Sağlıklı Tavsiyeler

melisturan2

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Ekim 2020
2
0
28
Merhaba, bugün karşıma çıkan ve işinize yarayacağını düşündüğüm bir yazıyı sizle de paylaşmak istedim. Umarım hoşunuza gider, iyi okumalar:)

Zeytinyağı birçok derde deva olduğu uzun yıllardır biliniyor. En çok yetiştirildiği ve tüketildiği Akdeniz kökenli insanlar, kalp damar hastalıkları söz konusu olduğunda dünyadaki en düşük ölüm oranlarına sahiptir. Hal böyle olunca zeytinyağı sofralardan eksik olmuyor. Peki zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı ne gibi faydalar sağlar? İşte zeytinyağının faydaları...

Zeytinyağı kilo kaybı sağlarZeytinyağı metabolizmayı artırır Zeytinyağı sindirimi kolaylaştırır zeytinyağı cilt sağlığını korurZeytinyağı kalp sağlığını korurZeytinyağı yaşlanmayı geciktirirZeytinyağı safra taşlarını önlerZeytinyağı hücre duvarlarını güçlendirirZeytinyağı kanser riskini azaltırZEYTİNYAĞININ BAŞLICA FAYDALARI...

Zeytinyağının sağlığa yararları arasında kolon ve meme kanseri, diyabet, kalp problemleri, artrit ve yüksek kolesterol tedavisi sayılabilir. Ayrıca kilo kaybına yardımcı olur, metabolizmayı iyileştirir, sindirimi ve yaşlanmayı önler. Birçok mutfak preparatları için temel bir maddedir ve aynı zamanda çeşitli tıbbi amaçlara hizmet eder.Tekli doymamış yağlar bakımından zengin olduğundan kanımızdaki kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. zeytinyağı çeşitleri arasında sızma zeytinyağı en yüksek seviyede antioksidan polifenoller ve oleik asit içerir. Bu nedenle diğer bitkisel yağlara kıyasla daha sağlıklı bir seçenektir.

Bununla birlikte, aynı zamanda birçok kalori içerir, bu yüzden en iyi sağlık sonuçları için makul miktarlarda kullanılmalıdır. Uzmanlar kalp hastalığı riskini azaltmak için her gün 2 yemek kaşığı önerir.

ZEYTİNYAĞININ İNSAN SAĞLIĞINA FAYLARI NELERDİR? İŞTE CİLDE VE MİDEYE FAYDALARI...

Zeytinyağında pek çok faydalı özellik bulunur. Bazıları şunlardır:

KİLO KAYBI

Tıp uzmanları, zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağlardan kilo almanın çok zor olduğunu açıklamışlardır. Zeytinyağı üzerinde yapılan araştırmalar, kilo kaybı için kullanılmasında olumlu sonuçları olduğunu ortaya koymuştur.

METABOLİZMAYI ARTIRIR

Zeytinyağı çocuklarda metabolizmayı, kemik yapısını ve beyin gelişimini hızlandırır. Yaşlı insanlar için çok faydalı olan mükemmel bir E vitamini kaynağıdır.

SİNDİRİMİ ARTIRIR

Zeytinyağının sindirim sürecine yardımcı olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemini temizlemek ve bağırsak hareketlerini iyileştirmek için tıbbi bir yağ olarak kullanılır.