sade yaşam

philosophy

biraz aklın varsa delir
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2011
1.983
1.553
Hepimiz basit,sade doğal bir yaşam için neler yapıyoruz,hayatımızda neleri değiştiriyoruz,dogamiza uygun yaşayabilmek adına neler yapıyoruz,deneyimlerimizi paylaşıyoruz arkadaşlar.düsturumuz israftan kaçınmak.Ne tür paylasimlarda bulunacağız bir kaç başlık altında toparliyorum çoğaltılabilir.
1.maddi israftan kaçınmak,hayatımızdaki tüm fazlaliklardan kurtulmak;tüm gereksiz ev eşyaları,fazla kıyafetler,belki kullanırım deyip aldiklarimiz,kenarda sakladiklarimiz.hayatımıza bir eşya sokarken çok iyi düşünmek.
2.vakit israfindan kaçınmak,planlı ve programlı yaşamak adına tüm öneriler.
3.yiyecek israfindan kaçınmak,doğal ve sağlıklı beslenmek,vücudumuzdaki fazlaliklardan kurtulmak,ideal kiloda bulunmak.
4.duygusal israftan kaçınmak,altı çok çeşitli şekillerde doldurulabilir.ilk aklıma gelen sosyal medyada ulasamayacagimiz yasamlara özenip duygusal tatminsizlik yaşamak, gereksiz insan ilişkileri vs.
Herkesin fikirlerine açığız...

Pek çoğumuzun arzuladığı bir hayat bu. Sade, huzurlu, arınmış. Eşyanın yükünden, modanın baskısından, herkes gibi olma çabasından kurtulmak.. Saygınlığın parayla, giyim kuşamla, telefonun en üst modelini kullanmakla ilgili olmadığını görmek ve pratiğe dökmek...Bedenimiz gibi ruhumuzu da beslemek. Elimizden kayıp giden zamanın her dakikasına anlam katmak..Ve bu yolda dostlarla birlikte olup destek almak, destek vermek..

Umarım hep birlikte bu aşamaya ulaşırız.

İyi akşamlar
Hayırlı olsun yeni topik
Bugün kızımın küçülenlerini kullanmadığı oyuncakları ve okuduğu kitapları ayrı ayrı poşetledik eşim mültecilerin yardım derneğine götürecek
Daha önce de oraya vermiştik
3 çift çok eski terlik ve babet de çöpe gitti
İki tane de şu mevlit kına gecesi gibi yerlerde dağıtılan süslerden attım çöpe
Çok az tatlı yedim
Ev işlerimi hallettim
Aylık ekonomik plan yaptım

Bdvdeki konuyu sonuna kadar okudum. Sade hayat benim yaşam stilime cok uyuyor. Söyle ki gelirim ortalamanın üstünde olduğu halde yeteri kadar! Harcama yapmamakla eleştiriliyorum. Temizliğe gelen bayan bile artık şu perdeni değiştir yok senin nevresimin az biraz daha al şurada burada indirim var diyor:) umrunda mı asla:)

Bende sade yaşamı tercih edenlerdenim.
Sadece para olarak değil , ruh ,zaman,gereksiz herseyden arınmak
Maddi anlamda; isim çok stresli olduğundan dolayı, kıymet bilirim parami kiyafete yatırmam. Yemek yemeyi çok severim. Ona para ayiririm... Çünkü yarın birgün isten olur ki cikarilirsam hayatıma devam edebilmek için kenarda param olmalı. .
Şükür etmek.. olana da olmayana da..
Hiçbir zaman hırsa sahip olmadım bedenimi ,ruhumu yoracak kadar..
Nasıl olsa 3 günlük değil mi dünya ?
Çok para kazanmak gbi bir derdim olmadı asla..
Huzurlu olmak onceligimdi.
Mesela indirim var diye illa o mağazadan birsey almam..
Herşeye sahip olmak gbi bir anlayışım yoktur..
Başımı sokacak bir evim , huzurum, inancim ve sevdiğim olsun.. borcum olmadan hayatımı devam ettireym. .
Daha ne isterimki Allah'tan

ben bakıyorum dolabıma son 3 4 ayda hiç giymediğim kıyafetlerimi ayırıyorum ve ihtiyacı olanlara veriyorum. böylece geriye kalan çok sevdiğim ve giydiğim kıyafetlerimi kullanmış oluyorum.
çok sevdiğim ayakkabıları alıyorum.her yaz ve kış birer ikişer ayakkabı alıyorum. sürekli giyince zaten eskiyor diğer yıl tekrar alıyorum :):)
mutfağımda da gardolabımda da uzun süredir kullanmadığım hiç birşey yok :):)

İyi akşamlar herkese.Konunun bdv ki kısmının tamamını okudum.Ben yeni evliyken çoookk çoook yoğun bir kadındım.Öyleki herkesin herşeyine koşmaktan eşime halim kalmazdı.Ev hanımıyım ama zaman yretmiyordu dinlenemiyodum bile.Sonra yıllar sonra kafama dank etti bazı seyler.Etrafımda aman kırılır diye tuttuğum mutsuz olup sıkılmama rağmen görüştüğüm insanları eledim birer birer.Bir baktım kitap okumaya zamanım kalıyor bu çok hoşuma gitti.Sonra çeyizleri eledim bir bir.Kocaman sandıktan geriye küçük bir hurç kaldı.Öyle hafifledimki anlatamam.Hiçbirseyi çöpe atmadım.Kermeslere evlenecek kızlara bir kısmınıda köylere gönderdim .Koskoca yemek odası takımının vitrinini verdim gitti.İçinde bardak çardak kristal süs eşyası ne varsa dağıttım.Annem çok kırıldı önce.Sonra ona dedim ki annecim sana ahirette sevap lazım değilmi?Sen hem bana çeyiz yapma sevabı aldın aynı çeyiz başkalarının da işine yaradı birde öyle sevap aldın Allah hayrını kabul etsin dedim.Gönlünü aldım.Evimde kullanmadığım belki birgün lazım olur diye beklettiğim bir iğnem bile yok şu anda.Harcama konusuna gelince.Kozmetik harcamam sıfır.3 ayda bir aldığım el kremi ve deodorantı saymazsak.Önceden iki parça şeklinde kombin yaparken (etek _bluz) şimdi elbise alıyorum o da düğünde bayramda .Onun dışında giysi almıyorum.Evde giymek için özel bişey almam.Dışarı giysilerim biraž eskiyince evde giymelik ayırırım.Dolabımda giymediğim bişeyi tutmam.Bizim marketimiz bim.Yaklaşık 4 yıldır bim takılıyoruz çok da memnunum.Gayet uygun fiyatları.Yemek israfına da dikkat ederim.Bekleyen pilavı çorbaya artan menemeni börek içine dönüştürür tüketirim.Yazın mutlaka kış hazırlığı yaparım.Eksiklerimide k.v tamamlar sağolsun.Kışın pazar çok pahalı olduğu haftalar imdada yetişiyor bunlar.Bir siyah bir kahverengi botum aynı şekilde bir siyah bir kahverengi ayakkabım var.Yırtılana kadar yenisini alamam.Topuklu bir siyah bir krem ayakkabım var düğünden düğüne giyiyorum.poğça börek yapıp buzluğa koyuyorum oğlumun çantasına koyuyorum .hem sağlıklı hem ekonomik.Şimdilik aklıma gelenler bunlar.yine yazarım.

Bu konuda yazacağım o kadar çok şey var ki ,ama duygusal israf kısmına değinmek istiyorum.mesela geçen facebookta bir video izledim engelli bir çocuğa işkence yapılıyordu sanirim çünkü sonuna kadar izleyemedim.bu tarz videolar farkindalik oluşturmak adına paylaşılıyor ama ben doğru bulmuyorum.benim kızım da down sendromlu bu konuda hassasim düşünsenize o videoyu izlediğimde neler hissedecegimi.yanımda,müdahale edebileceğim bir yerde yaşansa misal aynı işkencenin on katını yapardım o insanlara ama bilmem nerde bilmem kim.Ne gerek var benim kendimi sinir etmeme.Biz dünyadaki bütün kötülükleri engelleyemeyiz ki, gücümüz cevremizdekilere yetebilir ancak.Ama biz bilmem nerdeki bilmen kim için yardım kampanyaları başlatıyoruz,üzülüyoruz ama yan komşumuz hangi sıkıntıları yaşıyor haberimiz yok.duygularımızı herkes bilsin mutlulugumuza şahit olsun istiyoruz.sonra bu mutlukuklar sahte,yapmacık olmaya başliyor.bir diğer rahatsız olduğum nokta sosyal medyadaki algı operasyonları neye üzülüp neye sevinecegimize biz karar vermiyoruz.beynimizi,zihnimizi yönetiyorlar...bu sebeplerle facebook hesabımı sildim :)

İyi akşamlar herkese.Konunun bdv ki kısmının tamamını okudum.Ben yeni evliyken çoookk çoook yoğun bir kadındım.Öyleki herkesin herşeyine koşmaktan eşime halim kalmazdı.Ev hanımıyım ama zaman yretmiyordu dinlenemiyodum bile.Sonra yıllar sonra kafama dank etti bazı seyler.Etrafımda aman kırılır diye tuttuğum mutsuz olup sıkılmama rağmen görüştüğüm insanları eledim birer birer.Bir baktım kitap okumaya zamanım kalıyor bu çok hoşuma gitti.Sonra çeyizleri eledim bir bir.Kocaman sandıktan geriye küçük bir hurç kaldı.Öyle hafifledimki anlatamam.Hiçbirseyi çöpe atmadım.Kermeslere evlenecek kızlara bir kısmınıda köylere gönderdim .Koskoca yemek odası takımının vitrinini verdim gitti.İçinde bardak çardak kristal süs eşyası ne varsa dağıttım.Annem çok kırıldı önce.Sonra ona dedim ki annecim sana ahirette sevap lazım değilmi?Sen hem bana çeyiz yapma sevabı aldın aynı çeyiz başkalarının da işine yaradı birde öyle sevap aldın Allah hayrını kabul etsin dedim.Gönlünü aldım.Evimde kullanmadığım belki birgün lazım olur diye beklettiğim bir iğnem bile yok şu anda.Harcama konusuna gelince.Kozmetik harcamam sıfır.3 ayda bir aldığım el kremi ve deodorantı saymazsak.Önceden iki parça şeklinde kombin yaparken (etek _bluz) şimdi elbise alıyorum o da düğünde bayramda .Onun dışında giysi almıyorum.Evde giymek için özel bişey almam.Dışarı giysilerim biraž eskiyince evde giymelik ayırırım.Dolabımda giymediğim bişeyi tutmam.Bizim marketimiz bim.Yaklaşık 4 yıldır bim takılıyoruz çok da memnunum.Gayet uygun fiyatları.Yemek israfına da dikkat ederim.Bekleyen pilavı çorbaya artan menemeni börek içine dönüştürür tüketirim.Yazın mutlaka kış hazırlığı yaparım.Eksiklerimide k.v tamamlar sağolsun.Kışın pazar çok pahalı olduğu haftalar imdada yetişiyor bunlar.Bir siyah bir kahverengi botum aynı şekilde bir siyah bir kahverengi ayakkabım var.Yırtılana kadar yenisini alamam.Topuklu bir siyah bir krem ayakkabım var düğünden düğüne giyiyorum.poğça börek yapıp buzluğa koyuyorum oğlumun çantasına koyuyorum .hem sağlıklı hem ekonomik.Şimdilik aklıma gelenler bunlar.yine yazarım.
Maşallah siz gayet sadelestirmissiniz hayatınızı.darısı başımıza...

Yaa ben mevlidlerde, kınamda ve bunun gibi her ama her toplantıda param varsa işe yarayacak kullanılacak şey dağıtıyorum yoksa 50 kuruşa çöp olan şey dağıtmıyorum nokta. Daha geçen gün ben de 2 torba nikah şekeri ıvır zıvır attım. hem para biriktirelim yok tatile gidelim bilmem ne diye canımız çıkıyor bir taraftan da böyle saçıp savurmak yazık günah. bir çocuğa ayakkabı alırım hayrım dokunur: Nikah şekeri olarak Kütahya porseleninden (yerel ekonomiye katkıda bulunmasına özen gösterdim- çin işi değil) minik kâseler dağıttım herkesin evinde çerezlik olarak görüyorum çok seviniyorum boşa gitmedi. Kınada mumlar ve kına gülü hariç atılacak hiç bir şey dağıtmadım, onun yerine iyi bir salon tuttum kv. yemekler yaptı... çok güzle geçti herkes çooook eğlendi...
Gelin mevlüdümde minik el havluları alıp oradan buradan çıkan kurdelelerle (ben ve annem hep saklarız asla çöpe gitmez) bir süslemişim bir süslemişim o çöpe gidecek kurdeleler nasıl hoş durdu anlatamam...

Giymediğim kıyafetleri, evimde bir önceki kiracıdan kalan kullanmayacağım eşyaları, kullanmadığım ve daha da kullanamayacağım çeyiz parçalarını (evet yalnış duymadınız), kağıtlar saçma sapan hatıralar hayatımdan çıkarttığım insanlara ait ne varsa herşey bir güzel toplayıp ihtiyacı olan eşe dosta dağıttım. bu vakit tasarrufu da sağladı, evim çok kolay temizleniyor artık kafam da rahatlıyor....

Kalan kısımlar saçma düşünceler onalra yoğunlaşıyoruminş. kurtulacağım... Epey sosyal medya insan azaltması yaptım evlilik ve moda programları da seyretmiyorum sinirlerimi bozuyor fazladan düşünce onun yerine evi toparlayıp spor yapıyorum, akrabalarımı falan arayıp hatır soruyorum çoook iyi geliyor kesinlikle yapmalısınız...

Aynı şeyleri giymekten gocunmuyorum. pis pis kalitesiz şeyler alacağıma bir tane iyisinden alıp onu giyiyorum zaten iyisi hep şık duruyor genelde ooohh miss

Giymediğim t-shirt ve şortları kurdelelerle takım haline getirip pijama yapıyorum,

Elde yıkadığım şeyi makineyi çalıştıracaksam ona koyup durulattırıyorum hem vakit hem nakit tasarrufu :)

Ütüleri biriktirip yapıyorum ütü açıp kapatmak çalıştırmanın 2 katı enerji harcıyor (bir mühendis olarak söylüyorum bunu ),

Evi ısıtmak için yemek pişiriyorum, çay demliyorum :),

Eve yarım gün abla alamıyorum onun yerine 2 saat alıyorum ve onunla birlikte temizlik yapıyorum, param olunca ilk işim yarım gün almak olacak ama o bile çok farkediyor,

Su harcamamak için yıkanırken çocukluğumdaki gibi sabunlanırken suyu kapalı tutuyorum, diş firçalarken de, bulaşıkları yumuşatmayı hepimiz biliyoruz zaten,

Çok fazla bulaşık çalkalayarak makineye koymuyorum, makine zaten yapıyor bunu,

Lavabo açıcı kullanmıyorum sirke ve karbonat kullanıyorum, yer silerken mikrop kırıcı olarak sirke kullanıyorum, kokusu heme uçuyor...

Kireç sökücü olarak da çaydanlıkları sirkeli su ile kaynatıyorum,

Bulaşık makinesine parlatıcı kullanmıyorum sirke kullanıyorum,-- buyrun size tüketim basitlikleri eve kimyasal alıp yığmıyorum

Yağmur yağarken balkonu süpürüyorum beleşten yıkanıyor, bir de arabaya el atıveriyorum:),

İyi mal alıp bol tamirci kullanıyorum terzi, ayakkabı tamircisi.... v.s..

Çoğu zaman fönümü falan kendim evde çekiyorum, cidden hayat basitleşiyor git bekle, hatunlarla bakış at birbirine hiç gerek yok basit hayat.. :)

Kışın kuzeyi gören ev duvarlarının önüne mobilya dayıyorum ama kaloriferin açıkta kalmasına dikkat ediyorum,

Artık sırf ortam olsun diye saçma insanlarla takılmıyorum,

İnsanların toplantılarına partilerine onlar benimkine nasıl geliyorsa öyle gidiyorum,

Özellikle dışarıda yemek yerken içecek hem fazla kalori hem hesap kabartma içmiyorum,

Fast food zinhar yemiyorum onun yerine kırk yılın başı adam gibi kebapçıda bilmem nerede yemek yiyiyorum adam gibi muamele görüyorum çoğu zaman da en fazla 5 tl fazla ödüyorum ama ban göre tasarruftur bu...

Diyetisyene artık zinhar gitmiyorum hiçbirinin faydasını görmedim facebooktan karatay grubuna üyeoldum vücudum kendine geldi... düzenli de yürüyorum gitti 8 kilo.... ohhh paralar cepte :)

Yokuş aşağı inerken, kırmızı ışığı görünce gaza basmıyorum,

Devlet dairesi özel şirket farketmez giden benim elektiriğim en basitinden tuvaletten çıkarken elektirikleri söndürüyorum, Yerli şeyler almaya özen gösteriyorum yabancıların tamir gitti geldisi astarı yüzünden pahalıya mal oluyor tecrübe ile sabit, özellikle tekstil ve elektronik...

Kısaca tüketmiyorum yaa alışverisi bilmemneyi kestim kendime geldim. az müzik, az sosyal medya, az inan az eşya, geniş gönül... Allah herkesin yolunu açıketsin :)

Son düzenleme:
Dün bir nevresim&çarşaf mağazasına girmiştim , şöyle bir bakmaya,
Elim , istemsizce %50 indirim ibaresi yapıştırılmış ürünlere gitti,
Hemen akabinde , sepetin içinde bulunan cicili bicili çocuk iç çamaşırlarına ilişti gözüm, kızıma kaptım hemen iki paket.
Biraz arkaya doğru ilerleyince , bir yatak örtüsü göz kırptı bana, renkleri çok hoşuma gitti.. Aldım tabii ki elime.
Sonra baktım kasada kuyruk var, ürünleri de kasaya yakın bir yere bıraktım çok ağırlardı,
sırada beklerken düşünecek vaktim oldu , aldıklarımın hiçbiri gerçekten ihtiyaç değildi, evde de en az ikişer üçer tane vardı benzer ürünlerden. Hemen hepsini usulca bıraktım yerlerine :)
Kasadan ağır bir yükle ve vicdan azabıyla çıkacağıma , düşünce olarak hafifleyerek çıktım kesinlikle.
Darısı tüm alanlarda, ihtiyaç olmayan herşeyi almaya yeltenirken ve en mühimi Zamanı hoyratça heba etmemeye olsun umarım..

Bende sade yaşamı tercih edenlerdenim.
Sadece para olarak değil , ruh ,zaman,gereksiz herseyden arınmak
Maddi anlamda; isim çok stresli olduğundan dolayı, kıymet bilirim parami kiyafete yatırmam. Yemek yemeyi çok severim. Ona para ayiririm... Çünkü yarın birgün isten olur ki cikarilirsam hayatıma devam edebilmek için kenarda param olmalı. .
Şükür etmek.. olana da olmayana da..
Hiçbir zaman hırsa sahip olmadım bedenimi ,ruhumu yoracak kadar..
Nasıl olsa 3 günlük değil mi dünya ?
Çok para kazanmak gbi bir derdim olmadı asla..
Huzurlu olmak onceligimdi.
Mesela indirim var diye illa o mağazadan birsey almam..
Herşeye sahip olmak gbi bir anlayışım yoktur..
Başımı sokacak bir evim , huzurum, inancim ve sevdiğim olsun.. borcum olmadan hayatımı devam ettireym. .
Daha ne isterimki Allah'tan

Çok haklısınız
Bana da herşeyin hayırlı ve yetecek kadar olanı kafi
Hic hırslı bir insan olmadım
Hırs çok negatif bir duygu bana göre
Yıllar önce büyük bir holdingteki işimden ayrıldım
Ayrılmasam maddi anlamda çok daha farklı bir yerde olurdum ama çocukluktan beri düşündüğüm kızımı kendim büyütme hayalimden vazgeçmek zorunda kalırdım
Neden okudun niye işi bıraktin diye cok tepki aldim
Başım sıkıştığında iş bulmamı kolaylaştırdım dedim
Şimdi de borcun bitiyor baska birsey al diyolar
Ben bu dünyaya borc odemeyemi geldim
İnsanlarda artik mutlaka birsey odenmeli gibi bi düşünce var
O kredi bitti bunu çek
Ev bitti araba al
Araba bitti model yükselt
Bir oh demeden öl git ondan sonra
Borçsuz hayat tatlı hayat

Topic hayırlı olsun olsun hanımlar :) Güzel güzel paylaşımlar olacağına inanıyorum :)

Ben birkaç şeyden bahsedeyim. Bir çok kadının aksine ev eşyası, mutfak araç gereç vs almayı sevmiyorum. Zaten 2 yıllık evliyim, gerektiği kadarı evimde mevcut. Mesela büyüklü küçüklü kare borcamım var, dikdörtgeni de olsun diye alıp kalabalık etmiyorum. Eğer bir şeye çok ihtiyacım varsa, hem markalı hem kalitelisini almaya çalışıyorum.

Kıyafete gelince, uzun süre giymediklerimi ama giyilecek yer olmadığı için ve hala şık olan şeyleri kaldırıyorum. Biraz eskiyenleri ev kıyafeti yapıyorum. Artık bunu giymem dediğim ama eski olmayan şeyleri caminin kıyafet kutusu var, ihtiyaçları olanlara dağıtıyorlar güzelce poşetleyip oraya atıyorum. Ayakkabı çok ihtiyacım yoksa almıyorum. Evdekileri hem kombinleyip giyiyorum hemde zaten bir kaç çeşit olduğu için eskimiyor.

Deterjan, ev ihtiyaç giderlerini, markete gidince indirimden alıyorum. Mesela 50 lira ve üzeri alışverişte 20 25 liralık deterjanı 6 liraya aldığımı bilirim. Havlu kağıt tuvalet kağıdı vs çoklu alıyoruz, hem daha avantajlı oluyor hem uzun süre idare ediyor.

Kişisel bakım için çok zaman da harcamam çok para da. Sadece saç boyasına ve kesimine giderim kuaföre. Oda her ay değil. Yılda 2 ya da 3 sefer uçlarından aldırırım. Boya da 2 ayda bir. Manikür vs kendim yaparım. Kozmetikte alıp biriktirmem. 1 rimelim varsa o bitince 2. sini alırım. Göz kalemi, rujlar ve allıklar böyle değil ama onlarda da aşırıya kaçmam. Klasik bir iki rengim vardır o kadar. Takı vs evlenmeden elemiştim zaten. Az ve öz şeyler var ki pek takmam.

Şuanda ayıklanması gereken birsürü kemerim var. Onların dışında çok bir kalabalığım yok.

En güzeli de zamanı tasarruflu kullanmak. Sabahtan kalkıp eğer evdeysek işlerimizi bitirince öğleden sonrasının bize kalması çok güzel.

Hepinizi takipteyim bu arada :)

X