saygı değer ,avukat arkadaşlar,sizlere bir ,konu,

Efsane

bendeniz,güneş55
Kayıtlı Üye
3 Eylül 2007
3.762
28
69
hakkında danışmak istiyorum, 97 de annemi kaybettim,babam,1 yıl sonra,evlendi,ama ,dini nikahla,ve,biz 4 kardeş ,haberimiz ,olmadan,babamız,3 katlı,evin,bir dairesini,evlendiği bayana vermiş,bayanın babadan kalma maaşı kesilmesin diye,nikah yapmıyorlar,10 yıl bu bayanla ,evli kaldı,2 ay önce babam vefat etti,şimdi size soruyorum,bayana verilen daire için bir hak
iddia edebilirmiyiz,bunun bir zaman aşımı varmıdır,neler yapmalıyız,bilgi verirmisiniz,biz bu daireyi geri alabilirmiyiz,(noterden satış yapılmıştır diye görünüyor)

Burada zamanaşımı ölüm tarihinden itibaren 10 yıl. Ev satışları noterden yapılamaz, tapudan yapılır, noterde nasıl satıldı diye gözüküyor anlayamadım ben. Eğer babanızın yaptığı bağışalama sizin saklı miras paylarınızı ihlal ediyorsa geri almak için dava açabilirsiniz.

Babanız yeni vefat ettiği için malın satılıdığını yeni öğrenmişsiniz demektir dolayısıyla süre yeni başlamış, burada muris muvazaası davası açabilirsiniz. İspatlamanız gereken, babanızın adına kayıtlı malı, diğer bayanın para ödemeden sanaki ödemişçesine bir satım sözleşmesi yaptığı ve böylelikle saklı miras payınıza tecavüz olduğunu ispatlayacaksınız. Bu dava oldukça teknik bir dava olduğundan mutlaka bir meslektaşım aracılığıyla takip ettirin davanızı

X