Tatlı Tarifi Sakızlı muhallebi

COpcU

Guru
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2007
1.538
8
kızım süt içmez ama buna bayılıyor

5 yem. kaş. un
5 su bar. süt
1 su bar. şeker
vanilya
2 ad. Falım damla sakızı (hani şu çiğnediğimiz sakızlard)
3 yem. kaş. kakao

kakao hariç bütün malzemeleri karıştırarak pişir inmesine yakın 1 kaş. margarin ekle ocaktan al mixerle 10 dakika iyice çırp 4-5 yem kaşığı kadarı tencerede kalsın gerisini borcama döko ayırdığın 4-5 yem. kaş. kakao ve 1 bardak süt ekle birazcık daha pişir bunuda borcamdaki muhallebinin üzerine boşalt

çok güzel oluyor afiyet olsun

Ay ben bu gün bunu deniycem sanırım. kolay bişiye benziyor hemde içinde gerçek sakızlı ilk duyuyorum değişik olabilir...

Ay ben bu gün bunu deniycem sanırım. kolay bişiye benziyor hemde içinde gerçek sakızlı ilk duyuyorum değişik olabilir...

yalnız sakız şu mavi jelatine sarılı olan damla sakızı dene herkes çok beğeniyor
şimdiden afiyet olsun sonucunu alınca yaz

canım ya kafama bir şey takıldı ama baktım sen yoksun bende kendi kafama göre yaptım. şu an soğuyor. servis esnasında fotosunu çekerim...yerimseniben
hani yukarda 5 bardak süt demişsin malzemenin tamamını koy demişsin. ama kakao ekleme aşamasında 1 bardak daha süt ekleyip bişirin demişsin. bende toplam ölçümü 5 bardak onun br bardağını kakaoya ayırıcaz yoksa 5 bardakla pişirip 1 bardak ayrıcamı koyucaz anlamadım ama yaptım neticesinde... bakalım nasıl olacak:1rolleyes: ayrıca pişme aşamasında öyle güzel koktu ki yalan yok çay kaşığıyla tırtıkladım azcık. yemekteyiz programında olsam kesin taşlarlardı beni:roflol: nasıl olsa yabancı yemiycek:icecream: teselliye bakarmısın :roflol:

canım ya kafama bir şey takıldı ama baktım sen yoksun bende kendi kafama göre yaptım. şu an soğuyor. servis esnasında fotosunu çekerim...yerimseniben
hani yukarda 5 bardak süt demişsin malzemenin tamamını koy demişsin. ama kakao ekleme aşamasında 1 bardak daha süt ekleyip bişirin demişsin. bende toplam ölçümü 5 bardak onun br bardağını kakaoya ayırıcaz yoksa 5 bardakla pişirip 1 bardak ayrıcamı koyucaz anlamadım ama yaptım neticesinde... bakalım nasıl olacak:1rolleyes: ayrıca pişme aşamasında öyle güzel koktu ki yalan yok çay kaşığıyla tırtıkladım azcık. yemekteyiz programında olsam kesin taşlarlardı beni:roflol: nasıl olsa yabancı yemiycek:icecream: teselliye bakarmısın :roflol:

evet canım 5 bardak süt harici 1 bardak süt daha kullanacaksın

tadı çok mükemmell oldu yaaa..
anlatamam yaaa soğuyunca kesimi falanda kolaydı. nasıl mis gibi kokuyordu. artık en kolay tatlı tarifim bu oldu. hele ki yeni evlenecek biri için nimet bu tarfiler nimet...
tekrar teşekkür ederim canım...

tadı çok mükemmell oldu yaaa..
anlatamam yaaa soğuyunca kesimi falanda kolaydı. nasıl mis gibi kokuyordu. artık en kolay tatlı tarifim bu oldu. hele ki yeni evlenecek biri için nimet bu tarfiler nimet...
tekrar teşekkür ederim canım...

beğendiğinize çok sevindim canım afiyet bal şeker olsun

ya arkadaşlar .. bana tatlı kuponları verdiler migrostan aldım.çeşit çeşit tatlı var.hoşmerim haricindeki hepsini beğendim.dün de sakızlı muhallebisini yedim.ilk defa sakızlı muhallebi yedim tam bir harikaydı.işte bu dedim,ilk defa yememe rağmen anladım ki evde yapılanla aynı.çünkü daha önce sütlacını yemiştim hafif bir fırın sütlaç tadı da var.bilmesem evde yapılmış derim o derece.yani anlayacağınız sütlaçta aynı olunca anladım ki evde yapılandan farkı yok.yine evde yaparım migros uzak diye ama gidersem kesin alırım.fındıklı çokolasını kekin üzerine koyup yedim tam bir harika.sos olarak kullanılabilir kek vs.üzerine.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerınıze saglık hafıf ve sutlu tatlılalara bayılırım..Yapıyorum sık sık..
Yanlız burada damla sakızı bulmak zor eüü:KK43:
Muhallebı de sakızlı guzel oluyo y a Hu
Benım kızım da aynen canım sut sevmıyor ancak sutlu tatlıları yıyor..
Mınık tatlı cadılar:p
Bu arada vanılyasını ocaktan alınca katarsak cok daha guzel olur..
Sevgıler

ben yalancı tavuk göğsu yapmak için tırım tırım damla sakızı aradım. bu çiğnediğimiz sakızlardan demişsinizya içinde eriyormu pişerken? bende size pratik bir tarif vereyim malzemeleri çok kolay akılda kalıcı;

3 kahve fincanı un (Türk kahvesi fincanında ölçüler)
3 kahve fincanı şeker
yarım paket margarin
ben 1 yemek kaşığıda nişasta kayuyorum isterseniz koymayada bilirsiniz.
ve damla sakızı..

bu malzemeleri 1 litre süt ile iyice kıvama gelene kadar pişirin. kaynadıktan sonra altını kapatıp hemen yarım paket margarini çırparak eritin. borcamda hemen bir su gezdirin ( tatlı soğuyunca kolay çıkması için). tencereyi borcama boşaltın. azıcık soğuyunca dolaba atın bekletin. süper oluyor. hatta ben son seferde damla sakızı bulamadım. içine 1 paket vanilin ve büyük büyük portakal kabukları attım.pişince çıkardım kabukları. komşular tarifini bile istedi. neyse gayet pratik işte kolay gelsin :)

bende sakızlı muhallebi yaparken damla sakızı değil çiğnediğimiz falım sakızlardan 2-3 tane atıyorum içine evet eriyo ve anlaşılmıyo neticede aynı görevi yapıyo, bak şimdi canım istedi olsada yesem..:))

bu tarifi denedim harika birşey...kesinlikle tavsiye ederim
yanlız ben 2 sakız yerıne 3 sakız attım kıvamı bıraz daha yoğun oldu..
2 tane koysam daha güzel olcakmış yani..

X