Yöresel Tarif Ramazan Pidesi Eşliğinde Pratik Yoğurt Çorbası- Kavanozda Tavuk Çevirme- Hurmalı Sütlü Tatlı

Yöresel Yemekler

Sabr-Sukur-Dua

inşaallah'larımızı, çok şüküre döndür Allahim👶🤲
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
2 Ağustos 2018
4.389
10.190
"Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.”
Rabbim oruclarimizi kabul eylesin insaallah

BUGUNKU MENU BENDEN, BALKON SEFASIYLA UMARIM BEGENIRSINIZ KIZLAR

GELELIM TARIFLERE;
Ilk ramazan ayinin olmazsa olmazi pide ile baslamak istiyorum :)

Malzemeler;
•1,5 su bardagi ilik su
•1 su bardagi ilik sut
•1 paket yas maya
•2 yemek kasigi zeytinyag
•1 yemek kasigi seker
•1 tatli kasigi tuz
•4,5- 5 su bardagi un
•3 yemek kasigi galeta unu

Uzeri icin;
•1 adet yumurta sarisi
•2 yemek kasigi yogurt
•corek otu, susam

Yapilisi;
Yogurma kabina su sut maya ve sekeri alarak 5 dakika bekletelim.
Ardindan zeytinyag tuz ve elenmis unu yavas yavas ekleyerek yogurmaya baslayalim.

Pidenin guzel olmasi icin en az 6-7 dakika yoguralim. Uzerine bez orterek 45 dakika mayalanmaya birakalim.

Mayalanan hamuru acip 3 dakika kadar yogurup 20 dakika tekrar dinlendirelim.
Daha sonra iki esit parcaya bolelim.
Tepsiye galeta unu serpelim.

Bezeye sekil vererek tepside 5 dakika bekletelim.

Bi kaseye siviyag alarak pideyi parmaklarimizla sekillendirelim. Ne kadar bastirirsaniz sekli o kadar guzel cikicaktir.

Uzeri icin yogurt ve yumurtayi karistiralim, uzerine esit miktarda surelim. Dilenilen sekilde corek otu susam serpistirelim.

Ben birini kalp dierini yuvarlak sekillendirdim, siz istediginiz gb yapabilirsiniz
Pideleri onceden isitilmis 200 dercelik firinda kizarana dek pişirelim.

Bu arada firindan cikan pidelerin uzerini ortun ki kuru olmasin.

PRATIK YOGURT ÇORBASI;
Malzemeler;
•5 yemek kasigi suzme yogurt
•7 yemek kasigi yogurt
•1 adet yumurta
•yarim cay bardagi pirinc
•sicak su
•tuz

Uzeri icin;
•2 yemek kasigi siviyag
•1 yemek kasigi tereyag
•1 tutam nane

YAPILISI;
Tencereye yogurt ve yumurtayi alarak cirpma teli ile iyice karistiralim. Simdi kesilmeden hizli kaynayan corba yapimina gecebiliriz
Tencereyi ocaga alarak 1 dakika kadar isitalim bu arada surekli karistiralim. Kaynar suyu alarak once minik minik sonra artirarak suyu ekleyelim. Birden dokerseniz kesilir. Karistirmadan dokerseniz yine kesilir.

Yaklasik 10 dakikada corbaniz hazir olucak. Hep deriz tencerenin dibi tuttu nie kaynamadi bu die

Pirincide ekleyerek karistiramaya devam edelim. Kasiktan kesilip kesilmedigini anlayabilirsiniz hep.
Fokur fokur oldugunda karistiramayi birakarak sos yapimina gecebilirsiniz.
Tavaya tereyag ve siviyagi alarak kizdiralim ardindan naneyi ekleyip yakalim.

Şu cosss sesini duymasak olmazdi sanirim, video ekledim ama eklenme basarisiz oldu

Cobamiz hazir

KAVANOZDA TAVUK ÇEVIRME
Malzemeler;
  • 1 bütün tavuk
  • 4 adet patates, sogan
  • 1 küçük kase yoğurt
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kasığı sebze çeşni
  • 1 tatlı kasığı tuz
  • 1 çay kasığı karabiber
Yapilisi;
Tavugun popo kismini keserek guzelce yikayalim. Bi kaseye patates haric dier malzemeleri alarak karistiralim.

Hic bos yer kalmayacak sekilde bu sostan guzelce surelim. Deri alti kisimlarida dahil.

Hic bosta biyer kalmamasina dikkat edelim ve bu sekilde en az 1 saat dolapta bekletelim.

kavanozun yarisina su doldurarak firin kabina alaim.

Dinlenen tavugu tam oturacak sekilde yerlestirelim. Fazla sos kapta kalicaktir. Dogranan elma dilim patatesleri ve sogani sosa bulayarak firin kabinin bos kalan yerlerine yerlestirelim.

Onceden isitilmis 250 derecelik firinda kizarana dek pisirelim.

Goruceksiniz o kavanozda ki su sayesinde ici nasil guzel hamur gibi pismis, o patatesler tavugun akan yagiyla nasi guzel lezzetlenmis

Servis edilice zaman kavanozdan cikarip ortadan bolebilirsiniz.

HURMALI SUTLU TATLI
Yine ramazanin olmazsa olmazlariyla geldim
Malzemeler;
  • 1 lt süt
  • 2 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • Yarim çay bardağı şeker
  • 1 paket vanilya
  • 15-20 tane hurma
Yapilisi;
Hurmalarin cekirdeklerini cikararak iki kasik sut ekleyip robotta gecirelim.

Tencereye vanilya ve hurma haric dier malzemeleri alarak karistiralim.

Ocaga alarak goz goz olana dek pisirelim. Istenilen kivama gelince vanilya ve hurmayi ekleyip guzelce karistiralim. 2 dakika kadar daha kaynatalim.

Pisen tatlimizi servis kaplarina alarak en az 1 saat dinlendirelim.

Dinlenince istenilen sekilde susleyerek servis edelim.

Tatlida hazirsa simdi sofra zamani
Bu arada tavuk sogumasin die tekrar firina verdim iyice kizarmis beklerken

Herkese afiyet olsun, Rabbim ibadetlerimizi kabul eylesin insaallah❤

Son düzenleme:
Ellerine sağlık canım beni aydınlatırsan sevinirm normal kavanoz değil mi yani fırında çatlayıp patlamadı ? Çok mantıklı geldi lezzetli olacağına eminim denemek istiyorum garantisini veriyosan

Ellerine sağlık canım beni aydınlatırsan sevinirm normal kavanoz değil mi yani fırında çatlayıp patlamadı ? Çok mantıklı geldi lezzetli olacağına eminim denemek istiyorum garantisini veriyosan
Kesinlikle dene, lezzet garantisi veriorum
Evet bildigimiz kavanoz su garnitur salca fln alioruz ya bittiginde atmiosunuzdur sizde, onlardan iste
Kesinlikle patlamioda catlamioda kapagini ortemyin yeter❤

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…