Samuray kılıçlı cinayet: Can Göktuğ Boz tutuklandı

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.000

Ataşehir'de samuray kılıcıyla saldırdığı Başak Cengiz'i öldüren zanlının ifadesinde "Ben evden çıkarken birini öldürmeye planladım, direnemeyeceği için onu öldürdüm" dediği öğrenildi. Zanlı Göktuğ Boz, adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklandı.​

can_goktug_boz.jpg
İstanbul Ataşehir'de samuray kılıcıyla saldırıya uğrayan 28 yaşındaki Başak Cengiz hayatını kaybetti.

Katil zanlısı Göktuğ Boz ise polis ekiplerince yakalandı. Göktuğ Boz, adliyedeki işlemlerinin ardından çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Zanlının emniyet ifadesinde "Ben evden çıkarken birini öldürmeye planladım, hayata karşı bazı kuşkularım vardı" dediği öğrenildi.

Direnebileceği için bir erkeği öldürmediğini söyleyen zanlı, "Düşündüm ki kadın direnemez o yüzden onu öldürdüm ama pişmanım" dediği belirtildi.

"2-3 SENEDİR TEDAVİYİ REDDEDİYORDU"

Şüphelinin annesi ve avukatı Ayşe Nejla Yomralıoğlu da müvekkilinin 14 yaşından beri psikolojik tedavi gördüğünü, verilen ilaçları düzenli olarak kullandıramadıklarını, son 2-3 senedir tedaviyi reddettiğini ve kendisiyle görüşmediğini kaydetti.

Avukat Yomralıoğlu, Göktuğ Boz'un sıkıntılarının arttığını gözlemlediğini, akıl sağlığının yerinde olmadığını, bu nedenle CMK 74. maddesinin uygulanıp, şüphelinin gözlem altına alınarak tedavisinin yapılmasını talep etti.

Nöbetçi Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin üzerine atılı suçu ikrar etmesi ve yeterli delillerin bulunması nedeniyle Can Göktuğ'nun tutuklanmasına hükmetti.

EVİNDEN 15 KILIÇ ÇIKTI

Öte yandan Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri saldırganın evinde yaptığı aramalarda yaklaşık 15 adet kılıç buldu. Zanlının cinayette kullandığı kılıcı temizledikten sonra üstünü değiştirdiği de belirlendi.

"OSMAN'I ÖLDÜR"

Evde yapılan aramada ayrıca, duvara “Tuzak kur”, “2023 savaş”, “Haziran, Mayıs, Nisan”, “Spor yap” ,“Karnına bıçak sapla”, “Osman'ı öldür” gibi yazılar yazdığı görüldü.

"ÇOCUKLARA 'SİZİ ÖLDÜRECEĞİM' DEMİŞ"

Cinayet zanlısı Göktuğ Boz'un yaşadığı sitedeki komşuları uzun süredir yaşadıklarını anlattı. basakcengiz.jpg

Zanlının sürekli bağırıp küfür ettiğini söyleyen bir komşusu, "Son günlerde bağırışları sıklaşmıştı. Geçen gün kılıcı çocuklara göstermiş. Çocuklara kılıcı sallayarak 'Öldüreceğim sizi' demiş. Bu insanın hastanede olması gerekiyor neden burada?" dedi.

"FİLMLERDEN ETKİLENDİM BİRİNİ ÖLDÜRMELİYİM"

Göktuğ Boz'un yan bloğunda oturan Bahar Akkanat ise uzun süredir bağırma seslerini duyduğunu belirtti. Sabaha karşı küfürler edip duvarlara vurduğunu söyleyen Akkanat, şunları kaydetti:

"Benim çocuğum var, bu sitede neredeyse 300 tane çocuk var. Hepimizi kesebilirdi. Herkes onu şizofren ilaçlarını alıyor zarar vermez diye kabullenmişlerdi. Evinde samuray kılıcıyla oturuyormuş. Yönetimdeki çalışan, evin içerisi mühimmat dolu diyor. Bir sürü kesici alet varmış. Arabanın arkasına saklanmış kadın da buradan geçerken saldırmış. Dizilerden ve filmlerden etkilendim birini öldürmem gerekiyordu demiş."

Mimar Başak Cengiz’in nişanlı olduğu, 1 ay sürecek eğitim nedeniyle Ankara’dan Ataşehir’deki Finans Merkezine geldiği ve bir otelde kaldığı öğrenildi.Cengiz'in eğitiminin cumartesi günü sona ereceği belirtildi.

Mimar Başak Cengiz’in nişanlı olduğu, 1 ay sürecek eğitim nedeniyle Ankara’dan Ataşehir’deki Finans Merkezine geldiği ve bir otelde kaldığı öğrenildi. Cengiz'in eğitiminin cumartesi günü sona ereceği belirtildi.

İKİ ÜNİVERSİTE OKUYOR

Saldırgan Göktüğ B.'nin , babasının mühendis annesinin ise avukat olduğu öğrenilirken, kendisinin özel bir üniversitede mühendislik, açıktan ise sosyoloji bölümünü okuduğu öğrenildi.

UYUŞTURUCU TEDAVİSİ GÖRMÜŞ

Saldırganın 5 yıl boyunca psikoloğa gittiği ve 17 gün boyunca uyuşturucu tedavisi gördüğü de hakkındaki iddialar arasında.

kaynak: Samuray kılıçlı cinayet: Can Göktuğ Boz tutuklandı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Ataşehir'de uğradığı kılıçlı saldırıda hayatını kaybeden mimar Başak Cengiz'in katilinin en ağır cezayı alması için sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti.​

Türkiye'nin iki gündür "samuray kılıcı cinayeti" olarak da anılan Başak Cengiz cinayetini konuşuyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medya hesabından Can Göktuğ Boz tarafından katledilen Başak Cengiz'le ilgili açıklama yaptı.

Altun, açıklamasında, "Başak Cengiz kardeşimizin katledilişi hepimizi yasa boğdu. Kardeşimize Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Saldırıyı gerçekleştiren caninin en ağır cezayı alması noktasında sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız" sözlerini kullandı.

kaynak: İletişim Başkanı Altun: Başak Cengiz cinayetinde yargılama sürecinin takipçisi olacağız

Ataşehir'de samuray kılıcıyla saldırdığı Başak Cengiz'i öldüren zanlının ifadesinde "Ben evden çıkarken birini öldürmeye planladım, direnemeyeceği için onu öldürdüm" dediği öğrenildi. Zanlı Göktuğ Boz, adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklandı.​

Eki Görüntüle 2950855
İstanbul Ataşehir'de samuray kılıcıyla saldırıya uğrayan 28 yaşındaki Başak Cengiz hayatını kaybetti.

Katil zanlısı Göktuğ Boz ise polis ekiplerince yakalandı. Göktuğ Boz, adliyedeki işlemlerinin ardından çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Zanlının emniyet ifadesinde "Ben evden çıkarken birini öldürmeye planladım, hayata karşı bazı kuşkularım vardı" dediği öğrenildi.

Direnebileceği için bir erkeği öldürmediğini söyleyen zanlı, "Düşündüm ki kadın direnemez o yüzden onu öldürdüm ama pişmanım" dediği belirtildi.

"2-3 SENEDİR TEDAVİYİ REDDEDİYORDU"

Şüphelinin annesi ve avukatı Ayşe Nejla Yomralıoğlu da müvekkilinin 14 yaşından beri psikolojik tedavi gördüğünü, verilen ilaçları düzenli olarak kullandıramadıklarını, son 2-3 senedir tedaviyi reddettiğini ve kendisiyle görüşmediğini kaydetti.

Avukat Yomralıoğlu, Göktuğ Boz'un sıkıntılarının arttığını gözlemlediğini, akıl sağlığının yerinde olmadığını, bu nedenle CMK 74. maddesinin uygulanıp, şüphelinin gözlem altına alınarak tedavisinin yapılmasını talep etti.

Nöbetçi Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin üzerine atılı suçu ikrar etmesi ve yeterli delillerin bulunması nedeniyle Can Göktuğ'nun tutuklanmasına hükmetti.

EVİNDEN 15 KILIÇ ÇIKTI

Öte yandan Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri saldırganın evinde yaptığı aramalarda yaklaşık 15 adet kılıç buldu. Zanlının cinayette kullandığı kılıcı temizledikten sonra üstünü değiştirdiği de belirlendi.

"OSMAN'I ÖLDÜR"

Evde yapılan aramada ayrıca, duvara “Tuzak kur”, “2023 savaş”, “Haziran, Mayıs, Nisan”, “Spor yap” ,“Karnına bıçak sapla”, “Osman'ı öldür” gibi yazılar yazdığı görüldü.

"ÇOCUKLARA 'SİZİ ÖLDÜRECEĞİM' DEMİŞ"

Cinayet zanlısı Göktuğ Boz'un yaşadığı sitedeki komşuları uzun süredir yaşadıklarını anlattı.Eki Görüntüle 2950857

Zanlının sürekli bağırıp küfür ettiğini söyleyen bir komşusu, "Son günlerde bağırışları sıklaşmıştı. Geçen gün kılıcı çocuklara göstermiş. Çocuklara kılıcı sallayarak 'Öldüreceğim sizi' demiş. Bu insanın hastanede olması gerekiyor neden burada?" dedi.

"FİLMLERDEN ETKİLENDİM BİRİNİ ÖLDÜRMELİYİM"

Göktuğ Boz'un yan bloğunda oturan Bahar Akkanat ise uzun süredir bağırma seslerini duyduğunu belirtti. Sabaha karşı küfürler edip duvarlara vurduğunu söyleyen Akkanat, şunları kaydetti:

"Benim çocuğum var, bu sitede neredeyse 300 tane çocuk var. Hepimizi kesebilirdi. Herkes onu şizofren ilaçlarını alıyor zarar vermez diye kabullenmişlerdi. Evinde samuray kılıcıyla oturuyormuş. Yönetimdeki çalışan, evin içerisi mühimmat dolu diyor. Bir sürü kesici alet varmış. Arabanın arkasına saklanmış kadın da buradan geçerken saldırmış. Dizilerden ve filmlerden etkilendim birini öldürmem gerekiyordu demiş."

Eki Görüntüle 2950854
Mimar Başak Cengiz’in nişanlı olduğu, 1 ay sürecek eğitim nedeniyle Ankara’dan Ataşehir’deki Finans Merkezine geldiği ve bir otelde kaldığı öğrenildi. Cengiz'in eğitiminin cumartesi günü sona ereceği belirtildi.

İKİ ÜNİVERSİTE OKUYOR

Saldırgan Göktüğ B.'nin , babasının mühendis annesinin ise avukat olduğu öğrenilirken, kendisinin özel bir üniversitede mühendislik, açıktan ise sosyoloji bölümünü okuduğu öğrenildi.

UYUŞTURUCU TEDAVİSİ GÖRMÜŞ

Saldırganın 5 yıl boyunca psikoloğa gittiği ve 17 gün boyunca uyuşturucu tedavisi gördüğü de hakkındaki iddialar arasında.

kaynak: Samuray kılıçlı cinayet: Can Göktuğ Boz tutuklandı
Dünden beri o kadar içim yandı ki anlatamam sabah 7 buçuğa doğru evden çıkuyorum zaten korka korka çıkıyordum arkama baka baka artık hepten korkuyorum. Olan ölene oluyor psikolojisi bozuk diye ceza almaz. Ya madem bu kadar psikolojisi bozuk neden hastanede değil o kılıcı nerden aldı akılda bir sürü soru neden neden diye. Allah rahmet eylesin ailesine sabırlar versin inşallah :KK43:

Akli dengesi iyi değilse tedavisini yaptirsaydi suçsuz günahsız bir masumu katledene kadar kendini oldurseydi ozaman pislik aşağılık

Ben haberi ilk duyduğumda, eski eşi, ne bileyim boşanmaya uğraştığı eşi vs. sanmıştım. ay yeni anladım ki, rastgele bir adam kılıcı ile sokaktan geçen bir kadını bildiğim kılıçla ya doğramış. Ben inanamıyorum hala, ben korkuyorum artık gerçekten ya

Allah belasını versin bu caninin. İnşAllah hapiste öldürürler. Gencecik kızcağızı kopardı bu hayattan. Dünden beri etkisinden çıkamıyorum. Yavrum yerde çırpınıyor. Hala kılıcı saplıyor pislik. İnsanlar fark ediyor, yanına gelmeye çalışınca kaçarak uzaklaşıyor. Beni kimse hasta olduğuna ikna edemez. Herşeyin farkında.

netlix zehirliyor genç beyinleri filmden etkilendim demiş

Allah belasını versin bu caninin. İnşAllah hapiste öldürürler. Gencecik kızcağızı kopardı bu hayattan. Dünden beri etkisinden çıkamıyorum. Yavrum yerde çırpınıyor. Hala kılıcı saplıyor pislik. İnsanlar fark ediyor, yanına gelmeye çalışınca kaçarak uzaklaşıyor. Beni kimse hasta olduğuna ikna edemez. Herşeyin farkında.
Benim de günlerdir aklımda iki kızım var annesinin acısını düşünemiyorum bile bi evlat kolay mı yetişiyor Çokta güzel bi bayanmış Allah annesine sabırlar versin çok zor bi durum

Başak Cengiz'in annesinden anlamlı istek​

İstanbul'da kılıçlı saldırıda katledilen Başak Cengiz'in annesi Beyhan Cengiz, kızının adının yaşatılmasını istedi.​

basak_cengiz.jpg
İstanbul'da kılıçlı saldırıda katledilen Başak Cengiz'in annesi Beyhan Cengiz, kızının adının yaşatılmasını istedi.

Kızının hiçbir canlıya kıyamadığını söyleyen anne Beyhan Cengiz, "Bugün eve dönecekti. Kedisinin ismi Sütlü. 'Anne ona ödül alayım beni affetsin, küsmüştür bana bıraktım gitti diye.' dedi. Onun gönlünü almaya çalışıyor." dedi.

Öldürülen kadınların haberlerini izlerken kızıyla yaşadığı diyaloğu anlatan anne Beyhan Cengiz, "Katledilen bayanları seyrediyorduk kızımla anne kız, ikimiz de ağladık. Birden 'Anne, ağlamamız onlara hiçbir fayda etmedi. Ben bir işe gireyim, yüksek bir maaş alayım gör bak neler yapacağım' dedi. Kendi ismi onların içinde, beni kahreden bu. Eğer yapılacak bir şey varsa, en azından onun isteği, kendi adı üzerinde bir şey olsun. 'Benim gibi düşünen bayanları da yanıma alacağım anne' derdi. 'Yüksek bir maaş alayım, dernek gibi bir şey yapacağım' derdi. Çok kaliteli bir insandı. Sadece hayırlı bir evlat olsun diye yetiştirmedim ben yavrumu, devletine milletine faydalı olsun diye yetiştirdim. Ben acımı bir kenara koydum, o yanacak ölene kadar benim içimde." ifadelerini kullandı.

Kızını öldüren Can Göktuğ B'nin, "daha kolay olduğu için bir kadını öldürmeyi tercih ettiği" şeklindeki ifadelerine tepki gösteren Beyhan Cengiz, "Benim kızım çok akıllıydı. Bu vatana çok faydalı olacaktı. İmkanınız yetiyorsa Başak'ın adını en güzel yerlerde yaşatmanızı rica ediyorum. Benim yavrum kiminizin kızı, gelini, torunu, kardeşi olsun." dedi.

kaynak: Başak Cengiz'in annesinden anlamlı istek

X