SAĞLIK OCAĞININ BASKISI

Ben yurtdisinda yasiyorum.
2 hamilelik gecirdim.
2 kere seker yuklemesi yaptirdim.
Bunca senedir Avrupanin gobeginde ben seker yuklemesi yaptirmam diyen tek marjinal anne adayi gordum,o da bir Turktu ve malesef o Karatay'in sacmaliklarina sonuna kadar inaniyordu.
Kocasinin itmesiyle testi yaptirdi ve gebelik sekeri oldugu ortaya cikti.
Diger irklardan bir ton arkadasim oldu, 50 ml lik sivinin bu kadar lakirtisinin yapildigini duymadim, herkes yaptiriyor bu testi.
Millet cocugunun sagligini seker dusmani bir kadinin agzindan cikan iki soze gore sekillendiriyor ya, gercekten pes..
Yaptirin gitsin, bi bardak serbet cocugunuzdan kiymetli mi ?

Kaç milyon Suriyeli aşısız aile var. Onları ülkeye aşılamadan aldığın gün senin zaten tüm toplum bağışıklığın bozuldu. Geçmiş olsun. 3 milyon aşısız Suriyeli nin yanında 25 bin aile çocuğunu asilatmiyormuş. Kaldi ki bu ailelerin bir kismin da yari asili. Ya alerji ya otizm ya da oto immun hastalik vb sorunlar yasayarak bu noktaya geliyorlar. Saçma sapan haber yaptılar ondan dolayı herkes aşısız çocuklar sanki risk oluşturuyormuş gibi düşünüyor. Aşı olmuş çocuk için hiç bir riski yok. Tabi aşı tutmuş ise. Türkiye'de. Salgını olan hastalıklar da 6. Hastalık, el ayak ağız vs gibi aşısı olmayan hastalıklar.

Suriyede de aşı politikası gayet iyi ilerliyordu. Yani oradan gelenler aşısız diye bir durum yok. Turkiyeye geldikten sonra da burada aşıları yapılmaya devam edildi. Suriyeli cocuklardan bulaştı haberleri safsata yani. Suriye dediginiz ülkenin aşı politikaları oldukca basariliydi tâ ki bu iç savasa kadar.

Yani şuanda toplumdaki cocuklar icin en büyük risk asılanmanış çocuklar ve aşı karşıtı ailelerdir. Çünkü hicbir aşının %100 koruyuculuğu yoktur. Ama toplumdaki herkes aşılanırsa o ufacık olan ihtimal de ülkeden silinir.

Otizm bilmem ne yapmıyor aşılar. Çinko otizm'in neden olduğu bilinen bir hastalık değil. Dolayısıyla aşılar otizm yapıyor denilemez. Aslına bakarsanız cocuklari televizyon tabletle hasır nesir yapmak otizm yapıyor denilebilir ama hicbir aile evinden televizyonu tableti çıkarmıyor.

Aşı olmayan çocuk otizm olmayabilir, çünkü büyük çoğunluğu o yaşları görmeden ölecek.

Kısacası insallah toplum sağlığını tehdit ediyor diye bu aşı karşıtı ailelere yaptırım cezası uygulanır. Yargıtay böyle emsal bir karar verir de böyle manyaklardan korunmuş oluruz.

Google ve televizyon sarlatanlarına güvenmeyin. Gidip alanında uzman profosörlere sorun.

Konuya gelirsek şeker yüklemesinin gebeye ve bebege hicbir zararı yoktur. Yüklememenin zararı vardır. Siz o karatay'a falan bakmayın. Insanlar ona uyup iyi oldugunu zannediyorlar sonra daha ciddi hasta olup bizlere geliyorlar.

2 hamilelik gecirdim.
Bunca senedir Avrupanin gobeginde ben seker yuklemesi yaptirmam diyen tek marjinal anne adayi gordum,o da bir Turktu ve malesef o Karatay'in sacmaliklarina sonuna kadar inaniyordu.
Diger irklardan bir ton arkadasim oldu, 50 ml lik sivinin bu kadar lakirtisinin yapildigini duymadim, herkes yaptiriyor bu testi.
Millet cocugunun sagligini seker dusmani bir kadinin agzindan cikan iki soze gore sekillendiriyor ya, gercekten pes..

Çünkü yurt dışında doktora güven var. Ve böyle yalancılar televizyonlara çıkıp kolay kolay toplum sağlığını tehlikeye atamıyor.

Bu cok bilmis anneler ve hastalardan gına geldi iyice. Insallah yakın zamanda bu sorumsuzluktan kurtulurlar

Şeker yükleme testinin faydası gebelikte ortaya çıkar şeker hastalığınızı tespit eder ve buna göre gerekliyse insülin kullanırsınız,diyetinize dikkat edersiniz ki çocuğunuzun başına belli başlı komplikasyonlar gelmesin. Bunlardan bazıları makrozomi(4.5 kg üstü bebek), bazı kalp hastalıkları, bağırsak sorunları(duedonal atrezi), metabolik sorunlar ( düşük kan şekeri, kalsiyom,magnezyum düşüklüğü...), kan fazlalığı(polisitemi)... bunlar sadece küçük bir kısmı.
Yıllardır bu işi yapan doktorlar/bilim insanları bu hastalıklardan bebeği koruyabilmek için tarama yöntemi geliştirmişler, fakat “bir” doktor tvlere çıkıp yemeyin zararlı dedi diye toplumumuzun büyük yüzdesi malesef araştırmadan körü körüne inanıp bebeklerini ve kendilerini tehlikeye atıyor.
Eğer gebelik diyabetiniz yoksa bu test iki dilim baklavadan fazla şeker barındırmıyor. Size bir zararı olmayacaktır, ha olacaksa bırakın baklava,tatlı tüketmeyin gebelik boyunca madem(!)
Eğer gebelik diyabetiniz varsa da oturun şükredin iyi ki yaptırmışım diye.
Size bilimsel sitelerden araştırma yapmanızı öneririm. Uyduruk sağlık sitelerinden değil.
Aynen ..ben şükrediyorum testi yaptırdığıma. Eğer yaptırmasaydım gebelik şekerim olduğunu bilmeyecek belkide şeker düşmesinden gidecektim. Sadece açlık tokluk bakmakla anlaşılmıyor. Benim açlık şekerim ve ilk saat sorunsuz. Ama ikinci ve üçüncü saat çok yüksek çıkıyordu. Sonra aynı oranda düşüyordu. Bunu da şeker yüklemesiyle tespit etmişlerdi. Çok sağlıklı beslenerek insüline gerek kalmadan tamamladım hamileliklerimi. İnsanların kulaktan dolma bilgilerle hareket etmesine tahammül edemiyorum. Yıl olmuş 2018 halen doktoru değil konu komşuyu dinleyerek karar veriyorlar

Farklı bir yolu yok. Kulaktan dolma bilgilere kanmayin
Hayır bende onu söylemek için yazdım. Herkes bilmiş bilmiş konuşuyor burada. Gebelik şekeri şeker yüklemesiyle tespit edilir. Başka yolu yok. Açlık ve tokluk şekerine bakmak sadece fikir verebilir tanı koyamaz. Ben bunu birebir yaşadım. Açlık kan şekerim normaldi. Toklukta normaldi ama 2.ve3. saatte fırlıyordu. Bunu da şeker yüklemesiyle tespit edebiliyorlar.

Sen kaçıncı haftadasin 24. Haftada yapılıyor. Bir de geçenler de bir kadın konu açmıştı. Doktoru tansiyonunü ölcmediği için kadındaki yüksek tansiyon fark edilmemiş. Malesef ölü doğum yapmış. Doktoruna dava açmıştı. Senin de doktorun tansiyon olcmuyor ise sabiye durma değiştir. Bebeğini sağlıkla kucağına alman dilegiyle
Canım ne kilo ne tansiyon ne ödeme bakıyor. Sağlık ocağındaki ebem tansiyon düşüklüğümü ve ödemimi farketti. Doktorunu direk değiş dedi. Gebelik zehirlenmesi bile olabilir dedi. Şeker yüklemesi de yapılmadı. Doktorum bişe demedi.

Aşı yaptırmama ve testleri yaptırmama olayı bir tek Turkiyede var maalesef .
Genetik okudum ben bir biyolog olarak söylüyorum lütfen ama lütfen bebeğinizin aşılarını ve doktorunuzun yaptirmanizi istediği bütün testleri yaptirin !
Gebelik şekeri oldukça tehlikelidir , riske atmaya gelmez .

Çünkü yurt dışında doktora güven var. Ve böyle yalancılar televizyonlara çıkıp kolay kolay toplum sağlığını tehlikeye atamıyor.

Bu cok bilmis anneler ve hastalardan gına geldi iyice. Insallah yakın zamanda bu sorumsuzluktan kurtulurlar

Yurtdışında doktorlara güven var lafınıza, yurtdışında yaşayan bir sağlıkçı olarak katılıyorum. Ben bir Türklerde görüyorum alanında uzman olan adama güvenmeyip de ne olduğu belli olmayan insanlara güvenmeyi. Kadın buraya konu açıyor " doktorum filanca teşhisi koydu, filanca ilacı verdi, kullanayım mı?". Burada bir sürü bilgisiz ve ne olduğu bilinmeyen kadın " aaa oyle olur mu, doktorun ne biliyor, içme canım o ilacı" diyor. İşin trajikomik yanı da o konu sahibi altına " evet canım ben de içmemeyi düşünmüştüm zaten, haklısın, iyi ki buraya yazmışım" diyip gidiyor. Yani güler misin ağlar mısın... Ne ilginç milletiz yemin ediyorum. Eğitim şart. Bunların eline düşen çocuğa acırım. Aşısız, korunmasız.

Ama tam olarak nedir ne işe yarar hiç bilmiyorum. Meyve yerim, ekmek yerim, tatlı yerim. Ama çayı kahveyi vs şekersiz tüketirim. Şeker hastalığım yok ailede de yok. Doktorum ne yazık ki hiçbir şey söylemiyor :-(
Başka bir doktora daha gidin derim aileniz de yoksa bile olabiliyor mesela annem de şeker hastası,tüm ailesinde var diyebilirim kardeşlerinde yegenlerinde vs,bir ara annemin bir tanıdığı anlatıyor bütün belirtileri şekeri gösteriyor ama ailemde yok şeker vs tüketmiyorum dedi en sonunda gitti doktora şeker çıktı.

Gebelikte şeker yüklenilmesi isteniyorsa mutlaka yapılmalı en azından varsa bile tedbirinizi alırsınız yoksada içiniz rahat eder.

Hemşire 4 sene üniversite okur, onlarca makale elinden geçer, hekim 6 senede on binlerce makale yalar ama doğruyu siz bilirsiniz anasını satayım. Böyle hastalalarim oluyor ve sonucunu artık umursamıyorum. Hekimlerimizde umursamıyor. Yollayın ne hali varsa görsün mantigindayiz artık. Çünkü cehalatten öte birşey bu.

Pilavi glikoz surubu ile mi pisiriyorsunuz . Hemde 75 gram glikoz surubu
Yanılıyorsunuz malesef. O ilaçlar bildiğimiz şeker ile hazırlanır glikoz şurubu ile değil. 75 gr şeker kimseye ama kimseye zarar vermez ( gebelik diyabeti zaten var ise tabiki zararlı ki onun için de açlık şekerine bakılıyor)

Doktoruz biz düşmanınız değil, sizler için uğraşıyoruz. Zevk almıyorum kimse şeker kullandıkça öyle bi psikopat değilim. Benim size bunları açıklarken bi çıkarım yok ama o tv de izledikleriniz para uğruna “yıllarca bakın size bu testi yaptılar ama aslında yapılmamalı şeker zararlıdır” dediklerinde para ediyor, test yaptırın böyle önemli şöyle önemli diyenleri ise kimse izlemiyor. Ses getirmiyor çünkü.

Kaç milyon Suriyeli aşısız aile var. Onları ülkeye aşılamadan aldığın gün senin zaten tüm toplum bağışıklığın bozuldu. Geçmiş olsun. 3 milyon aşısız Suriyeli nin yanında 25 bin aile çocuğunu asilatmiyormuş. Kaldi ki bu ailelerin bir kismin da yari asili. Ya alerji ya otizm ya da oto immun hastalik vb sorunlar yasayarak bu noktaya geliyorlar. Saçma sapan haber yaptılar ondan dolayı herkes aşısız çocuklar sanki risk oluşturuyormuş gibi düşünüyor. Aşı olmuş çocuk için hiç bir riski yok. Tabi aşı tutmuş ise. Türkiye'de. Salgını olan hastalıklar da 6. Hastalık, el ayak ağız vs gibi aşısı olmayan hastalıklar.

Yanlış düşünüyorsunuz malesef. Aşısız çocuklar aşılı olanlar için de büyük risktir. Uzun uzun yazamayacağım ufak bi araştırmada bile bulabilirsiniz. Son derece eminim bu konuda, sadece google araştırmalarına dayanmıyor benim dediklerim.

Suriyeliler konusunda da evet haklısınız uzun emekler sonucu elde edilen aşılılık ve hastalıklardan uzaklaşma oranımız bozuldu, ama bu aşılar artık boşuna demek değil. Malesef çocuğa her gün bal pekmez yedirmekle organik yumurtayla zeytinyağıyla hiiç alakası yok. Yüksek doz virus/bakteri vücuduna girdiği zaman kendi mekanizmaları ile hastalık oluşturabilirler hatta ölümle de sonuçlanabilir. Bu ise asla alamayacağımız bi risk. Aşının yerini tutabilecek hiç bir şey yok. Bağışıklık ile de alakalı değil bu konu aşı olunmalı mutlaka ama mutlaka. Hiç kimsenin ne kendi çocuğunu ne de başka bir çocuğu çoktan çaresi bulunmuş hastalıklar için risk altına almaya hakkı yoktur

Gebelik sekeri tehlikeli bir sey, bir tanidigimizin bebegi maalesef anne karninda oldu seker yuzunden. Benim 2 gebeligimde de vardi (zaten seker hastasiyim bu arada), sizi ve bebeginizi dusunduklerinden yaptirin diyor hemsireler yani.

2 hamilelik gecirdim.
Hay siz çok yaşayın. %100 katılıyorum ne diyeti yapılırsa yapılsın 75 gr şeker KİMİ ÖLDÜRÜR kime ne zarar verir Allah aşkına ? 2 dilim baklava ya

Suriyede de aşı politikası gayet iyi ilerliyordu. Yani oradan gelenler aşısız diye bir durum yok. Turkiyeye geldikten sonra da burada aşıları yapılmaya devam edildi. Suriyeli cocuklardan bulaştı haberleri safsata yani. Suriye dediginiz ülkenin aşı politikaları oldukca basariliydi tâ ki bu iç savasa kadar.

Yani şuanda toplumdaki cocuklar icin en büyük risk asılanmanış çocuklar ve aşı karşıtı ailelerdir. Çünkü hicbir aşının %100 koruyuculuğu yoktur. Ama toplumdaki herkes aşılanırsa o ufacık olan ihtimal de ülkeden silinir.

Otizm bilmem ne yapmıyor aşılar. Çinko otizm'in neden olduğu bilinen bir hastalık değil. Dolayısıyla aşılar otizm yapıyor denilemez. Aslına bakarsanız cocuklari televizyon tabletle hasır nesir yapmak otizm yapıyor denilebilir ama hicbir aile evinden televizyonu tableti çıkarmıyor.

Aşı olmayan çocuk otizm olmayabilir, çünkü büyük çoğunluğu o yaşları görmeden ölecek.

Kısacası insallah toplum sağlığını tehdit ediyor diye bu aşı karşıtı ailelere yaptırım cezası uygulanır. Yargıtay böyle emsal bir karar verir de böyle manyaklardan korunmuş oluruz.

Google ve televizyon sarlatanlarına güvenmeyin. Gidip alanında uzman profosörlere sorun.

Konuya gelirsek şeker yüklemesinin gebeye ve bebege hicbir zararı yoktur. Yüklememenin zararı vardır. Siz o karatay'a falan bakmayın. Insanlar ona uyup iyi oldugunu zannediyorlar sonra daha ciddi hasta olup bizlere geliyorlar.
Yanlış düşünüyorsunuz malesef. Aşısız çocuklar aşılı olanlar için de büyük risktir. Uzun uzun yazamayacağım ufak bi araştırmada bile bulabilirsiniz. Son derece eminim bu konuda, sadece google araştırmalarına dayanmıyor benim dediklerim.

Suriyeliler konusunda da evet haklısınız uzun emekler sonucu elde edilen aşılılık ve hastalıklardan uzaklaşma oranımız bozuldu, ama bu aşılar artık boşuna demek değil. Malesef çocuğa her gün bal pekmez yedirmekle organik yumurtayla zeytinyağıyla hiiç alakası yok. Yüksek doz virus/bakteri vücuduna girdiği zaman kendi mekanizmaları ile hastalık oluşturabilirler hatta ölümle de sonuçlanabilir. Bu ise asla alamayacağımız bi risk. Aşının yerini tutabilecek hiç bir şey yok. Bağışıklık ile de alakalı değil bu konu aşı olunmalı mutlaka ama mutlaka. Hiç kimsenin ne kendi çocuğunu ne de başka bir çocuğu çoktan çaresi bulunmuş hastalıklar için risk altına almaya hakkı yoktur

Toplum sağlığını düşünmek devletin ve sağlık bakanlığının görevi. Ben bireysel olarak kendi çocuğumun sağlığından sorumluyum.ben aşılarını yaptırdım. Ama çok alerji problemi yaşıyoruz. Gelişim geriliği var sebebi belirsiz. Özellikle 1. Yaş aşısından sonra çok huzursuzluklar ateşler şunlar bunlar oldu. 2 haftamız çok zor geçti. O anneleri de anlıyorum. Kaldı ki pek çocuğun birden fazla çocuğu var ve çoğu aşıları tam olan çocuğum sürekli hasta bağışıklığı zayıf, aşıları olmayan çocuğum hiç hasta olmuyor diye deneyimliyor.

Yani kimseyi kimseye düşman etmenin lüzumu yok. Sağlık Bakanlığı aşı karşıtı aileleri bilgilendirecek ve ikna edecek. Ancak işte konu sahibinin hemşireler ile yaptığı konuşma gibi üstten üstten anlatmakla olmaz. Kızamık benim için önemli bir asiydi. Bu kadar zor atlatınca çocuk, yaptirmasa miydim ya da bu kadar erken olması şart miydi diye düşünüyorum. Şimdi 18 ay aşısını ne kadar geç yaptirabilirim onu öğreneceğim. Belki de hiç yaprirmayacagim.

Toplum sağlığını düşünmek devletin ve sağlık bakanlığının görevi. Ben bireysel olarak kendi çocuğumun sağlığından sorumluyum.ben aşılarını yaptırdım. Ama çok alerji problemi yaşıyoruz. Gelişim geriliği var sebebi belirsiz. Özellikle 1. Yaş aşısından sonra çok huzursuzluklar ateşler şunlar bunlar oldu. 2 haftamız çok zor geçti. O anneleri de anlıyorum. Kaldı ki pek çocuğun birden fazla çocuğu var ve çoğu aşıları tam olan çocuğum sürekli hasta bağışıklığı zayıf, aşıları olmayan çocuğum hiç hasta olmuyor diye deneyimliyor.

Yani kimseyi kimseye düşman etmenin lüzumu yok. Sağlık Bakanlığı aşı karşıtı aileleri bilgilendirecek ve ikna edecek. Ancak işte konu sahibinin hemşireler ile yaptığı konuşma gibi üstten üstten anlatmakla olmaz. Kızamık benim için önemli bir asiydi. Bu kadar zor atlatınca çocuk, yaptirmasa miydim ya da bu kadar erken olması şart miydi diye düşünüyorum. Şimdi 18 ay aşısını ne kadar geç yaptirabilirim onu öğreneceğim. Belki de hiç yaprirmayacagim.
Aşıyla alakası yok çocuğunuzdaki problemlerin. bağışıklığı bir aşı nasıl azaltabilir? Zaten bağışıklık sistemini uyarıyoruz çocuğun. Bağışıklık sistemine “bak bu virus/bakteri sana ölüsünü/zayıfını veriyoruz, bir daha gelirse affetme hemen öldür onu ” diyoruz. Direk güçlü haliyle değil de zayıf yada ölü haliyle ya da direk antijeni ile karşılaştırıyoruz. Asla bi çocuğun altından kalkamayacağı bi şey değil bir hastalığı yoksa. Bağışıklık sistemi gelişimine yardımcı olur hatta.

O aşı yaptırmamış “benim çocuğum turp gibi grip bile olmaz” diyenlere nolur inanmayın. Aynı düzeyde hasta oluyorlar çocuklar sadece biz çok iyi bi halt yedik diyebilmek için öyle övüyorlar da övüyorlar yani yoksa farksız. Ama sonra bi hasta oldular mı bize geliyorlar. Orda görün bide siz onları. Doktor hanım aşı yaptırmadık derkenki yüz ifadelerini. Bazıları söyle(ye)miyor bile aşısız olduğunu.

Bence çocuğunuzun sağlığını riske atmayın. Şu anda evet büyük etkiler yok ya da olan da kimsenin umrunda değil ama bu sadece aşılı çocuklar çok olduğu için. Yarın bir gün aşısızlık bu hızla arttıkça malesef etkileri televizyonlarda da göreceğiz çünkü mikroplar kol gezecek. Ölüyor çocuklar, minicik çocuklar ölüyor bunları da düşünün..

Çiçek hastalığı zamanında en büyük vurgunu yapmıştı da milyonlarca insan ölmüştü tarihte. sonra aşısının bulunması ve herkesin aşı olması ile şuan bizler aşı bile olmuyoruz. tamamen silindi çünkü hastalık.

Gebelik şekeri önemli bir konu şakaya gelir tarafı YÖK keşke daha erken yapılsa sadece şeker tüketimi ile alakası yok bol karbonhidrat ve uzun saatler dengesiz beslenme şekerin yükselmesine neden oluyor. Ama siz 2 saatte bir beslenip bol protein tüketiyorsanız nişasta bulunan ve paketli gıdalardan uzak duruyorsanız yaptırmayın

Bu konuyu o kadar araştırdım hala kararim net degil. Sonuc olarak doktorum ne derse onu dinleyecegim. Hamileligimi öğrendiğimden beri paketlenmis seker yemiyorum. Ama zaten kilolu hamile kaldim. Dolayısıyla kafama gore hareket etmektense uzman tavsiyesiyle hareket edecegim. Karatay saygi duydugum bir doktor ancak her tavsiyesi herkes icin uygun olmayabilir.

X