Savaş Ay Vefat Etti

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.783
58.346

SAVAŞ AY KİMDİR?

Şükran ve Turan Ay'ın oğlu olarak dünyaya geldi. Marmara Ticari Bilimler Akademisi'nde eğitimini tamamladı. Gazeteciliğe 1974 senesinde Dünya gazetesinde muhabir olarak başladı. Tercüman, Vatan, Milliyet, Sabah gazetelerinde ve Akajans'ta görev aldı. ATV, TGRT, Kanal D, Kanal 6, Show TV, Flash TV, tekrar ATV, Star TV ve Kanal 1'de A Takımı adlı tartışma programını yaptı. İngilizce bilmektedir. 2000 yılında Beyazıt Öztürk ve Kerem Alışık'ında oynadığı Dansöz adlı filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yaptı. Ulaş Can Ay isimli, ses sanatçısı bir erkek çocuğa ve Sanem Ay adında, bir kız çocuğa sahiptir. Ayrıca bazı programlar yapıp yoksullara yardımcı olmuştur.

Savaş Ay 'Sert Sokaklar' isimli kitabı üzerinde çalışıyordu...

SAVAŞ AY: "DİNLEDİĞİM ŞİİRLER BANA İLAÇ OLDU"

Doktor Murat Baş dün Facebook adresinden bu mesajı paylaşmıştı...

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bir buçuk ay radyoterapi seansına giren Savaş Ay, her seans için kendi sesiyle şiir kasetleri hazırlamış. Kendi doldurduğu bu şiir kasetleri, seansların daha hızlı bir şekilde geçmesini sağlamış. Kendi bulduğu bu yöntemle, tedavi dönemini daha rahat geçirmiş. "Bir musibet olursa döner durur illaki beni bulur, o yüzden bu belalara sabretmeye alıştım, kanserle bir gün buluşacağımızı biliyordum diyen Ay; kanserle savaşan binlerce insan arasına böylece katılmış.

GIRTLAĞINIZI KONTROL ETTİRİN, KANSER OLABİLİRSİNİZ

SAVAŞ AY'ın kanser teşhisi tesadüfen konulmuş. 1998 yılında programdan hemen sonra arayan doktor izleyicisi "Gırtlağınızı bir kontrol ettirin, kanser olabilirsiniz" demiş. Bu uyarının ardından hastaneye giden Savaş AY, testlerden sonra kanser olduğu gerçeğini öğrenmiş. Teşhisten sonra hemen tedavilere başlanmış. Tedavi sırasında sigarayı zoraki bırakmış. Ayrıca bir müddet konuşması bile yasaklanmış. Parasını sesiyle kazanan birisi için bu çok zor olsa gerek. Bu yasaklara uymadığı durumda gırtlağının alına bileceğini ve bir daha belki hiç konuşamayacağı gerçeği söylendiğinde üzüntüsünü ağlayarak değil belli bir noktaya bakarak belli etmiş.
Önceleri program nasıl devam edecek diye düşünen sanatçı, her hafta birisinin sunması için ünlü dostlarına rica etmiş. Hepsi teklife sıcak bakarak kabul etmiş ancak daha sonra buna gerek kalmamış.

HASTANE DE HEP MORAL KAYNAĞI OLDUM

Tedavi safhasında zorlandığını belirten Savaş Ay, “Acı vermiyordu desem yalan olur ama hastanede insanların hep moral kaynağı oldum” diyor. Cerrahi müdahalenin yerine, radyoterapi tedavisine başlamaya karar veren ünlü sunucu, İstanbul Tıp Fakültesi'nde radyoterapi başlamış.

HER TERAPİDE ÜNLÜ BİR KİŞİ YANIMDA HAZIR BULUNUYORDU

Radyoterapi tedavileri yaklaşık on dakika sürüyormuş. Bu süre bana bir ömür gibi geliyor diyen Ay, evde üç dakikalık şiir kasetleri hazırlamış. Kendi sesinden okuduğu şiirleri seansa girerken kulağına takıp tedavinin bitmesini bekliyormuş. Her terapiye bir ünlü de Savaş Ay’ın yanında refakatçi olarak hazır bulunuyormuş

GazeteVatan
 
Son düzenleme:

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.052
27.067
57
Allah rahmet eylesin:KK43:
 

Misty Day

she wolf
Pro Üye
5 Mayıs 2013
2.866
4.205
Kanserden kurtuldu sanıyordum.Öldüğünü okuyunca şaşırdım.Allah rahmet etsin
 

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.783
58.346
sesi hep hırıltılıydı, aslında sesi böyle çıkanlar için bi örnek, kendilerine baktırmaları için
 

dejavu_one

canım oğlum varlığına şükür..
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2009
27.457
14.141
Artık çok zor konuşuyordu bir programa telefonla bağlanmıştı bir keresinde. Allah rahmet eylesinn çok üzüldüm böyle adamlar kolay yetişmiyor mekanı cennet olsun.
 

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
45.382
147.806
49
Vefat haberlerini duyunca insan çokta birşey yazamıyor, iyisiyle kötüsüyle, acılar ve mutluluklarla dolu bir yaşamın sona ermesi.
Ölüm acı ama hayatımızın gerçeği...

Usta bir gazeteciydi, A Takımı'nın Savaş abisiydi, başında A logolu şapkasıyla haber yapan adam rahat uyu:KK43:((
Allah yakınlarına ve sevenlerine sabır versin:KK50:
 

Meleknaz

Herşeyin hayırlısı
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2012
7.904
4.793
Allah taksiratını affetsin,mekanı cennet olsun.

Hastanede olduğunu bile bilmiyordum,çok şaşırdım birden duyunca.
Hey gidi hey...Bir dönem daha tarihe gömüldü.
 

meyra__

Kabe-i Muazzama...
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2010
14.860
17.199
nasıl biri hiç bilmem ama severdim kendisini bende, Allah rahmet eylesin, yakınlarının başı sağolsun.