Retro Nedir?Retro Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
249.674
501.825
40
unnamed.jpg


Geçmişe dönüşü ifade eden retro, belli bir döneme ait dekorasyon parçalarından oluşan, oldukça canlı ve parlak renklerin ön planda olduğu dekorasyon türüdür.

Günümüzde birçok ev dekorasyon çeşidi bulunmaktadır. Bunlar country, modern, vintage, rustik ve bohem gibi farklı şekillerde isimlendirilmektedir. Kişiler kendi zevklerine göre evlerinin nasıl gözükeceğine karar verirler. Her eşyanın birbiri ile uyum içerisinde olması son derece önemlidir. Bu sebeple zorlanan kişiler bir iç mimardan da yardım alabilirler. Bunun dışında iç mimardan yardım almak istemeyen veya yardım alacak gücü olmayan kişiler internetten faydalanabilirler. Retro dekorasyon konusunda internette pek çok bilgi mevcuttur.

Geçmişin günümüze modern olarak uyarlanması ile ortaya çıkan bu dekorasyon türü kişilere huzur verir ve yaratıcılıklarını da arttırır. Yalnızca aksesuarların doğru seçimi ile eve retro bir hava katmak mümkündür. Evin baştan aşağı retro döşenmesine karar verildiğinde, bir süre sonra bu durumdan sıkılma ihtimali de göz önünde bulundurulmalı ve eşyalar ona göre seçilmelidir.

Retro Dekorasyon Nedir?
Retro dekorasyon son yıllarda sıkça tercih edilmektedir. Bunun sebebi kişilerin sıradanlıktan sıkılmalarıdır. Retro tarzı 1950 ile 1980 yılları arası sıkça kullanılan mobilyaların veya eşyaların eve taşınmasıdır. Bu yıllar arasında kullanılan malzemelerin günümüz teknolojisi ile birleşmesi ve evlerde yerlerini almasına retro dekorasyon denmektedir. Özellikle belirtelim ki, retro dekorasyon nostaljik eşyaların eve doldurulması anlamına gelmez. Sadece geçmişten belli bir dönemi yansıtan fakatcanlılığın ön planda olduğu parçaların günümüze uyarlanmış halini ifade eder.

Retro Dekorasyon Nasıl Yapılır?
Retro tarzını evlerde uygulamak son derece kolaydır. Bu tarza uygun mobilyalar eğer gerçekten retro olsun istiyorsanız o zaman eskicileri dolaşıp evinize uygun mobilyaları seçebilirsiniz. Bunun dışında günümüzde popüler olan mobilya mağazalarından da retro tarzına uygun mobilyalar bulunabilir. Hem evin konumu hem genişliği hem de diğer eşyaların modeli retro tarzının belirlenmesinde önemli bir yer kaplamaktadır. Bu sebeple ilk önce bunlara dikkat edilmelidir daha sonra retro tarzı dekorasyon yapılmaya başlanmalıdır. Retro tarzını gerçekten görmek ve bilgi edinmek için eski zamanlara ait filmler veya belgeseller izlenebilir. Bu sayede fikir alınıp daha doğru uygulanabilir.


Retro Dekorasyonda Kullanılan Eşyaların Özellikleri Nelerdir?

• Retro tarzı eski yıllardan gelen bir tarz olduğu için genellikle eskitilmiş eşyalar kullanılır. Koltuk olarakpatchwork kanepe modelleri sıkça tercih edilir. Bunun dışında yastıklarda baskılı renkli parlak ve motifli modeller tercih edilir. Bu yıllarda evler genellikle renklidir. Sadelikten değil de eğlenceli bir renklilikten yanadır. Bunun dışında duvarlarda çiçekli veya desenli son derece renkli modeller kullanılır.

• Bu tarzda kullanılan renkler genellikle canlıdır. Özellikle pembe, yeşil, kırmızı, turuncu gibi renkler çok kullanılmaktadır. Bu renklerin dışında hardal sarısı, mor, indigo mavisi kullanılmaktadır.

• Koltuklar, perdeler, yastıklar son derece renklidir. Fakat masa, zigon, sehpa gibi mobilyalarda ahşap rengi veya koyu kahverengi tercih edilmektedir. Halı seçimi de yine son derece renklidir.

• Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum evi renkli ve retro yapacağım diye lunaparka çevirmemektir. Renkler canlı ve birbiri ile uyumlu olmalılardır.

Retro Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Retro dekorasyon örnekleri günümüzde çok fazladır. Aslında en yakın örnekler eskiden kalma anneanne veya babaanne evleridir. Bunlarda retro izleri görülmektedir. Bunun dışında son yıllarda retro günümüze uyarlanarak da kullanılmaktadır. Eski eşyaların evlerde yeniden hayat bulması ile ortaya çıkan bu tarz çoğu insan için sıcaklığı ifade eder. Hem renkli olması hem de eski tarz mobilyaların kullanılması sebebiyle ortam hem sıcak hem de vintage bir havaya bürünür.

images.jpg


Retro Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?


Yaşamlarının genelinde capcanlı, kıpır kıpır olan ve genellikle yeni evli çiftlerin ya da tek başına yaşayan gençlerin tercih ettiği bir tarz olan retro tarzı uygulandığı mekana yüksek enerji yaymasıyla bilinir. Retro tarzının en bilindik özelliği silik bir görüntü oluşturmaması, tam aksine rengarenk tasarımların rüzgarını taşımasıdır.

Retro tarzda bir salon dekorasyonu için renkli koltuklar, koltukları tamamlayan, geometrik ya da çiçek desenli dekoratif yastıklar ve desenli duvar kağıtları idealdir. Bunların birleşerek bir bütünlük oluşturması sonucunda oldukça hareketli bir dekorasyon ortaya çıkmış olur.

Retro salonda koltuklar için safran sarısı, hardal sarısı, mor, yeşilin parlayan tonları ve pembe tercih edilebilir. Diğer parçalarla tamamlanacağı için koltuk renginin iyi düşünülmesi gerekir. Son dönemin en sık tercih edilen renklerinin başında indigo mavisi gelir. Üstelik hem canlı bir renk olan hem de diğer parçalarla kolay kombin edilebilen bir renk olma özelliği gösterir. Koltuk renginin canlı bir renk belirlenmesinden sonra mobilya seçimi yapılmalıdır.

Koltuk renginin diğer belirleyicisi de salonun büyüklüğüdür. Mor gibi koyu renkler geniş salonlarda, hardal sarısı gibi açık renkler ise küçük salonlarda tercih edilmelidir. Bu sayede ışık çok daha iyi yansıtılmış olur. Mobilya tercihinde ise beyaz ya da koyu ahşap tonları kullanılmalıdır. Bu sayede retro tarzında tam bir bütünlük yakalanmış olur. Aslında marjinal tercihleri olanlar mobilyada da renk kullanabilirler ancak bu sefer mekan fazla renkten boğucu bir hal alabilir.

Koltuğun üzerinde kullanılacak dekoratif yastıklarda çiçek deseni ya da geometrik desen kullanmak koltuğun rengine de bağlıdır. Koltukta fazla iddialı bir renk tercih edilmişse dekoratif yastıklarda soft renklere sahip çiçek desenleri kullanılmalıdır. Bu sayede sert geçiş yumuşatılmış olur.

Salon dekorasyonunda tek duvara duvar kağıdı uygulaması yapmak retro tarzın önemli bir parçasıdır. Ancak istenirse duvar kağıdı kullanmak yerine mekanın tek bir duvarı orijinal renklerden biriyle de boyanabilir. Bu rengin birebir koltuk rengiyle aynı olması gerekmez. Önemli olan gözü yormaması, rahatsızlık vermemesidir.

Kaynaklar: bilgihanem-nasıl kolay