Salçanın Küflenmemesi İçin Ne Yapmalı?

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
233.094
460.518
40
salcada-kuf-olusumu-nasil-engellenir--5388816.Jpeg


Marketten aldığımız biber veya domates salçası kısa sürede küflenmektedir. Aslında salçanın küflenebilmesi salçanın daha az katkılı olduğunun göstergesidir. Aldığımız salça kısa sürede küfleniyorsa muhtemelen içerisinde kimyasal bulunmadığındandır.
Ağzını ne kadar sıkı kapatırsanız kapatın her kullanımdan sonra hava ile temas etmesi, nem ve bazı bakteriler nedeniyle kısa sürede salçanın üst bölümü küf ile kaplanmaktadır. Bu durumu çözmek için bir takım yöntemler geliştirilmiştir. Salçanın küflenmesini öncelemek için dört ana yöntemden bahsedilebilir.

1-) Salçanın sıcaklığını düşürmek: Resimde gördüğünüz gibi salçayı derin dondurucu yada buzlukta saklarsanız hem kullanım süresi uzamış olur hem de bakterilerin metabolizmaları durarak çoğalmaları ve küflenmeleri engellenmiş olur. En etkili ve basit çözümdür. Buzdolabı poşetleri için kullacağınız ölçüye göre paylaştırabilir yada buz kaplarına salçayı pay ederek dondurabilirsiniz.

2-) Salça içine bazı katkı maddeleri eklemek: Genel olarak salçaya ne kadar tuz eklenirse o kadar dayanıklı salça elde edilir. Ancak atılan fazla tuzun bir takım sakıncaları olabilir ayrıca salçanın tadının kaybolmasına neden olabilir. Salça içerisine daha az tuz ekleyerek ve bir miktarda zerdeçal ekleyerek uzun ömürlü salça elde etmek mümkündür. Eğer daha değişik tatlar elde etmek istiyorsanız salçayı bir miktar tuz, zeytinyağı, zerdeçal ve kekikle yoğurduktan sonra saklamak salçanın ömrünü arttıracaktır. Zerdeçal, kekik, nane gibi baharatlar besinlerin saklanma sürelerini arttıran bitkilerdir.

anne-sinin-melegi-yemek-tarifi-pratik-bilgiler-kuf-salca-tursu-evde-salca-yapimi.jpg3-) Salça içinde bulunan suyu uzaklaştırmak: Hazır salçalarda su oranı çok fazladır. Bu nedenle salçayı bir süre güneş ışığı alan bir yerde bir kap içine koyup üzerini bir tülbentle örtüp ara ara karıştırarak bekletmek veya bir süre fırınlamak içindeki suyu uzaklaştıracaktır. Fırınlamak için yöntem şudur. Fırın 70 dereceye kadar ısıtılıp. Salça bir fırın kabına alınarak fırına konur. Fırının kapağı biraz açık kalmalıdır. Ara ara karıştırılarak yarım saat en fazla bir saat bu işlem yapılabilir. 2 ve 3 numaralı yöntem bir arada kullanılırsa salçanız çok uzun süreler bozunmadan saklanabilir.

4-) Salçanın hava ile temasını kesmek: Bunun için klasik yöntemler, salça yüzeyini yağ ile kaplamaktadır. Ancak pratikte her kullanımdan sonra salçanın üzeri yağla kaplanması gerektiğinden bu iş biraz zahmetli görünebilir. Bazı kullanıcılar ise salçayı küçük kavanozlar içine koyup ağızlarını kapatarak saklama yoluna gitmişlerdir. Bu yöntem genel olarak oldukça işe yarar ancak yine zahmetli ve külfetli bir iştir.

Kaynak: organik yaşam felsefesi