SAĞLIK OCAĞININ BASKISI

Kandan mi bakiliyor magnezyum eksikligi? Yarin doktoruma sorayim da yaptirayim.cunku bu magnezyumu ne zmaan icsem bebegim hop hop hopluyor:/
Evet kandan bakılıyor. Ben biraz pimpirikliyim ve hiçbir vitamini değerlerimi bilmeden kullanmadım. Folik asit değerim bile bende çoktu bu yüzden çok az kullandım. Çünkü folik asit fazlalığı çocuklarda otizme sebep oluyor.
Magnezyum ve kalsiyumum da çok fazlaydı. Kan ilacı bile kullanmadım. Sadece balıktan tiksindiğim için son aylar omega3 takviyesi aldım.

Ostaocare diye bi takviye verdi bana doktorum
Normal hap
Günde 2 tane içiliyor
Kalsiyum magnezyum d3 ve çinko içerikli
Benim bel ağrım çok o yüzden bana iyi geldi
İstersen bi doktoruna danış
Yarin danisicam canim cok tesekkur ederim.iyisimi kandan bakilsin ne var ne yok ona gore bi ilac versin

Evet kandan bakılıyor. Ben biraz pimpirikliyim ve hiçbir vitamini değerlerimi bilmeden kullanmadım. Folik asit değerim bile bende çoktu bu yüzden çok az kullandım. Çünkü folik asit fazlalığı çocuklarda otizme sebep oluyor.
Magnezyum ve kalsiyumum da çok fazlaydı. Kan ilacı bile kullanmadım. Sadece balıktan tiksindiğim için son aylar omega3 takviyesi aldım.
Al benden de o kadar hamilelik beni o kadar pimprikli yapti ki,bir domatesi 10 dakika suyun altinda yikadigimi biliyorum acaba toz toprak kalmismidir diye:KK70: 5 kilo su kaldirdim acaba birsey olur mu,cok yürüdüm acaba erken dogum olur mu, bu hapi atiyorum ama acaba iceriginde ne vardi....gibi gibi 6 ayi nasil atlattim bi ben bi Allah bilir.bende suan omega 3 coraspin ve kan hapi kullaniyorum.birde magnezyum tabi.yarin doktora soracagim mutlaka.olmadi hap versin bana da

İthal menşeeli aşılar şeker yüklemesinden bin kat riskli. Ben olsam aşıyı takardım kafaya şeker yuklemesinde bir bardak serbet iciyorsun o kadar.

Al benden de o kadar hamilelik beni o kadar pimprikli yapti ki,bir domatesi 10 dakika suyun altinda yikadigimi biliyorum acaba toz toprak kalmismidir diye:KK70: 5 kilo su kaldirdim acaba birsey olur mu,cok yürüdüm acaba erken dogum olur mu, bu hapi atiyorum ama acaba iceriginde ne vardi....gibi gibi 6 ayi nasil atlattim bi ben bi Allah bilir.bende suan omega 3 coraspin ve kan hapi kullaniyorum.birde magnezyum tabi.yarin doktora soracagim mutlaka.olmadi hap versin bana da
Ah hiç sormayın doğunca da onun bin katı pimpirikli oluyorsunuz . Sağlıkla alın kucağınıza inşallah.

Şeker yüklemesi yaptırmayıp da gebelik şekeri çıkıp 39 haftalıkken bebeği karnında ölen bir sürü insan var.
Ben yaptırdım. Hiçbir zararı da olmadı şükür. Bebeğim sağlıklı yanımda.

Doğrudur.
Kontrolsüz şekerin risklerinden biri de bebeğin son haftalarda anne karnında ölmesi. Bunları önlemek için bilim adamları, doktorlar tedbir geliştirmiş. Ama cehalet işte. Takılıyorlar birinin lafının peşine.... Teste zehir diye bile olmuş, insanlar şaka gibi.

Bir ebe olarak yorum yapmak istedim konunuza. İlk olarak kesinlikle yapılması gerekiyor bu konuda çok netim ve danışmanlığımı da hep bu yönde verdim benim bilgime göre yapılmama lüksü yok çünkü daha sonra olabilecek sonuçlar için geç kalınmış olur şayet bir sıkıntı varsa.
1- 50 ya da 75 gram şeker içeren bir şekerli su içiyorsunuz yani bu miktar 10 küp şeker civarı demek daha somut olarak şunu söyleyim yediğiniz 1 adet çikolatalı gofret 18 küp şeker içerir bu test onun yarısı kadar şeker içerirken zarar vermesi mümkün değil.

2-Diyelim yaptırdınız test sonucu sorunsuz çıktı yani şeker direnciniz yok, insülin değerleriniz normal ne güzel hiç bir şey kaybetmemiş olacaksınız.

3-Bu haftalarda yapılmasının nedeni gebelikte salınan hpl hormonunun bu ayda en üst düzeye çıkmasıdır. Bu hormon vücutta şeker üretimini uyarır yani bu durum için en riskli zaman bu zamandan sonradır.

4-Diyelim sonuç riskli çıktı gebeliğe bağlı şekeriniz oluşmuş. Bu durum için riskleri yazıyorum :
*İri bebek ( bu durum zor ya da müdehaleli doğum sebebidir)
*Bebeğin içinde yüzdüğü suyun miktarca artması (erken doğuma sebebiyet verebilir)
*Yüksek tansiyon (gebelik zehirlenmesi, erken doğum, bebekte dolaşım azlığına sebep olabilir)
*İdrar yolu enfeksiyonlarında artma (vücutta fazla şeker olması buna yol açar)
*Kalıcı şeker hastalığı

Daha inanın bir çok şey sayabilirim bebekte böbreklerin fazla çalışmasına sebep de olur bu durum ..

Yani diyeceğim o ki testi yaptırmazsanız bunları bilemeyeceksiniz eğer yaptırırsanız ve gebelik şekeri durumunuz varsa erken önlem ve takiple güzel bir doğuma sağlıklı bir bebeğe kavuşabilirsiniz.

Umarım açıklayıcı olmuştur, çok güzel bir doğum diliyorum. Lütfen bir kez daha test yaptırma konusunu düşünün test en son 24. haftada yapılıyor ama en güzel zaman 22. haftadır, sevgiyle.

Google araştırması sonucu böyle düşündüğümü söylersem yalan olur. Zararı olur mu acabayı düşünüp doktorla karar vermeyi uygun görenlerdenim diyelim. Burdaki arkadaşlarında tecrübesi merak ettim yorum için teşekkürler.

Canan Karatay bu olayı attı ortaya. Haklı olarak da herkes endişe ediyor. Şöyle ki kız kardeşim kesinlikle şeker tüketmiyor hatta glutensiz besleniyor. Yani ekmek vs yi gectim içinde un olan herhangi bir şey yemiyor. Sanırım son 5 yıldır böyle. Hamilelik'te gebelik şekeri çıktı. Diyet yapıyor şimdi. Peki diyette ne değişti deyeceksiniz, öncelikle ekmek yiyor artık ve gün de 6 öğün yiyor bir de meyveyi azalttı. Yani Canan Karatay in eğer şeker yemezseniz doğal beslenirseniz hamilelik şekeriniz olmaz olayı biraz riskli. Şöyle ki asla bilemeyiz belki hiç şeker tüketmeye bir insan olarak şekerli suyu içti ve artık gebelik şekeri var (canan Karatay bunu söylüyor - ancak bunu nasıl doğrular belli degil) ya da zaten sekeri vardı, riskli bir gebelik geciriyordu.

Merhaba sevgili hanımlar,

Öncelikle daha hızlı yanıt alabilmem için konumun taşınmamasını rica edeceğim bir süre. Çünkü bu konu hakkında gerçekten bilgisizim ve tecrübeli arkadaşlardan fikir almak istiyorum.

20+6 haftalık hamileyim. Bugün hem doktor kontrolüm hemde sağlık ocağında gebelik takibim vardı. Önce doktorumun yanına gittim bebeğimi gördüm her şey yolundaydı çok şükür. Daha sonrasında sağlık ocağına gittiğimde aşı yapıldı bazı kontroller yaptılar derken hemşire 3 lü tarama testimde sorun olup olmadığını sordu. Temiz dedim. peki ya şeker yüklemesi dedi. Henüz doktorumun ondan bahsetmediğini renkli ultrason istediğini ama şeker yüklemesi yaptırmayı zaten düşünmediğimi söyledim. Oda da bulunan iki hemşirede kızar gibi neden yaptırmak istemediğimi sordu. açıkçası sağlıklı bulmadığımı ama zamanı gelince doktorumla bunu konuşup öyle net karar vereceğimi belirttim. Hemşirelerden biri yanlış düşündüğümü sıfır şeker tüketen biriysem ancak zararlı olabileceğini zaten artık herkesin böyle saçma sapan düşündüğünü dile getirdi. Açıkçası biraz şaşırdım üslup olarak öncelikle çok kaba buldum. Ve gerçekten bu kadar ısrarla şeker yüklemesi yaptırmanın yararlı olduğunu savunmalarının nedenini merak ettim. İlk bebeğim elbetteki gebelik süreçleri hakkında net bilgiye sahip değilim doktorumla beraber bu tarz şeylere karar veririm çünkü doktoruma güvenim tam.

Şimdi merak ettiğim sağlık ocağı bana ilk gittiğimde de özellikle şeker yüklemesi yaptırmam gerektiğini vurgulamıştı şimdide aynı şeyle karşılaştım. Sizler buna nasıl karar verdiniz ve bu sağlık ocağının ısrarı neden olabilir sizce? Bilgi sahibi çok olmadığım için dona kalıp aval aval yüzlerine bakmakta istemiyorum. Tecrübeli anneler görüşlerinizi almak isterim.
Uslup konusunda haklısın çünkü sen doktorunla bu konuyu zamanı gelince konuşacağını söylemişsin zaten ne diye uzatıyorlar ki onu anlamadım. Ha benim çok az bi bilgim var bu konuda bana göre yaptırmakta fayda var. Çünkü bazı hamileler aşerdiklerinde çok fazla tatlı meyve ya da şeker nişastası olan yiyecekler tüketiyorlar. Bunu kontrol altında tutabilmek için şeker yüklemesi gerekebiliyormuş. Siz kimseye kulak asmayın yine de doktorunuza ayrıntılı sorun cevabına göre karar verirsiniz

Bencede. Zaten normalde bulaşıcı hastalıklarla savaş türkiye açısından çok çok iyi ilerliyordu ta ki bu ve bunun gibiler ailelere aşılarda aliminyum var şu var bu var diyene kadar. Kadının diplomasına bile el konuldu yine de devam ediyor

Kaç milyon Suriyeli aşısız aile var. Onları ülkeye aşılamadan aldığın gün senin zaten tüm toplum bağışıklığın bozuldu. Geçmiş olsun. 3 milyon aşısız Suriyeli nin yanında 25 bin aile çocuğunu asilatmiyormuş. Kaldi ki bu ailelerin bir kismin da yari asili. Ya alerji ya otizm ya da oto immun hastalik vb sorunlar yasayarak bu noktaya geliyorlar. Saçma sapan haber yaptılar ondan dolayı herkes aşısız çocuklar sanki risk oluşturuyormuş gibi düşünüyor. Aşı olmuş çocuk için hiç bir riski yok. Tabi aşı tutmuş ise. Türkiye'de. Salgını olan hastalıklar da 6. Hastalık, el ayak ağız vs gibi aşısı olmayan hastalıklar.

Bunlar hep Canan Karatay'in mirası.
Tabiki yaptırın!
Yaptırmasam ne olur mu diyorsunuz.
Ölu dogum yapabilirsiniz.
Daha yeni bi tanidigim bu sebepten 9.ayinda bebegi karninda oldu gizli seker! Seker yuklemesine sizin gibi karsiydi.
Bakin benim gebeligim riskliydi yaptirdim..bisey olmadi..
Bisey olmuyorda hicbi zararinida gormedim cevremdede gormedim..bu riski nasil gozealabiliyorsunuz hemsireler gibi bende cildiriyorum duyunca

Ama tam olarak nedir ne işe yarar hiç bilmiyorum. Meyve yerim, ekmek yerim, tatlı yerim. Ama çayı kahveyi vs şekersiz tüketirim. Şeker hastalığım yok ailede de yok. Doktorum ne yazık ki hiçbir şey söylemiyor :-(

Sen kaçıncı haftadasin 24. Haftada yapılıyor. Bir de geçenler de bir kadın konu açmıştı. Doktoru tansiyonunü ölcmediği için kadındaki yüksek tansiyon fark edilmemiş. Malesef ölü doğum yapmış. Doktoruna dava açmıştı. Senin de doktorun tansiyon olcmuyor ise sabiye durma değiştir. Bebeğini sağlıkla kucağına alman dilegiyle

En basit örnek el ayak ağız hastalığı

Benim çocugum yok ama gerçekten minicik cocuklara üzülüyorum

Bir insta mom bana cocuguna 4 aydan itibaren zeytin yağı içirdiğini, hiç hasta olmadığını, aşı yaptırmadığını yazmış bide minicik bebeklere zeytin yağı içirin diye tavsiye vermiş

Çocuk okula başladığında taşıyıcı olduğu bulaşıcı mikropları bulaştırdığı çocuklara nasıl vebal ödeyeceğini sordum? Zeytin yağı içirseydiniz mi diyeceksiniz dedim? Peki erkek çocugunuz kabakulaktan zarar gördüğünde ne diyeceksiniz dedim? Yada kızamık beynine zarar verdiğinde? Rota virüsten öldüğünde? Bunların hiç birine cevap veremedi, b planı sordum biz sağlıklı yaşıyoruz dedi, okul sordum, zeytin yağı dedi, öyle işte.

Toplumsal görevler ve sorumluluklar var ve malesef çocuklarımızı kötü günler bekliyor. Bir anne düşünün, basit bir soğuk alğınlığı ile, mide üşütmesi ile virütik hastalıkları bir tutuyor, Türkiyeden silinmiş hastalıkları.

Geçen yıl 9 aylık tanıdığım geceler boyunca el ayak ağızdan uyuyamadı, canı yandı

Günah değilmi o bebeğe?

Senin çocugun bünyesi kuvvetli, hastalanmadı, ama bir çocuk senin yüzünden ölebilir

Ay çok yazdım, bu aşı konusundaki kızgınlığım çoktu.

El ayak hastalığının aşısı yok ki. Dolayisiyla asilari olan veya olmayan her cocuk bu hastaliga yakalanabilir. Ben aşı karşıtı değilim. Ancak aşı taraftarları ve karşıtlarının çok çok yanlış bilgileri var. Okudukça hayret ediyorum.

Mesela siz ağızdan damlatilan opv aşısınin yani çocuk felci aşısının canli asi oldugunu ve yan etkisinin çocuk felci olduğunu biliyor musunuz? Bill Gates ve karısına ait vakfın afrikada yaptığı çocuk felci aşı kampanyasının çocuk felci salgının sebep olduğunu biliyor musunuz? Abd de aşı takviminde çocuk felci aşısı ipv yani cansız aşı olarak yapılıyor. Yani yan etkiler arasında çocuk felci yok. Ancak, Tr de ilk 2 doz sanırım karma aşının içinde cansız sonra ağızdan yapılanlar canlı aşı.

İlk bebekse fikirler arasinda bogulanlar alemine hosgeldin. sezeryan/normal dogum, anne sutu alan bebege su verilir/verilmez, ek gidaya 4. ayda baslanir/6. ayda baslanir, asilar tehlikelidir/asilar faydalidir vs vs liste uzar gider bir suru fikir arasinda bogulacaksin. Tüm bu görüslerin atesli savunuculari var. Bilen bilmeyen konusuyor. Gel kendini yorma isi uzmanina yani doktoruna birak.

Hiç şeker sevmeyen,tüketmeyen bir insanım. Açlık kan şekerim her zaman normal çıkar ama şeker hastası adayıyım. İki hamileliğimde de gebelik şekerim vardı. Çok dikkatli ve sağlıklı beslenerek hiç sorunsuz geçirdim hamileliklerimi.Ama çok sıkı takip altındaydım. Doktorun verdiği listenin dışında hiçbirşey yemedim. Çocuklarım çok sağlıklı bir şekilde doğdu. Gebelik şekerim nasıl tespit edildi? Şeker yüklemesiyle. Çünkü benim sorunum şekerli gıda yedikten 2. ve 3. Saatte forlayıp sonra aynı hızla düşmesiydi. Açlık kan şekerim ve ilk saatte sorun yok. O yüzden iyi ki şeker yüklemesi yaptırmışım diyorum. Başka türlü tespit edilemeyecekti. Lütfen böyle önemli konuları doktorunuza danışın. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Bu işin eğitimini alıyor insanlar. Önemli bir test değilse bu ,size neden ısrar ediyorlar hiç düşündünüz mü? Sizin gereksiz gördüğünüz test sizin ve çocuğunuzun ilerideki yaşamı için çok önemli. Lütfen ihmal etmeyin ve doktorunuzun,gebeliğinizin takibini yapan ebe,hemşirenin ısrarını ciddiye alın.

X