Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Evet canim kendi teyzem. Aslinda 20 gun kalacakti ama aramizda soğuk ruzgarlar esince 12. gün döndü evine. Mesela geceleri esimle uyumam ona garip geldi, niye kendisiyle uyumadigima soylendi. Ya da bebegimizi esimle yikiyoruz diye üzüldü. Ondan bebegi sakındığımızı ima ediyordu. Boyle seyler yasadik biz. Opuyorum seni kocam. En zor gunler gecmis. İnsallah bugunden itibaren herşey daha iyi olur sizin icin. 🧡
Amin canım çok teşekkür ederim ☺️ senin içinde inş ♥️

Merhaba cok gecmis olsun bende yeni serklaj oldum sehir hastanesinde bana ne endol verdi ne antibiyotik verdi eve ciktim bugum bicak saplanir gibi kasiklarima agri giriyor bi doktora sordum endol alabilirmiyim diye oda 6. Aydan asagi olan gebeliklere onermiyoruz parol al dedi siz kacinci ayda endol kullandiniz
Ben 14. Haftada serklajdan beri kullandım .geçmiş olsun. 32de bıraktık

Son düzenleme:
Merhaba cok gecmis olsun bende yeni serklaj oldum sehir hastanesinde bana ne endol verdi ne antibiyotik verdi eve ciktim bugum bicak saplanir gibi kasiklarima agri giriyor bi doktora sordum endol alabilirmiyim diye oda 6. Aydan asagi olan gebeliklere onermiyoruz parol al dedi siz kacinci ayda endol kullandiniz
2 defa serklaj yapıldı endol sadece işlemden sonra hastanede 1 kere verildi. Antibotikte kullanmadım. İlaçları hastanın durumuna göre veriyorlar. Fazla ayağa kalkmayın, ayağa kalktıkça oluyor o ağrılar, bir süre sonra geçecek.

Ahh ilk başlar inan beni de çok zorladı. Teyzem sağolsun yanıma desteğe gelmişti ama onun varlığı da çok zorladı beni. Öncelikle sütüm yok, gelmedi, sağ da bakalım baskıları yıldırdı beni. Sonra da bana ve eşime bebekle ilgili mudahaleleri zorluyordu. İnan o gidince, biz eşim ve bebekle başbaşa kalınca çok rahatladık.

Ben ilk günden beri mama takviyesi yapıyorum. Alıştık bir kere bırakamıyoruz. İlk 15 gün kafam dumanlı gibiydi, cümle kuramıyordum. Durup durup ağlıyordum. Bebeğime yabancılık da hissettim. Niye anne oldum, keşke dogurmasaydim. Yazık edeceğim bu bebeğe, ziyan olacak elimde ben ne anlarım annelikten diye ağlıyordum. Yaklasık 1 ay surdu bende bu yabancılama hissi.

Şimdi neredeyse 2 aylık kızım. Şu an ona aşığım. Uyuduğunda bile uyansa keşke diyorum. Kucağımdan, mememden indirmiyorum. Hemen buyuyecek diye endiseleniyorum.

Benim eşim cok anlayisli. Ben halen daha ev işi, yemek yapmiyorum. Bol bol yatiş ve bebişle ilgileniyorum. Eşim bir şey demiyor bu halime.

Sen de nedir durumlar? Sen neler yaşiyorsun?
Gerçekten geçiyormu? 4 günlük anneyim ama göğüslerim yara oldu, 2 gün ağlayarak emzirdim ama dayanamadım 2 gündür mama veriyoruz mecburen çocuk açtı, sürekli ağlıyorum, neden çocuk yaptım diye. Sağmaya çalışıyorum bugün ilk kez bikaç damla geldi onu da göğüslerime iyileşsin diye süruyorum. Annem yanımda ama eşimle sürtüşmelerinden bıktım, sağolsun ikisi de destek bana ama pek anlaştıkları söylenemez. Kafam dumanlı, nasıl doğurdum şuan anne mi oldum, hayatım bi garip geliyor. Doğum hikayem de ayrı olaylı, sonu güzel bitti ama bebeğimi kaybedebilirdim direkten döndük. Nolur bana geçiyor diyin 🙏

Kızlar merhaba. Oğlum akşam 8 de dünyaya geldi şimdilik iyiyiz bize dua edin sağ salim hastaneden çıkarız inşallah. 37+4 de doğdu, rahim ağzı kısalması olanlar kolay doğum yapıyor derlerdi gerçekten öyleymiş hastaneye geldiğimde 5 cm açıklığım vardı 2 saatte doğdu oğlum. Rabbim hepinizi bir avazda zamanında kurtarsın inşallah.
Gözün aydın, allah size sağlık şifa versin, analı babalı büyütsün inşallah.🌸
İki gündür aşağıya inanılmaz baskı hissediyorum, sanki her an çıkacak gibi. Kasık ağrım da çok, 32+4 bugün. Bugün kontrole gideceğim ama çok korkuyorum. Çünkü hiç böyle ağrı yaşamamıştım. Doğum sancısı böyle bir şey mi kızlar? Regl ağrısı gibi ve vajende de ağrı var. 3-4 hafta daha dursun Allahım lütfen🙏🏼

2 defa serklaj yapıldı endol sadece işlemden sonra hastanede 1 kere verildi. Antibotikte kullanmadım. İlaçları hastanın durumuna göre veriyorlar. Fazla ayağa kalkmayın, ayağa kalktıkça oluyor o ağrılar, bir süre sonra geçecek.
Ya gercekten gecicekmi cunku hala yatiyorum ayaga kalkamıyorum sadece ihtiyac icin biraz fazla dursam hemen kasiklarima sanci giriyo altim bole düsecek gibi oluyor surekli yatiyorum malesef 1 hafta oldu iste serklaj olali gecermi tüm bunlar

Gerçekten geçiyormu? 4 günlük anneyim ama göğüslerim yara oldu, 2 gün ağlayarak emzirdim ama dayanamadım 2 gündür mama veriyoruz mecburen çocuk açtı, sürekli ağlıyorum, neden çocuk yaptım diye. Sağmaya çalışıyorum bugün ilk kez bikaç damla geldi onu da göğüslerime iyileşsin diye süruyorum. Annem yanımda ama eşimle sürtüşmelerinden bıktım, sağolsun ikisi de destek bana ama pek anlaştıkları söylenemez. Kafam dumanlı, nasıl doğurdum şuan anne mi oldum, hayatım bi garip geliyor. Doğum hikayem de ayrı olaylı, sonu güzel bitti ama bebeğimi kaybedebilirdim direkten döndük. Nolur bana geçiyor diyin 🙏
Geçiyor, hepsi geciyor. Herşey cok ama cok guzel olacak💓 Ahh ne kadar benzer ne kadar aynı seyleri yaşamışız ve sen şimdi yaşıyorsun. Ben şansliydim sanırım göğüslerim hiç yara olmadı ama çok acıdı, hassaslaştı ve uçlarında beyaz beyaz süt bezeleri çıktı. Her emzirme sonrasi lansinoh kremimi surdum. Bebegim ne zaman duzgunce memeyi kavramadiysa ne zaman canım yandıysa ağzından çikarttim mememi ve yeniden almasını sağladım. İnstagramda takip ettiğim cok guzel hesaplar var. Onlar sayesinde emzirme konusunda cok sey ogrendim.

Benim meme ucum çok büyük. Sağım yaparken makinanın aparatına surtundugunden canım o zaman çok yanıyordu. Ben bir boy büyük başlık aldım . Benim makinam lansinoh. Ek başlik 48 TL gibi cüzi bir ucretti. Belki sen de makinani kontrol edebilirsin.

Sağım yaparken şu an az cıkar. Takilma buna. Memelerin daha sağılmaya alışık değil. Ama sana tavsiyem sağım yaparken memenin koltuk alti kismina doğru olan yere bayaği sicak su ile ıslatılmıs bez koy. Bez hemen soğuyor. Birisi yaninda surekli o bezi değistirsin. İnanamazsin iki katın kadar süt çikacak. Sıcak, sütü memelerine indiriyor.

Aglamak cok iyi geliyor. Cekinme agla bol bol, git eşine sarıl sonra. Eşler arasındaki bu yakınlık temas oksitosin hormonunu arttiriyormus. Sut yapimina yardimciymis.

Mama olarak biz Hipp Organic Combiotic kullaniyoruz. Combiotic demek icinde bagirsaklar icin dost bakteriler var demekmis. Belki de o yüzden çok az gaz sorunu yaşıyoruz

Son olarak da en buyuk korkum meme reddi. O nedenle bebegime dr. Browns biberonun premature bebekler icin olan premiee flow isimli başligiyla sut veriyorum. Akışı çok yavaş. Boylece umarim biberona alismadan memeden emmeye devam edecek.

Bir de senin dogum hikayeni cok merak ediyoruz. Lutfen anlat, bizimle paylas.💓

Ya gercekten gecicekmi cunku hala yatiyorum ayaga kalkamıyorum sadece ihtiyac icin biraz fazla dursam hemen kasiklarima sanci giriyo altim bole düsecek gibi oluyor surekli yatiyorum malesef 1 hafta oldu iste serklaj olali gecermi tüm bunlar
İlkinde hiç ağrım olmamıştı ama 5 gün tuvalet hariç hiç ayağa kalkmamıştım. Doktorum çok sıkı kurallar koymuştu.
2. De 2 haftaya yakın ağrım oldu ayağa kalktığım için. Geçiyor merak etmeyin.

Geçiyor, hepsi geciyor. Herşey cok ama cok guzel olacak💓 Ahh ne kadar benzer ne kadar aynı seyleri yaşamışız ve sen şimdi yaşıyorsun. Ben şansliydim sanırım göğüslerim hiç yara olmadı ama çok acıdı, hassaslaştı ve uçlarında beyaz beyaz süt bezeleri çıktı. Her emzirme sonrasi lansinoh kremimi surdum. Bebegim ne zaman duzgunce memeyi kavramadiysa ne zaman canım yandıysa ağzından çikarttim mememi ve yeniden almasını sağladım. İnstagramda takip ettiğim cok guzel hesaplar var. Onlar sayesinde emzirme konusunda cok sey ogrendim.

Benim meme ucum çok büyük. Sağım yaparken makinanın aparatına surtundugunden canım o zaman çok yanıyordu. Ben bir boy büyük başlık aldım . Benim makinam lansinoh. Ek başlik 48 TL gibi cüzi bir ucretti. Belki sen de makinani kontrol edebilirsin.

Sağım yaparken şu an az cıkar. Takilma buna. Memelerin daha sağılmaya alışık değil. Ama sana tavsiyem sağım yaparken memenin koltuk alti kismina doğru olan yere bayaği sicak su ile ıslatılmıs bez koy. Bez hemen soğuyor. Birisi yaninda surekli o bezi değistirsin. İnanamazsin iki katın kadar süt çikacak. Sıcak, sütü memelerine indiriyor.

Aglamak cok iyi geliyor. Cekinme agla bol bol, git eşine sarıl sonra. Eşler arasındaki bu yakınlık temas oksitosin hormonunu arttiriyormus. Sut yapimina yardimciymis.

Mama olarak biz Hipp Organic Combiotic kullaniyoruz. Combiotic demek icinde bagirsaklar icin dost bakteriler var demekmis. Belki de o yüzden çok az gaz sorunu yaşıyoruz

Son olarak da en buyuk korkum meme reddi. O nedenle bebegime dr. Browns biberonun premature bebekler icin olan premiee flow isimli başligiyla sut veriyorum. Akışı çok yavaş. Boylece umarim biberona alismadan memeden emmeye devam edecek.

Sağma makinası olarak elektrikli mi manuel mi tercih ettiniz? Göğüs Kalkanı kullandınız mı? Ne almalı ne almamalı kafam karışık? Korkular endişeler şimdiden başladı bende.

Sağma makinası olarak elektrikli mi manuel mi tercih ettiniz? Göğüs Kalkanı kullandınız mı? Ne almalı ne almamalı kafam karışık? Korkular endişeler şimdiden başladı bende.
Süt emzirme olayı çok kişiselmiş. Öncelikle yaşayıp göreceksiniz. Ben elektrikliler daha iyi çekiyor diye duyduğumda elektrikli aldim. Sağım 30 dakikayi buluyor. Elle manuel pompayla uğraşmak istemedim.

Kuzey Kibris'ta maalesef hastane tipi pompa kiralama imkanı yok. Olsaydı mutlaka kiralardim çünkü benim sütüm cidden az. 20ml bile o makinalarla çok sağsam kardır. Ama olmadı maalesef. Bir de piyasada en iyisi Medela diyorlar. Ama Medela'nin burada temsilcisi yoktu. Yedek parça gerekse alamam, bulamam diye Lansinoh tekli pompa aldim.

Medela cok pahalı. İkinci el almayi da düşündüm ama Medela'nin sistemi kapalı devre, yanı süt bizim görmediğimiz yerlerden, makinanin icinden geçiyor. Bu durumda da temizliği cok zor. Eski makinaların içi kimbilir ne haldedir diye riske atmadım. Temizinden gittim Lansinoh aldım. Şimdilik işimi görüyor.

Pompayi surekli elde tutmak gerekiyor sağarken. İkili pompa alinirsa nasil olacak bilemiyorum. Tekli şimdilik yetiyor bana.

Göğüs kalkanı kullanmadım. Çünkü memeye yapisan bir şey değil, icinde süt birikse sızdırır diye düşünüyorum. Amacı meme ucu sürtünmesin diye sanirim. Gerçi ben memelerim açikta dolastim günlerce. Ucuna bir sey değince canım acıyordu çünkü. Şimdi de disari cikarken sutyenime göğüs pedi yapistiriyorum.

İki emzirme arasi 3 saati bulunca sağ mememden damla damla süt akmaya başlıyor. Ziyan olmasınlar diye Mochi kullaniyorum bile. Ne zaman şıp şıp damlamaya başlasa, mememe hoop takıyorum Mochi'yi, o akan sütü topluyor.

Sol memeden hiç sut cikmiyor neredeyse. Ama sağ mememden sadece Mochi ile 40ml süt toplayabiliyorum. Sağdigimda bile 30 ml çıkıyor sadece😅🙈

Bu arada ben emzirme danismanina da gittim. Cok memnun kaldim. İşe başlamadan bir kez daha gidecegim.

Bir de bol bol instagramdan annesutudoktoru ve izmiremzirmedanismani hesaplarını takip ettim. Çok sey ogrendim onlardan.

Canım gözün Aydın benim de göğüs uçlarım aynı dün kanadı onu sağarak alıyorum diğer göğsü emziriyorum benim de tam anlamıyla 4. Gün geldi stres yapma hepimiz yabancılık çekiyoruz zamanla alışıcaz kafanı dağıtmaya bak ufak yürüyüşler yap fırsat buldukça

Ben aşıdan beri kendime gelemedim. Aşırı derecede burun yanması, terleme, burun tıkanıklığı ve ateş yaşıyorum. Ateş bir çıkıyor bir iniyor. Kovid testi yaptırmayı düşünüyorum ama aşıdan dolayı pozitif çıkarsa diye korkuyorum. İçebildiğim tek şey parol.. Resmen grip oldum koca kış bir şey olmadı yaz bitiminde buldu beni. Perşembe akşamı aşı olmuştum cuma kol ağrısı varsı sadece cumartesi bir başladı bu saydığım etkiler bugün salı hala devam ediyor. Aşıdan önce hiçbir şey yoktu.

Gerçekten çok benziyoruz. Göğüs uçlarım büyük, göğüslerim ağır zaten sağmak ayrı mesele. Bugün biraz daha az acıyor ilk kez az önce 5 damla falan aktı. Lansinoh elektrikli benim makinem de, hastanede madeleble sağmıştım orda da aynı çıkıyordu, lansinoh benim işimi görüyor demekki. Kremi bi işe yaramadı, yara olduktan sonra galiba olmuyor, garmestan pomat kullandım biraz iyi geldi galiba. Emzirme danışmanından yardım alıcam, bugün gelicek akşam belki yanlış tutuyorumdur bebeği ondanmı oldu artık bilmiyorum. Hipp organic aldım bende ama simbiyotik farklı galiba bana görsel atarmısın canım kutusunu?
Doğumda çektiğim sancıları falan unuttum bu göğüs ağrılarımdan, birçok kişi yaşıyormuş, Kabir azabı gibi birşey gerçekten ya.
Meme reddinden korkuyorum ben de , ilk gün lansinoh biberonla verdim ama bence o da hızlı akıyor, kaşık biberonla veriyorum şimdi elimden geldiğince. O zor olduğu için hemen bırakıyo sonra sık acıkıyo tabi ama gündüzleri bari uğraşıyorum öyle, gece lansinohla veriyorum mecburen uykusuzluktan naptığımı bilmiyorum zaten. Geçer bugünler inşallah 🙏

Gerçekten çok benziyoruz. Göğüs uçlarım büyük, göğüslerim ağır zaten sağmak ayrı mesele. Bugün biraz daha az acıyor ilk kez az önce 5 damla falan aktı. Lansinoh elektrikli benim makinem de, hastanede madeleble sağmıştım orda da aynı çıkıyordu, lansinoh benim işimi görüyor demekki. Kremi bi işe yaramadı, yara olduktan sonra galiba olmuyor, garmestan pomat kullandım biraz iyi geldi galiba. Emzirme danışmanından yardım alıcam, bugün gelicek akşam belki yanlış tutuyorumdur bebeği ondanmı oldu artık bilmiyorum. Hipp organic aldım bende ama simbiyotik farklı galiba bana görsel atarmısın canım kutusunu?
Doğumda çektiğim sancıları falan unuttum bu göğüs ağrılarımdan, birçok kişi yaşıyormuş, Kabir azabı gibi birşey gerçekten ya.
Meme reddinden korkuyorum ben de , ilk gün lansinoh biberonla verdim ama bence o da hızlı akıyor, kaşık biberonla veriyorum şimdi elimden geldiğince. O zor olduğu için hemen bırakıyo sonra sık acıkıyo tabi ama gündüzleri bari uğraşıyorum öyle, gece lansinohla veriyorum mecburen uykusuzluktan naptığımı bilmiyorum zaten. Geçer bugünler inşallah 🙏
Lansinoh makineyle gelen biberonun ucu bence de çok akıtıyor. Galiba üstünde 2 numara yazıyor. Yani yenidoğan için akımı biraz çok sanırım. Ama masallah senin bebegin aldiysa bu da güzel. Benim bebegimde 1 kez denemistik ilk doğduğu zamanlardı, zorlanmişti. Boğuluyor gibi olmuştu. Gerçi babasinin kucaginda denemiştik. Belki de babası becerememiş olabilir:)

Emzirme danismani bize kaşık mama kullanmayı da göstermişti. Ben de 10 gun kadar kaşık mama ile idare ettim ama açlık aninda bebegim çıldırıyordu. Asla almiyordu kaşık mamayı. Bir an önce doyurmak istediginden kendini yirtinarak ağlıyordu. Tam acikmadan kasik biberonu vermek lazim. Yoksa yıkıyor ortalığı bizim ki:)

Meme reddi çogunlukla 3. aydan sonra başliyormus. Korkma simdilik boş yere. Çok arkadasim var hem meme hem biberonla devam eden. Hep mama takviyesi yapip ustune 2 yaşına kadar emziren de var. Basta mama veriyoruz diye çok kotu hissediyordum kendimi. Yetersizlik hissim vardı. Ama gün gün biraz daha iyi hissediyorum kendimi. Şükür saglikli kızım, hem mama hem meme devam etmenin zararı olmaz. Aksine kilo alımı desteklenir diye söylüyorum kendime.

Mamanin resmi bu;

IMG_20210907_125819.jpg

Ben aşıdan beri kendime gelemedim. Aşırı derecede burun yanması, terleme, burun tıkanıklığı ve ateş yaşıyorum. Ateş bir çıkıyor bir iniyor. Kovid testi yaptırmayı düşünüyorum ama aşıdan dolayı pozitif çıkarsa diye korkuyorum. İçebildiğim tek şey parol.. Resmen grip oldum koca kış bir şey olmadı yaz bitiminde buldu beni. Perşembe akşamı aşı olmuştum cuma kol ağrısı varsı sadece cumartesi bir başladı bu saydığım etkiler bugün salı hala devam ediyor. Aşıdan önce hiçbir şey yoktu.
Çok geçmiş olsun bence aşıdandır bu semptomlar, doktorla görüştün mü?
Ben kontrolden çıktım şu an tek sorun bebeğin suyu, doktor beğenmedim dedi haftaya verdi bir sonraki randevu eğer yine azalmışsa ciğer geliştirici yaparız dedi

Ben kontrolden çıktım şu an tek sorun bebeğin suyu, doktor beğenmedim dedi haftaya verdi bir sonraki randevu eğer yine azalmışsa ciğer geliştirici yaparız dedi
Günde 1 çay bardağı havuç suyu öneriyorlar amniyon sıvısını artırmak için, gebelik şekeri gibi sorunlarınız yoksa araştırıp doktorunuza sorup uygulayabilirsiniz.

Teşekkür ederim 🤲 inşallah aşıdandır. Doktorumla henüz görüşmedim. Bugün bir ılık duş alıp dinleneceğim iyice. Sana da geçmiş olsun 🙏 havuç suyunu denedin mi? Baya faydasını görenler oldu. İnşallah düzelir bende yarın doktoru arayıp bu hafta için randevu alacağım bakalım bana ne diyecek.

Teşekkür ederim 🤲 inşallah aşıdandır. Doktorumla henüz görüşmedim. Bugün bir ılık duş alıp dinleneceğim iyice. Sana da geçmiş olsun 🙏 havuç suyunu denedin mi? Baya faydasını görenler oldu. İnşallah düzelir bende yarın doktoru arayıp bu hafta için randevu alacağım bakalım bana ne diyecek.
Gün aşırı içiyordum havuç suyu şimdi her gün içicem bakalım artmasa da azalmasa en azından

X