Scuba dıvıng

sscuba

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2009
882
5
Selamlar hanımlar, burada benimde bir katkım olmalı düşüncesiyle bu topiği açmış bulunuyorum. Benim için öncelikle sadece eğlence ve spor amaçlı başlayan ama şimdi işimin bir parçası haline gelen tüplü dalış hakkında ön bilgi vermek istedim. Bu sizde yeni soru işaretleri oluşturabilirse ve bende sizlere yanıt verebilirsem ne mutlu bana. İyi okumalar, umarım sıkılmazsınız...


Scuba Diving Nedir ?

Şehir yaşamının olumsuz etkileri ve iş dünyasının monoton, yorucu ve stresli temposu insana zaman zaman bir kabus yaşatıyor. Yinede bu kabusu güzel bir düşe, benzersiz bir serüvene dönüştürmek elinizde... Yıllık izinlerinizde ya da hafta sonu tatillerinizde herşeyden uzaklaşıp hayatın yıpratıcı izlerini silmek ve küçük bir mola verebilmek için mavi sular gizemli bir dünyaya çagırıyor sizi. Sualtının heyecan verici, nefes kesen dünyasını keşfetmek ve maviliklere aşık diğer arkadaşlarınızla birlikte ortak bir duyguyu paylaşmak için, dalmaya var mısınız?

SCUBA DIVING YA DA ALETLİ DALIŞ

Maviliklere daldığınızda, suyun üstündeki herşey geride kalacak... Sıkıntılar, üzüntüler, problemler hepsi uçup gidecek. Yalnızca siz ve çevrenizi saran sualtı dünyasının rengarenk sakinleri kalacak geriye. Hepimiz, bir kerede olsa palet, maske ve şnorkel takımlarına şöyle bir göz atıp suyun altını incelemeye çalışmışızdır kimi zaman, tabii nefesimiz yettiğince. Bu yolla, sualtında saklı güzelliklerin ince detaylarını da yakalamış olabiliriz ama, o büyüleyici atmosferi derinlemesine hissedebilmenin yanlızca belgesellerde gördüğümüz inanılmaz canlılarla tanışabilmenin yolu tüplü dalıştan, “SCUBA” dan geçiyor. Günümüzde bu, modern teknoloji ürünü dalış ekipmanlarıyla hem çok kolay, hem de son derece güvenli. Scuba dalışı için iki şart var; birincisi iyi bir eğitim, ikincisi ise kurallara harfiyen uymak...

Türkiye’de her geçen gün daha da popüler olan Scuba’nın eğitimini veren birçok kuruluş bulmak mümkün ( Dalış kulüpleri, özel dalış merkezleri, üniversite kulüpleri vb.). Şimdi yapmanız gereken, bunlardan birini seçmek ve hemen sualtı serüvenine doğru yola çıkmak...

Karar verdiniz, artık sonsuz mavilikleri keşfetmeniz an meselesi. Hayal etmek bile heyecan verebilir. Artık kimbilir hangi denizlerin, okyanusların gizemli derinliklerinde daha önce hiç görmediğiniz güzellikler sizi karşılayacak ? Tabii eğitiminizi tamamlayıp, tam bir balıkadam olduktan sonra !... Eğitim deyince aklınıza öyle seneler sürecek ağır bir eğitim gelmesin. Yaklaşık bir haftalık bir kurstan sonra başarılı olursanız dalış brövenizi alabileceksiniz. Scuba eğitimi veren kuruluşlar listesinde de görebileceğiniz gibi, ister yaşadığınız şehirde, isterseniz yaz tatili için gittiğiniz yörelerde geçerli olan “BSK”, “BSAC”,“CMAS”, “PADI”, “NAUI” vb. sertifikalarını veren bir dalış merkezi bulmak mümkün.

Scuba Diving Eğitimi

Scuba Diving eğitimi üç aşamadan oluşuyor. Önce teorik dersler alacaksınız. Bu derslerde dalışın temel kurallarını, kullanacağınız ekipmanları, sualtında karşılaşabileceğiniz rahatsızlıkları, ilk yardım uygulamalarını, derinlik ve zaman hesaplarını öğreneceksiniz. Daha sonra sığ denizde veya havuzda pratik dersler başlayacak. Dalış elbisesini giyip, ağırlık kemerini, maske ve şnorkelinizi, hava tüpünüzü, BC’nizi (denge yeleği) ve regülatörü de kuşandıktan sonra, laf aramızda suyun dışındayken gerçekten çok ağırlar, kendinizi suya bırakabilirsiniz.

Ekipmanınızın kullanımı, acil durumlarda arkadaşınızla yardımlaşma ve çimlenme, maske suyu dışarıya boşaltma, suyun altındaki haberleşme işaretleri, derinlerde kulak dengesi bu derslerde öğrenmeniz gerekenler temel bilgiler arasında.

Teorik derslerin ve pratik çalışmaların ardından önemli ve zorlu bir sınav bekliyor sizi. Sakın kolay geçerim demeyin ! Kursa devam edebilmeniz, daha da önemlisi kendi güvenliğiniz için öğrendiklerinizi çok iyi çalışmanız gerekiyor.

Eee, yüzdünüz yüzdünüz kuyruğuna geldiniz. Sınavda başarılı olduktan sonra, sıra heyecan ve sabırsızlıkla beklediğiniz gerçek dalışta. Eğitmeninizin gözetimi altında ilk dalışınızı yapacaksınız. İlk dalışınız beklediğiniz kadar serüven dolu olmayabilir, ya da önceden yaptığınız çalışmaların değişik ortamada bir tekrarı gibi gelebilir size ama unutmayın, pratiğiniz arttıkça çok daha keyifli dalışlar yapacaksınız.. Denizde yapacağınız 5-6 dalış sonunda, siz de Poseidon’un esrarengiz bir parçası olacaksınız.

Bir dalgıçsınız artık... Ancak sakın aklınızdan çıkmasın, henüz yolun başındasınız. Yanınızda en az üç yıldızlı “buddy”niz (dalış arkadaşınız) olmadan dalmanız kesinlikle yasaktır. Bu arada dalış sayınız ve tecrübeniz arttıkça ve gerekli eğitimleri aldıkça tecrübeli bir dalgıç olabilisiniz. Unutmayın Türkiye ve Dünya denizlerinin altında o kadar çok doğa harikası ve tarih varki , bir kere dalmanız bile sualtını sizin için bir tutku haline getirecek. Tarifi olmayan, yaşamayanın bilemeyeceği bir tutku...

Scuba Diving Tarihi

İnsanoğlu ilk çağlardan itibaren suyun altındaki zenginliklerden yararlanabilmek amacıyla sürekli olarak dalışlar yaptı. Bu nedenle, hiçbir alet kullanmaksızın bir taşa tutunarak dipten sünger, mercan, sedef çıkaran insanlar da tarihin ilk dalgıçları olarak kabul edilirler. 1500-1700 yılları arasında ise dalgıçların sualtında kalma sürelerini uzatabilmek amacıyla, içlerinde hava hapseden dalış çantaları geliştirdi. 1715 yılında John Lethb Ridge adlı ingiliz araştırmacı her tarafı kapalı, deriden bir dalgıç elbisesi yaptı. 1825 yılında W.H. James adlı bir diğer İngiliz mucit, üzerinde sıkıştırılmış hava taşıyan elbiseyi buldu.

1930’lu yıllarda palet, yüz maskesi ve şnorkel gibi dalış araçlarının geliştirilmesi ile birlikte, serbest dalışlarda büyük artışlar oldu. Fransız denizci Jacpues Yves Cousteau ve Emile Gagnan’ın geliştirmiş oldukları dalış regülatörleri sayesinde, 1943’de dalıcılık tarihinde bir devrim niteliğinde olan tüplü dalışlar başladı.

Dalışlar, zaman içinde ihtiyaçları gidermek için yapılan faaliyetler olmaktan çıkarak, sportif bir hobi kimliğine büründü. 1959’a kadar sadece ilgili kişiler tarafından sistematik olarak sürdürülen dalışlar, bu tarihten sonra uluslar arası dalma sporu derneklerinin kurulması ile birlikte sportif amaçlarla düzenlenmeye başladı.

1958 yılında kurulan Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS), sualtı sporlarının dünya çapında otorite kuruluşudur.

Ülkemizde sualtı sporları geniş anlamda 1950’den sonra başladı. Türkiye’de sualtında öncülük eden ve dünyada da ilkler arasında yer alan Caddebostan Balıkadamlar Spor Klübü, 8 Mayıs 1954 tarihinde İdris Başaraner ve Yusuf Ziya İnan’ın girişimleriyle Balıkadamlar Spor Kulübü adıyla kuruldu.

Deniz Kuvvetleri Dalgıç Sınıfı’nın oluşturulmasında önemli rol oynayan kulüp, daha sonraları Askeri Dalgıç Sınıfı’na yetişmiş eleman veren en güçlü kaynak oldu. Askeri yararları dışında sualtı ile ilgili her türlü sportif, teknik, kültürel ve bilimsel etkinliklere katılan kulüp, 1967 yılında kamu yararına çalışan dernek statüsüne alındı ve ismi Türk Balıkadamlar Spor Kulübü olarak değiştirildi. Bu kulüpte her yıl açılan balıkadam yetiştirme kursları ile yılda 200’e yakın kişi balıkadam olmakta ve aldıkları ilk ulusal bröve olan BSK brövesi ile dünyanın her yerinde rahatlıkla dalabilmektedirler.

.....

Daha neler var neler, Türkiyedeki popüler dalış bölgeleri, benim favori konum sualtı arkeolojisi ve detayları, tabi ilgilenirseniz?
 

sscuba

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2009
882
5
Tünaydın Hanımlar...

Çok da sıkıcı bir metin olduğunu sanmıyorum ama pek kimselerin ilgisini çekemedim sanki. Sualtı arkeolojisiyle ilgilenen kimsecikler yok aramızda demekki. Amma olsun ben net dünyasından yararlanarak bulduğum bilgileri belki ilgilenen olur diye paylaşmaya devam edeceğim.

Herkeslere iyi haftalar... :teytey:
 

sscuba

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2009
882
5
Ha bi de tabiki en önemlisi ilgilenen arkadaşlara kendi tecrübelerimi de aktarmak isterim. Gelin birlikte derinliklerin tadını çıkartalım, paylaşalım...
 

seda__

Seni BekLiyorum Annecim..
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2008
1.527
3
32
Benım delı gıbı ılgımı ceken bır spor suana kadar bır kez daldım gunduz tekne turuyla ıkı seferlık dalıs ve ogunden berı hep dalıs hocası olmayı cok ama cok ıstıyorum. Tabı pahalı bıraz ama bızım tanıdıgımız oldugundan sorunlar ortadan kalkıy0r bıraz:))) Siz dalıslarınızı nerde yapıorsunuz ??? ben antalya alanyada....
 

sscuba

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2009
882
5
Benım delı gıbı ılgımı ceken bır spor suana kadar bır kez daldım gunduz tekne turuyla ıkı seferlık dalıs ve ogunden berı hep dalıs hocası olmayı cok ama cok ıstıyorum. Tabı pahalı bıraz ama bızım tanıdıgımız oldugundan sorunlar ortadan kalkıy0r bıraz:))) Siz dalıslarınızı nerde yapıorsunuz ??? ben antalya alanyada....

Günaydınn öncelikle, burayı hazırladıktan sonra baktım pek ilgi çekmedi tam kaldırayım bari diye düşünüyorken ne güzelki sen bulmuşsun ve buradasın.

Bende ilk sportif amaçlı dalışımı fethiye de yapmıştım. Daha sonra uzun bir düre bu işe ne zaman ne de para ayırabildim. Daha sonra çalıştığım bakanlık bana bunu iş olarak geliştirmem yönünde olanak sağlayınca bu teklife balıklama atladım tabii. Deniz kuv. kom. dan iki ay eğitim aldım ve sonrasında uzun bir süre marmara sularında daldım, son üç yıldır da ege, muğla ve akdeniz derinliklerinde cirit atmaktayım.

Aslına bakarsan daha dalışlardan geleli iki ay oluyor ama ben yine özledim bugün çağarsalar koşa koşa giderim de, artık bi süre bu işe ara vermek zorunda gibiyim çünkü bebek düşünmeye başladık bakalım kısmet...

Anlaşılan senin bu işe devam edebileceğin imkanların var, bence sakın fırsatları kaçırma, dalışlarını ve eğitimini tamamlamaya bak, ama en önemlisi güvenilir ekip güvenilir ekipman...

Yeni maceralarını bekliyorum budy yerimseniben
 
H

helenic

Ziyaretçi
Ben yeni üyeyimde,bu topiği bulduğuma çok sevindim,olmasa ben açacaktım :) bende dalgıcım ama sanırım aktif değil???paylaşımlara devam edelim lütfen...
 

supergirll

miracles ;)
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2010
305
0
ben amatör bi dalıcıyım,çok keyif alıyorum,yazları dört gözle bekliyorum dalmak için..diğer mevsimlerde donuyorum çünkü..kaydirigubbakcemile2
6450_124487265167_687970167_2854656_7972357_n.jpg
 
Son düzenleme:

EbRuLi

Guru
Kayıtlı Üye
16 Temmuz 2008
1.413
23
35
Ha bi de tabiki en önemlisi ilgilenen arkadaşlara kendi tecrübelerimi de aktarmak isterim. Gelin birlikte derinliklerin tadını çıkartalım, paylaşalım...

kızlar Ağustos 16-21 arasında bende deniyorum. Gelince anlatacağım size.
 

anchusa

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2009
6.197
3
merhaba
ben de bu sporu denemek istiyorum. bir kac kluble yazistim. sisli su alti sporlari klubu hakkinda bir bilginiz var mi???
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 3128 gün geçti.

EbRuLi

Guru
Kayıtlı Üye
16 Temmuz 2008
1.413
23
35
kızlar bende yaptım ve çoook keyifli tavsiye ederim herkese. İnşallah kursa devam edip ilerleteceğim.
 

angel2030

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Mayıs 2010
265
2
46
$35849_1400076333859_1590822442_30971267_4671072_n.jpg

$35876_1400071613741_1590822442_30971257_5068110_n.jpg

ben ilk dalışımı bu sene yaptım yaza eğitime başlıyorum ilk yıldızı mayıs gibi alırım sanırım bence mutlaka herkes denemeli benim su altı korkum bir anda tutkuya dönüştü
 

Paradoks

Popüler Üye
Pro Üye
23 Ocak 2010
2.284
762
Geçen sene dalışa merak salmıştım..Temel eğitimi almış ama geçirdiğim bir sağlık sorunu nedeniyle deniz dalışlarını yapamamıştım..
Bu yaz nihayet open water diver oldum..
Bodrum da dört dalış.19mt ye daldık en son.küçük reef de..Beni su altında bıraksınlar orda yaşarım..
 
Son düzenleme:

EbRuLi

Guru
Kayıtlı Üye
16 Temmuz 2008
1.413
23
35
Geçen sene dalışa merak salmıştım..Temel eğitimi almış ama geçirdiğim bir sağlık sorunu nedeniyle deniz dalışlarını yapamamıştım..
Bu yaz nihayet open water diver oldum..
Bodrum da dört dalış.19mt ye daldık en son.küçük reef de..Beni su altında bıraksınlar orda yaşarım..


bende yaşayacak olan herkese eşlik edebilirim artık orada. Büyük keyif valla.
 

mezzo83

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2010
10
0
Bende yeni dalgıçlardan sayılırım.Eğitimimi SSI'dan aldım.Yani open water diverım.Şuan sezonu kapattım, artık denizler soğudu:) Nisanda uzmanlık eğitimlerime başlayacağım.Ben su altı fotoğrafçılığı,gece dalışı ve navigasyon almak istiyorum.Sizin uzmanlıklarınız neler? yada hangilerini istiyorsunu? Birde dalış takımlarımı tamamlıyorum,yeni bc alacağım.sizin önerebileceğiniz birtane varmı?Aslında ağırlıkların cebe konulduğu bc'lerden olabilir çünkü ağırlık kemerinin üzerine geldiğinde biraz canımı acıtıyor.malesef kıyafetli dalışlarda en az 8 ya da 10 kilo ağırlık alıyorum buda kemerde boş yer kalmamasına neden oluyor:))