Rahimde perde (uterus septum) ameliyatı geçiren var mı??

arkadaşlar, özellikle gül_koç;
size nasıl teşekkür ederim bilmiyorum..çünkü ameliyatımı 3 gün önce oldum..doktorum okadar ısrar etsede kendine fazlaca güvendiği için çok korkmuştum ve ameliyattan hep kaçmıştım..ama sagol gül, yaşadıklarını benimle paylaştığın için çoook etkilendim ve ameliyat olmaya karar verdim.. doktorum hem histeroskopi hemde laparoskopi yaptı..ve ameliyatım çoook ağır geçti..yaklaşık 2 saat sürdü.. doktorum perdeyi ortadan kaldırdığını ve onun dışında herşeyin temiz olduğunu bana söyledi.. birde içime balon yerleştirmiş. onuda 10 gün sonra gel alayım dedi..şuan acayip ağrılarım var ama genede artık umudum var. tüm bunlara minicik bir bebğimiz olsun diye katlanıyoruz..ne kadar acı, hastanede yatarken yan odaların hepsinden bebek sesleri gelirken, ve bütün kadınlar geçirdiği ameliyat sonrası bebeklerini ellerine alırken, ben ellerim bomboş sadece bebek için bir umut adına ameliyat oldum daha.. Allah'ım inşallah bütün isteyenlere nasip eder bu duyguyu ve yaşatır...şuan 10 gün raporluyum ve yatıyorum..sizinlede paylaşmak istedim bunları..

geçmişşş olsunn...benim de histereskopi olalı 1 ay oluyor.ameliyata karar verirken gül hanımla yazışmalarınızı okuyup bende cesaret bulup ameliyata karar vermiştim sizinde bu yönde karar verip atlatmış olmanıza sevindim gerçekten bu durumu üzüntülü durumlar yaşamadan öğrendiğimiz için şanslıyız.inşallahh bebeklerimize biran önce kavuşuruzzz:)

Merhabalar.
Arkadaşlar çook çaresiz durumdayım...yaklaşık 7 ay önce gebelik düşündüğümüz için doktora gittik ve bize rahmimde perde olduğunu, hamile kalsamda düşükle sonuçlanacağını bu yüzdende ameliyat olmam gerektiğini söylediler. fakat ben ameliyatı göze alamadım ve şansımızı denemeye karar verdik. 7 aydır denememize rağmen hamile kalamayınca dün tekrar doktora gittim. bu sefer profesöre gittim ve doktor bey 4 boyutlu ultrasonda perdenin boyutunu ölçerek 2.5 cm olduğunu söyledi. bu yüzden hamile kalamayacağımıda belirtti. şuan çok endişeliyim.gerçekten 2.5 cm perde hamileliğe engel olacak kadar büyükmüdür? bu yapılacak olan ameliyatlarda rahim delinmesi gibi bir risk olduğunu duydum ve çok korkuyorum. ya böyle bişey olursa diye. ozaman hiç çoçuğum olmaz:KK43: ne yapmalıyım ya?? ameliyat olursam kime olucam onuda bilmiyorum.. kocaelide yada istanbulda bu ameliyatı olan varmı?? ve kime oldunuz?? lütfen bayanlar yardım:KK43:(

kesınlıkle amelıyatınızı olun derım..ben sızler kadar sanslı degılım..10 senelık evlıyım..ve evlılıgımın 8.senesınde septum teshısı kondu...cok ıyı drlara gıtmeme ragmen nasıp demekkı..bu 8 senede 5 dusuk yasadım..eshısı koyan drum septum demedı kalp seklındekı rahım dedı ve amelıyat onerdı..olmazsam hep dusuk olur dedı ve amelıyat oldum druma guvenerek..denızlıde bı proftu..ama amelıyat yapıcam deyıp amelıyatı yapmadıgını öğrendıgımde 2 senem gecmıstı:KK43:(( ızmırde profa gıdınce öğrendım bunu mart ayında tkrar amelıyat oldum korunma surem bıtınce hemen hamıle kaldım cok umutluydum..kader bu ya bu seferde dıs gebelık yasadıgımı ögrendımve 15 gun once laparoskopıyle amelıyat oldum..ayrıce 14 cm kıst varmıs..o kadar tukenmıs durumdayım kı..ama yınede hayat devam edıyor hersey cocuk degıl once saglık..ama gönul ıste ıstıyorrabbım herkese nasıp etsın

Senin adına cok sevindim:) ben de burada arkadaslara yardımcı olabilmek icin mümkün olduğunca bütün septum konularına yazmaya calisiyorum :)
Cok sansliymissinki ameliyat olmadan hamile kalmamissin. Ben malesef 3 düşüğü de bunun yüzünden yasadım. Ve senin ilk Dr u benim bu 3 düşükteki Dr lari Allah a havale ediyorum. Cok Canim yandı çok zor atlattım .onlar icin onemli dgl düşük yapman kayıpların.
İnsallah Allahım sizlere de en yakın zamanda hamileliği nasip eder :))

Arkadaşlar çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için bilgiler için bende ameliyat kararı aldım sizin bilgileriniz okuyunca ama şimdide ameliyatımı nerde olmam gerektiğine karar vermem gerekiyor. Kocaelinde önerebileceğiniz dr varsa sevinirim.
Buket arkadaşım erkan türköz'e ameliyat olmuş galiba. neden balon yerleştirildi canım onu belirtirsen sevinirim.
Banada laparoskopi yapılması ve perde alınması söylendi.

arkadaşım, ben perşembe günü oldum ameliyatımı.. ve bu ameliyat kararını alana kadar çok zorlandım hatta ameliyat masasına yattığımda bile acaba?? diye soruyodum kendime...ve ağlayarak girdim ameliyata..erkan bey gelmeden beni uyutmayın dedim; ve gerçekten de onu görünce biraz rahatladım sonrasını zaten hatırlamıyorum..
ama şuan çok iiyim. iyiki olmuşum diyorum ve en azından umutluyum. iyiki şimdiye kadar hamile kalmamışım diyorum..
şuanı soruyosan rahmim ne durumda hiç bi bilgim yok..ama cuma günü gidecem ve balonumu alcak,herhalde rahmimin durumunuda o zaman görürüm..Erkan bey ameliyatın süper geçtiğini perdenin yok olduğunu ve başka hiç bir sorunun kalmadığını söylüyor.. bakalım nolcak??
bana hem laparoskopi hemde histereskopi yapıldı.. aslında histereskopi de yeter dedi ama hazır ameliyattayken başka sorunlar varsa onlalarada müdahale edelim dedi.. laparoskopide olunca biraz zorlandım,ameliyat zaten uzun sürdü... bide rahat oturup kalkamadım...diyorum ya yeni kendime geldim.. ameliyatta bide balon koymuş içime.. balon yapışıklıkları önleme içinmiş.. intten baktım gerçektende onun için koyuyolarmış; zaten ya spiral yada balon takıyorlarmış..ameliyattan sonra 10 gün onunla gezmem gerekiyormuş ama sorun olmuyo sadece biraz daha dikkatli oturup kalkıyorsun okadar..
valla arkadaşım, ben ameliyattan önce çok sıkıntı yaşadım ve çok kararsız kaldım..saolsun arkadaşlar ve onların yaşadıkları bu kararımda etkili oldu..şimdi iyiki olmuşum diyorum..
Erkan beyi soruyosan, kesinlikle ona ol derim.. çünkü ben semih beye bile gittim ve bana hiç kimse erkan kadar güven vermedi... adam gayet rahat ve kendine çok güveniyor.. buda seni rahatlatıyor.. keşke ameliyattan önce birisi çıkıpta bana senin gibi ya şu doktor yaptı ameliyatımı deseydi.. ben burda kendim gibi birini hiç bulamadım..ve inan 1 yıl boyunca güvenebileceğim doktor aradım.. doktorumdaki aytuğ varya onla bile görüştüm ama erkan gibisini bulamadım.. tabi bu arayış beni çok yordu ve maddi kayıp yarattı.. sen hiç yorulma arkadaşım ve boşuna para dökme etrafa. eğer problemn rahimde perde ise bu dediklerimi düşün...
benim canım çok yandığı için bende soranlara hep yardımcı olmaya çalışıyorum...başka aklına takılan olursa ben burdayım:KK70:

teşşekür ederim verdiğin bilgiler için canım. bende ünivesite ile Eray bey arasında kararsız kaldım. Erkan açıkcası hiç aklıma gelmemişti. Çünkü Erkan'a hep sezeryan doğum da çok iyi olduğu söylenen bir doktor olarak duymuştum. Erkan genel cerrahi ve kadın doğum gibi iki branşı olduğu için iyi olması doğal aslında. Birde merak ettiğim bu ameliyattan sonra nasıl bir yol izlenecek bilgin varmı* . Mesela tekrar HSG çekilcek mi?. ve ya doğal yolla gebe kalmak için süre mi verilecek bu konularda bilgin var mı?

canım, erkan bey bana ameliyat olmadan önce , ameliyat olursun sonrada bi hsg çekeriz aradaki farkı görürüsün demişti.. ama ben çekinirmiyim bilmiyorum. çünkü ameliyet öncesinde çekindim ve durumumu gerçekten gördüm. buda bana yetti. bide 2-3 ay sonra bakmışsınki hamilesin demişti. bu konuyu tam konuşmadık ama böyle dediğine göre sadece 2 ay dinlenme falan verecek..ama cuma hepsini ayrıntısıyla soucam....

canım, erkan bey bana ameliyat olmadan önce , ameliyat olursun sonrada bi hsg çekeriz aradaki farkı görürüsün demişti.. ama ben çekinirmiyim bilmiyorum. çünkü ameliyet öncesinde çekindim ve durumumu gerçekten gördüm. buda bana yetti. bide 2-3 ay sonra bakmışsınki hamilesin demişti. bu konuyu tam konuşmadık ama böyle dediğine göre sadece 2 ay dinlenme falan verecek..ama cuma hepsini ayrıntısıyla soucam....

laparoskopi için kaç yerden girdiler canım ben daha basit bir ameliyat gibi düşünmüştüm ertesi gün kalkı yürüyosun zannettim ama yine de zormuş galiba

bu belkide bünyeyle alakalı olabilir.. ben zorlandım açıkcası.. tabiki kalkabiliyosun diğer gün ama sadece tuvalte kalkmıştım ben.. göbeğin altından 3 yerden girdiler..ama belli bile olmuyo desem yeri..

bu belkide bünyeyle alakalı olabilir.. ben zorlandım açıkcası.. tabiki kalkabiliyosun diğer gün ama sadece tuvalte kalkmıştım ben.. göbeğin altından 3 yerden girdiler..ama belli bile olmuyo desem yeri..

canım peki son sorum olacak maliyet ne kadar oldu sana bu işlemin

770tl oldu..ama feda olsun dedim. üniversiteyi bende düşünmüştüm ama asistanlar korkutuyor beni..
arkadaşım ünvtede hemşire olduğu halde kendi söyledi, doktorlar ameliyatlarda öğrensinler diye asistanlara yaptırıyorlarmış.. buda beni korkuttu..genede sen bilirsin,hakkında hayırlısı olsun....

770tl oldu..ama feda olsun dedim. üniversiteyi bende düşünmüştüm ama asistanlar korkutuyor beni..
arkadaşım ünvtede hemşire olduğu halde kendi söyledi, doktorlar ameliyatlarda öğrensinler diye asistanlara yaptırıyorlarmış.. buda beni korkuttu..genede sen bilirsin,hakkında hayırlısı olsun....

Bana dün telefon geldi hadi gelin hemen sizi ameliyata alıcaz dediler. ünv den İzzet bey yapacak ameliyatını dediler. Prof ve çok iyi bir cv var ama detayını bilmiyorum tabiki. bende ameliyattan kortuğum için şuan özel sebeplerden dolayı olmak istemiyorum dedim.

Seni yordum canım çok saol. Allahtan acil şifalar diliyorum. Çok geçmiş olsun. İnşallah sağlıkla en kısa zamanda bebeklerimizi kucağımıza alırız. Sana yine ara ara sorularım olabilir canım. çok saol tekrar. Sevgilerle

Bukett sana cok gecmisolsun canım, toparlandıgina cok sevindim:KK66:
İllaki , sen de cok geciktirmeden yaptir ameliyatını. Buket in dediği gibi ısinin ehli bir Dr un yapması cok onemli , bence herkes yapamaz. Ben de cok gezdim, cok Dr a gittim, cesaret edemedikleri icin ameliyata gerek yok bile diyen oldu. Ve bunlar da istanbulun cok bilinmiş, iyi Dr lari.
Dr ameliyattan sonra iki ay koruma veriyo kızlar . Sonrasında hamile kalabilirsin, ki ben hemen 2 ay sonra hamile kaldım:)))
Sonrasında ben hsg çektirdim.
Onu da Dr genelde 2 ay sonra istiyor, bence çektirin. Dr un son halini görmesi onemli, çünkü ameliyat esnasında gözden kalabiliyor.
Benim Rahmimde fazlacavyapisikliklar da vardı, hsg çekildi Dr septum icin yeterli olmadığına karar verirp tekrar histereskopi yaptı, zaten ilkinden hemen sonra ikinciyi yapabilirim demişti.
Yaklaşık 7 ay sonra ikinciyi yaptırdım. Onu da ben beklemek istedim psikolojim toparlansın diye. İkinciden 2 ay sonra yüne hsg çektirdim. Ve o hsg den sonra bir daha adet görmedim:)))
Sürekli aynı seyleri yazıyorum yine yazacam; allahım sizlere de benim su anki günlerimi yaşatsın , en yakın zamanda göbekleriniz şişsin :)))

Bukett sana cok gecmisolsun canım, toparlandıgina cok sevindim:KK66:
İllaki , sen de cok geciktirmeden yaptir ameliyatını. Buket in dediği gibi ısinin ehli bir Dr un yapması cok onemli , bence herkes yapamaz. Ben de cok gezdim, cok Dr a gittim, cesaret edemedikleri icin ameliyata gerek yok bile diyen oldu. Ve bunlar da istanbulun cok bilinmiş, iyi Dr lari.
Dr ameliyattan sonra iki ay koruma veriyo kızlar . Sonrasında hamile kalabilirsin, ki ben hemen 2 ay sonra hamile kaldım:)))
Sonrasında ben hsg çektirdim.
Onu da Dr genelde 2 ay sonra istiyor, bence çektirin. Dr un son halini görmesi onemli, çünkü ameliyat esnasında gözden kalabiliyor.
Benim Rahmimde fazlacavyapisikliklar da vardı, hsg çekildi Dr septum icin yeterli olmadığına karar verirp tekrar histereskopi yaptı, zaten ilkinden hemen sonra ikinciyi yapabilirim demişti.
Yaklaşık 7 ay sonra ikinciyi yaptırdım. Onu da ben beklemek istedim psikolojim toparlansın diye. İkinciden 2 ay sonra yüne hsg çektirdim. Ve o hsg den sonra bir daha adet görmedim:)))
Sürekli aynı seyleri yazıyorum yine yazacam; allahım sizlere de benim su anki günlerimi yaşatsın , en yakın zamanda göbekleriniz şişsin :)))

Gül sana da verdiğin bilgiler, desteğin ve güzel dileklerin için çok teşekkür ederim.
Ben bu ay da kararsızlığımdan ameliyat olmam gereken tarihi kaçırdım. Bir sonraki adet dönemimi bekleyeceğim artık araştırmaya devam tabiki birde arkadaşlar kocaeli üniversitesi seni ameliyat yapmak için, adet bitimini beklemiyor kafasına ne zaman eserse o zaman çağırıp apar topar ameliyata alıyor. bakalım beni kısmet nerde ameliyat olmak göreceğiz.

kesınlıkle amelıyatınızı olun derım..ben sızler kadar sanslı degılım..10 senelık evlıyım..ve evlılıgımın 8.senesınde septum teshısı kondu...cok ıyı drlara gıtmeme ragmen nasıp demekkı..bu 8 senede 5 dusuk yasadım..eshısı koyan drum septum demedı kalp seklındekı rahım dedı ve amelıyat onerdı..olmazsam hep dusuk olur dedı ve amelıyat oldum druma guvenerek..denızlıde bı proftu..ama amelıyat yapıcam deyıp amelıyatı yapmadıgını öğrendıgımde 2 senem gecmıstı:KK43:(( ızmırde profa gıdınce öğrendım bunu mart ayında tkrar amelıyat oldum korunma surem bıtınce hemen hamıle kaldım cok umutluydum..kader bu ya bu seferde dıs gebelık yasadıgımı ögrendımve 15 gun once laparoskopıyle amelıyat oldum..ayrıce 14 cm kıst varmıs..o kadar tukenmıs durumdayım kı..ama yınede hayat devam edıyor hersey cocuk degıl once saglık..ama gönul ıste ıstıyorrabbım herkese nasıp etsın

canım çok geçmiş olsun benim de kalp şeklinde rahmim var.ilk gebeliğimde anlaşıldı .ve engelli bir çocuk dünyaya getirdim.Yine de hamd olsun diyorum.Bu arada ondan sonra ameliyat oldum ama gebelik yaşamadım.Şimdi bir prof a gidiyorum hamileliğin 12. haftasında rahim ağzını dikiyoruz dedi sonuç ne olur kimse bilmiyorrrr

canım çok geçmiş olsun benim de kalp şeklinde rahmim var.ilk gebeliğimde anlaşıldı .ve engelli bir çocuk dünyaya getirdim.Yine de hamd olsun diyorum.Bu arada ondan sonra ameliyat oldum ama gebelik yaşamadım.Şimdi bir prof a gidiyorum hamileliğin 12. haftasında rahim ağzını dikiyoruz dedi sonuç ne olur kimse bilmiyorrrr

canım şimdi hamile misin ameliyat olmadın değil mi?

Merhabalar.
Arkadaşlar çook çaresiz durumdayım...yaklaşık 7 ay önce gebelik düşündüğümüz için doktora gittik ve bize rahmimde perde olduğunu, hamile kalsamda düşükle sonuçlanacağını bu yüzdende ameliyat olmam gerektiğini söylediler. fakat ben ameliyatı göze alamadım ve şansımızı denemeye karar verdik. 7 aydır denememize rağmen hamile kalamayınca dün tekrar doktora gittim. bu sefer profesöre gittim ve doktor bey 4 boyutlu ultrasonda perdenin boyutunu ölçerek 2.5 cm olduğunu söyledi. bu yüzden hamile kalamayacağımıda belirtti. şuan çok endişeliyim.gerçekten 2.5 cm perde hamileliğe engel olacak kadar büyükmüdür? bu yapılacak olan ameliyatlarda rahim delinmesi gibi bir risk olduğunu duydum ve çok korkuyorum. ya böyle bişey olursa diye. ozaman hiç çoçuğum olmaz:KK43: ne yapmalıyım ya?? ameliyat olursam kime olucam onuda bilmiyorum.. kocaelide yada istanbulda bu ameliyatı olan varmı?? ve kime oldunuz?? lütfen bayanlar yardım:KK43:(

Merhabalar,ben geçen yıl ilk gebeliğimde rahimde perde olduğunu öğrendim.Akabinde 7.haftada kanama başladı ve düşük yaptım.Sonrasında uzun uzun araştırdım ve bu durumun illk haftalarda olmasa da en fazla 5. aya kadar gebeliğin sürdüğünü sonrasında düşük olma ihtimalinin yüksek olduğunu öğrendim.Bana söylenen bu durum gebe kalmaya engel değil devamına engel teşkil ediyor;ancak hiç ameliyat olmadan doğum yapanlar nadiren de olsa varmış.Ben riski göze alamadım,iyi bir araştırma sonucunda Ankara'da Prof.Özgür DEREN'e ameliyat oldum.Çok basit bir ameliyat histeroskopiyle genel anestezi altında oldu.Sonrasında hiç sorun yaşamadım.Ancak yine 2 düşüğüm oldu:KK43:

Herkese merhaba. Benimde rahmime perde varmış rastlantı sonucu öğrendim. Doktorum Gazi üniversitesinde bölüm başkanıydı eskiden hala öyle mi bilmiyorum. Aydan hanım. Perdeyi görünce ultrasonda mr istedi bir de benden. Pelvik mr çekildikten sonra görünen o ki yalnızca ayrı olan rahim diilmiş. Septum alt tarafa doğru gidiyormuş, vajinanın bir kısmıda iki bölmeliymiş. Bundan normal doğum yapamazsın dedi. Rahmin iki bölme olduğunu bir çok bayanın öyle olduğunu genelde bir sağdan bir soldan doğurduklarını söylemişti bana. Ama ilere bebeğin büyümesi açısından bölmelerin büyüklükleri önemli ilerde evlendiğinde gel bakalım onlara dedi. Şimdi mayısta düğünüm olcak inş. Aklım çok karışık yani ameliyat olsam da rahimdan aşyaya inen bir septumum var, bu duvar infertinitiye nedende oluyormuş. Okudum yazılanları düşük yapan bayanlar çok çok geçmiş olsun, çok zor bir durum :KK14: Ama ben yazılanları okudukça daha da korkmaya başladım ya ameliyat olursam yine de hamile kalamazsam, ya infernitiysem, yani septumun infertinitiye neden olduğunu hala anlıyamadım ben, düzenli olarak regl oluyorum buna rağmen kısır olabilir miyim? pof bilemedim ki :KK50:

Merhabalar,ben geçen yıl ilk gebeliğimde rahimde perde olduğunu öğrendim.Akabinde 7.haftada kanama başladı ve düşük yaptım.Sonrasında uzun uzun araştırdım ve bu durumun illk haftalarda olmasa da en fazla 5. aya kadar gebeliğin sürdüğünü sonrasında düşük olma ihtimalinin yüksek olduğunu öğrendim.Bana söylenen bu durum gebe kalmaya engel değil devamına engel teşkil ediyor;ancak hiç ameliyat olmadan doğum yapanlar nadiren de olsa varmış.Ben riski göze alamadım,iyi bir araştırma sonucunda Ankara'da Prof.Özgür DEREN'e ameliyat oldum.Çok basit bir ameliyat histeroskopiyle genel anestezi altında oldu.Sonrasında hiç sorun yaşamadım.Ancak yine 2 düşüğüm oldu:KK43:

Çok geçmiş olsun. Anlayamadığım şu ki geçen yıl septum old öğrendim demişsiniz. Yani 1 yıl içinde 3 düşük ve 1 septum için histereskopi mi geçirdiniz? Düşüklerden sonra korunma süresi verilmedi mi? Birde operasyondan sonraki düşüklerin sebebi için doktorunuz nasıl bilgi verdi. Tekrar geçmiş olsun.

Herkese merhaba. Benimde rahmime perde varmış rastlantı sonucu öğrendim. Doktorum Gazi üniversitesinde bölüm başkanıydı eskiden hala öyle mi bilmiyorum. Aydan hanım. Perdeyi görünce ultrasonda mr istedi bir de benden. Pelvik mr çekildikten sonra görünen o ki yalnızca ayrı olan rahim diilmiş. Septum alt tarafa doğru gidiyormuş, vajinanın bir kısmıda iki bölmeliymiş. Bundan normal doğum yapamazsın dedi. Rahmin iki bölme olduğunu bir çok bayanın öyle olduğunu genelde bir sağdan bir soldan doğurduklarını söylemişti bana. Ama ilere bebeğin büyümesi açısından bölmelerin büyüklükleri önemli ilerde evlendiğinde gel bakalım onlara dedi. Şimdi mayısta düğünüm olcak inş. Aklım çok karışık yani ameliyat olsam da rahimdan aşyaya inen bir septumum var, bu duvar infertinitiye nedende oluyormuş. Okudum yazılanları düşük yapan bayanlar çok çok geçmiş olsun, çok zor bir durum :KK14: Ama ben yazılanları okudukça daha da korkmaya başladım ya ameliyat olursam yine de hamile kalamazsam, ya infernitiysem, yani septumun infertinitiye neden olduğunu hala anlıyamadım ben, düzenli olarak regl oluyorum buna rağmen kısır olabilir miyim? pof bilemedim ki :KK50:

Canım şimdiden strese girme lütfen. Sen önce güzel bir düğün yap. Septum anladığım kadarı ile çok farklılık göstermekte hatta bazı çift rahimli kadınlar duydum hiç düşüğü olmadan 1 ikiz iki de tek doğum yapmışlar. Kısmet ve tanın iyi konması bu işler.

X