve 80 olarak kabul ediliyor. Ancak bebegin kilosu da belirleyici etkenlerden biri.

Umarim hepimiz bu zor gunleri hayirlisiyla asariz.

tavşancık senin en iyi şeyleri diliyorum. ne kadar özenli davranılmış sende şanslısın.benim dikişim atıldıktan sonra kasılmaya falan bakılmadı.2 gün sonra doğru eve.sancı başlayınca sonuç malüm.Türkiyede olmadığın için çok üzülme.görüyosun bizde ki süper doktorları.Aileden ayrı olmak zor tabii .ama insan muamelesi görmekte güzel.benim ilk doktorum git eve doğur gel dedi.dikişi atan profesör muayne bile etmeden dikiş attı.aldığı paraya baktı bence.doğum sancılarım başladı diye aradım. Magnezyumu arttır dedi.sonra telini kapattı ve ulşamadık kendisine.sen moralini iyi tut.herşey çok güzel olucaktır.aramıza hoş geldin.

Iyi dileklerin icin cok tesekkur ederim. Moralimi iyi tutmaya calisiyorum. Bugun fibronektin testini tekrarladik ve negatif cikti. En azindan onumuzdeki 2 hafta icinde dogum yapma ihtimalim azaldi yani. Tabii, yine Allah bilir.

Bebegin icin cok uzgunum. Insan hayati, hem de minicik bir bebeginki soz konusuyken, kimsenin ihmalkar, dikkatsiz, vurdumduymaz davranmaya hakki yok....

Basini dik tutmaya, guclu olmaya calis. Hersey gonlunce olsun.

Iyi dileklerin icin cok tesekkur ederim. Moralimi iyi tutmaya calisiyorum. Bugun fibronektin testini tekrarladik ve negatif cikti. En azindan onumuzdeki 2 hafta icinde dogum yapma ihtimalim azaldi yani. Tabii, yine Allah bilir.

Bebegin icin cok uzgunum. Insan hayati, hem de minicik bir bebeginki soz konusuyken, kimsenin ihmalkar, dikkatsiz, vurdumduymaz davranmaya hakki yok....

Basini dik tutmaya, guclu olmaya calis. Hersey gonlunce olsun.

test sonucuna çok sevindim.2 hafta daha çok iyi bir rakam.hadi inşallah daha da çok durur bebiş.pek sabısızlar bunlarda canııım.haberlerini bekliyoruz.:içelim::içelim:

X