Şehir değişikliği

Supurgesapi

Üye
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2017
10
129
30
Selamlar,
Eskişehir'de yaşayan, yaşamış ya da oranın yaşam standartlarını bilen arkadaşlar, özellikle sizlerin fikrine ihtiyacım var.

Hali hazırda Ankara'da kurulu bir düzenimiz var. 20 aylık bebeğim var ve çalışmıyorum. Eşime Eskişehir'den bir iş teklifi geldi. Maaşı şimdiki maaşının neredeyse iki katı. Bu durum haliyle çok cazip geldi. Ancak şöyle bir durum var ki; evlenirken yarım bıraktığım okulumu tamamlamak istiyorum. Bütün çevrem, anne babam Ankara'dalar. Üniversiteyi Ankara'da okumak zorundayım bebeğimi anneme bırakabilmek için. Evlenirken kaydımı dondurduğum okula dönemiyorum şehir dışına gitme olanağım olmadığı için. Bu sebeple tekrar sınava hazırlanıyorum.Eğer taşınırsak okulum boyunca anne babamın yanında Ankara'da kalacağım bebeğimle,hafta sonları, tatillerde eşimin yanına Eskişehir'e gideceğim.(hızlı trenle 1,5saat)

Şimdi iki sorum olacak sizlere..

Eskişehir'e taşınırsak oranın yaşam kalitesi nasıl, yaşanacak bir şehir mi sizce?

Ankara-Eskişehir 4yıl boyunca çok mu zor olur bebeğimin açısından?

Ben de çok yorulacağım belki ama yarım bıraktığım öğrenim hayatımı tamamlamak istiyorum. Sınava sıkı hazırlanıyorum, deneme sınavı sonuçlarım tatminkar. Güzel bir bölüme yerleşeceğime inanıyorum. Yani her türlü yorgunluğu,zorluklarını göze aldım. Bebeğim babasıyla çok az zaman geçirecek, baba-evlat ilişkisi zarar görür mü diye endişelerim var.

Şimdiden sorumu yanıtlayacak herkese teşekkürler ederim.

Selamlar,
Eskişehir'de yaşayan, yaşamış ya da oranın yaşam standartlarını bilen arkadaşlar, özellikle sizlerin fikrine ihtiyacım var.

Hali hazırda Ankara'da kurulu bir düzenimiz var. 20 aylık bebeğim var ve çalışmıyorum. Eşime Eskişehir'den bir iş teklifi geldi. Maaşı şimdiki maaşının neredeyse iki katı. Bu durum haliyle çok cazip geldi. Ancak şöyle bir durum var ki; evlenirken yarım bıraktığım okulumu tamamlamak istiyorum. Bütün çevrem, anne babam Ankara'dalar. Üniversiteyi Ankara'da okumak zorundayım bebeğimi anneme bırakabilmek için. Evlenirken kaydımı dondurduğum okula dönemiyorum şehir dışına gitme olanağım olmadığı için. Bu sebeple tekrar sınava hazırlanıyorum.Eğer taşınırsak okulum boyunca anne babamın yanında Ankara'da kalacağım bebeğimle,hafta sonları, tatillerde eşimin yanına Eskişehir'e gideceğim.(hızlı trenle 1,5saat)

Eskişehir'e taşınırsak oranın yaşam kalitesi nasıl, yaşanacak bir şehir mi sizce?

Ben de çok yorulacağım belki ama yarım bıraktığım öğrenim hayatımı tamamlamak istiyorum. Sınava sıkı hazırlanıyorum, deneme sınavı sonuçlarım tatminkar. Güzel bir bölüme yerleşeceğime inanıyorum. Yani her türlü yorgunluğu,zorluklarını göze aldım. Bebeğim babasıyla çok az zaman geçirecek, baba-evlat ilişkisi zarar görür mü diye endişelerim var.

ben de Ankaralıyım ve ankaradan eskişehire hızlı trenle gidip gelmek bence hiç de dert değil. ankarada zaten biyerden biyere gitmek artık en az 1 saatken eskişehire gidip gelmek dert olmamalı.
ayrıca Eskişehir emin ol ankaradan daha modern bi şehir. her türlü olanağı mevcut. her yere de yakın. bu iş fırsatını kesinlikle kaçırmamalısınız.
sınava da tekrar gireceksen ben eskişehiri tercih et derim. sen sınava girdin kazandın okula başladın diyene kadar çocuğun da 2,5-3 yaşında olur gayet kreş yaşı gelmiş olur çocuğun babasından sen eşinden hafta içi ayrı kalmamış olursunuz.

4 sene baba ve çocuk açısından ayrı kalmak için çok uzun bir süre..
Tercihlerinizi Eskişehir e yazın ve bir bakıcı ayarlayın..
Diğer türlü büyük sorunlar yaşama ihtimaliniz çok yüksek..
Ayrıca aile kavramı içinde böyle uzun süreli ayrılıkların olmaması daha dogru insan gelecek adına doğru yaptığını düşünürken bugününü mahvedebiliyor..
Tercih sizin tabi ki..

Bu git gel ler ilişkinizi olumsuz etkileyebilir.Eskişehire hiç gitmedim ama arkadaşlarım orada okuduğu için çok anlatırlar çok güzel bir şehirmiş.Eskişehire yerleşin,bakıcı tutun çocuğunuza.

Selamlar,

4 yil ankarada kalip eskisehire gidis gelis yaparsaniz evliliginiz etkilenir bence.

4 senelik bir okul mu? Hem sizin eşinizden , hem çocuğun babadan ayrı kalması tuhaf olur.

Eskişehir de okuyun bence de. Ben olsam okulu da 2 sene ertelerdim sanırım. En azından çocuk 4 yaşında olur, derdini anlatır.

Hiç yaşamadım, ama yeni gezdim. Bence Ankara'nın Eskişehir'den pek bi fazlası yok.

Bahsettiğiniz tarzda bi durumu bi yakınım yaşamıştı. Üstelik onun çocuğu 5 yaşındaydı iki senelik bir süreçte baba gitgel yapmak durumunda kaldı sizinki gibi ancak çocuk çok etkilendi ve çok pişman oldular şu an hala çocuk babayı affetmiş değil etkileri sürüyor yaklaşık iki senedir. Bu yüzden çok iyi düşünmelisiniz. Haftasonu babayı görmekle her akşam görmek çok fark ediyor.

Eskişehiri çok seviyorum, merkezi biliyorum sadece ama :)
Ama ayrı gayrı 4 yıl çok zor bence, bir de tabi çocuğun düzenini bozulacak, anane dede şımartacak, baba az görecek o da şımartacak, ohooo demek istiyorum.

Şuan 20 aylık, eylülde siz okula başlarken o da kreşe başlar, zaten 2 yaşı geçmiş olacak, kreş bulmakta zorlanmazsınız.

Eskişehirde hem Ankara'dan ucuza yaşarsınız hem de daha rahat bir ortamda yaşarsınız.
Bence eskişehiri tercih edin ve orda okuyun. Okula giderken de çocuğu kreşe bırakırsınız.
Eskişehir ile ilgili bir sorunuz olursa özelden de yazabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım.

Anne tarafından yerlisi, doğma büyüme Eskişehirli olarak ben şehrimi severim.
Benim de öğrenciliğim Ankara'da geçti bir ön yıl yaşadım orada da.
Hani iki yeri de seven biri olarak objektif olarak diyorum Eskişehir iyidir.
Halkı medenidir, sokakta gece yarısı kadınlar tek gider evine sorunsuz. Ulaşımı tramvayla rahattır ama biraz kalabalik sorunu var tabii.
İki sorunu olabilir sizin için biri kalabalığı biri de ufak oluşu.
Tek merkezi olan bir şehir sıkışık yani.
Ama bence değer mı değer.
Kiralar daha ucuz, hayat daha ucuz, insanı medeni, şehir güzel iki sorunu da idare edilir bence.
Biz seneye taşınıyoruz inşallah şimdiden gün sayıyoruz.
Ankara'daki bombası olayları beni çok tedirgin etti o anlamda kendimi daha rahat hissedeceğimiz bir şehir. Çocuğunuz da varmış çocuk büyütülecek şehirdir.
Gerçi göçalmaya başladı ne yazık ki ama hala guzel ve güvenli

Ben de Eskişehir'e taşın artı kreş diyen arkadaşlara katılıyorum.
Büyükanne ve büyükbaba ile büyümesindense kreşte daha sosyal bir ortamda daha iyi büyüyeceğini düşünüyorum.

5 yıldır Eskişehir'de yaşıyorum. Burası eğer bir işiniz ve sabit geliriniz var ise çok güzel yaşanacak şehir. Ankara'ya göre daha sakin bir yer. İnsanı gezmeyi, dolaşmayı sever. Güzel havalarda parklarda bahçelerde tonton amcaları teyzeleri görürsünüz :) Adalar denilen cafelerin bol olduğu mekanda öğrenciler yoğunlukta olur. Kısacası yaşanacak sade ve modern bir kenttir. Kimse kimseye karışmaz, isteyen istediği hayat şeklinde yaşar.

Eskişehir'in tek kötü yanı bana göre çok fazla işsiz insan olması. Esnafı çalıştırdığı elemana para vermez, asgari ücret denilen ücretten bi haberdir. Burada site ismi yazmak yasak mı bilmiyorum ama genel olarak Eskişehir'in eleman ilanlarının olduğu bir site var, orada mimara mühendise 1000 lira teklif ederler. Eğer çok genel geçer, sağlam bir işiniz varsa buradaki kurumsal firmalarda iş bulabilirsiniz. Ama eğer eşinizin işinin garantisi yok ise, Ankara'daki düzeninizi bozmanız bana mantıklı gelmedi açıkçası.

Eskişehir hakkında sormak istediklerinize elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Hakkınızda hayırlısı olur inşallah.

Selamlar,

Hayırlı olsun. Bence kesinlikle kabul etsin. Hem uzak mesafe de değil.
Hem de Ankaraya nazaran Eskişehir çok daha güzel sıcak bir şehir. Hem öğrenci şehri. İnsanları iyidir.

Çok teşekkür ederim arkadaşlar, eşim de teşekkür ediyor yorumlarınız için. Hakikaten çok yardımcı oldu karar vermemizde. Çok büyük ihtimalle Nisan başı taşınıyoruz.

Yarım bıraktığınız öğreniminizi Eskişehirde bir üniversitede tamamlayabilirsiniz.Üniversiteyi mi yarım bıraktınız?Eğer öyleyse okulunuza gidin ve eş durumundan Eskişehire gideceğinizi bakmak zorunda olduğunuz küçük bir çocuğunuzun olduğunu ve okulunuzu Eskişehirde tamamlamak istedinizi konusun.Üniversitrler bu gibi durumlarda kolaylık tanıyorlar araştırın derim ve kesinlikle Eşinizi tek yollamayın siz de gidin Eskişehire

Bakın dediğim konuyu araştırın evlisiniz ve bakmakta olduğunuz küçük bir çocuğunuz var üniversiteniz kabul ederse Eskişehirdeki bir üniversitede aynı bölümü okuyup kazandığınız okulun diplomasını alacaksınız

Evlilik, bebek, 4 yıl okul, farklı şehirler... Hızlı tren değil jet olsa çekilmez. Bir gidersiniz, iki gidersiniz, üçüncüde bıkkınlık gelir. Yine okulunuzu bırakmak zorunda kalırsanız bu sefer psikolojiniz de bozulur. Git gellerden eşinizle aranız bozulur. Anneniz bebek bakmaktan yorulabilir, birşey bahane olup bakamayabilir. Bence evli ve bebekli bir kadın için fazla maceralı. Ne gerek var kendinizi bu kadar yıpratmaya?

X